Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor

In jos 
+2
yoana
bradut_econinja
6 participanți
AutorMesaj
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptySam Sept 18, 2010 5:14 pm

Scriu acest articol in memoria lui Moldi si Kuszi,dragele mele cateluse care m au parasit,dar sufletul lor nu ma parasit,si ma indruma ca sufletele animalelor care alegeau samanul la indienii din America,si indrumau fiintele ramase pe pamant,desi lipsa lor pe Pamant i mi face viata pustie si inima franta...Ele au fost vegetariene prea tarziu:doar un an jumate,inainte mancau zilnic carne dar placandu le foarte mult de multe ori mai mult decat carnea:hrana vegetala si asa i am schimbat alimentatia.Binenteles :nu e nimic tarziu daca vrem sa incercam o hrana fara cruzime sanatoasa si ecologica si cainilor membrii cu drepturi egale,din familia noastra.

Inainte sa incep acest articol,vreau ca cititorii mei sa fie foarte atenti/te la cele ce descriu si aici:scopul acestui articol nu este de a face o polemica intre mine:sustinator al alimentatiei vegane si la caini,si intre omnivori.Pur si simplu aduc dovezi stiintifice cu privire la actiunea carnii asupra organismului,facand o asemanare apoi descriind dovezi concrete.Sa incep deci:
Lupul,si cainele vanatorilor din triburi:1.facea si face distante mari in cautarea hranei ,alergand dupa prada avand muschi de otel.Colesterolul nu exista,toxinele se elimina repede din organism.2.carnea pe care o mananca este carne bio,fara chimicale.3.nu manca si nu mananca zilnic carne deoarece in natura salbatica nu ajungea si nu ajunge zilnic la asa ceva.Rezultatul:am vazut intr un documentar stiintific un lup din Alaska ,si acest lup avea 15 ani,si era de o conditie fizica a unui caine de 5 ani programat sa traieasca doar 12-15 ani.Acesti lupi dar si caini ajung la varste de peste 20 de ani.
Cainele din viata noastra:cainele ca animal de familie se simte bine in apartament sau in casa langa om.DAR:cu conditia sa fie scos zilnic sa faca miscare suficienta.Cainii din apartamente cu conditia ca sa fie scosi suficient,beneficiaza de mai multa miscare decat cei din curte sau cei care stau in lant si niciodata nu vad ce e dincolo de gard.Si iata:1.totusi multi caini din viata noastra nu sunt miscati suficient,au muschii moi.2.nu consuma carne bio ci hrana speciala cu multae chimicale.3.consuma zilnic carne,hrana speciala avand carne in ea.Rezultatul:durata de viata 12-15 ani.
Iata dovezi graitoare:
Cainii:acele rase de caini gen bulldog,boxer,rotweiler au fost caini de macelar.Masa musculara ia crescut nu datorita carnariei ci datorita faptului ca nu fugeau distante mari ci mai mult luptau intr-un un spatiu mai mic facand sa depuna efort scurt dar intens.Acei caini evident erau hraniti zilnic cu carne.Rezultatul:durata de viata a acestor rase de caini este foarte scurta:10-12 ani,deci sa transmis si genetic acest lucru.
Cainii cow cow din china erau hraniti preponderent vegetarian si durata lor de viata este de multe ori:peste 20 de ani.Chinezii chiar daca nu erau popor vegetarian taranii chinezi consuma mai mult vegetale.Dar indienii otonimi din Amarica sunt vegani de cand se stiu:clima in zona mexicului favorizeaza cultivare plantelor.In aceea zona este si cainele xolosquintle care era alimentat vegetarian,avand si el speranta de viata mai mare,plus cainii:tibetanilor si serpasilor din Nepal consuma vegetale.
Omul:am citit istoria ridicatorilor de forta din carti aparute dinainte de '89.Iata relatarile din acele carti:Luis Cyr,era un barbat din Anglia considerat cel mai puternic om din lume in sec XVIII.Ridica 100 kg cu o singura mana si facea demonstratii incredibile de forta.Mancand cantitati imense de carne zilnic rezultatul a venit:a murit la 47 de ani de insuficienta renala.Anii 50:Paul Anderson un fortos de 150 kg uimea publicul ridicand sute de kg deodata.El manca zilnic carne,se antrena iar manca si tot asa:pe la varsta de 50 si ceva de ani a ajuns piele si os :a murit din cauza insuficientei renale.
Anii 80-90:apare o legenda a culturismului:Greck Covacs,care pe langa masa musculara imensa face lejer umeri cu doua gantere de "doar" 100 kg.Insa proteinele din carne isi spun cuvantul:ramane fara rinichi...
Ce se intampla:carnea cu toxinele pe care le contine dauneaza rinichilor ingreunand functionarea acestora.Este cauza principala insuficientei renala.Acesata cumplita boala-care are un singur leac la caini cu conditia sa fie depistata la timp:un medicament din SUA ,neomologat in UE-este principala cauza a mortii cainilor.
In cazul oamenilor,aceste trei exemple din epoci diferite sunt doar cateva dintre exemplele care arata pericolul consumului de carne asupra acestui organ vital:rinichiul,pe langa multe alte cazuri de acest gen.
Acelasi lucru se intampla si la caini.Sportul de forta se poate practica cu alimentatia vegana,proteinele vegetale contin toti aminoacizii de baza si o cantitate dubla de proteine decat carnea,vegetalele cu aminoacizii de baza sunt:soja-recomand doar bio nemodificata genetic-,pulberea de canach care are si:omega 3,6 si 9 deci:consumul de peste este total de prisos,cereala sud americana:quinoja si regele regilor:polenul care are si vitamina B12.Soja,uscata sub forma de textura bio este foarte recomandata cainilor,alaturi de canach si polen cu conditia sa nu fie alergic la polen.Deasemenea amestecurile de cerale de multe ori contin aminoacizii de baza.ATENTIE ENORMA:ABSOLUT orice caine tecut la hrana vegana are nevoie OBLIGATORIE sa consume merisoare.Aceste fructe bogata in vitamine se prepara in felul urmator:la sezon cand sunt si afinele se cumpara de la piata o cantitate de merisoare.Se pun in masina de tocat din plastic sau robot.Se scoate crema obtinuta si se trece prin sita obtinand o pasta.Aceea pasta de pune in hrana sau se administreaza cu o seringa.Sau:alta varinta e ca:dupa ce merisoarele sunt tocate se pun la macerat in apa rece si la frigider sa nu putrezeasca.Sau:cainlor le plac nerisoarele uscate,dar cu conditia STRICTA de a fi:tocate crema ca sa se absoarbe bine.La fel ceaiul de merisoare este obligatoriu.
Cum evitam si prevenim bolile renale la caini:
1.alimenatie vegana.2.cainele de mic,de tanar sa fie scos de trei ori pe zi,sa urineze niciodata sa nu ii ramana vezica plina.Ideea de baza e sa scape si de toxine.3.sa evitam raceala ,variatiunile bruste de temperatura de aceea haina pentru caine este foarte nesanatoasa DAR:in iernile aspre cainii cu blana scurta e bine sa aibe o vestuta care ii protejeaza rinichii.4.evitarea stresului.Stresul,frica exagerata de ceva inbolnaveste fizic si primii expusi sunt:rinichii.5.interzicerea consangvinizarilor.La noi in tara este o mafie a consangvinizarilor nu numai din obsesie fata de puritatea unei rase ci mai degraba din motive de imbogatire marsave si non etice.
6.excluderea TOTALA a:sarii-TRAGIC:hrana speciala pentru caini contine:SARE!!!-precum si a condimentelor care ataca si ficatul sensibil al cainelui,
si excluderea totala a chimicalelor si evitarea-evident pe cat posibil-a poluarii.7.sportul de forta ,alergatul.Cu cat muschii unei fiinte sunt mai puternice cu atat e mai sanatoasa si longeviva-cu conditia ca alimentatia sa nu fie ca si a ridicatorilor de forta amintiti.
Ca incheiere precizez:nu am nimic impotriva demonstratiilor de forta din contra sunt adept al ridicarii de greutati in stil rusesc:ketlebell,recomand acest sport tuturor oamenilor si aici ca in alte domenii:indiferent de sex si varsta dar:cu cap.Scopul este sa fim sanatosi nu sa ne distrugem sanatatea.rinichii sunt organe vitale,poarta vietii cum numeste medicina orientala,si trebuie sa avem grija de ei.
Si inca o dovada concreta:un caine din rasa border coly a trait 27 de ani si..era vegetarian.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptySam Sept 25, 2010 8:26 am

nu neg importanta eliminarii carnii din alimentatie (atat umana cat si alim. animalelor) ...si eu mi-as dori sa ajung la performanta asta....insa azi, cel mai important e macar eliminarea alim. "umflate" cu aditivi !!!..degeaba eliminam carnea, daca legumele, fructele, laptele, ouala sunt de pe piata asta "spurcata" cu atea chimicale...nimeni nu se gandeste la ce baga cineva in stomac, ci la cum sa-si vanda mai bine marfa ochioasa si neteda! ...

nu neg ca si la animale ar fi importanta renuntarea la carne..insa poate DOAR la cele domestice !!...ce te faci cu cele din salbaticie????...se spune, si chiar cred, ca dupa caderea in pacat a omului, echilibrul INTREGII naturi a luat-o razna...omul a ucis pt prima data animale pt a se imbraca...apoi pt a manca...apoi...si-a ucis fratele...setea de sange a degenerat intr-atat incat azi omului i se pare imposibil sa se hraneasca fara a ucide!...si totusi, cine stie sa vada dincolo de aparente, reuseste sa ajunga la performanta de a nu mai ucide pt a se hrani...insa...animalele din salbaticie vor urma cursul crud si anormal al piramidei "prada-paradator"...asta e...ordinea si armonia originara s-a dus naibii...din cauza tiraniei si lacomiei umane...desi n-ar fi imposibil, totusi, nu cred ca aceasta armonie se va reface ACUM si AICI....dar cu siguranta intr-o alta lume...denumita "ceruri"...sau "rai"....sau "haven"...pana atunci, din pacate, suntem blestemati sa suportam cruzimea ordinii (ne)firesti a naturii...

si...mai cred, ca atunci CAND OMUL VA INCETA SA UCIDA SPRE A SE HRANI, SI ANIMALELE VOR INCETA SA SE UCIDA INTRE ELE !...hm...sa se intample aceasta vreodata pe pamanatul asta?....sincer, nu cred...suntem prea putini care credem in acest ideal !
Sus In jos
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: raspuns   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptySam Sept 25, 2010 4:06 pm

Salut,

raspund pe rand:
1.cand zic alimentatie vegana zic automat si alimentatie bio.Omul trebuie sa se intoarca la natura si nu ajunge doar sa fie vegan trebuie sa se indrepte catre hrana fara chimicale.
2.animalele carnivore gen:lei,pantere,geparzi,in India si Sibeeria tigrii,leoparzii zapezilor si intreg neamul pisicesc are organismul carnivor.Prin faptul ca ele consuma carne o fac din:supravietuire,si mentin echilibrul biologic.
Cainele este omnivor si sa adaptat alimentatiei omului:daca unele popoare erau vegetariene si cainele se hranea vegetarian.
Sus In jos
bybycuta
Membru Forum Animalutze
bybycuta


Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Moinesti , Bacau

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptyJoi Noi 18, 2010 5:45 pm

sall all ,,sunt de acord cu cele spuse de voi dar toti vrem sa fim sanatosi si de aceea vrem sa stim ce mancam si ce contine alimentatia noastra. Stim ca publicitatea e doar publicitate, si nu credem tot ce ne spun producatorii de alimente. Insa, atunci cand alegem hrana pentru pisici si caini, deseori apelam la produsele pe care le cunoastem prin intermediul publicitatii. ma rog nu stiu daca este adevarat nu sunt profesionista cum am mai spus am auzit la reclam si as dori un raspuns vazand ca chiar va pricepeti Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptyDum Ian 09, 2011 11:28 am

Nu stiu ce sa spun dar e corect sa mancam tot ce ne da natura.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptySam Feb 26, 2011 12:36 pm



problema e ca natura Nu ne da...ne cam luam singuri, in mod abuziv...asa, ne-am putea gandi si la canibalism...daca tot nu putem alerga dupa caprioare, ce-ar fi s-o mananc pe sora'mea !? Twisted Evil

cineva spunea ce sens are sa salvam maidanezii si sa nu-i omoram?...pentru supravietuirea lor, trebuie sa moara alte animale ! (adica se facea referire la bobitele pentru caini "confectionate" din carne de vita sau pui...)

mda...e trist..cred ca asta a si vrut sa spuna econinja...nu ar trebui sa moara nici un animal ca sa hraneasca alte animale...
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptyMier Noi 16, 2011 2:49 pm

Eu sunt de mentalitate mai comunista,dar cand traiul o sa fie di ce in ce mai greu cei care si-au vandut pamanturile o sa-si cumpere altele,iar cei care au pamanturi o sa inceapa sa le ingrijeasca.Pe baza acestor pamanturi vor creste animale si vor avea ce manca nu mai spunem ca mancarea e si bio.Nu vreau sa ma laud dar eu i-am rugat pe parinti sa luam animale.Acum am 30 de gaini de rasa,6 rate,31 de iepurasi si un porc.Aceste animale mai tarziu ne vor fi utile.
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptyVin Noi 18, 2011 3:17 pm

Asa este Very Happy
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor EmptyVin Noi 18, 2011 7:46 pm



o fi papa ta bio, alexa...insa..econinja e vegan !! iar eu sunt adepta , cel putin teoretic, a veganismului...asa ca, propozitia "Aceste animale mai tarziu ne vor fi utile." e cam.... Mad
Sus In jos
Continut sponsorizat





Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty
MesajSubiect: Re: Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor   Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor Empty

Sus In jos
 
Consecintele catastrofale ale consumului de carne in randul cainilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» DONATIE DE CARNE PT. ANIMALUTE
» DONATIE DE CARNE PT. ANIMALUTE
» DONATIE DE CARNE PT. ANIMALUTE
» DONATIE DE CARNE PT. ANIMALUTE
» Evenimente, initiative legislative in folosul animalelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: