Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Pasarile ROMANIEI

In jos 
+4
Spinu Patricia
stefanyafelea
Lazar Catalina98
claudia btzt
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Ian 12, 2012 12:10 pm

Rezumarea primului mesaj :

Cioara nu se afla numai la noi:Cioara de semănătură este o pasăre care trăiește în grupuri relativ mari, în regiunile de șes, de deal cu păduri, câmpuri și pe ogoare, putând fi destul de greu diferențiată de „cioara neagră” (Corvus corone). Ea este răspândită din vest- Irlanda, Marea Britanie, Franța și Spania de Nord- până în stepele din Altai. Nu trăiește în Elveția sau unele regiuni din Austria și Italia. Limita de răspândire spre nordul Europei este Danemarca, Suedia de Sud, și regiunea de sud-est a Mării Negre și Mării Caspice. În lunile de iarnă se retrage în sudul Balcanilor- Grecia și Turcia. A fost introdusă cu succes de om în Noua Zeelandă unde în prezent este energic decimată.

Sus In jos

AutorMesaj
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyMier Iun 13, 2012 11:06 am

se intampla des...mai ales cu puii,eu am 7 puisori abea scosi!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyMier Iun 13, 2012 11:29 am

Nu-i adevarat daca le dai concentrate din primele zile pana la 1 luna si in 1 zi le dai piper si ii bagi cu piciorusele in spirt nu mor,nu au probleme etc.Daca le dai concentrate ei se zburatacesc si anticorpii functioneaza mai bine la boala.Uite acum eu la mine acasa am 34 de puisori scosi si la closca si la clocitoare,am 10 curci scoase la clocitoare(la fel crescute cu concentrate in prima luna apoi lucerna tocanata si branzica si cupre),am 1 rata macaitoare abia iesita in clocitoare de 1 zi si mai urmeaza 36 de ratusti lesesti.
P.S. Sa dea Domnul sa-mi traiasca,iar cand veti veni la mine sa am curtea plina de animalutze.
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iun 14, 2012 3:56 pm

Asa stiu si eu...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iun 14, 2012 4:19 pm

Smile
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iul 19, 2012 4:00 pm

Azi dimineata am gasit cainii agitati,iar una din catele,Vulpita,lingea usor un pui de vrabie care am crezut ca e mort...cind m-am apropiat,am vazut ca e cit se poate de viu,dar parea in transa...acum am o noua vrabiuta de crescut...Smile
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iul 19, 2012 5:09 pm

Off saracuta sper sa se refaca. Sad Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iul 19, 2012 7:33 pm

da,asa e
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyJoi Iul 19, 2012 7:33 pm

da,asa e
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 2:50 pm

Astazi am fost impreuna cu familia pe renumitul rau Siret din care traverseaza Bacaul,desi credeam ca vom avea 2 zile de aventura in salbaticie in prezenta pasarilor,nu a fost asa.Cum ne-am dus asa ne-am si intors deoarece partea Siretului de dupa baraj a secat complet,lebedele,pescarusii,ratele salbatice si egretele neavand ce sa manance adica neavand pesti cu care sa se hraneasca.Mirosul era ingrozitor datorita caldurii care a incalzit algele si malul de pa malul Siretului.

Today I was with my family,on the Siret river wich crossing Bacau,although I thought we had two days of adventure in the wild so was not, because how we went so we returned because the Siret the after dam dried up completely, swans, gulls, ducks and egrets not having to eat fish and everythink.
Mai jos am reusit sa pozez cateva lebede,care de caldura se scaldau intr-o baltoaca de pe mijlocul Siretului.
I managed to photograph these beautiful swans with hardly

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0710w

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0711d

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0712r

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0713ax

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0714d

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Sam0715c

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 3:00 pm

Ce frumoase sunt. I love you
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 3:06 pm

Niste imagini incredibile,iar acum 2 ani cand am mers cu cortul si am dormit pe malul Siretului erau 2 lebede probabil pereche si se plimbau pe apa prin fata cortului.Plus de asta mai era si rasaritul povestea este demna de titlu Lebede in rasaritul soarelui.
Probabil ca mai am pozele si o sa le postez.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 3:24 pm

frumos Very Happy .....putine mai sunt! m-a uimit si pe mine acest fapt...dar nu stiu de ce..Anul trecut la mare erau o multime de pescarusi,anul aceasta maxim 10 am vazut!!!!!!!dar de ce .nu stiu
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 3:31 pm


frumoase imaginile...speram sa dea doamne-doamne si ploaie ca altfel...
Sus In jos
gozh holland
Membru Forum Animalutze
gozh holland


Mesaje : 505
Data de inscriere : 03/12/2011
Varsta : 57
Localizare : nederland

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 5:55 pm

what a beautifull place
Romania are so nature
we have this not into holland
Sus In jos
http://www.gozh.nl
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 EmptyVin Aug 10, 2012 7:10 pm

Romania wonderland!!!My beautiful country!
In the Netherlands have not even artificial lakes
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pasarile ROMANIEI   Pasarile ROMANIEI - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Pasarile ROMANIEI
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Pasari-
Mergi direct la: