Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Catelusa pentru adoptie BACAU

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyVin Aug 10, 2012 9:06 am

Catelusa este sterilizata, iubitoare, blanda ! Face parte dintr-un grup de 40 de catei din bacau ce nu vor mai avea unde sa stea in maxim o luna. Cea care se ocupa de ei nu a mai dat niciun semn de viata, nu a mai trimis mancare de 2 luni, nici salariul ingrijitorului, nici chiria pentru spatiul in care sunt cateii, deci ei acum nu au nicio siguranta ca vor fi la adapost in viitorul apropiat. Ajutati-ne sa le gasim stapani, ca majoritatea au povesti deosebite si au trecut prin multe!Catelusa pentru adoptie BACAU 26177221882925094063252

Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyVin Aug 10, 2012 9:27 am

uf.... Sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyVin Aug 10, 2012 3:38 pm


elena, da niste detalii despre situatia acestor animalute...poze si un site ceva daca exista...cine raspunde acum de ele si unde sunt localizate ?
Sus In jos
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Cateii din Saucesti   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptySam Aug 11, 2012 5:47 am

yoana a scris:

elena, da niste detalii despre situatia acestor animalute...poze si un site ceva daca exista...cine raspunde acum de ele si unde sunt localizate ?

Doamna care s-a angajat sa isi construiasca un adapost nu se mai intereseaza deloc de ei (nici inainte nu venea la adapost,dar macar trimitea mancare). fata ei spune ca e plecata in alta tara..avem 2 luni de cand nu stim nimic de ea. Practic a lasat 30 de catei intr-un adapost si atat( 2 catele au fatat 5 respectiv 7 pui, din cauza ca nu a trimis la castrat cei 6-7 masculi pe care ii avea- pana la urma am mers noi cu fiecare in parte), chirie nu, mancare nu, ingrijitor nu. Mancarea si ingrijitorul erau acoperite din banii personali ,dar ne e foarte greu, pe zi 50 de lei mancarea si 400 lei pe luna ingrijitorul, iar chiria deja e prea mult pentru noi. Ne-am gandit sa cautam un teren extravilan, agricol, mai ieftin, unde sa ducem cateii- ca sa nu mai avem grija cu chiria , vesnica grija de pana acum. (cateii astia au mai fost dati afara dintr-un loc, unde proprietarul spatiului le-a dat drumul in camp, iar noi, bineinteles, ne-am facut masinile praf ca sa mergem sa ii adunam de pe camp, altii erau speriati (abia abia i-am putut prinde), altii s-au pierdut (vreo 10)... Cateii acum se afla in Saucesti, unde e o hala ce comunica cu o curte mare. Problema a inceput cand o prietena a primit o donatie considerabila din strainatate sin nu avea unde sa o duca (nici nu avea cum sa duca toti sacii deodata la adapostul primariei) si a apelat la ea sa lase sacii intr-o camera din hala. Nicio problema cu transportul,s-a descurcat fata ,insa de a 2a zi dupa ce a fost adusa donatia acolo, doamna nu a mai trimis nimic. Probabil a zis ca oricum nu ii lasam sa moara de foame. Corina a asigurat mancarea 3 saptamani, insa nu putea sa le ia de la gura celor necajiti de la adapostul primariei ca sa le dea celor care fac parte dintr-un adapost provat, ceea ce ar insemna ca cineva raspunde pentru ei, Iata ca nu e asa. Doamna poate are impresia ca manarea aia e asa ca un sac fara fund, dar mancarea s-a terminat de mai bine de o luna ... Acum noi am ramas cu tot. Trebuie sa le cautam stapani , ca sa fie mai putini in momentul in care ar trebui sa ii ducem in alta parte... in alta parte nu stiu nici acum unde, ca noi suntem cele care avem grija ca maine nu vom mai avea ce sa le dam de mancare, ca ei ne asteapta dand din coada fara nici un motiv, ca la spate, mainile noastre nu mai ascund saci de mancare... Noi nu putem sa renuntam la ei, pentru ca de cand e adapostul mergem saptamanal cu mancare din banii nostri, pentru ca noi am facut curat jumatate de an (cat nu au avut ingrijitor si inainte erau tarcuri,iar fecalele le acopereau labutele) , noi am mers iarna prin zapada cat noi la ei (tot pentru curatenie) si am carat sacii de mancare in brate de la strada la adapost (masinile nu puteau circula). Cine rapunde acum de ei nu stiu sa iti spun, cred ca noi, fara nici macar sa ne fi luat angajamentul..Sad AJUTATI-NE CU ADOPTIILE , CU MANCARE, CU INFORMATII DESPRE UN TEREN IEFTIN, ORICE CONTEAZA!!! Un album cu acesti catei gasiti la linkul urmator: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.187943781253840.41130.100001146582977&type=3
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyDum Aug 12, 2012 12:59 pm


elena, este un adapost propriu-zis sau doar o improvizatie?...are un nume?

si pune neaparat poze !! ...daca nu reusesti, roaga pe alexandra sau claudia sa-ti dea mailul lor si te ajuta ele.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyDum Aug 12, 2012 1:01 pm


creaza un nou topic despre acesti catei, si posteaza pe sectiunea "Asociatii organizatii, ...." pentru ca aici nu se potriveste subiectul...acolo va fi povestea lor si sa vedem ce am putea face.
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyDum Aug 12, 2012 1:23 pm

buna elena
cred ca ai sa iti dai seama cine sunt Smile.imi pare tare rau de acei catei , am vazut cum te zbati tu si ana pentru ei , sa le asigurati mancarea zilnica.pacat ca lumea nu prea va ajuta , pacat ca sa intamplat asa ceva , cand imi amintesc ce frumos a inceput totul acum cred ca doi ani , multi catei salvati, catei adoptati la acele targuri de adoptie , nu stiu de ce nu sau mai organizat , probabil nu se ajungea aici , ca unii din acei puiuti sa creasca si odata cu inaintarea lor in varsta sa le scada si sansa la adoptie.am vazut si pozele de pe fb, cu acei catei de incercati sa le gasiti foster sa se poata vindecat .....ca incercati sa le gasiti un teren unde sa ii puteti duce .eu nu cunosc pe nimeni care ar avea o bucata de teren, dar sa aiba si utilitatile aproape , sa fie dispus sa il inchirieze pentru o suma modica.plus ca nu tre sa fie chiar pe langa casele oamenilor ca altfel incep problemele.eu stiu de aici de la mine, doar de aia m-am mutat la tara , sa pot sa ofer casuta provizorie sau permanenta unor pisici sau catei.stii cum au fost vecinii.......cred ca vreo trei luni zilnic veneau la mine la poarta , ii am pe cei patru catei mari, plus ca mai avea inca doi mici , toti latrau toata noaptea, evident prin zona nimeni nu are caini, sau daca au caini ii tin legati in lundul gradinii sa le pazeasca vaca sau porcul , cum ziceam veneau zilnic la mine cu amenintari de genul ca imi vor otravi cainii daca mai latra noaptea , ca or sa le arunce mamaliga cu sticla pisata , la un moment dat chiar gaseam poarta deshisa(nu aveam cum sa o incui) si toti cainii mei in strada , nu erau violenti , doar una singura am rea, ea e singura care se repede sa muste pe oricine.acum sau mai calmat pentru ca m-am certat cu ei la cutite , nu se mai putea , adica chiar in fiecare zi sa imi bata la poarta , i-am amentintat ca daca vreun animal de al meu pateste ceva il duc la autopsie si daca descopar ca a murit otravit pe toti ii dau in judecata .vad ca momenta sau clmat dar ii mai aud cum comenteaza cand se intalnesc la apa, ca de ce cresc atatea mate si caini, ca toata noaptea latra , ca un om normal are si el un caine dar nu patru, ca de ce nu ii leg , chestii din astea ca la tara Smile.eu nu pot lua nici un caine adult momentan pentru ca nu am tarc unde sa il tin si baietii mei nu sunt castrazi, fetita care o am eu nu se intelege cu alte femele chiar daca e castrata e foarte rea , inainte de a ma muta aici am stat la soacra care avea si ea un caibe baiat si o cocherita.cu baiatul se intelegea de minune ei da cu fata fereasca d-zeu se bateau pana la sange...
sper sa le gasiti un adapost la toti , nici nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau .....
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyDum Aug 12, 2012 4:50 pm

Ar fii bine sa gasiti adapost cat mai repede...
Sus In jos
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Cateii din Saucesti   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyDum Aug 12, 2012 6:19 pm

Lazar Catalina98 a scris:
Ar fii bine sa gasiti adapost cat mai repede...

Trebuie sa gasim un teren, macar de 500 mp, pe undeva in apropiere dar ieftin ... si nu prea sunt asa multe oferte.Daca aflati ceva,postati ca eu verific mereu mailul. Multumesc! sau share-uiti poza cu Alba asta ciufulita, ca si adoptiile sunt de mare ajutor in situatia asta!!
Sus In jos
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU EmptyLun Aug 13, 2012 11:03 am

yoana a scris:

elena, este un adapost propriu-zis sau doar o improvizatie?...are un nume?

si pune neaparat poze !! ...daca nu reusesti, roaga pe alexandra sau claudia sa-ti dea mailul lor si te ajuta ele.

Este adapost, chiar stau bine acolo, sunt liberi , nu au tarcuri,dar sunt mai fericiti. Noi am vazut diferenta intre a sta in tarcuri si a sta liberi. Multi catei ne mureau ca se bateau in tarcuri, acum nu a mai murit niciunul. Daca le e cald stau in hala, daca vor la soare se duc afara, au mult spatiu. Sunt putini caini pentru un adapost, dar mai demult (inainte sa ne dea cel cu terenul de dinainte cainii pe camp) au fost si 80... fac acum topic pe asociatii etc
Sus In jos
Continut sponsorizat





Catelusa pentru adoptie BACAU Empty
MesajSubiect: Re: Catelusa pentru adoptie BACAU   Catelusa pentru adoptie BACAU Empty

Sus In jos
 
Catelusa pentru adoptie BACAU
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Adoptii/Donatii animalutze
» Elefantii din Bacau
» catelusi din bacau
» pisicot alb cu negru din bacau
» catelusa micuta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: Animălutze pentru adoptie :: Caini-
Mergi direct la: