Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?

In jos 
+2
adriana
yoana
6 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 18, 2010 2:42 pm

sunny sunny sunny

meteoda de constatare: observatia in direct.....

pai sa vedem ce constatam, si apoi, ce masuri luam:

-mai intai, animalutele noastre mananca mai putin...insa beau multa apa! ..de aceea, zilnic, le umplem galetusa cu APA CURATA, pentru ca se "bahleste" repede (a bahli e un arhaism-regionalism...sau ceva de genul...iar daca lasi regionalismul asta pe a doua zi, deja se pot pescui alge!)....cateii mei, ambii fiind de talie mare, consuma zilnic o galetusa de 5 kg de apa, mai ales daca papa hrana uscata-adica bobite preferate)

-UMBRA....multa umbra, mititeilor....de preferat, o umbra naturala, adica cea de la un copacel, ceva...care mai si adie cate putin vanticel, si mai produce gratis si oxigen!....am avut initial un acoperis estetic de tabla...la care am renuntat repede, pt ca nu permitea ploii sa spele pamantul, iar tabla se incingea la soare, facandu-mi catelusele sa gafaie disperate!

-CURATATUL TARCULUI!....eu, stiti, sunt "o doamna" dar intru gospodareste si tarc si curat gunoiul, daca intelegeti ce vreau sa spun... Mad ..insa caldurile astea fac mirosul insuportabil, (chiar si pt cateluse-si ele fiind niste"doamne", deasemenea) iar pericolul diverselor imbolnaviri e mai mare...

-din cand in cand, ud cu furtunul interiorul tarcului, spre deliciul cateluselor, asfel se mai racoreste, iar praful si parul se mai "aseaza"..

-si , bineinteles, nu in ultimul rand...DEPARAZITARILE externe!!....caldura le face pe animalute sa-si fi dorit sa se fi nascut fara blana...iar daca prin aceasta se mai si misca/pisca niste oratanii nemernice bom ...uh, vai de blanita lor, patrupedute!


VOI CUM VA DESCURCATI CU BLANOSII VOSTRI???
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 18, 2010 6:00 pm

yoana a scris:
sunny sunny sunny

meteoda de constatare: observatia in direct.....

pai sa vedem ce constatam, si apoi, ce masuri luam:

-mai intai, animalutele noastre mananca mai putin...insa beau multa apa! ..de aceea, zilnic, le umplem galetusa cu APA CURATA, pentru ca se "bahleste" repede (a bahli e un arhaism-regionalism...sau ceva de genul...iar daca lasi regionalismul asta pe a doua zi, deja se pot pescui alge!)....cateii mei, ambii fiind de talie mare, consuma zilnic o galetusa de 5 kg de apa, mai ales daca papa hrana uscata-adica bobite preferate)

-UMBRA....multa umbra, mititeilor....de preferat, o umbra naturala, adica cea de la un copacel, ceva...care mai si adie cate putin vanticel, si mai produce gratis si oxigen!....am avut initial un acoperis estetic de tabla...la care am renuntat repede, pt ca nu permitea ploii sa spele pamantul, iar tabla se incingea la soare, facandu-mi catelusele sa gafaie disperate!

-CURATATUL TARCULUI!....eu, stiti, sunt "o doamna" dar intru gospodareste si tarc si curat gunoiul, daca intelegeti ce vreau sa spun... Mad ..insa caldurile astea fac mirosul insuportabil, (chiar si pt cateluse-si ele fiind niste"doamne", deasemenea) iar pericolul diverselor imbolnaviri e mai mare...

-din cand in cand, ud cu furtunul interiorul tarcului, spre deliciul cateluselor, asfel se mai racoreste, iar praful si parul se mai "aseaza"..

-si , bineinteles, nu in ultimul rand...DEPARAZITARILE externe!!....caldura le face pe animalute sa-si fi dorit sa se fi nascut fara blana...iar daca prin aceasta se mai si misca/pisca niste oratanii nemernice bom ...uh, vai de blanita lor, patrupedute!


VOI CUM VA DESCURCATI CU BLANOSII VOSTRI???

greu,ai mei se ascund pe unde pot prin curte,in casa,ultima catea sterilizata desi e rasa la burtica are momente cind gifiie in casa,si face pe mamica adoptiva la catelusii gasiti acum o saptamina care acum doar ce le-au dat ochisorii,mai am doar doi din trei,unul din ei a murit,sper sa traiasca ca sug din biberon cu pofta si le intra laptele la plamini,acum ma duc cu ei la vet.la injectii ...pisicutii au purici desi le dadusem nu demult cu parakill,am unul prea mic sa il dau cu solutie,nici nu vreau sa il spal sa nu raceasca,e ciudat ca acum vara mi-au racit ,abia am terminat vizitele la dr.,le mai dau pastile dar se clatina pe picioare,nu am idee de ce...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: FLORI, FLORI....si matze!   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyLun Iul 19, 2010 10:59 am

uitasem sa spun...pe canicula, gasim totusi si niste avantaje....florile...frumusetile acestea sunt capabile sa mai ascunda din ...multe alte aspecte neplacute....nu stiu daca animalutele stiu sa aprecieze, dar noi, da!....

animalutele si florile oricum merg bine impreuna...

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04000

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04005

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04008

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04018

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04023

URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/resizeofdsc04030.jpg/]teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04030[/URL]

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04033


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04036

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04038

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04042



Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyLun Iul 19, 2010 6:31 pm

WAU ! Superbe imagini! Din cate stiu eu nici tu nu esti o BOGATANA dar totul straluceste de frumusete si curatenie. Si mai stiu ca nici timp destul nu ai. Cu toate astea, ai creat un colt de RAI acolo, la tine! Se confirma proverbul "OMUL sfinteste locul !" Felicitari!
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 25, 2010 6:53 am

Sa nu uitam ca pe durata verii sa tundem si/sau sa pieptanam mai des animalutele ... Multi ignora acest lucru dar este foarte important pentru bunastarea cainilor si pisicilor sa fie periati si spalati. Si bineinteles deparazitati ! Perioada mai dificilă în întreţinerea câinelui din punct de vedere al perierii şi pieptănării este primăvara şi toamna, când, în general, năpârleşte.
Dar sa nu ne dam batuti! Sanatatea animalutelor inseamna si sanatatea noastra! Va trimit si cateva poze!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 25, 2010 8:42 am



teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture094

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture159

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofwerkvakantieroe

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 25, 2010 8:57 am



sub nici o forma nu e vorba de bani , pt un colt de rai...sau cel putin, nu multi...e important, ca amenajarea unei gradinute sa fie O PRIORITATE..adica, nu-mi risipesc banii pe alte prostioare...acum, depinde de fiecare pe ce cheltuie in casa..multi, nu rateaza iesiri in concedii, sau petreceri, bauturi tigari, cluburi, etc....ei bine, cu banii pe un concediu, iti amenajezi o gardinuta, mai faina dacat in pozele mele, crede-ma...ideea e insa CURATENIA...da, asta ar tbui sa fie prioritatea tuturor...insa, romanul e vesnic NEMULTUMIT SI STA SI ASTEAPTA "para malaiata"....stii povetea, nu?...lenesul care astepta sub pom sa-i cada para in gura, ca-i era prea lene sa urce s-o culeaga...asta-i romanul, din pacate..sau cel putin, majoritatea...si cand vede ca altul are, incepe sa-l atace.....

deci , nu...nu e vba de bani...majoritatea florilor le am de pe un an pe altul...la fel si ghivecele, si piticii...mai cumpar doar ceva rasaduri, insa f ieftine, din piata....si iese ceea ce se vede....iar ca secret...NU ma intind la flori prea neobiscnuite....se intretin scump si de cele mai multe ori nu reusesti sa le salvezi...si mie mi-au murit multe, iar a doua oara n-am mai luat ....ma axsez pe traditionalele muscate si petunii...costa ieftin si se intretin ieftin!!......cotetele cateilor sunt facute acasa, din resturi de materiale(recunosc ca am zeci de reviste de amenajari de gradina, din care ma mai inspir Smile )....demuuuult n-am mai cheltuit nimik pe gradina.....pur si simplu le pastrez an de an...da, oricine si-ar putea face un colt de rai daca are gradinuta...insa mai inainte de a FACE , romanul SE PLANGE....cateodata ma apuca diperarea cu amenii astia....

unde mai pui, ca intr-o astfel de gradinuta, si animalutele se simt super!...personal nici nu-mi vine sa ies in vacante...am la mine acasa!....
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Cateii strazii pe canicula   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Iul 25, 2010 12:59 pm

Saptamana aceasta am reusit sa ii tund (eu personal) pe Pufy si Latosul. Nu a fost simplu, dimpotriva. Lui latosul i-am facut , pe strada fiind, si o baie cu solutie speciala pentru astfel de cazuri. Am folosit apa din galeti. Era plin de unsoare de sub masinile unde se adapostesc cateiii mei. Am observat ca are otita si o dermatita pe pielea de pe cap. Sper ca voi rezolva si asta. Toata saptamana trecuta am muncit sa le facem ( eu si un cunoscut pe care l-am platit) cotete din placi OSB. Dupa ce am sapat si amenajat spatiul unde urma sa punem cotetele a venit masina politiei in urma unei sesizari ale locuitorilor din zona. Nu regret ca am muncit si ca am investit 5 mil lei ci ca Latosul, Fetita, Roxi, Catel bland, Lupu, Floricica , Galbena vor suferi in continuare de caldura si frig iarna. Am fost legitimata de Politie si somata sa demontez cotetele si sa le iau de pe locul unde urma sa le pun.
Traim in Romania.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyLun Iul 26, 2010 3:41 pm

carmen, de mult ma gandeam la animalutele tale, si la ...vecini, desigur....n-ar fi nemaipomenit daca ai reusi, ca undeva , sa le faci un tarc????....pe un teren, mai aproape sau mai departe....al unui iubitor de animale, sau..inchiriat....ar superb pt cateii amenintati mereu, dar si pt linistea ta, ce este, cu siguranta tulburata, ori de cate ori te gandesti, ca ar putea fi loviti de masini...sau de oameni....otraviti....sau ca sufera de frig, ori cald...ar fi paziti astfel si de contactul cu paraziti sau bolile de prin alte locuri, ale altor catei...acolo le faci mereu curat, apa curata, hrana, cotete....ce sa mai....rasfat.... Smile

stiu, nu e ieftin...trebuie multe...dar mai inainte de toate, tbuie. hotatrare....
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Raspuns   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyMar Iul 27, 2010 2:05 pm

Yoana am sa iti raspund la subiectul deschis de mine pentru ca nu este chiar in tema cu subiectul deschis aici de tine. OK?
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyJoi Aug 19, 2010 2:10 pm



mai doriti niste floricele??..si sa va stric putinel inima aratandu-va ce super e la casa!? bounce (in timp ce unii se coc in apartamente Smile


as fi vrut sa fie si animalutele prin preajma, insa cred ca se aciuasera de cadura, cine stie pe unde...



teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04044

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04050

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04052

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofdsc04053



cum stati cu febra verii???...si cu....puriceii blanosilor???...eu nu prea bine...zilele trecute am redeparazitat toate patrupedutele, intrucat intr-o seara, am descoperit in casa...o ...chestie mica neagra, demonica Twisted Evil si...extrem de saritoare Mad
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyJoi Aug 19, 2010 5:31 pm

Heiii....Gand la gand ! Eu chiar acum am deparazitat Muschetarii ( cei 4 caini) de langa locul meu de munca....Iti trimit pozele! P.S. Mi se pare mie sau sunt si jucarii la tine in Rai?
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Aug 20, 2010 8:59 am



gata, nu se mai poate asa!!...pe caldurile astea, "saritorii negri" au turbat...ei, las'ca le vine ea, vio, de hac!...a inceput razboiul!...cu pistolul dupa ei!!!...hehehe...catelusul se pare ca se simtea bine pe mana violetei, rasfatat si cu multa papa la botic!


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture104

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture105

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture106

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofpicture107

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: un nou sezon, un alt an   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptySam Apr 30, 2011 9:02 am



nu a venit inca torida vara, ci doar primavara...ia sa va bucur eu ochii cu ceva floricele de primavara, si mâţe mai batrane cu un an :



teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? 45500190

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? 71305713

peisaj cu flori si katiuşă !..adica o mâţă intermediara: fiica mă-sii (kiki) si mama fiica-sii (piţa) ...insa, undeva in departare, se vede o minge alba si o mâţă alba deasemenea-piţa- Smile


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? 21337203


doua generatii foarte diferite, bunica- nepoata, tolanite la soarele de dimineata !


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? 53472300



se pare ca spatiul nu le-a ajuns la amandoua, si bunica(kiki) pleaca invisa de obraznicia tinerei generatii


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? 25148258


nepotica vinovata, in pozitie de ispasire a pacatului, dupa o buna portie de reproş...dar stim cu totii, ca nu o va tine mult pig


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofimg0183a

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptySam Apr 30, 2011 9:11 am



am uitat sa va spun ca bunica, kiki, are in jur de 14 ani si e (foarte) oarba iar fiica ei , katiusa, are cam 12 ani si e oarba "also" ...odata, mergand in contrasens, s-au izbit si au dat cap in cap si s-au speriat teribil una de alta, sarind in sus ca doua arculete....sigur, am intervenit impaciuitor pentru remedierea situatiei lol!
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptySam Apr 30, 2011 10:40 am

Daca anul trecut locuiam la bloc, in Brasov, departe de toate frumusetile de care voi v-ati bucurat din plin: privelistea si mirosul florilor, bucuria si trilul pasarilor, aerul curat si inmiresmat al primaverii, ei bine anul acesta avem si noi locuri minunate de aratat. Suntem departe de uriasii de ciment in care vara te coci iar iarna ingheti, departe de zgomotul si poluarea masinilor... Aici muntele "se varsa" in mare. Cantecul valurilor te trezeste la viata in fiecare dimineata iar apusul...e plin de culoare si de speranta. Bobo a devenit un catel romantic sau poate aceste locuri au scos la iveala calitatile lui nebanuite. Va trimit cateva fotografii, nu inainte de a va spune ca in sudul Italiei, vara vine mai devreme si dureaza mai mult. De aceea noi am luat deja precautiile de rigoare impotriva puricilor si a capuselor: zgarda ProControl FRISKIES. Si am fost la veterinar pentru controlul periodic. Dar despre asta va vom povesti altadata.
P.S. Nu doar KIKI, KATIUSA si PITA adora natura! Priviti-l pe BOBO:
Sus In jos
ADMIN
htt://animalutze.catsboard.com
htt://animalutze.catsboard.com



Mesaje : 47
Data de inscriere : 05/06/2010
Localizare : Moinesti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptySam Apr 30, 2011 2:20 pm

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? B_00510

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? B_00710

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Bobo_010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Ploaia10
Sus In jos
https://animalutze.catsboard.com
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptySam Apr 30, 2011 5:09 pm

este o frumusete de catel
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Capusele   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Mai 01, 2011 5:25 am

Ciao Claudia! Si catelusul tau este foarte frumos... Ce metode de deparazitare interna si externa cunoasteti voi? Tu ce folosesti sau cum ti-ai dori sa-ti protejezi animalutele de purici si capuse?
Cateva cuvinte despre aceste urate si periculoase insecte: "Hranindu-se cu sangele nostru si al animalelor, capusele irita pielea, dar mai ales transmit boli. Aceste insecte au nevoie de sange ca sa se dezvolte. Daca un adult paraziteaza animalul, se hraneste din sange acestuia si apoi se lasa sa cada in mediu inconjurator. Larvele nascute din depuneri de oua vor trebui sa gaseasca o gazda ca "sa isi ia masa sanguina". Astfel ele se transforma in nimfe care la randul lor trebuie sa suga sange ca sa devina adulte.Timpul petrecut pe animale este foarte scurt in comparatie cu viata capuselor: cateva zile pentru o viata de ani de zile! In tara noastra cu clima temperata capusele se intalnesc cel mai mult primavara si toamna. Ele se tem de frigul iernii sau de caldura verii. Le plac locurile tinute umede de plantele din apropierea solului.

Probleme pe care le produc capusele: capusa irita pielea prin intepatura sa si prin injectarea salivei. Aceasta iritatie este insotita de mancarimi. In cazul infestarii abundente, se poate preleva o cantitate deloc de neglijat de singe. Mai mult, saliva anumitor capuse contine o toxina care provoaca paralizie la 4 zile dupa fixarea pe animal. Daca se scot capusele, efectul dispare. Totusi,aceasta toxina poate cauza moartea daca ajuge la muschii responsabili cu respiratia. Cel mai important este insa faptul ca aceste capuse transmit maladii oamenilor si animalelor."
www.zooland.ro


Atașamente
teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Attachmentcapuse.jpg
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(11 KB) Descarcat de 0 ori
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyDum Mai 01, 2011 7:58 am

Pai chiar nu stiu cum se cheama.....mama se ocupa cu asta ,l-a dat cu niste praf cateva zile...dar acuma nu mai are ,desi il controlam ca cateva zile
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Iun 24, 2011 8:44 am



ladies&gentelmen, cum stati cu sufocarea intre 4 pereti de beton ??? Razz

ia priviti aici, cum e cu noi ...in gradina mea de vis ! Very Happy


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0006

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0012

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0018

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0060

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0023

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0024

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0029

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0031

si cateii au parte de flori Smile


teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0034

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0047

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0049

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0050

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0051

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Resizeofsany0056

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Colt de rai   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Iun 24, 2011 1:43 pm

Cred ca esti un om fericit. Este foarte frumos la tine!
La mine in garsoniera nu este foarte cald. Acum sunt 26 de garde Celsius. Asta pentru ca stau la parter si sunt in fata garsonierei multi Vara pe calduri este bine dar iarna este tare frig.

Si apropo de paraziti externi pe vremea asta: Pufy avea o blana cam mare si tare frumoasa . Nu intentionam sa il tund pentru ca il periam zilnic si era tare frumos. Desi avea protectie cu Advantix a facut paduchi care l-au muscat. L-am tuns imediat si i-am pus inainte de termen Frontline Combo. A facut alergie de la muscaturile de paduchi si s-a scarpinat groaznic de tare incat era numai rani. Am ajuns cu el la doctor. Acum este mai bine.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Corecturi   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Iun 24, 2011 2:02 pm

Imi cer scuze de greseli:
In fata garsonierei mele sunt multi pomi care fac umbra.
Se scrie : grade Celsius
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Iun 24, 2011 3:13 pm

paduchi????...cateii fac paduchi??...chiar nu stiam !...

fetelor, voi ce folositi pentru deparazitare externa?....eu iau niste picaturi individuale, mai ieftine (de fapt cele mai ieftine) ...12 lei / catel...si pentru pisici e la fel...totusi, cu pisici si catei mai multi la casa omului, ajunge destul de scump, mai ales ca se face lunar....ce folositi voi asa, un pic mai ieftin, dar si eficient sa fie.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Altele   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? EmptyVin Iun 24, 2011 3:43 pm

Am zis eu ca sunt paduchi dupa forma lor: lungi negrii cu maro.
Eu am incercat si alte variante spre exemplu Parakill care este mai ieftin dar nu este bun. Poate sunt si altele dar eu nu le cunosc. Am ales in final formula ca cumpar o fiola mare , cea mai mare de Advantix sau Frontline combo si o impart la cei doi catei: Lui Pufy ii pun 2,5ml , pe care i-am tras cu seringa din fiola , iar lui Onciu ii pun restul de 1,5 ml. Fiola mare de Frontline Combo eu o iau de la un magazin unde am reducere cu 40 Ron iar Advantixul mare cu 35 RON. La pisici nu le pun nimic pentru ca ale mele nu ies afara. Tu poti folosi aceeasi formula : iei fiola cea mai mare si o imparti cu seringa in functie de greutatea pisicutelor. Ca sa sti cat trebuie sa pui in seringi te uiti pe fiolele celelalte mai mici ce gramaj este necesar. Este mai complicat dar ce sa facem daca suntem nevoiti?
Succes!
I love you
Sus In jos
Continut sponsorizat





teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty
MesajSubiect: Re: teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?   teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !? Empty

Sus In jos
 
teribil e de cald !!....ce fac animalutele noastre !?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Motanelul Vasilica
» Aniversarile animalutelor noastre
» Este aceeasi dragoste pentru animalele abandonate ?Dragostea pe care o avem si cu animalele noastre?
» De ce iubim animalutele!!!
» pentru toate animalutele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: