Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 A fi sau nu a fi ...medic veterinar!

In jos 
+2
yoana
alexandra nica
6 participanți
AutorMesaj
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 7:15 am

A fi sau nu a fi ...medic veterinar!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 7:18 am

Cam asa suna in mintea mea.Eu asta am cam vrut sa ma fac,ca ma inteleg foarte bine cu animalele si stiu multe lucruri despre ele dar am renuntat prin descurajare.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 7:53 am



ok....acum da-mi voie sa-ti "citesc" un semn...te-ai "inrosit" tocmai cand iti scriai gandurile... Smile adica ai trecut spre o noua etapa aici...si poti fi declarata oficial GOZH- girl !! chiar cred ca e un semn !

si acum sa-ti mai spun ceva: de ce crezi ca la clasa a IX a ai dreptul sa spui " am renuntat" !? daca ai fi fost in clasa a XII a, da, te credeam...dar acum nu te cred, ok?...

cine sunt cei care , spui tu, "te-au descurajat"? da-mi voie sa-ti raspund eu: parintii, nu? si, indiferent care sunt aceia, macar ai aflat ce motive au?? hai sa dezbatem argumentele lor ! deci care ar fi ele ???
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 8:17 am

Nu ambii numai unul adica tata.Spune ca nu se castiga bani din chestia asta,ca nu e o meserie de viitor.
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 8:18 am

Si da am inceput sa rosesc.
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 11:02 am

Na mie acum imi este greu sa renunt la profesorii buni care ii am si foarte sociabili si sa ma duc la stiinte naturale unde sunt niste profi severi si din 6 nu te scot,doar daca faci pregatire situatia se imbunatateste.Si plus ca acum am gasit o cale de mijloc prin care pot impaca si capra si varza adica de la stiinte sociale unde sunt eu sa ma duc la academia de politie.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 12:09 pm

Doar ca ti-a spus tatal tau asta nu inseamna ca este adevarat sau ca trebuie sa-l ascuti!Cand o sa fii mare trebuie sa-ti iei propiile decizii nu sa-ti spuna tatal tau ce sa te faci!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 12:14 pm

Si asta este adevarat dar pe de-oparte tre sa-ti asculti si parintii pentru ca uneori stiu ce e bine s-au nu pentru tine.
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 12:19 pm

...eu cred ca e in joc vii torul tau... si faci ce crezi ca e bine...
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 12:20 pm

Eu acum cred ca mi-am ales viitoarea carira si daca nu oi reusii o sa ma reprofilez pe ce imi place adica doctor veterinar.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 2:58 pm

Pana la urma nu ai sa te faci ce vor ai tai ca sa lucrezi in sila
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 3:32 pm

Mai vrei sa te faci ceva inavara de medic veterinar?
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 5:16 pm



stiti prea bine , dragilor, ca nu va pot invata altceva , decat sa va ascultati si sa va respectati parintii !!

dar trebuie sa imbinati , in acest caz, interesul vostru, cu interesul parintilor....adica placerea de a lucra intr-un anumit domeniu, cu pragmatismul sugerat de parinti !!

sigur, mai mereu vor exista conflicte intre generatii: parintii vor privi aspectul practic, iar voi, cel idealist si afectiv !

insa,, draga alexa !...in cazul tau, pot fi impacate ambele : a fi medic veterinar, inseamna pasiunea ta dar poate insemna si bani (bine, acum depinde cati vrei )...mai trebuie sa tii seama de un lucru FOARTE IMPORTANT : medicii, preotii si profesorii, nu au meserii ci...MISIUNI !...de aceea, accentul nu cade pe bani ci pe satisfactiile spirituale pe care ti le aduc aceste domenii...

se spune ca in momentul in care vom cauta bani, acestia vor fugi de noi !!...trebuie sa cautam mai intai BINELE si DREPTATEA si toate celelalte vor veni de la sine !!...(si sa nu spuna nimeni ca doar cu bucuriile spirituale se moare de foame, pentru ca doar cu banii se moare de mai multe !)

a fi medic veterinar nu aduce bani???...pai hai sa vedem, ce meserie in ziua de azi, aduce bani in romania asta a noastra???....buna, nu?....in toate domeniile, se cam traieste de pe o zi pe alta...dar stii unde?...la STAT !...adica , fii atenta si spune si parintilor tai:

un medic (indiferent daca e uman sau veterinar) daca e angajat al statului, va trai foarte modest...de aceea, un medic , pentru a castiga bani, trebuie sa indeplineasca 2 conditii:
1-- sa NU lucreze la stat, adica sa-si faca cabinet particular
2--sa fie FOARTE bine pregatit...iar buna pregatire inseamna a invata bine+ a-si iubi profesia !!

crede-ma, in orasele mai mari (ce-i drept) medicii veterinari castiga foarte bine !!...sunt extrem de aglomerati !...dar trebuie sa fie recunoscuti ca fiind buni (ca si medicii umani, nu?) si sa aiba aparatura !!

in timp, protectia animalelor va functiona si la noi...oamenii vor incepe incet-incet sa mearga la vet. si cu catelul si pisica, nu doar cu vaca si porcul !!! Laughing

in rest, ce sa spun...esti abia in clasa a 9 a...pana in cls a 12 a, parintii tai vor vedea daca intr-adevar iti doresti sa devii medic veterinar...deocamdata cred ca nu i-ai convins...sau poate nici tu nu esti inca convinsa....nu-i nimic, mai ai timp sa alegi drumul pe care-l doresti in viata !

Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyDum Oct 30, 2011 5:39 pm

Multumesc de sfaturi si de indrumare asta dovedeste ca sunteti un bun psiholog si un bun profesor.
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyLun Oct 31, 2011 5:27 pm

Parerea mea este ,,Sa faci ce-ti cere inima''daca vrei sa te faci veterinar ,sa te ajute Dumnezeu Smile
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyMar Noi 01, 2011 4:08 pm

sunt de acord cu stefania.... cum iti cere inima... si speram sa alegi calea cea buna...
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyMar Noi 01, 2011 4:10 pm

DA,merci de sfaturi.
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyMar Noi 01, 2011 4:12 pm

nu ai pentru ce.... de asta suntem aici.... sa ne ajutam unii pe alti... si sa ajutam animalutele
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyMar Noi 01, 2011 6:29 pm

Statu iti i-a multi bani,mai mereu din salar.....Si vorba d-nei profesoare pana la urma intr-un oras destul de mare ,ca sa lucrez ca si medic veterinar castigi destul de bine.Pana la urma sunt atatia catei si pisici care sunt duse la doctor pentru o mica injectie .Si cand ai sa vezi cum vine lumea cu animalute necajite si ti se face mile nu cred ca iti mai este gandul la bani
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! EmptyMier Noi 02, 2011 3:52 pm

Wink Very Happy Cam asa este.
Sus In jos
Continut sponsorizat





A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty
MesajSubiect: Re: A fi sau nu a fi ...medic veterinar!   A fi sau nu a fi ...medic veterinar! Empty

Sus In jos
 
A fi sau nu a fi ...medic veterinar!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: