Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 ABERATIILE RUSINOASE ANTIEUROPENE NECONSTITUTIONALE SI ABUZURILE CONDUCERII CLUJULUI

In jos 
AutorMesaj
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

ABERATIILE RUSINOASE ANTIEUROPENE NECONSTITUTIONALE SI ABUZURILE CONDUCERII CLUJULUI Empty
MesajSubiect: ABERATIILE RUSINOASE ANTIEUROPENE NECONSTITUTIONALE SI ABUZURILE CONDUCERII CLUJULUI   ABERATIILE RUSINOASE ANTIEUROPENE NECONSTITUTIONALE SI ABUZURILE CONDUCERII CLUJULUI EmptyLun Oct 04, 2010 12:50 pm


OAMENI CU CAINI:E TIMPLU SA PROTESTATI SAU SA DATI IN JUDECATA CONDUCEREA CLUJULUI.

In ziarul Jurnalul Municipal,cluj napoca,ziar de informare cetateneasca,in nr.52-Iulie/August/Septembrie ,2010,
la pagina 14 rubrica politia comunitara se scriu urmatoarele:
Titlu: CRESTEREA SI CIRCULATIA ANIMALELOR PE RAZA MUNICIPIULUI
text:"Patrulele de ordine publica efectueaza zilnic razii in cartierele municipiului cluj napoca,in vederea verificarii respectarii HCL 84/1996,privind cresterea si circulatia pe raza municipiului.Au fost intocmite,12 procese verbale de constatare a contraventiilor in valoare de 285 lei,insotitorilor de caini care nu detin aspupra lor botnita si lesa,cartnetul de sanatate a cainelui,matura mica ,faras,obiecte pvc,manusi in vederea colectarii dejectiilor si plimbarea acestora in locuri neautorizate."
Intrucat este un ziar de informatie cetateneasca,si nu scrie nicaieri vreun drept de autor,am descris tot textul asa cum este.Nu e primul si nici ultimul articol de acest gen.
Sa analizam aceste aberatii si abuzuri care sint de pe vremea primarului Funar:in HCL 84/96 se cere botnita la caini:indiferent de talie si rasa.Deci:nu se tine cont ca e educat cainele sau nu.In timp ce oamenii in care NU poti avea incredere si nu stiu ce au in cap pot sa iti pregateasca surprize de genul:vin catre tine,te intreaba prietenos ceva si brusc te doboara si te jefuieste,deci omul:nu trebuie sa umble cu mainile legate?"Frumos" ar fi o astfel de incalcare a drepturilor omului.Dar aici apare LASITATEA omului,anume profitarea de anumite forte tehnice asupra animalului,fapte ce il degradeaza din toate punctele de vedere fiind din ce in ce mai mare rusine sa fii om.RECUNOSC ca sunt caini agresivi si au fost cazuri de atac dar:conducerea clujului nu da dovada de discermanat,sa faca diferenta intre un caine agresiv si unul educat.Botnita este sursa unor traume psihice,chiar daca unii caini se obismuiesc cu acest obiect odios.
Iata ce spune:
Legea Nr. 205/2004 privind protectia animalelor – modificata prin Legea Nr. 9/2008Legea Nr. 205/2004 privind protectia animalelor – modificata prin Legea Nr. 9/2008
Art,12 Persoana care contribuie la dresarea unui animal are obligatia de a folosi mijloace de dresaj care sa nu provoace traume psihice sau fizice, precum si de a folosi metode care sa nu prejudicieze sanatatea ori bunastarea animalului.
Deci:a nu provoca traume psihice.In Austria cainele este considerat membru de familie adoptat ,are acces in toate magazinele,parcurile,mijloace de transport in comun,spitale,si esti considerat ciudat daca iti legi cainele in fata magazinului-arata clar un documentar tv din Ungaria care dezbatea acest lucru.Romania este ramasa in urma cu..vreo 100 de ani,intreaga mentalitate fata de animale este comunista,discriminatorie specisista,si lipsita total de cunostiinte asupra sufletului animalului.
Sa continuam aberatiile tovarasilor colhozisti aflati la conducere mai precis politia primariei:
asa cum se vede in articol se cer mai multe obiecte pentru ridicare dejectiilor.Bun.Trebuie ridicat de pe trotuar,nu am nimic impotriva dar trebuie ridicat din motive de estetica:obiectul este biodegradabil,cainele are carnet de sanatate deci:nu produce boli.Dar trebuie ridicatat dejectia,dar cu ce:sunt obiecte simple pentru asta ceva nu e musai sa ai la tine un intreg arsenal asa cum descrie legea.
Eu am creat o petitie si cer scuze antispecisistilor ca am folosit cuvantul"detinator",atunci nu mi am formulat bine vocabularul,dar acum neg acest cuvant alaturi de cuvantul "stapan"de caine,deoarece aceste cuvinte sunt sclavagiste,patriarhale si nu mai traim in antichitate sau evul mediu.Folosesc cuvintele:parinte adoptiv al cainelui,sau oameni cu caini sau insotitorii cainilor.Iata petitia:
http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_buna_convietuire_intre_detinatorii_de_caini_si_cei_care_nu_au_caine_si_pentru_abrogarea_h_c_l_84_1996_din_cluj_napoca_ce_constituie_abuz_si_discriminare-p49204046.html
Concluzia:romania ,este membra UE.Clujul se vrea capitala oraselor UE.Daca continuam asa si conducerea clujului nu da dovada de bun simt si ratiune,si nu abroga total HCL 84/96,si va avea un astfel de comportament rusinos,aberant si discriminatoriu fata de caini si parintii adoptivi ai acestora,clujul are toata sansa de a nu se afla pe topul oraselor UE,aflandu se undeva la mentalitatea chinei comuniste a anilor '50.
I mi exprim prin acest articol toata scarba si revolta fata de conducerea clujului care continua aceste abuzuri si persecutii asupra celor cu caini.
Cu aceasta ocazie trimit un articol scris de mine,impotriva garzii de mediu cluj care cica"nu are timp"sa ia masuri impotriva acelora care distrug natura,lasa gunoaie in padure,dar isi varsa toate frustrarile pe caini,iata articolul:
http://ecosapiens.ro/forum/topic/cluj-napoca-garda-de-mediu-devenita-garda-de-hingherinedreptati-si-persecutii
Sus In jos
 
ABERATIILE RUSINOASE ANTIEUROPENE NECONSTITUTIONALE SI ABUZURILE CONDUCERII CLUJULUI
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: