Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyJoi Iun 24, 2010 8:03 am



cu ceva tp in urma,(parca a trecut o vesnicie!!), pe ecosapiens, se formase un grup de"comando", puternic, unit si extrem de motivat: ajutorul animalutelor nimanui!...noi suntem o parte a celor de acolo!...ne cunoastem destul de bine, am comunicat si ne-am ajutata reciproc sa salvam animalute aflate la ananghie!! din pacate totul s-a spulberat in cateva ore, dupa ce se cladise in cateva luni!..propun sa reluam "panza de paianjen", vorba violetei, sa sa "cotizam din nou, cu cat poate fiecare...eu deja am trimis lunar la vio, intre 20-30 de lei...am putea oare, toate..sa ne implicam cu 10-30 lei fiecare , pentru a asigura macar transportul bunatatilor de la gerda?...sau din suma stransa, trimitem unui caz de animalut bolnav...sau etc...!!!!???...banii ar pute fi trimisi prin posta, la violeta!!(eu asa am facut ), iar ea, ar afisa pe forum care , cat a trimis...totul LA VEDERE!!!...ADICA TRANPARENT...APOI, CINE VA BENEFICIA DE EI, SA SCANEZE AICI, bonurile cu cheltuiala facuta....ce spuneti?.....singuri, nu facem prea mult...insa , cu putinul fiecaruia,, am mai puta ajuta cate un animalut...macar 1-2 pe luna...(acest sistem a functionat deja, destul de eficient pe ecos......eu zic, sa nu-l lasam sa moara!)

astept raspunsuri sau propuneri!!!....
Sus In jos
Brotacea




Mesaje : 5
Data de inscriere : 20/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyJoi Iun 24, 2010 8:32 pm

Mie una mi se pare o idee foarte buna. Cum ajung banii acolo? Un cont, ceva?
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 6:26 am

Buna dimineata! Blog-ul asta infloreste cu fiecare zi! Trebuie sa invit alte doua persoane aici si sa le las sa se prezinte singure! Marius este unul dintre cei care ajuta din umbra si care gandeste la fel ca Yoana...Cealalta persoana este Alma, din Iasi si sper sa accepte invitatia cu placere si astfel sa ne cunoastem cu totii. In curand o vom cunoaste si pe doamna Miu din Braila care ajuta si cainii din Buzau! Revin pe seara cu o propunere in acest sens. Trebuie sa plec la noul meu loc de munca. O zi placuta tuturor si nu va pierdeti speranta!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 7:23 am

salut, fetele!!

adriana are nevoie de ajutor pt cele 2 doamne, poate reusim sa le fim alaturi...macar sa nu se stie singure in razboiul asta al supravietuirii...cand suntem singuri, nu reusim nici financiar, nici psihic!!!....cu putinelul fiecareia, facem , poate o suma , cat de cat!!

adriana, spune care ar fi costurile, si pt ce!....

revino cu poze...insist pe asta, pt ca, toti avem nevoie de dovezi !....pt noi, utilizatorii forumului, macar POZELE si CHITANTELE, pot constitui o dovada!!..insa, daca vrem si ajutorul gerdei, ar fi cu atat mai necesar, ca aceasta doamna sa fie convinsa ca binele pe care-l face ajunge acolo unde trebuie!!

broty, eu am trimis violetei prin posta...banca la care are ea cont nu e si prin zona mea...nu e prea convenabil prin posta, dar nu am gasit alta solutie, deocamdata!....

vio, te asteptam cu propuneri...si-i asteptam si pe cei doi prieteni ai tai..prietenii tai sunt si prietenii nostri!!! cheers
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Idee   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 10:37 am

Am gasit tot undeva pe un site o ideee care mie mi se pare buna si comoda: Daca un animalut ajunge aici in Bucuresti la Ortovet eu personal pot sa ajung sa vad si animalutul si sa achit si o parte din costuri. I love you
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 5:35 pm

Buna seara! Cu doamna Miu Mariana am reusit sa vorbesc personal iar Adriana imi trimite pe mail materiale ( filmulete) despre animalutele din Buzau! Nu stiu daca pot fi postate si pe acest site!? Am inceput o campanie de ajutorare a acelor animalute si aveam nevoie de o confirmare - mai intai a Yoanei : pot folosi ultimele doua donatii de la tine pentru a asigura transportul hranei si a altor produse pentru caini si pisici la Buzau? Am si o alta veste de la Veronica din Prahova: ne poate ajuta cu gazduirea animalutelor - pana la o eventuala adoptie - in adapostul ei . Carmen , asa cum a scris, se ofera sa ne ajute la Bucuresti! Deja se formeaza un lant de intrajutorare! Eu zic sa sponsorizam intotdeauna "veriga cea mai slaba" adica cea care are nevoie de cel mai mult ajutor la momentul respectiv. Dar pentru asta e nevoie de comunicare ! Eu va trebui sa duc la bun sfarsit proiectele lunii iunie si iulie care s-au comprimat din cauza unor noi sanse neasteptat de bune pentru mine pe plan profesional. Acum imi mai lipseste doar timpul!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 6:12 pm

sigur, pune banii mei, acolo unde este nevoie(poate mai reusim sa gasim donatori, cu cat de putin ar putea )...ideea e sa scrii care ar fi costurile si de ce bani dispui, deocamdata!

am impresia ca se pot pune si filmulete, ia leg. cu adminul, pe mail sau mesaj privat!

ce mai stii de batranica cu multe pisici, din bucuresti????
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyVin Iun 25, 2010 8:19 pm

ar mai fi un PS.

poate unii ar crede ca i-ar fi ciuva usor sa se implice in ajutorarea unor animalute de departe!....personal, insa, simt cum criza ma frige rau de tot, de ceva timp, insa imi rezerv mereu tp si bani(fara de care nu se poate face nimik, din pacate) si pt animalute!...si, mai am si propriile mele animalute!!..care nu sunt tocmai putine(doar vreo 3 catei si 4 pisici), toate candva abandonate de fiinte cu 2 picioare...pt ca, stiti ceva?....fiintele cu 4 picioare nu-si abandoneaza NICIODATA puii, asa cum o fac bipezii!!!!...(omul din pacate nu se leapada doar de puii patrupedelor din ograda proprie, ci si de propriii sai copii!!!)...si mai am, si niste animalute de pe strada, pe care le mai hranesc sau deparazitez, atunci am posibilitati...o catelusa am strerilizat-o din resurse proprii.....

asta nu o spun decat ca o incurajare pt cei ce citesc....e cumplit de greu, dar se poate!!!!.....daca avem MILA, ne rezervam resurse de tp. si financiare, pt cei ce sufera!


si...am si un om de care ma ingrijesc...i-as spune biped, dar...nu are picioare....viata lui e un cosmar chiar si pt cei ce il privesc!!..sta ca un maidanez, mai mereu, la usa unui magazin..trist, trist...si dezolant....insa poate doar asa ne dam seama ce fericiti suntem, pt cate avem...din pacate, de multe ori, nu mai stim sa ne bucuram, sa fim multumiti sau recunoscatori pt fiecare zi din viata noastra!
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyDum Iun 27, 2010 8:55 am

Nu este usor sa-i ajuti pe cei de langa tine, dar pe cei care sunt mai departe in spatiu sau timp! Toti cei de aici stiti ca nu va este usor sa ajutati animalutele nevinovate dar sa ajuti un om este chiar mai greu! Apreciez ceea ce face Yoana si stiu ce presupune asta din punct de vedere material dar mai ales emotional. Putem incerca sa reducem costurile la factura telefonica sau sa rarim "vizitele de lucru" in alte localitati dar nu vom putea niciodata dormi mai linistiti dupa ce am vazut pe strazi atat de multi caini sau pisici si uneori chiar oameni! Tot la usa unui magazin vad zilnic un homeless : vara sau iarna, e mereu acolo! Uneori ii las cate ceva de mancare pentru el sau/si pentru cateii strazii. Cred ca sunt singurii lui prieteni...Ca el sunt poate prea multi in tara asta! Povestile a catorva dintre oropsitii Romaniei care insa nu uita niciodata sa hraneasca din bucata lor de paine si un pisoi sau un caine, le veti citi din luna iulie , chiar aici pe site. Banutii de la Yoana vor fi folositi pentru transportul ajutoarelor in Buzau la cainii doamnei Miu Mariana ( in iulie). Avem si donatiile necesare pentru a pune pietris in refugiul doamnei Veronica din Prahova... Au inceput deja amenajarea cu forte proprii a adapostului....Dar lupta pentru supravietuire, pentru hranirea atator animalute, le pune mereu piedici! Va doresc o duminica placuta, atat cat se poate.....
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyLun Iun 28, 2010 7:32 pm

Buna,acum am vazut topicul,duminica am fost la mitingul pentru sterilizare si acolo am revazut o mai veche cunostinta care are 13 pisici in apartament si hraneste cainii de la bloc,iar cu masina duce de mincare la alti caini,si ea are nevoie de ajutor cu hrana pentru ca locuieste cu chirie si are probleme familiare,i-am lasat adresa mea cu rugamintea sa le faca poze tuturor,asa ca nu uitati si Braila! eu am mai luat joi de la tomberonul de unde am mai cules la inceputul lunii un motanel portocaliu cu gripa felina, alta pisicuta racita cobza,cu puroi la nas si ochi,slaba rupta,iar dupa citeva zile de tratament acum nu ne mai ducem la veterinar ca e mai bine,face colacei si toarce ca nu ma simt in stare sa o duc inapoi,desi am acum 10 pisici ,majoritatea inca pisicuti,iar maica-mea cam tot atitia,si nu mai stiu cu ce sa le hranesc,unele nu maninca boabe,ca nu au fost obisnuite,pe ea o tin ascunsa de bunica,aici ploua si stau cu toti in casa,nu stiu cum sa le dau mincare sa nu se molipseasca unul de la altul,se urca peste tot,sar,isi fura mincarea,e ca in jungla.Mai e si catelusul luat de la hingheri,micutul a eliminat viermi si a fost deparazitat intern cu sirop,ptr.ca la vet nu avea drontal puppy,iar ceea ce mi-a fost teama s-a intimplat,de la acel sirop s-a stricat la stomacel si nu prea vrea sa manince,in seara asta l-am pacalit cu orez peste care am pus lapte de pisica,pe care il adora,sper sa isi revina.Am vorbit si cu doamna cu catelul orb,mi-a zis ca i-a sunat tel.aseara dar nu i-a raspuns nimeni,pentru catel a cumparat de la farmacia umana cite ceva dar am uitat sa o intreb daca a vorbit cu farmacista asupra dozei,dr.Gaita ii prescrisese o doza de prednison dar nu stia cite kg are catelul,poate fi periculos prea mult,de aceea era bine sa il fi preluat cineva in Bucuresti sa il duca la cabinet ptr.diagnostic,se poate ca tratamentul sa nu fie bun si sa ramina la fel...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyLun Iun 28, 2010 9:19 pm

adriana, unde sunt pozele animalutelor despre care vorbesti??...nu-ti voi mai spune inca o data ceea ce deja am mai spus de cateva ori...nimeni nu te va ajuta doar pe vorbe!

singura dovada a spuselor noastre aici sunt pozele concludente cu explicatii si chitantele cheltuielilor facute!

daca nu poti atasa , spune si-ti voi explica cum!
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyLun Iun 28, 2010 10:48 pm

yoana a scris:
adriana, unde sunt pozele animalutelor despre care vorbesti??...nu-ti voi mai spune inca o data ceea ce deja am mai spus de cateva ori...nimeni nu te va ajuta doar pe vorbe!

singura dovada a spuselor noastre aici sunt pozele concludente cu explicatii si chitantele cheltuielilor facute!

daca nu poti atasa , spune si-ti voi explica cum!
yoana,din cite imi amintesc,am pus poza catelului orb si nimeni nu a dorit sa il preia pina acum,daca vedeti pisicile le-ar lua cineva?citeva sint ale pisicii mele sterilizate dupa aceea,le-am dorit si nu le dau,si nu le-am intors spatele nici celor in suferinta,sau cainilor,si pina acum chiar am fost ajutata de prietene pe net in momente mai grele,chiar si cind nu aveam ap.foto,pe care tot dintr-o donatie il am,si tot ptr.a ajuta animale, fara sa imi ceara chitanta,e de ajuns sa stie cit este pensia mea si pentru ca stiu ce fac pentru animale de atitia ani;asta a dus si la obosirea prematura a monitorului calc.,care acum nu si-a mai revenit,asa ca nu am timp de pus poze,de explicat,pur si simplu pentru ca ma dor ochii si imi provoaca o stare de oboseala;nici nu imi place sa le fac fotografii,mi se pare ca le invadez intimitatea,si cum sint si rauvoitori,nu vreau sa le vada toata lumea...sint o parte din familia mea...credinta mea este ,dupa cum spunea Iisus,ca atunci cind faci milostenie dreapta sa nu stie ce iti face stinga,si ma intreb daca ceea ce se face pe forumuri trimbind binele nu este ceea ce vrea bunul Dumnezeu...eu as fi fericita daca s-ar face hrana vegana pentru animalele de companie,am un prieten care ar vrea sa faca dar nu stie ce aditivi se pun,etc...este nevoie de transparenta,dar fara laude care sa duca la ingimfare,am cunoscut oameni care s-au schimbat in rau din cauza asta si au ajuns sa isi dea importanta,asa se nasc dictatorii...daca vrea sa ajute cineva din pisici,cu sterilizarea celor de la tomberon,sau sa preia de ex.pe cele mai frumoase,le voi trimite pozele pe mail,ori Violetei ca si pina acum ,doar a scris ca i-am trimis,iar scaner nu am ca sa pun chitantele,eu le pastrez de frica unui control,am avut necazuri cu vecinii anii trecuti din cauza ca am caini,mi-au adus la poarta si politia,si politia comunitara,asa ca daca imi mai vine un control le arat...majoritatea cheltuielilor pentru animalutele salvate sint din pensia mea,si nu am cerut chitanta de cele mai multe ori,si tot am un teanc,asa ca sint asigurata...
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMar Iun 29, 2010 5:19 am

Buna Adriana ! Yoana are dreptate in ceea ce priveste pozele : daca reusesti sa le postezi aici ar fi foarte bine. Si eu incerc de multe ori dar nu reusesc pentru ca sunt prea mari sau pentru ca nu ma pricep. Dar cei care ajuta vor intotdeauna sa vada ce animalute si cate sunt in nevoie. Ai dreptate cu smerenia dar te intreb acum: daca Veronica Mircea din Prahova nu ar fi fost de acord sa prezinte adapostul , caini si pisicile ei, cum as fi putut convinge sponsorii sa-i ofere ajutorul atat de necesar ? Am sa-i rog pe admin sau pe Yoana sa incerce sa posteze pozele si filmulete primite de la tine pentru ca sunt foarte importante. Le voi trimite pe mail ! Pentru catelusul orb doamna Carmen Costea s-a oferit sa ne ajute la Bucuresti, atat cat ii va permite timpul, iar Veronica Mircea il poate adaposti pana la o eventuala adoptie, pe care va trebui s-o promovam cu totii! Apropo: aici se poate deschide o rubrica de adoptii? LA MULTI ANI ! tuturor prietenilor vostri, rudelor sau iubitorilor de animale care poarta numele Sfintilor Petru si Pavel.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMar Iun 29, 2010 8:27 am

orice forum, site sau blog exista pt a face cunoscute activitati si pt a mediatiza cazuri ce se doresc a fi rezolvate...toate acestea , daca nu sunt insotite de imagini, au sanse minime de a fi sprijinite....e o gandire minimalista sa judeci intentia acestor oameni suspectandu-i de lauda...intentia omului doar dumnezeu o cunoaste, pt ca e doar in inima lui!!...in rest, noi cei de pe margina, bine ar sa ajutam de ne sta in putinta, si nu sa analizam ,sa suspectam ori sa criticam ceea ce nu avem cum sa cuostem: intentia !!

personal nu as fi fost azi alaturi de violeta daca nu ar fi lucrat transparent, si asta am mai spus-o !....cu chitante, cu poze si tabele de donatii...in bacau este o asociatie de prot a animalelor, careia nu ii cunosc activitatea neavand un site unde sa si-o faca cunoscuta...prefer deci sa lucrez cu brasovul!!...nimeni nu e dator sa ne creada pe cuvant, fara dovezi!

ok...daca vreti sa micsorati pozele, se poate...adminul spunea ca ar fi bine si nu depaseasca 60 KB/40KB....du-te , pe poza, in tools, si da resize(redimensionare), apoi, pe procentaj(percentage of original), adica cu ce procent vrei sa micsorezi: 50% ori 70% etc, la ca marime vrei s-o aduci fata de cea initiala))..apoi dai ok si cancel...

pt a atasa poza aici,intri pe gazdiueste o imagine, apoi, copii aici, codul forumului apoi, trimite!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMar Iun 29, 2010 8:36 am

am vazut ca ai si blog, adriana...mediatizeaza-ti animalutele si acolo!!...se adopta greu animale azi, insa nu e imposibil..insista si revino chiar peste un timp, nu renunta...am vazut pe situri de adoptii pozele unor pisici ce mai fusesera mediatizate si mai demult...cine stie, poate, poate sunt sanse...insoteste imaginea si de povestioare frumosae despre ele si detalii de varsta, eventuale boli, deparazitari, etc!!....intr o economie de piata se stie ca fara o buna mediatizare, sansele vanzarii sunt minime, daca nu inexistente(sigur, e doar o exemplificare aici, si nu sens propriu al cazului de fata).

la inceputul lui iulie voi mai pune violetei vreo 20 de lei, sa se adune pt transport...
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMar Iun 29, 2010 9:12 am

Buna dimineata,Violeta,Yoana,dupa cum spuneam mi-e greu sa stau la calc.din cauza culorilor,nu mai pot dormi noaptea iar azi tocmai am devenit proprietara altor doi pisicuti aruncati in spatele bisericii,pentru ca e sarbatoare si dupa cum spuneam si pe blog,pentru mine sarbatorile sint motiv de groaza pentru ca se arunca pisicuti ca si cum credinciosii nu ar avea...norocul lor a fost ca am iesit la timp,ca ajunsesera linga masini,inca nu le-am facut poze sa nu ii deranjez ca acum dorm sub patura,sint cam micuti pentru adoptie asa ca va trebui sa ii tin pina mai cresc.Nu am reusit sa dau spre adoptie pe net,desi am pus anunturi si pe un forum din zona mea,ori pe siteul adoptii pisici,si inca un blog de adoptii,singura solutie aici e sa ma duc cu ei la piata duminica,asa am gasit stapini la majoritatea cateilor si pisicutilor,una e cind le vezi pozele si alta cind ii vezi in realitate,cum se comporta,etc.,numai ca imi e greu sa stau acolo in picioare din cauza sanatatii,aveam un scaunel care s-a rupt,mici fleacuri care se aduna la final si deodata ma trezesc ca imi cresc deodata si nu ii mai pot da spre adoptie... duminica asta nu am reusit sa ajung acolo ptr.ca am fost la miting si am avut scandal cu viceprimara mai multi iubitori de animale,si nu vedem solutii decit daca se gasesc veterinari priceputi sa colaboreze cu primaria ptr.sterilizari si asta in cel mai scurt timp,pentru ca se doreste sterilizarea cu medici veterinari,dar cel care poate steriliza mai mult nu se pricepe,leaga trompele ,catelele intra in calduri si fac si tumori,ca le pune fire de plastic,ar avea nevoie sa fie scoliti de cineva si sa aiba fire resorbabile cu totii,iar vier-pfoten nu vor veni atit timp cit mai avem mafiotii lui horez. Sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMier Iun 30, 2010 9:55 am

PROPUN, deasemenea, ca toti/toate care suntem aici, sa prezentam macar pe scurt situatia animalutelor din zona noastra....de ex, brotacea, din iasi(chiar suntem curiosi ce mai fac animalutele de acolo!), dorotea de prin caras,, sau piatra scrisa, ce mai stii de ei?....eu din moinesti...( Embarassed nu prea mai stiu nimik, n-am mai iesit din casa demult!!!)...carmen, din bucuresti..etc.....

FIECARE SA CREEZE CATE UN TOPIC NOU, PT JUDETUL/LOCALIT. SA!!...CUM DE EX, AM EU , PE MOINESTI...(si n-am scris mai nimik..... Razz , sper, acusik, dupa ce-mi termin urgentele ce ma inghesuie, sa trec la treaba !) )

ce spuneti, fetelor?...n-ar fi rau, ca atat noi, cat si noii vizitatori ai forumului, sa ne cunoasca activitatea, nevoile si realizarile....?

ps...iarasi revin sa specific: relatarile sa fie insotite de imagini sugestive!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMier Iun 30, 2010 7:15 pm

incepand de astazi, avem si o sectiune a forumului IN ENGLEZA!!

daca doriti, si ...va pricepeti Wink postati si acolo!!....nu trebuie sa fiti profesionisti, dar, trebuie sa stiti totusi sa scrieti bine!
Sus In jos
Brotacea




Mesaje : 5
Data de inscriere : 20/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Prin Iasi   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyDum Iul 04, 2010 10:06 pm

Prin Iasi nu stiu ce s-a mai intamplat pentru ca am fost cam o saptamana plecata din localitate. Si sa stiti ca sunt altii mult mai "voinici" pe aici care se ocupa de animalute. Eu asa, mai cate un strop pe ici, pe colo. Asa ca nu am multe detalii. Cu o noapte inainte sa plec din oras a aparut un motan care miorlaia de mama focului sub balcon. Am iesit, i-am dat de mancare, a tacut. Dimineata cum am deschis geamurile la balcon cum a inceput iar! Iar de mancare, am vazut ca avea niste bubite pe urechi, nou prin zona, nu l-am mai vazut, l-am luat la "pachet". La doctor, l-a dat cu Stronghold daca nu ma insel, nimic contagios, puricii sunt de vina. Pe urma in masina si la ai mei la curte, in alt oras, unde pisica pe care o am deja si are trei puiuti l-a cam fugarit. Pisica pe el, el pe puiuti; dar pana la urma cred ca se vor impaca! Alta solutie rapida si eficienta oricum nu aveam.
Iar astazi cand m-am intors inapoi in Iasi, am tot oprit pe drum ca sa mut animalele moarte de pe sosea macar in santurile de langa. Si m-a apucat jalea, dar in fine. Era un biet catel mort pe mijlocul benzii din dreapta pe la intrarea in minunatul oras, zona locuita, ca doar nu stam in mijlocul pustiului, unuia nu trecut prin cap sa-l culeaga de acolo!
Si nu pot sa inteleg; daca tot l-ai lovit, daca nu l-ai ajutat macar muta-l din mijlocul drumului sa nu-l faci altii terci, ca e pacat de sufletul lui!
Gata, v-am intristat destul.
O persoana foarte activa pe aici pe la noi e Almapoesis, ea se agita mult si probabil ea mai are ce povesti.
Ca eu....doar sa va aduc aminte ca sunt catei frumosi de adoptat la Asociata Maxdog, catei frumosi si destepti si care mai fac foame din cand in cand. Doamna Silvia nu are nici un ajutor constant pt mancare si se descurca cu te miri ce, daca se descurca si are momentan vreo 60 de caini, mici si mari si vreo 8 pizici. Eu am promis o factura scanata User-ului Emigratul Ion de nu mai stiu cand, tin sa imi ofer scuzele pentru faptul ca nu am reusit nici pana in ziua de azi sa o trimit. Doamna a luat mancare si plasa pentru tarc atunci. Acum se lupta tot pentru mancare!
Spor la "treaba" dragi iubitori de animale.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyLun Iul 05, 2010 10:14 am

MAXDOG???...am citit despre ei...sau voi??...esti membra a asociatiei, sau doar voluntara?...ce mai face catelusa care a fost ingropata de vie?...cineva spunea ca o adopta, a plecat spre noua casa??...

eu spuneam sa va faceti fiecare cate un topic nou, pe judet/localitate, mai ales daca aveti activitate...eu am topic de moinesti, dar nu prea am cu cine activa....

vrei sa punem motanelul pe adoptii, si la noi?...daca nu poti tu, trimite pe adresa mea de mail n.noname21@yahoo.com
poze si ti le postez eu....poate vrei sa postezi si alti catei de la maxdog!



si pt adriana: trimite pe aceeasi adresa de mail pozele pisicutelor , si a catelului orb, sa le pun si pe "english" si pisicile pe adoptii....apoi sa mai mediatizam linkul si pe alte situri!
Sus In jos
Brotacea




Mesaje : 5
Data de inscriere : 20/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyLun Iul 05, 2010 10:18 pm

Eu sunt doar voluntara acolo, cand si cand, atat cat reusesc.
Motanelul ramane in familie Very Happy e foarte lipicios si i-a "pacalit" pe ai mei. Sper sa se inteleaga cele 5 codite!
Incerc saptamana aceasta sa pun poze cu cateii de la asociatie si sa mai updatez una, alta. Multumesc pentru sfaturi si idei. Incercam si un topic separat pe judete.
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMar Iul 06, 2010 9:29 am




si pt adriana: trimite pe aceeasi adresa de mail pozele pisicutelor , si a catelului orb, sa le pun si pe "english" si pisicile pe adoptii....apoi sa mai mediatizam linkul si pe alte situri![/quote]

Buna,Yoana,pozele le-am trimis deja Violetei,sint destule si nu am timp sa caut ,plus ca ma chinui cu calculatorul ca mi se blocheaza mereu, anunturile ptr.adoptii le-am mai pus pe blogul meu,acela impotriva cruzimii,care este si pe pagina forumului,o sa il mai actualizez ca bunica s-a atasat de un motanel luat de la tomberon si nu vrea sa il dau,intre timp familia pisiceasca a maica-mii s-a mai marit cu 6 pisicuti,iar cele de la tomberon de unde am cules si am tratat 2 am vazut ca au probleme,unele stranuta,alta tricolora,inca pui,are ca o ceata pe ochi,dar nu ma simt in stare sa o iau si pe ea ca am deja 11 si mari cheltuielei cu hrana,deparazitarile interne si externe,iar unul mai marisor care imi iesea in curte cred ca mi-a iesit in strada pentru ca ieri mi-a disparut,culmea a fost ca am vazut ieri unul asemanator pe faleza,destul de departe de casa dar nu am putut sa cred ca poate fi el,il stiam in curte,si am rugat niste tineri sa il ia,sa nu il omoare cainii,si l-au dus la blocuri unde spuneau ca sint mai multe pisici...imi pare rau ca nu am intrebat unde, imi lipseste tare mult,desi bunica ma ameninta ca il duce ca se urca si ii rupe florile...nici ceilalati nu suporta sa stea inchisi,se urca peste tot,isi fac nevoile oriunde in afara de litiera,poate si ptr.ca nu ii pun destul nisip,din economie,toata ziua am preocupari datorita lor Sad sa nu uit si de cainii mei,ieri am fost prima care m-am inscris in noul program de sterilizari gratuite ale primariei,sper sa sterilizez macar una din catelele mele si una mare tinuta intr-o curte si pe strada ,din pacate aceea e slaba os,nu stiu daca e bolnava sau subnutrita,uneori mai iese pe strada,sper sa ma imprietenesc cu cu niste mincare pentru ca e superba si merita mai mult.
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyDum Aug 01, 2010 6:48 am

Buna duminica! 8 catelusi au fost abandonati intr-o margine de padure a Brasovului . Au fost deparazitati gratuit cu sprijinul domnului doctor Daniel LEVENTE. Unul a fost deja adoptat iar ceilalti 7 au primit in dar ...HRANA ! Ii multumim lui MARIUS pentru mancarica, clinicii KERBEROS pentru ajutor, iar pe voi va asteptam pentru ADOPTII ....VA URMA
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyDum Aug 01, 2010 4:19 pm



si noi, cand il vom cunoaste pe marius ??? bounce


marius are catei?....daca nu....hmmm...avem o idee...ii putem oferi un mititel din cei 7 ramasi.... Razz tot gratuit !!
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMier Aug 04, 2010 5:28 am

As vrea sa facem o scurta recapitulare : 23 mai 2010 : hrana pentru cainii din adapostul Manesti
10 iunie 2010:din nou hrana pentru adapostul Manesti-PH
03 august 2010: hrana pentru "maidanezii" din Brasov
__________________________________________________
RUMÄNIEN FÜR DEUTSCHLAND : DANKE !!!

urmeaza pozele ....
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyMier Aug 04, 2010 2:09 pm




vio, realitatea este ca nu prea am inteles.....papa asta e tot de la gerda?



propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture059

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture103

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture105

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture114

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture122

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Resizeofpicture460
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyJoi Aug 05, 2010 3:47 am

Banii pentru hrana cainilor din Manesti si a celor 4 Muschetari din Brasov ( in poza vedeti doar 3 dintre ei) au fost trimisi din Germania. Vreau doar ca uneori sa -i amintim si pe cei care ajuta nu doar pe cei care sunt ajutati.Si sa le transmitem, din inimile protejatilor nostri: MULTUMESC, DANKE, THANK YOU...
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: TOTO   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyJoi Aug 05, 2010 5:02 am

As vrea sa vi-l prezint pe TOTO dar nu stiu daca voi reusi sa micsorez poza!
Atașamente
propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor AttachmentTOTO....jpg
TOTO
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(19 KB) Descarcat de 0 ori
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptyJoi Aug 05, 2010 5:10 am

OK ! Ii multumesc inca o data lui Marius pentru suportul tehnic si pentru sponsorizarea cu hrana a celor 7 catelusi : TOTO si fratiorii lui...
Atașamente
propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor AttachmentPicture 058.jpg
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(34 KB) Descarcat de 1 ori
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptySam Aug 21, 2010 8:12 am



Amintesc membrilor forumului, ca dispunem , pe prima pagina, de un "CHATBOX", adica de posibilitatea folosirii chatului pe forum! Cine doreste sa discute in direct cu alti membri, pentru a solutiona in timp util anumite probleme, o poate face conectandu-se pe forum, apoi pe chat !
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor EmptySam Aug 21, 2010 5:45 pm





pe prima pagina a forumului, s-a creat sectiunea URGENTE. Daca aveti sau ati intalnit situatii de urgenta, va rugam sa creati topic nou si sa postati informatiile !
Sus In jos
Continut sponsorizat





propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty
MesajSubiect: Re: propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor   propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor Empty

Sus In jos
 
propunere pentru doamnele si domnii forumului nostru!....in favoarea tuturor animalutelor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» GOZH Romania
» Animale care au nevoie de ajutor
» Aniversarile animalutelor noastre
» Norocel cu noroc !!
» Lansare CONCURS DE VARA (another competition, on this summer !!)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: