Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?

In jos 
+4
Oana
adriana
dedee
yoana
8 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Sept 30, 2010 1:47 pm


am citit candva, de la o amica, un mesaj sumbru...ocolind drumul prin alta parte, au ajuns la o margine de lume, unde, din senin, au inceput sa se apropie de masina lor niste fapturi...cu 4 labute, numite catei...de undeva din desisul negru al unei paduri izolate....suflete condamnate de vesnicii bipezi fara suflet..ele, sufletelele lui dumnezeu lasate pe pamant sa ne ajute...iar omul sa le asupreasca... ce nemernic e destinul lor!...

ne folosim de puterea si curajul lor, dar deodata simtim ca ne incomodeaza...si manati haini de obsesia unei crize inexistente, abandonam voiosi o gura care , pesemne, ne goleau prea des farfuriile...ohoho...ce economie mare in casa...un "marş" categoric cainelui din ograda...iar daca el totusi insista sa ne fie alaturi, il dam unui vecin amabil sa ne serveasca: "ia-l si du-l sa nu ma mai incurce"....si uite asa, un alt sufletel disperat si dezorientat, in pustia patriei noastre civilizate...de care, o ispita interioara imi spune sa ma scârbesc...dar inca ma abtin...si cu puterea si sprijinul celor ce inca mai au inima, dam inainte...si ne luptam SI pentru ele...sufletele nimanui...aruncate intr-o lume haina, in care, spuneam candva, cu siguranta nimeni nu si-ar fi dorit sa se nasca !

fenomenul de la "calugareni" (poate unii deja cunoasteti subiectului deissimei, prietenei noastre întru animalutze) se repeta si la margineile brailei...ha...si cine stie la cate alte margini...de orase si sate...sufletele parasite de bipedul stapan, la locul potrivit -marginea pustie a orasului, si la timpul potrivit- intrarea in cruda iarna...reteta e numai buna pentru o moarte lenta si chinuitoare..asa ca in filmele interzise minorilor...dar permise majorilor fara suflet...

adriana si mariana miu, mama sperantei...pot insemna o sansa pentru aceste inimioare mici ...nu le vom regasi, cu siguranta in soarele primaverii urmatoare, daca o mana de om nu le intinde un blid de mancare...si o paturica de dormit...e prea trist sa ma mai exprim in cuvinte...pozele va spun ce-i in sufletul lor...daca simtiti ca deznadejdea va cuprinde, ganditi-va ca suntem totusi impreuna !...



o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture216

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture221

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture214

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofresizeofpicture

Sus In jos
dedee




Mesaje : 8
Data de inscriere : 02/09/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Sept 30, 2010 6:55 pm

din cate vad multi sunt puiuti sau de talie mica....aia inseamna ca au mari sanse la adoptie...dar clar trebe luati de acolo temporar pana la adoptie...pt ca din camp nu ii va lua nimeni
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Sept 30, 2010 8:58 pm

dedee a scris:
din cate vad multi sunt puiuti sau de talie mica....aia inseamna ca au mari sanse la adoptie...dar clar trebe luati de acolo temporar pana la adoptie...pt ca din camp nu ii va lua nimeni
noi nu ii mai putem lua,ca sintem pline,poate doar daca e cineva sigur ca vrea.Eu am dat anunt ptr.adoptia unui sorecar asemanator cu cei 3 de acolo in multe locuri,de vreo doua luni de zile caut sa ii gasesc stapin si nu indrazneam sa il dau la bloc ca abia l-am dezvatat sa latre dupa mine.As vrea sa il ia cineva cu o curte cit de mica,ca ii place sa iasa afara,sa zburde,e plin de energie,fura mincarea altora,deschide usi,numai nazdravanii.Doamna Miu vrea sa dea catelusa caniche si nu reuseste,facusem apel si ptr.ea,si ptr.puiul de pisica pe care il luase in apartament,din pacate cineva care ar fi vrut motanel luase de la altcineva iar cel al dnei Miu a fost omorit de acea caniche,intr-un moment de neatentie,zilele trecute. Mai are 4 fratiori pe care i-a luat de jos ptr.ca acolo umbla caini care au mai omorit un fratior,dar sint si...serpi.Ma gindesc mai mult la acele pisici,dupa ce mi-a spus ca si-a gasit un motan care ii cinta ucis,cu urme de dinti ca de sarpe la git,si mai murisera recent vreo 3 pisici.Cind ma gindesc la ele,la cit de frumoase sint,si la puii de catel din acel loc izolat care azi au indurat o ploaie rece,imi vine sa pling de neputinta.Orasul Braila e poate cel mai izolat pe net cind e vorba de adoptii,rar am gasit stapini animalelor pe net aici ,doar in alte orase...
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyVin Oct 01, 2010 5:02 pm

of, of of.
Ce soarta cruda.

Oare nu le putem pune niste casute acolo ?

Din lemn ceva
Niste culcusuri ?
Ele ce mananca?
Daca vin in oct.
O sa aduc niste papica pt ele.
Si poate trec si eu pe acolo.
Dar .. E departe de ploiesti?
Si nu stiu daca ajung in Romania..
dAR DACA VIN AM MULTE ANIMALUTZE DE AJUTAT:
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyVin Oct 01, 2010 6:24 pm

Oana a scris:
of, of of.
Ce soarta cruda.

Oare nu le putem pune niste casute acolo ?

Din lemn ceva
Niste culcusuri ?
Ele ce mananca?
Daca vin in oct.
O sa aduc niste papica pt ele.
Si poate trec si eu pe acolo.
Dar .. E departe de ploiesti?
Si nu stiu daca ajung in Romania..
dAR DACA VIN AM MULTE ANIMALUTZE DE AJUTAT:

si dna Miu ar vrea sa le faca un adapost din cutii de carton,invelite in folie,cu niste haine vechi sa le tina cald,pentru ca ii este greu sa mearga pina acolo fara masina,dar mai intii trebuie sa gaseasca pe undeva cutii mai mari,folii si haine pe care va trebui sa le duca acolo pe jos.Am vazut ieri la un magazin niste folie la kg,nu stiu cit ar trebui,e greu ca doua persoane aflate la departare in oras sa tina legatura sa faca mai multe.Aveam niste pisla,dar acum a plouat-o,nici cutii mai mari nu stiu de unde sa iau,iar o prietena care face custi de carton,adevarate bijuterii,nu are masina si nu avem cu ce sa ducem,deci cred ca ar trebui incropit ceva acolo,pe loc.Iar cind ajungi acolo,dupa citiva km de mers pe jos,e greu sa mai poti face multe...Nici nu mai poate sa se duca la ei acum pentru ca nu are mincare si nu suporta sa ii vada cum sar pe ea de bucurie,ca o cunosc.Cind m-am dus cu ea acolo cei mari o recunoscusera,desi nu fusese de o luna pe acolo,ptr.ca nu mai avea ce le duce de mincare.Atunci mi-a zis ca aflase ca in aug.fusesera vreo 20 de pui otraviti,mi-a aratat si locul dar nu am mai vazut.In drum o luasera si durerile de inima cind a vazut ca multi caini pe care ii stia disparusera.Intrebind un paznic unde,acesta i-a confirmat ca "i-a luat cineva",dar cine,daca nu hingherii,in jur de 100 de caini credea ca disparusera din acea zona in ultima luna...aceia nu stiu unde se adapostesc cind ploua,cit vor mai veni la ei oamenii care trec pe acolo sa le dea mincare,pentru ca aici s-a lasat deja frigul...
poate vei ajunge totusi in Romania,si vei gasi drum si pina aici,la atitea mii de km distanta,cit de mult sint vreo 300?
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptySam Oct 02, 2010 12:35 pm

De aici in romania? 300? Ar fi bine... Sunt 1000 si ceva......
Daca vin o sa fac eu ceva cu animalutzele acelea.
O sa vin cu multa papica,dar inca, nu cred ca vin...
Si de trimis costa ffff mult !
Sus In jos
cindyk




Mesaje : 2
Data de inscriere : 04/10/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyLun Oct 04, 2010 7:20 am

Ar tr facute poze la fiecare puiut in parte sau macar cate 2-3 si postate la adoptii.
Nu puteti gasi o masina, chiar si contra cost, ca sa fie catelele sterilizate? Asta ar fi fi un alt lucru f important pt ca acum iar e perioada de calduri si nici nu vreau sa ma gandesc cati vor mai face toate catelele alea de acolo .... asta e cea mai mare urgenta.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyLun Oct 04, 2010 11:05 am

sterilizarea e o masura "ucigator" de urgenta..prbl. e : exista vreun cabinet in apropiere care sa faca gratuit?...sau macar cu reducere pt "cazuri sociale" ??...macar pt femele, mai intai !...nu cred ca inafara bucurestiului, mai sunt multe localitati cu astfel de tarife...sau cu "tarife lipsa"...
Sus In jos
cindyk




Mesaje : 2
Data de inscriere : 04/10/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyLun Oct 04, 2010 1:39 pm

din ce stiu eu in braila se pot face acum si gratuit in nu stiu ce conditii. problema e ca programezi cateaua si cand ii vine ziua, nu mai e acolo ... pierzi programarea si o iei de la capat ...
oricum merita incercat .. chiar daca nu gasesti cateua de acolo, gasesti sigur alta ca sunt foarte multe in braila.
am inteles de la adriana ca mai degraba e problema transportului ... eu as ajuta cu niste bani pt transport. eventual sa duca 2-3 odata ..
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Oct 07, 2010 3:08 pm

sigur, cine poate sa sprijine cu transportul cateilor, o poate face si cu o mica suma, sau mare, sau...cat poate...ori cat MAI poate... hehehe... acum 3 zile am venit lacrimand acasa...mi-am luat fluturasul...e mai usor cu vreo 5 mil. !!!....nu stiu care si cat mai poate sprijini bietele animalute ale nimanui!...cei care au cu ce, nu stiu sa vada in jurul lor....ei privesc doar inainte...sau in sus--sa vada cat mai au de urcat! (pe scara sociala ma refer, nu la "cerurui" )....

oricum, cine mai poate ajuta cazurile acestea triste, o poate face , donand in contul adrianei, care este pe acest topic
https://animalutze.catsboard.com/forum-f1/batrana-si-neajutorataaruncata-in-strada-t31.htm

adriana, sa ne tii la curent cu soarta lor!
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Oct 07, 2010 7:23 pm

yoana a scris:
sigur, cine poate sa sprijine cu transportul cateilor, o poate face si cu o mica suma, sau mare, sau...cat poate...ori cat MAI poate... hehehe... acum 3 zile am venit lacrimand acasa...mi-am luat fluturasul...e mai usor cu vreo 5 mil. !!!....nu stiu care si cat mai poate sprijini bietele animalute ale nimanui!...cei care au cu ce, nu stiu sa vada in jurul lor....ei privesc doar inainte...sau in sus--sa vada cat mai au de urcat! (pe scara sociala ma refer, nu la "cerurui" )....

oricum, cine mai poate ajuta cazurile acestea triste, o poate face , donand in contul adrianei, care este pe acest topic
https://animalutze.catsboard.com/forum-f1/batrana-si-neajutorataaruncata-in-strada-t31.htm

adriana, sa ne tii la curent cu soarta lor!
yoana,sint inca socata de vestile primite in ultimele zile,asa ca incep cu acest articol,care descrie o parte din tragedia cainilor,care vor fi strinsi si macelariti in tot orasul.Nu este adevarat ca se mai fac sterilizari gratuite cu primaria,pentru ca veterinarii nu si-au primit banii,doar la un cabinet se mai faceau,dar oamenii se feresc sa se duca acolo pentru ca mor catelele sterilizate.
http://www.obiectivbr.ro/deschidere/48403-afacerea-cainilor.html
Daca as avea bani,in primul rind as steriliza cateaua muscata la bot,pe care o tratasem,cind o vad cit de frumoasa e numai gindul ca o vor lua hingherii imi face rau,dar nu mai pot lua alti caini.De cind s-a lasat frigul,haita mi s-a mutat in casa,imi deschid usile...Nici conturile din banca nu mai stiu daca sint acelea,aveam unul mai vechi la bancpost fara activitate de citiva ani si abia acum l-am inchis,sper sa nu fie cel de pe site,la cite hirtii imprastiate de caini am prin casa pe care le pun pe urma"bine"nu mai stiu care e,sa verific,nici cel in euro nu are codul swift...Inca mai reusesc sa ma descurc cu atitea animale,cu toata criza,acum am cea mai mica pisicuta racita,cu raie in urechi,am dat 30 ron in doua zile,si mai am de tras...am datorii la bunica,care nu intelege cit ma costa tratamentul,si imi cere banii inapoi...cind iau pensia in citeva zile se evapora...
dna Miu mi-a mai zis ca a mai gasit niste catei abandonati mai marisori,slabi morti in apropierea acelui loc,nu am fost si acolo,dar azi am facut apel pe un site si am primit o notificare la care nu gasesc destinatarul,in mod ciudat,in care mi se raspundea de alt loc ,neprecizat,la marginea santului pe un camp unde se arunca mereu catei si pisici...nu ma mir,cind am vazut si in oras scene de groaza,acum doua zile un pisicut salbatic abandonat se ascundea sub masini si intra in ele,pe rind,fara sa pot sa il prind,nici cu mincare...nu l-am mai gasit cind m-am intors dupa citva timp, azi un pui de pekinez schiopata dupa o doamna care se plimba cu cainele intr-un parc,nepasatoare...intr-o statie de tramvai mi-am hranit alt metis de pekinez alb cu maro,abandonat de vreo 2 luni si caruia ii curatam mereu capusele de pe el,numai gindul ca in acel cartier va intra horez cu criminalii lui ma ingrozeste...
singura veste buna e ca am expediat soricarul la Bucuresti,daca aveam masina mai trimiteam citiva...aici am avut niste cereri de caini de talie mica,dar am lasat mesaj sa o sune pe dna Miu...mai am o speranta,sa se infiinteze o asociatie de protectia animalelor care astepta raspuns de la judecatorie pe data de 5,dar nu am mai vazut actualizari,desi daca e implicata in ea cine stiu eu,nu cred ca va ajuta...
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Oct 21, 2010 10:17 am

azi am fost la catei,deoarece avusesem cerere ptr.un catel de talie mica,urma sa ma intilnesc azi cu fata care il dorea sa mergem impreuna.Deoarece nu am mai primit raspuns,m-am dus singura,iar acolo am aflat cu tristete ca o surioara a catelusilor de talie mica a fost calcata ieri de masina si a murit.Nu am mai stat pe ginduri si am luat cei doi fratiori ramasi,iar acasa am fost socata sa aflu ca fata care dorea catelul a avut azi dimineata un deces in familie si nu e in oras,sper sa nu se razgindeasca in privinta adoptiei lui,dar ce fac cu fetita?inapoi nu ma lasa inima sa o duc,se lasa gerul,cine ii va ingriji?e cam slabuta,si ea fusese lovita la masina,dar maninca,e vioaie.Le-am facut poze tuturor in parte,catele adulte sint doar 2,de saptamina viitoare speram sa ajungem cu ele la sterilizat,daca ne ajung banii,mai avem si altele,deocamdata am sterilizat cateaua muscata la bot si o mai tin la mine cu speranta ca ii voi gasi stapin.Sper sa imi raspunda cineva care se pricepe si are putin timp sa le posteze pozele,la rubrica de adoptii,si sa trimita mai departe,sint niste pui frumosi si e pacat de ei,nici acolo nu sint in siguranta de masini,am aflat ca mai fusesera luati mai multi catei si una adulta de acolo si dusi nu se stie unde,numai cea mare s-a intors...
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptySam Noi 13, 2010 6:57 pm

pe cei doi soricari i-am dat spre adoptie,pe fetita lovita de masina au luat-o niste doamne care stau la curte,sper sa fie bine totusi pentru ca nici nu vroiam sa ajunga la bloc sa se chinuie urcind scari.Am vrut sa ma duc sa iau din cimp inca o fetita frumoasa ,maro tarcata cu ochi albastri,dar o veste aflata saptamina trecuta m-a socat:toti cateii si majoritatea cainilor adulti au fost luati de hingheri,anuntati de niste nemernici de la o intreprindere unde se mai adaposteau.Ii mai trimisesem yoanei niste poze cu ei,se vedea mai clar,nu am reusit sa ma mai duc sa fac mai multe pentru ca mi s-a stricat calc.doua saptamini si nu am avut timp sa postez pe net.Doamna Miu a fost si mi-a confirmat azi ca mai ramasesera doar niste catele mari,nu reusisem sa facem rost de bani de sterilizari,nu stiu daca asta ar fi contat,mi s-au promis abia peste o saptamina,dar din nou va trebui sa vedem cum facem rost de bani de transport.As fi vrut sa pot avea cu cine sa merg la hingheri sa mai scot din catei,macar pe frumoasa cu ochi albastri,daca mai traieste...poate intra pe forum si citeste si cineva din Braila dispus sa mearga si care poate face rost de masina,trec din nou prin chinul prin care am trecut anul trecut cind hingherii au adunat 9 caini cu pui de pe faleza si dupa vreo 10 zile cind am reusit sa ajung dupa ei cu trenul nu am gasit nici unul din ei,nici nu recunosteau,era si un metis de husky printre ei...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyMier Noi 17, 2010 5:32 pm

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture235

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture237

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Resizeofpicture238
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyMar Noi 30, 2010 10:01 pm

astazi,cu ajutorul unei voluntare am reusit sa ajung la adapost,dar nu am putut intra.Ghinionul a fost ca auzind caini schelalaind am facut poze peste gard,iar blitzul a fost vazut de paznic care a fugit dupa noi,dornic sa perchezitioneze doamna care era cu mine sa dovedeasca ca a facut poze.L-am intrebat de ce e interzis fotografiatul,ca doar serviciul apartine primariei,din banii nostri,dar cu un neandhertalian nu ai ce sa vorbesti,nici nu a vrut sa ma lase sa intru ca ei cica nu mai dau caini!sper sa nu ramina doar atit,voi scrie mai departe,poate ma va baga cineva in seama,oricum nu m-am intors cu mina goala,pentru ca in gara din apropiere erau o multime de catei linga trenuri,iar doi deja fusesera taiati de tren asa ca mi-am zis ca pot lua cei mai frumosi catei,in speranta ca ii vom da...am gasit niste muncitori inimosi care au incarcat masina de catei,cred ca sint 10,nici acum nu stiu exact citi am adus ca incep sa plinga cind ma vad,si mie imi dau lacrimile ca nu stiu ce se va intimpla daca nu le gasesc stapini cit mai repede.Unul din ei care zacea sub tren am crezut ca a fost lovit,dar dr.e de parere ca are jigodie,desi are botul inclestat si pozitia specifica meningitei.Il tin separat,e hipotermic si trebuie sa ii schimb sticlele cu apa calda,ii place la caldura si chiar a dat din codita,desi nu ma vede.Ochii ii sint plini de puroi,dr.spunea ca sint chiar sparti putin,iar daca maine nu reactioneaza la tratament se va opri...sper sa reziste,i-am pus numele Andrei,cu gindul la sarbatoarea de azi in care l-am gasit...
Poate daca a fost prin preajma,ma va ajuta sa gasesc stapini celorlalti,poate voi reusi sa fac citeva poze separat catelusilor,sa vedeti cit de frumosi sint,metisi de ciobanesc mioritic.Fusesera aruncati in cimp in saci,doi au coditele taiate,iar acei muncitori ii adusesera linga tren si le mai dadeau mincare,numai ca maine plecau si ei.Ma intreb daca am facut bine ca i-am luat,ca nu stiu cit ii pot ascunde la mine,chiar daca stiu ca ii astepta moartea,deoarece seful de gara a anuntat de fata cu noi paznicul sa vina hingherii sa ia cainii de acolo...ma gindesc si la cei ramasi acolo,dar si la cei din adapost,care acum e supraaglomerat...la citeva minute se auzeau de acolo schelalaieturi de durere,nu stiu ce fel de oameni pot fi cei care lucreaza acolo si daca e normal sa se auda asta intr-un adapost...
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: ?????   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyMier Dec 01, 2010 8:32 am

Cum poate asa cineva sa lase bietii catelusi pustiti nu stie ca au suflet?Cum poate sai paraseasca stiind ca face un mare pacat si oare nu stia ca se vor inmulti?Ce fel de oameni sunt acestia?Cand am citit si am vazut pozele au inceput sami dea lacrimile bietii de ei.Dar ce vor face iarna in inghetul asta?Si ce vor manca>Ce lume e asta oare nu simt nimic?Ar trebui sa le fie mare rusine cine ii lasa sa moara de foame si de caldura acolo.Sper sai putem salva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SI SA NU MAI GASIM ASA CEVA. Mad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyMier Dec 01, 2010 8:53 am

Spinu Patricia a scris:
Cum poate asa cineva sa lase bietii catelusi pustiti nu stie ca au suflet?Cum poate sai paraseasca stiind ca face un mare pacat si oare nu stia ca se vor inmulti?Ce fel de oameni sunt acestia?Cand am citit si am vazut pozele au inceput sami dea lacrimile bietii de ei.Dar ce vor face iarna in inghetul asta?Si ce vor manca>Ce lume e asta oare nu simt nimic?Ar trebui sa le fie mare rusine cine ii lasa sa moara de foame si de frig acolo.Sper sai putem salva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SI SA NU MAI GASIM ASA CEVA. Mad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyVin Dec 03, 2010 3:26 pm

Ajutorul acelei femei este unul mare.Dar credeti ca le ajunge?A cea femeie le da ,dar cat va dura?Iei au nevoie nu numai de mancare si de un adapost si de dragoste din partea noastra. No
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyDum Noi 17, 2013 4:04 pm

Am inceput sa scriu despre acest caz acum 3 ani,intre timp situatia se mai schimbase,in sensul ca acolo se adaposteau 3 oameni ramasi fara servici si case,si care ii hraneau si locuiau impreuna cu cateii in niste improvizatii de carton.Acum un an,toti acei oameni deosebiti au ars,iar cainii s-au imprastiat,unii ramasesera acolo si le mai duceam hrana saptaminal,cu ajutorul unei doamne cu masina,am reusit sa iau cinci bolnavi sa ii tratez si sa dau spre adoptie asta iarna.Din pacate hingherii au fost in acel loc in mai multe rinduri,au adunat si pe urma au aruncat altii,am fost de multe ori pe jos si le-am dus citeva kg de boabe,cit am putut,si medicamente la cei bolnavi,insa nu mai am cu ce sa ajung acolo,iar cu taxiul e cam scump pentru mine.Unii abia se tin pe picioare de slabi ce sint,multi au murit,pe unii bolnavi i-am luat acasa asta vara si mai am 3 din ei,insa de cind vremea s-a racit imi este tot mai greu sa ajung pe jos acolo,iar hingherii au luat din nou de acolo pe cei mai frumosi.Doamna Miu s-a mutat,nu mai locuieste in Braila,este acum in Pirscov si are acolo vreo suta de animale cu care abia se descurca.Daca are cineva vreo idee cum sa ii ajutam,rog sa scrieti.Nu reusesc sa incarc poze nici acum,de aceea nu am mai intrat pe forum:( 
Sus In jos
diana05
Membru Forum Animalutze
diana05


Mesaje : 341
Data de inscriere : 23/10/2012
Varsta : 25

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyMier Dec 11, 2013 5:38 pm

sincer parerea mea este sa nu puneti poze.....presupun ca ne va afecta urat emotional...si din pacate nu am nici'o idee....sunteti dumneavoastra departe de ei...dapai eu...si nici nu prea am puterea necesara de ai ajuta....dar totusi nu'mi pot da seama ce inima au acei oameni care abandoneaza...niste animalute care nu au nici'o vina.... Crying or Very sad Crying or Very sad Sad Sad Sad .......
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyJoi Ian 02, 2014 5:44 pm



adriana, ce sa spun....suntem din ce in ce mai neputinciosi in fata atrocitatilor ce se intampla....financiar sau material vorbind ne si imi este din ce in ce mai greu sa ajut/am, iar din punctul de vedere al legislatiei actuale, ramanem fara cuvinte...legea le permite acum tuturor bipezilor sa curate strazile sau maidanele, dupa cum ii taie capul...pur si simplu nu avem ce sa mai facem...cat sa mai hranim? cat sa mai adoptam? pur si simplu nu mai e posibil. Personal, mai salvez, asa, cate un animalutz pe care caut apoi disperata sa-l dau in adoptie....si e foarte, foarte greu.
Sus In jos
diana05
Membru Forum Animalutze
diana05


Mesaje : 341
Data de inscriere : 23/10/2012
Varsta : 25

o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? EmptyVin Ian 10, 2014 9:31 am

Sad 
Sus In jos
Continut sponsorizat





o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty
MesajSubiect: Re: o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?   o multime de sufletele...pregatide de...moarte !? Empty

Sus In jos
 
o multime de sufletele...pregatide de...moarte !?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Catelul prietenul omului pana la moarte.(Dog is man's friend to death)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Urgenţe-
Mergi direct la: