Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 s-a dus si Cutzica !!

In jos 
+3
Silvicu31
alexandra nica
yoana
7 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyVin Iul 13, 2012 3:21 pm

deci nu stiu cat mai indur blestemul asta al animalutzelor mele...pisicile disparute, iar cutzica mi-a murit in curte...vroiam s-o duc la sterilizare saptamana asta si s-o pun pe adoptii...avea cam 6 luni de acum....

cu 2 zile in urma a devenit apatica si nu mai manca...mi-am spus ca e o indigestie sau caldura e de vina...ieri insa era mai ametita, dar am vazut-o band apa..."isi revine !" mi-am zis...dar aseara cand am ajuns acasa facea "scaune" cu sange...de fapt era numaii sange...iar boticul era plin de bale...am simtit ca lesin...trecuse de 7.iar la vet era inchis...

simt ca ma sufoc ...azi noapte mi-a fost rau...m-am trezit si am iesit la o gura de aer, afara...deodata, o faptura albicioasa, mica, se apropia parca plutind...of, of...Cutzica mea....a venit impleticindu-se , ca o muribunda...a stat alaturi de mine...stia ce inseamna sa te simti rau....mi-am dorit sa se faca mai repede dimineata sa mergem la vet...parca minutele se oprisera...nu tineu cu noi...

dimineata am sunat vetul...am presupus o otravire dar vetul a spus ca e mai curand...parvoviroza...si deci e prea tarziu sa se mai faca ceva !!! ...m-am imbracat repede , macar pentru...eutanasiere micutei...deja mustele se asezau pe ea , urmand s-o umple de viermi...cand am iesit, deja era prea tarziu...
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyVin Iul 13, 2012 3:33 pm

SAracutza de ea,la fel adoptasem si eu un catel acum vreo 2 ani si tot de aceasta boala murise.
Fiti tare o sa vedeti ca treceti peste toate cu ajutorul divinitatii supreme,o sa va dea El putere sa treceti,peste toate.Asa este si va cred ca inima e franta,dar trebuie sa luptam,orice sut in fund e un pas inainte nu?
Asta ar trebuii sa ne incurajeze sa adoptam animalutze cat mai multe,dar fara teama ca si acelea vor muri. pale pale pale
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: foarte trist    s-a dus si Cutzica !! EmptyVin Iul 13, 2012 4:23 pm

trist ...alte cuvinte sunt de prisos Crying or Very sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyVin Iul 13, 2012 9:02 pm



micuta mea cu vreo ora inainte de a "pleca"...n-am sa uit niciodata tristetea aceea imensa, din priviri...neputinta...nu mai putea nici sa se ridice ...era uda toata la gura si la fundulet iar mustele deja roiau in jurul ei...m-am imbracat repede sa plec, dar...nu m-a asteptat...

s-a dus si Cutzica !! Cutza1


s-a dus si Cutzica !! Cutza2

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyVin Iul 13, 2012 9:06 pm



din pacate, silviu, unii din noi am pierdut multe animalute pentru care am luptat...nu ne permitem luxul sa suferim prea mult la fiecare din ele... Sad ce ne-am face de fiecare data !?..si-asa, amintindu-mi ultima ei privire, ma ia cu lesin...incerc insa sa ma gandesc la altceva...
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptySam Iul 14, 2012 4:11 am

offff domane doamne, nu se mai termina odata.atat suferinta , atata chin, atata dorinta din partea noastra de a le fi bine, de a le gasi o casuta permanenta Sad((.mi-au dat lacrimile ioana, sunt alaturi de tine si iti inteleg perfect suferinta.tare e urata boala aceasta , eu am avut doar un singur catel, a fost surioara celor doi catei ramasi la mine, eu am reusit sa ajung cu ea la vet dar nici asa nu a supravietuit, dupa doua zile a decis sa plece:(
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptySam Iul 14, 2012 7:17 am

Cand un animal drag tie iti moare despartirea e grea,la fel si cu oamenii,dar cand adoptam un alt animal putem observa ca are acelasi comportament ca si cel mort,Dumnezeu vrand sa ne arate ca defapt el tine la noi si ne trimite un alt sufletel ca sa ne consoleze.
Am avu eu primul papagal facut cadou de mama si am luat papa bun ptr el de la vet si mi-a dat seminte cu o concentratie prea mare de miere,a facut diaree si a murit.
Avea un comportament extrem de bland,cand ii spuneam pupa Coco pe mama,venea pe umar se juca in par,ma pupa,dadea din cap ca rockerii si multe altele.Atunci am zis ca mi se pune pe suflet cand am vazut ca a murit.
In fine, am luat al2-lea papagal si am observat ca exact cum a fost primul era si al 2-lea, aceleasi trasaturi si aceeasi blandete.
Astea sunt niste minuni de care ma minunez continuu,Dumnezeu este cu noi si ne ajuta sa trecem peste tot.
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptySam Iul 14, 2012 4:23 pm

Nu stiiu cum rezistati sa pierdeti atati prieteni,Si eu la viatza mea am avut multe animalute ,tatal meu Dumnezeul sa-l ierte mi-a adus catei,pisicute,iepurasi ,soricei dar dupa 4 sau 6 luni ii dadea la tara la prieteni de-ai lui si nu intelegeam de ce si erm tare suparat dar imi trecea acum decand cu tomitza il inteleg perfec ..nu vrea sa ma atasez tare de ele sa nu sufar mai tarziu
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyDum Iul 15, 2012 3:02 pm

Sad Era asa de frumoasa si draguta saracuta.Tuturor li se va intampla asa ceva trebuie sa fim puternici dar sa nu le uitam niciodata... Crying or Very sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyDum Iul 15, 2012 3:58 pm

silviu, NU avem de ales !!...probabil ca puterea de a suporta o primim atunci cand ne gandim ca locul ramas liber va fi ocupat de alt animalut ce-l vom salva ...

ne consolam cu ideea ca toate animalutele pleaca...de fapt toti VOM pleca..dar pana plecam sa ne fecm datoria de OAMENI...sa incercam sa facem cat mai mult bine pe pamantul asta obosit...
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyDum Iul 15, 2012 4:05 pm

Mai bine de atat nu puteati sa o spuneti!! I love you I love you
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyDum Iul 22, 2012 9:00 pm

Nu am avut puterea sa intru pe acest topic pina acum,sa nu pling,dar acum doua zile si eu am pierdut o fiinta draga,o pisica salvata anul trecut dintr-un cimitir unde plingea de foame.Era o pisica deosebita,poate in alta viata a fost o printesa,ca nu vroia sa manince din acelasi castron cu ceilalti pisici,se uita la mine si mieuna ca si cum vroia sa vorbeasca.Nu prea agrea pisicile in general insa se juca si se rasfata si ea,ii pusesem numele Margareta,nu m-am gindit la o regina anume,ci la bunica ca o luasem din preajma crucii ei si o ironizam acasa ca i-am adus pisica care ii pazea crucea...luna asta,de cind s-a lasat caldura peste oras in camera mea plina de pisici atmosfera a devenit f.calda,asa ca tin un geam intredeschis ca nu am ventilator.Geamul are 1 m si jumatate inaltime,iar pisicutii mici nu pot sari pe el,dar 3 din pisicile mari au iesit prin el si le-am lasat sa iasa in curte ca nu ma mai intelegeam cu ele.Ea insa iesea si in strada,ma uitam dupa ea si aveam incredere ca e atenta la masini,insa un ghinion sau poate destinul a vrut ca acum doua zile,dupa ce ma bucurasem ca am reusit sa scot o pisicuta ascunsa in motorul unei masini si am adus-o acasa,la citeva minute biata mea pisica a iesit pe geam si am fost ocupata cu cea noua,si abia seara m-am ingrijorat ca nu mai vine insa cind am iesit sa o caut am gasit-o moarta, sub rotile unei masini...ce ironie cruda ca am salvat una de masina ca sa pierd alta...si unul din motani nu s-a mai intors din acea seara,poate l-au fugarit cainii si s-a speriat,nu vreau sa ma gindesc ca a ajuns rau.Acum incerc sa ma concentrez sa salvez o alta pisicuta cu rinotraheita,culeasa acum 10 zile de la un bloc,nu va pot spune cit ma chinui sa o tin in viata,cu ce costuri,si cum face totusi colacei...nu vreau sa ramina si ea o amintire asa ca doresc sa lupt acum si ptr.ea...
Si un sfat in caz ca nu stii,yoana,daca vei mai aduce pui de catel:virusul parvovirozei ramine in pamint doi ani,asa ca daca mai aduci un catel intii trebuie vaccinat si dupa 2 sapt.poate fi scos in curte.Am avut si eu catelusa cu parvoviroza anul trecut,insa am reusit sa o salvez si sa o dau spre adoptie,sper sa fie bine unde e acum...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyLun Iul 23, 2012 11:11 am

O veste proasta,dar bine ca ai salvat alta.Smile mult succes cu cealalta Very Happy o sa fie bine
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! EmptyLun Iul 23, 2012 11:29 am

Trebuie sa ne obisnuim cu lucrurile rele pentru ca apar foarte des. Crying or Very sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





s-a dus si Cutzica !! Empty
MesajSubiect: Re: s-a dus si Cutzica !!   s-a dus si Cutzica !! Empty

Sus In jos
 
s-a dus si Cutzica !!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: In amintirea lor....-
Mergi direct la: