Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Teckel (rasa catelusei mele :)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
darkrider
Membru Forum Animalutze
darkrider


Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Pitesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyJoi Iul 07, 2011 3:11 pm

Teckel (sau „Dachshund”) este numele unei rase de câini originare din Germania.
Teckel
Denumirea acestui câine în limba germană este cât se poate de clară: dachs înseamnă bursuc, iar hund înseamnă câine. Iată deci redată, încă din denumire, principala întrebuinţare vânătorească a acestei rase. Teckelul este un câine folosit pentru vânătoarea la vizuină, în general, şi în particular a viezurelui şi vulpilor.
Cele trei forme de păr
Se prezintă sub trei forme: cu păr lung, scurt sau sârmos şi a câte două tipuri: talie normală şi talie joasă (sau varianta pitică).
Personalitatea
Teckelii sunt extrovertiti si incapatanati, fiind caini foarte vigilenti.
Relatiile cu familia si casa
Teckelul este un caine de companie foarte indragit. Este curios, perseverent si ii face place sa fie implicat in activitatile familiei sale. Se pare ca teckelii au o energie nelimitata, astfel ca va vor mentine intr-o buna forma fizica. Datorita taliei lor, teckelii pot fi o alegere ideala pentru persoanele care detin pentru prima data un caine. Avertizand sonor, cu promptitudine, cand se apropie vreo persoana straina, acest caine se dovedeste un caine de paza bun. Teckelul se va intelege bine cu copiii, daca creste odata cu acestia. Teckelul adora sa faca gropi si tunele.
Teckelii cu parul scurt sunt, in principiu, mai usor de intretinut deoarece ei nu necesita o ingrijire frecventa.
Dresajul
Teckelii sunt caini inteligenti si dispusi sa invete; totusi, uneori, au tendinta de a fi incapatanati si neascultatori. Aceasta trasatura de caracter poate face antrenamentul mai interesant si mai provocator, dar nu mai putin distractiv.
Sus In jos
http://www.go4games.ro/de-la-gameri/best-review/heavy-rain-filmu
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Iul 08, 2011 9:44 am


va mai amintiti le lizuca si patrocle??.... hmmm...ce n-ati auzit de ei??? ...atunci, puneti mana si cititi "Dumbrava minunata" !!! Twisted Evil ...metaforic spus, teckelul are un nume: Patrocle !!!!

e una din rasele cele mai simpatice si mai nostime !...cu trupusorul lor alungit si piciorusele scurte, teckelul da impresia de un catel delicat, dar nu este asa !....in ciuda aspectului, e o rasa puternica, folosita candva cu succes la vanatoare, (cum scria si darkrider) indeosebi pentru faptul ca talia lor alungita le permitea sa intre dupa vanat, pana in vizuina !!! Mad eu aici tin si cu vanatul !!!!

iata si cele 3 varietati:

shorthaired

Teckel (rasa catelusei mele :) Scurt


longhaired

Teckel (rasa catelusei mele :) Resizeofteckelpoilslong

wirehaired

Teckel (rasa catelusei mele :) Sarmos2

Teckel (rasa catelusei mele :) Resizeofsarmos

[img][/img]
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Iul 08, 2011 9:48 am




Si...darkrider, scrie-ne ceva despre catelusa ta !!!
desigur, vrem si poze "live" Smile cele postate mai sus sunt de pe net ! ... trimite-le pe mailul meu, pentru a te ajuta cu postarea n.noname21@yahoo.com sau roaga- l pe admin !
Sus In jos
darkrider
Membru Forum Animalutze
darkrider


Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Pitesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Iul 08, 2011 10:39 am

Da, google, e prietenul meu cel mai bun.
Caut niste poze si o fac pe lassie a mea vedeta pe net Smile
Sus In jos
http://www.go4games.ro/de-la-gameri/best-review/heavy-rain-filmu
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Iul 08, 2011 11:58 am

Ce micuti si fumusei sunt! I love you I love you I love you
Sus In jos
darkrider
Membru Forum Animalutze
darkrider


Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Pitesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyJoi Iul 21, 2011 11:14 am

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/217/p1010908d.jpg/
Alte poze nu am, pe asta am avut-o pe telefon. Nu sunt acasa si nu am de unde alte poze... Sad
Sus In jos
http://www.go4games.ro/de-la-gameri/best-review/heavy-rain-filmu
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyJoi Iul 21, 2011 3:09 pm


sa-ti traiasca patrupedutza !!...da, stim, asta e pozitia lor preferata... Laughing doar ca... asa, cu "rotile" in sus, aduce mai mult a pekinez !! Razz

deci...pentru ca nu ne-ai prea convins, de data asta te iertam...insa...ne ramai dator pe cand te vei intoarce acasa !!! Smile
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyJoi Iul 21, 2011 4:26 pm



Teckel (rasa catelusei mele :) Darkts



Sus In jos
darkrider
Membru Forum Animalutze
darkrider


Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Pitesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyJoi Iul 21, 2011 4:56 pm

Vrei sa spui ca nu seamana a Teckel?... Nu stiu daca e rasa pura...nu seamana perfect cu cei din pozele de mai sus.. Dar eu am avut o carte mai demult, si la rasa Teckel, era o poza care semana perfect cu a mea.
Sus In jos
http://www.go4games.ro/de-la-gameri/best-review/heavy-rain-filmu
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Iul 22, 2011 7:47 am



e posibil sa semene...desi nu-mi dau seama din pozitia asta Smile , insa nu-i tot una cu "a fi" .
e posibil deasemenea sa fie un metis...dar iti dai seama ca nu conteaza...nu suntem "rasisti"...suntem aici pentru ca indragim animalutele !...doar...sa nu fi gresit topicul .... Razz
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptySam Iul 23, 2011 7:05 am

Da pare a pikinez! I love you
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptySam Iul 23, 2011 5:48 pm

e frumos oricum I love you I love you I love you I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyDum Iul 24, 2011 8:30 am

Desigur ca da!!! Razz Razz Razz Razz
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyDum Iul 24, 2011 12:43 pm

chiar daca-i "pikinez" Razz Razz va ramane tot pe sectiunea caini de rasa....doar ca la alt topic Smile insa, cred ca-i metis teckel-pekinez !!
asteptam noi poze cu pitica, in "pozitie" normala !!
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) EmptyVin Aug 19, 2011 2:11 pm

Poze ceva? Embarassed
Sus In jos
Continut sponsorizat





Teckel (rasa catelusei mele :) Empty
MesajSubiect: Re: Teckel (rasa catelusei mele :)   Teckel (rasa catelusei mele :) Empty

Sus In jos
 
Teckel (rasa catelusei mele :)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Animale care au nevoie de ajutor
» Rasa pechinez
» pisica de rasa Burmeza
» Pisici de rasa comuna
» Animale de rasă - PISICI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Caini :: Caini de rasa-
Mergi direct la: