Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Animale care au nevoie de ajutor

In jos 
+14
stefanyafelea
alexandra nica
Lazar Catalina98
SocialBoy
adriana
claudia btzt
Spinu Patricia
bybycuta
Oana
somalia
Dorotea
Violeta Frincu
yoana
Carmen
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 15, 2010 9:12 am

Zilnic intalnim pe strada, in jurul blocului, caselor in care locuim sau chiar in acelasi imobil animale care au nevoie de ajutor . Majoritatea oamenilor sunt insensibili la aceste situatii. Cum considerati voi ca ar putea fi rezolvata aceasta situatie?


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Dum Ian 29, 2012 5:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Motanel abandonat   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 15, 2010 9:17 am

La mine in bloc o doamna in varsta de 76 de ani care merge foarte greu pentru ca are mari probleme la un picior are un motan superb. In urma cu aproximativ o luna mi-a spus ca nu mai poate tine motanul. A inceput sa iasa cu el pe balconul de langa ghena unde este cam murdar. De sambata l-a lasat acolo. Intradevar are acolo mancare insa ziua sunt acolo peste 40 de grade. Nu l-am luat in speranta ca cineva de suflet il va lua in casa. Eu in garsoniera mea mai am 3 pisici si un catel asa ca nu il pot lua si pe el. Si totusi daca si azi dupa amiaza va fi acolo il voi duce in baie la mine. Incredibil motanul nu pleaca de acolo din balcon. Stiu ca isi face nevoile la sifonul din baie. Este cam slab si are o blana lunga care acum naparleste rau. Am sa ii iau pastile de deparazitare si am sa merg cu el la un consult. Pentru ca stiu ca nici pentru pisicuta Piti care a stat 4 luni in baie nu am gasit adoptator cred ca si cu acest motan va fi la fel. Asa ca ma aglomerez in casa cu inca un sufletel. In jurul blocului meu sunt alte 6 pisici care in fiecare dimineata stau sub balconul meu (locuiesc la parter) in asteptare sa le dau mancare. Asa ca am si pisici de hranit pe langa cateii de care nu am vorbit inca pe acest forum.
Daca cineva ar fi interesat sa ia acest motanel cuminte si dragut as fi foarte fericita.

I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Povestea cateilor strazii   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 15, 2010 12:27 pm

În inimile noastre trebuie să facem loc şi dragostei pentru animale, creaturi inocente care sunt capabile să ofere dragoste fără a cere nimic în schimb.
Ne uitam în ochii umezi şi blânzi ai unui câine părăsit care priveşte cu afecţiune şi loialitate, înţelege imploră din priviri sa il luam acasa. Credem că este doar înfometat. Câinii nu-şi doresc doar mâncare, ci şi afecţiune.
Ne apropiemde el şi îl mângâiem, îi oferim ceva de mâncare pentru a-i câştiga încrederea. La început timid, apoi din ce în ce mai voios îşi scutură codiţa şi linge mâinile care l-au hrănit. E atât de fericit! Îl luam în braţe şi el crede că şi-a găsit în sfârşit un camin. Din pacate atat putem oferi. Plecam si credem ca am facut un gest frumos. Catelul se ia dupa noi in speranta ca il luam acasa. Dar nu este asa. Suntem nevoiti sa il alungam din urma noastra. Trist si dejamagit catelul se intoarce la locul lui cu codita ascunsa intre picioare in suferinta si singuratatea in care a trait si pana acum Zilele urmatoare facem la fel. Catelul incepe sa ne cunoasca si sa ne astepte sa venim sa ii aducem mancare si mangaieri. Sufera frigul, caldura , mizeria strazii, agresiunile altor animale sau oameni. Este trist in majoritatea timpului dar are doar cateva clipe de fericire atunci cand suntem cu el , noi ce il iubim pasager doar. I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 15, 2010 4:14 pm

dragut si sensibil, carmen...ca de obicei....

am si eu o poveste in care am fost actor(un pic mai optimista)...o voi spune mai acusic, insotita de imagini....
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Motanel abandonat   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 15, 2010 5:50 pm

Motanelul de care v-am spus mai devreme era exact unde v-am spus, pe balconul de la ghena de gunoi. Cand m-a vazut m-a urmarit cu privirea. L-am luat in casa. A fost putin speriat de noul din viata lui. I-am facut baie ( avea paduci, mirosea a urina si blanita era murdara). I-am dat o pastila de Drontal. Acum sta in culcusul pe care i l-am facut in baie unde are si litiera , castroane cu apa si mancare. S-a marait putin cu Onciu, catelul meu din casa. Deci sunt mai bogata cu un sufletel care avea nevoie de ajutor.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iun 16, 2010 6:50 am

te-ai gandit s-o reclami pe nenorocita aia???...abandonul de animale e pedepsit prin lege..nu e nimeni dator sa stranga animalele celor incapabili sa le intretina....
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Abandon motanel   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iun 16, 2010 8:09 am

Draga Yoana eu sunt credincioasa si nu pot sa judec pe nimeni, dimpotriva trebuie sa incerc sa inteleg pe oricine. Acest motanel a fost pana acum un an la o alta femeie care a decedat si a lasat doi motani pe drumuri. Pe unul l-am luat eu dupa ce a stat 4 zile in pomii din fata garsonierei mele. Dumnezeu m-a binecuvantat pentru fapta mea pentru ca este un motanel extrem de bun , haius, jucaus, afectuos, si se joaca foarte frumos cu Onciu catelul din casa. Aceasta batrana l-a luat in casa pe celalalt motan sa il ingrijeasca. A intrebat in stanga si dreapta daca nu vrea cineva sa il ia. Este foarte in varsta si bolnava.
Singura situatie in care as putea sa fac o reclamatie ar fi daca as vedea ca cineva loveste grav un animal. Doar atunci Dumnezeu ar intelege ca vreau sa indrept o mare nedreptate. Altfel eu ma tem daca nu ascult cuvantul Lui. I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Iun 20, 2010 6:11 pm

exista mai multe sensuri ale cuv"a judeca"pe cineva....la ceea ce te referi tu, nu e cazul aici...nu avem voie sa judeca-in sens biblic- adica sa clevetim sau sa condamnam o persoana!..dar avem voie sa cerem respectarea legii!!!!!!.....si NU avem voie sa judecam o pers. care ne face NOUA rau, insa TREBIUE sa cerem aplicare legii pt cei care o incalca, facand altora rau!....deci aici gresesti!...o pers crdincioasa iubeste adevarul si aplicarea lui!.....dumnezeu nu iubeste pacatul..ori abandonul de animale se nr deja printre pacate...acele animale vor suferi si ele dar ,poate crescand, vor musca oameni, facandu-i si pe acestia sa sufere!..prima etapa a marelui rau este abandonul!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Motanel abandonat   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iun 22, 2010 1:03 pm

Scopul meu este sa ajut, sa fac bine si voi primi rasplata. Sa ma implic in a reclama o batrana bolnava si care atinut o vreme motanelul abandonat nu fac. Batrana nici nu mai este in bloc. Cred ca s-a mutat. Nici nu stiu cum o cheama. Si oricum motanelul era destul de des pe coloarul blocului si miorlaia de ti se rupea sufletul de el. Slabise mult in ultimul timp si ii cazuse blana. Daca cineva stie pe cineva doritor sa il adaopte ar fi foarte bine. Ii place sa stea in brate, vorbeste mult, este dornic de afectiune, si cred ca este corcit cu un siamez. Este extrem de frumos. Nu este sterilizat dar nici nu face urat din cauza asta. Face la scurgerea din baie. Ar trebui o familie care sa nu aibe si alte animale. Este gelos.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iun 23, 2010 3:27 pm

abia acum, ai specificat, mai clar, situatia pisicului....nu era al doamnei respective..insa trebuie sa fim curajosi si sa atragem atentia , mai intai, celor pe care-i vedem "debarasandu-se" de propriile animalute!...si apoi, daca situatia chiar ne doare, si nu ne este indiferent, sa nu uitam ca abandonul de animale e sub incidenta legii!!..asa se umple strazile de caini care in scurt tp pot deveni agresivi!!...iar munca persoanelor ce au adaposturi si asociatii de prot., se zadarniceste din nou...pe de o parte culeg si sterilizeaza, pe de alta parte , in urma, alti si alti pui sau femele gestante abandonate!

pune poze noului locatar al apartamentului! Smile
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Nevoi curente   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iun 30, 2010 12:02 pm


Din pacate timpul este cam scurt. Am animale in casa, pe strada, serviciu si toate inseamna mult timp ocupat. Animalele mele pe strada sunt mai tot timpul singure , murdare, unele chiar cu diverse boli mai ales de piele datorate mizeriei . Va dati seama ca problemele sunt multe dar facem doar cat se poate. Acum spre exemplu cea mai grava problema ar fi doua cateluse de mai putin de 1 an care tocmai au fost la sterilizat in adapostul din Palady. Este posibil sa aibe jigodie. Tratamentul este scump si unde sa le duci? Ar mai fi si motanelul Pufulet pe care l-am luat de la ghena :cred ca i-au fost fatale zilele care a stat la ghena. Cred ca are o infectie urinara. Asta inseamna analize, tratament timp si bani. Deci nevoi pentru a ingriji animalele pe strada sunt foarte multe. Si toate acestea pe langa grija zilnica de ale hrani. In limita timpului disponibil am sa mai scriu despre asta.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Poza cu motanelul abandonat la ghena   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iun 30, 2010 12:08 pm

Numele lui este acum Pufulet.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyJoi Iul 01, 2010 12:54 pm

carmen, cum se manifesta jigodia?...nu cred ca am avut "fericita" ocazie sa vad vreodata....am inteles ca, netratata, e mortala, asa-i?
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Jigodia la catei   Animale care au nevoie de ajutor EmptyJoi Iul 01, 2010 4:38 pm

La mine in cartier niste doamne care au mare dragoste de animale comunitare au adus caini sterilizati din adapostul Palady . Au mai aparut pe langa acestia alti caini nesterilizati. Ulterior au fost si acestia dusi la castrat in adapostul si aceleasi doamne i-au adus inapoi. Unul dintre ei a fost adoptat dar nu a fost si vaccinat polivalent si acesta sigur are jigodie acum pentru ca i s-a facut analiza pentru depistarea bolii. Simtomele ar fi : febra, varsaturi, curge nasul si ochii, lipsa poftei de mancare, apatie, zacut . Pe langa acest catel extrem de frumos(alb si pufos) alte 2 cateluse care se jucau cu el si care au fost in Pallady pentru sterilizare au cam aceleasi simtome. In plus aseara un alt catel tot sub un an care tocmai a fost tot in Pallady pentru sterilizare zacea in agonie pe iarba fiind deja in tratament de ceva timp pentru jigodie. Pentru ca nu a putut fi gasit catelul in fiecare zi pentru tratament , acesta, tratamentul, a fost intrerupt si deci boala a avansat. Doamnele au anuntat pe cei din Pallady pentru eutanasiere. Vreau sa va spun ca imaginea catelului m-a urmarit toata noaptea si ziua asta. Aceasta este soarta animalelor de pe strada. Si eu am avut un catel anul trecut care a facut jigodie dupa ce a fost in Pallady pentru sterilizare , catel care ii spuneam Ranjila pentru ca radea mereu. Si acum sufar cand ma uit la pozele cu el si ma simt vinovata de moartea lui.
Situatia aceasta cu adapostul din Pallady este pentru ca se pun intr-o cusca de 1,5m X2 m 15 caini din zone diferite, catei cu diverse boli. Castrarea se face fara niciun control prealabil in starea de mizerie de pe strada si tot asa post operator. Eu am dus acolo 3 catei fafa casa stiu de acest risc. doi catei sunt bine dar asa cum am spus deja a murit. Apoi restul cateilor i-am dus la clinici particulare unde preturile sunt foarte mari. Si acum am catele care ar trebui castrate dar pretul si riscurile ma fac sa stau in banca mea.
Cam asta este. I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Despre sterilizarea gratiuta   Animale care au nevoie de ajutor EmptyJoi Iul 01, 2010 5:50 pm

In Bucuresti sunt acum cabinete unde se sterilizeaza gratuit. Dar cel care il duce pe catel trebuie sa semneze un contract de adoptie. Acesta inseamna multe obligatii. Multi bucuresteni au dus in adapostul Pallady (ASA) si au semnat acest contract dar cateii sunt adusi interitoriul lor initiat sau in alte zone. Astfel va dati seama de ce in teritoriu sunt foarte multi catei necastrati. In acest fel rapiditatea cu care se inmultesc cateii depaseste cu mult pe cea a actiunii de castrare. In Bucuresti sunt cel putin 30.000 de caini pe strazi majoritatea necastrati, flamanzi , slabi, murdari, bolnavi. Chiar in zona unde sunt o parte din cateii mei a aparut un cabinet veterinar cu clinica post operatorie, BLUE VET, care lucreaza ca la carte: consultatie, analize , igienizare, sterilizare, internare post operatorie, tratament post operator si vaccinare. Dar totul este scump pentru un om simplu cu salariu normal. Asa ca in continuare cateii strazii se inmultesc rapid.
Cam acestea ar fi o parte din problemele cateilor strazii din Bucuresti.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: motanelul Pufulet   Animale care au nevoie de ajutor EmptyVin Iul 02, 2010 7:11 am

iata si "Pufuletul" gasit de Carmen , abandonat!

vrei sa-l punem si pe adoptii?...daca, da, care sunt conditiile in care il oferi?(deparazitat....)

Animale care au nevoie de ajutor Motane10
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Poza Pufulet   Animale care au nevoie de ajutor EmptyVin Iul 02, 2010 7:01 pm

Multumesc Yoana pentru ajutorul tau cu postarea pozei. Am si o poza cu el unde se poate vedea cat de slab este in resul corpului. Eu il am in casa de 10 zile. S-a mai intrenat putin Era cat pe aci sa il duc si la sterilizat la mine in cartier. Medicul de la Tazy vet mi-a cerut 150 Ron desi i-am povestit ca l-am luat de la ghena. Urma sa ma duc cu el a doua zi dar pentru ca am aflat chiar in aceeasi zi ca a facut sterilizari si gratis m-am razgandit. Mai bine pentru ca nici nu avea ce steriliza : Era atat de slab ca acolo erau doar niste stafide. Dupa doar 10 zile cu hrana mai buna si protectie s-a mai intrenat putin. Nu are reactii urate pentru ca nu este sterilizat dar miroase puternic urina. Sper sa ajung maine cu el la consultatie si vaccin si sa vad ce zice medicul despre sterilizarea lui daca este acum oportuna. As vrea sa fac eu toate astea la momentele potrivite spre binele lui Pufulet. Dupa toate aceste evenimente nu mai am incredere in nimeni ca poate sa aibe grija de el Cred ca are o soarta mai grea.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Motanelul Pufulet este gata pentru adoptie   Animale care au nevoie de ajutor EmptyVin Iul 09, 2010 5:56 pm

Cred ca este momentul in care Pufulet ar putea fi dat in adoptie. Sambata trecuta l-am castrat. Cred ca ar fi bine pentru el la bloc nu la curte. Este cuminte. Ii place sa stea in brate. Vorbeste mult. Cand am fost cu el la doctor a stat in cutia lui fara sa iasa desi ii deschisesem usita si l-am lasat singur nesupravegheat. Unde il pui acolo sta. Am calculat: are 3 ani. Daca nu as avea si celelalte animale sau as fi avut o casa de cel putin 2 camere l-as fi pastrat. Este deosebit. Face la litiera. Are 4 Kg.

Daca este cineva care iubeste animalele si are nevoie de un companion Pufulet este pregatit sa ofere companie sa. I love you
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 55
Localizare : Italia

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iul 13, 2010 4:58 pm

Buna seara! Din Olanda au sosit daruri si pentru cateva animalute din Bucuresti. Si nu numai... Gerda a pregatit o cutie cu alimente pentru batranica cu pisici ! Trebuie doar sa gasim un sponsor pentru transportul acestora...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Iul 14, 2010 8:46 am

zilele astea, dar nu stiu cand voi iesi din casa, voi pune si eu un banut pt transport...poate se aduna!....
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 55
Localizare : Italia

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Iul 19, 2010 7:03 pm

Pachetul pentru " batranica cu pisici " a fost expediat. Andreea, fiica doamnei Carmen Costea s-a ocupat de transportul acestuia. Asteptam noi vesti ...
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Vesti noi despre pachetul pentru batranica   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Iul 25, 2010 1:09 pm

Pachetul cu alimente pentru batranica a ajuns la destinatie miercuri dimineata. A fost dificil pentru ca saptamana aceasta am fost ocupata mai mult. Margareta multumeste mult Violetei pentru ajutor.
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 55
Localizare : Italia

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Iul 25, 2010 1:31 pm

De fapt ii multumim cu totii Gerdei van Vaneveld- Kluun....Imediat ce voi ajunge la Ploiesti va pleca si transportul pentru Carmen si animalutele ocrotite de ea. Si imi doresc sa auzim si alte vesti bune despre batranica si pisicile ei. Vedem si niste fotografii ?
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Raspuns pentru Yoana   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Iul 27, 2010 2:27 pm

Yoana a scris:

--------------------------------------------------------------------------------

carmen, de mult ma gandeam la animalutele tale, si la ...vecini, desigur....n-ar fi nemaipomenit daca ai reusi, ca undeva , sa le faci un tarc????....pe un teren, mai aproape sau mai departe....al unui iubitor de animale, sau..inchiriat....ar superb pt cateii amenintati mereu, dar si pt linistea ta, ce este, cu siguranta tulburata, ori de cate ori te gandesti, ca ar putea fi loviti de masini...sau de oameni....otraviti....sau ca sufera de frig, ori cald...ar fi paziti astfel si de contactul cu paraziti sau bolile de prin alte locuri, ale altor catei...acolo le faci mereu curat, apa curata, hrana, cotete....ce sa mai....rasfat....

stiu, nu e ieftin...trebuie multe...dar mai inainte de toate, tbuie. hotatrare....

Ai perfecta dreptate. Asa cum am mai spus cateii mei se afla in zona unde eu lucrez in diferite locatii. Au ajuns sa fie mult mai multi decat 15. Cotete intr-un tarc am vrut sa fac pentru 7 catei care sunt toti de foarte mult timp, multi ani, intr-un loc intre blocuri. Ei stau foarte mult intr-un spatiu care este neingrijit pentru ca este un litigiu intre primarie si o persoana fizica. Proiectul meu era foarte dragut: un tarc , nu prea mare cu cotete din lemn. Spatiul nu este folosit de foarte multi ani de nimeni si el se afla situat langa o parcare . Daca s-ar fi reglementat situatia lui juridica nu ar fi afectat tarcul cu nimic. Problema este ca unii locatari din blocurile din apropiere nu ii vor acolo organizati astfel, adica cu cotete. Ii deranjeaza prezenta cainilor in zona. Sunt majoritatea oameni cu situatie financiara buna. Urma sa fac acelasi proiect si pentru ceilalti catei care se afla in alte locuri dar tot pe strada. Deci vezi ca m-am gandit exact la tarcuri cu cotete. Din pacate Mihai care m-ar fi ajutat sa construiesc cotetele pentru ca a fost si el legitimat si interogat de politie nu ma mai poate ajuta decat daca am autorizatie de constructie asa cum ne-a indrumat politistul. Mihai nici macar filmul facut pe telefonul nu vrea sa mi-l trimita pentru ca are 3 copii mici si nu vrea sa fie mediatizat pe net intr-o situatie cu tenta de ilegalitate, amenzi s.a.m.d..
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Iul 31, 2010 8:01 am



Iata si o parte din cateii LUI cARMEN!!!

Nu stim insa ce s-a intamplat cu Codita ????

Animale care au nevoie de ajutor Codita

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34573

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34585

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34613

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34641

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34667


Cateii sunt frumosi si ingrijiti!!....se vede ca mamica-i gospodina!!...dar sa intelegem, ca dupa ce i-ai spalat si aranjat de sedinta foto, s-au tolanit prin nisip???... Very Happy
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Cateii mei   Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Iul 31, 2010 2:00 pm

Multumesc foarte mult Yoana pentru ca ai postat pozele si ai spus cateva cuvinte despre ei.
Codita este primul catel pe care l-am ingrijit. Iata povestea lui:
http://www.adoptiicaini.ro/mai-tarziu-a-inceput-sa-ma-conduca-pana-la-gura-de-metrou-traversind-trei-strazi-foarte-circulate/.
Acum trei saptamani a disparut trei zile. L-am gasit ascuns intr-un loc foarte stramt si murdar intr-o stare jalnica. Avea in piciorul stang din spate trei gauri . Intre picioare pe toata pielea era parca ars, carne vie. Nu m-a lasat sa pun mana pe el. Pe cap avea o mare umflatura. Falca stanga deasemenea era umflata rau. L-am convins sa ma urmeze sa pot sa il hranesc si sa ii dau apa si antibiotic. Nu l-am putut duce la clinica, este foarte fricos decand cu situatia cand a fost luat la sterilizare (alta poveste tragica pentru Codita). Trei saptamani l-am hranit bine ( ficat de pui, branza dulce de vaca de la tarani, galbenusuri de ou de la tarani, carne fiarta de pui, si antibiotic Sinulox de 2 ori pe zi si apa mereu proaspata. Acum este bine,. Adevarat miracol. piciorul insa abia acum incepe sa il foloseasca. A slabit mult dar sper sa isi revina.

Catelul negru este Pufy, al doilea catel care l-am ingrijit. Iata povestea lui:
http://www.adoptiicaini.ro/catelul-pupy-metis-cu-ciobanesc-da-labuta-oricui-o-cere/.
Pufy si Codita stau mereu impreuna si au fost impreuna la sterilizare. Ii iubesc foarte mult pe amandoi. I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Cateii mei   Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Iul 31, 2010 2:13 pm

Pufy, Codita, Latosul, Fetita , Roxy, Catel bland(Motule) am reusit sa le pun si cate o fiola pentru paraziti externi ( Advantix, Frontline).
Da ,dupa tuns si spalat Latosul s-a pus pe caldaram si in praf. Am reusit sa il curat si tratez si in urechi pentru otita si pe pielea capului pentru dermatita. Este in continuare in tratament. Iata povestea lui:
http://www.adoptiicaini.ro/vagabontul-mioritic/.
Am sa mai trimit poze Violetei cu el facute azi.
Cealalta catelusa alba se numeste Roxy si are o poveste foarte draguta. Inca nu am scris-o dar urmeaza. Am sa o scriu si aici.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Onciu    Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Iul 31, 2010 6:46 pm

Cel mai norocos catel de pe strada a fost Onciu, care a trebuit sa sufere mult ca sa ma aibe ca stapan . Povestea lui este:
http://www.adoptiicaini.ro/onciu-catelul-minunat/
Am sa trimit Yoanei poze mai recente.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 01, 2010 4:12 pm



a venit si Onciu si mamicile lui !!!

ooooohohoh, da' ce bine-i sa fii onciu Razz



Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv33999

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34114

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34120


si iarasi Latosu cel tuns, la masa!!


Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34672


huh...teribil e de cald...am ostenit !


Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34674


cine mi-a luat osu' ?????

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34685


Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Vesti de bun augur   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 09, 2010 7:45 am


La sfarsitul saptamanii o sa ma duc sa vizionez un teren de 4. 000 m si o casa la 30 Km pe soseaua Pitesti in comuna Crevedia. Imi doresc mult sa fac o schimbare in viata mea dar mai ales sa am unde sa duc cateii mei. Nu am bani dar sper sa pot sa fac un imprumut la banca.
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMier Aug 11, 2010 8:28 am


ai vrea sa te muti la casa???...ar fi super pt latzosii tai sa alerge prin gradina!!...cunosc persoane care au facut asta de dragul animalutelor !...nu vreau sa te descurajez, insa ai grija cu imprumutul la banca....colosii astia sunt facuti sa te inrobeasca si apoi sa-ti suga incet, incet toate economiile...si vlaga!...poate gasesti alte variante!

oricum, mutlta bafta, sa ne tii la curent!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Noutati despre Pufy   Animale care au nevoie de ajutor EmptyVin Aug 13, 2010 6:56 pm

Pufy este catelul din avatarul meu. Este catelul meu preferat din cei care ii am in protectie pe strada. Povestea lui Pufy este:
http://www.adoptiicaini.ro/catelul-pupy-metis-cu-ciobanesc-da-labuta-oricui-o-cere/.
Pe Pufy l-am tuns asa cum se vede in pozele de mai sus. Am crezut ca nu ii este bine asa De fapt avea o problema: La urechea unde avea pus crotalul de identificare de catre cei din adapostl Pallady o data cu sterilizarea in septembrie anul trecul a facut o infectie grava: plin de puroi care mirosea a hoit. Eu l-am curatat cu apa oxigenata si i-am pus biomicin si i-am dat antibiotic Sinulox de doua ori pe zi, 10 zile. Pentru ca nu a stat linistit , il durea, a trebuit sa ii pun zgarda, lesa care am legat-o de un gard si botnita. Toate astea pe strada. Din pacate nu a dat rezultate decat pe o perioada. Si toata aceasta situatie a fost de doua ori in ultimele doua luni. A trebuit in final sa il duc cu taxiul la o clinica., Flavi vet delanga Real Vitan. Medicul mi-a spus ca avea toate sansele sa faca in curad viermi acolo la ureche pentru ca locul era mic, plin de par si fara ventilatie. A trebuit scos crotalul. Era incarnat in pielea de la ureche. I-a ramas un gauroi imens de carne vie si plina de puroi. A fost curatat, i s-a dat cu un spray cu antibiotic si dezinfectant si in final i s-a pus pe ambele parti cate o capsula de antibiotic. Mi s-a dat sa fac de doua ori pe zi acelasi lucru pana ii trece. Eu i-am dat si Sinulox, antibiotic. mancare buna, apa proaspata, lapte de la tarani si multe mangaieri. Doctorita a spus ca ii vom pune alt crotal dupa ce se vindeca. El are si microcip asa ca eu nu ii voi mai pune crotal. Nu vreau sa mai sufere sa faca iar infectie asa ca nu ii voi mai pune alt crotal. Am sa ii iau o zgarda si un banut de identificare. Cu ocazia vizitei la medic i-am facut vacinul airabic si vaccinul polivalent. Deja azi este mai bine. La acelasi cabinet am sterilizat saptamana aceasta catelusa de 3 ani Fetita mica care este de mult timp iubita lui Pufy. Am sa va povestesc si despre aceasta expeienta. I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyVin Aug 13, 2010 7:47 pm


violeta, carmen, felicitari !...de astazi ati avansat , sunteti membri "forumer" !!

PS. rosul primit, nu are "coloratura politica" , nu ? Razz
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Rosu   Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Aug 14, 2010 4:57 am

Multumesc pentru aprecieri. Este doar un titlu de apreciere sau din acest titlu decurg si altele, drepturi, obligatii, avantaje? Culoarea rosie este culoarea mea preferata. Sunt in zodia taurului asa ca este normal sa imi placa rosu. I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Sterilizarea catelusei Fetita mica   Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Aug 14, 2010 8:00 pm

Catelusa Fetita mica o stiu din august 2008 de la scarile de Metrou Timpuri Noi. Era deja o catelusa adult, cel putin un an avea. Am observat ca il iubea mult pe Pufy care era si el in august 2008 tot in acelasi loc Cand Pufy s-a dus in locul unde se afla Codita , catelusa Fetita mica a mers si ea peste un timp tot acolo. In august 2008 am facut o incercare sa o o duc l-a sterilizat. Incercarea a esuat pentru ca atunci cand am vrut sa o pun in masina a fugit. Era deja gestanta. A facut pui si puii au facut si ei la randu lor alti pui si ea, Fetita mica a mai facut un rand de pui. Saptamana trecuta am hotarat sa incerc iar sa o duc la sterilizat. Am aflat de pe www.animale .ro ca un cabinet mai aproape de zona Timpuri Noi unde se afla catelusa Fetita Mica, anume Flafy vet face castrari gratuite in baza unui parteneriat cu Primaria Bucurestiului, deci ia de la primarie o suma de bani ( modica) pentru efectuarea operatiei (adica din taxele noastre ale catatenilor ce locuiesc in Bucuresti).

In afara de sterilizarea in sine am mai achitat transport 50 Ron (fara chitanta) din Nerva Traian in Vitan ( cu taxiul Meridian costa 6 Ron), cazare doua zile intr-o cusca, fire care se rezorb, antibiotic injectabil, vaccinuri. Pentru ca cele doua formulare sunt cu multe prevederi am ales sa renunt la crotalul reprezentativ pentru sterilizarie gratuite si sa platesc inclusiv operatia de sterilizare. In total suma este considerabila pentru un caine al strazii. Dar nu sunt multi ca mine. Am primit chitanta si factura si carnetel de sanatate. Totul este dintr-un salariu mediu pe economie din care ingrijesc pe strada multi caini si am si acasa catel si 4 pisici, fara a avea si alte surse de venit Oricum a meritat pentru ca in final catelusa este bine. D-na doctor este o draguta si foarte buna profesionista. La fel si toata echipa de acolo, draguti, iubesc animalele si buni profesionisti. Pacat ca multe catele care le mai am in protectie nu vor putea beneficia de aceasta operatie din cauza costurilor. Cum am spus inafara de operatie suma care ar trebui sa o platesc este destul de mare. Cateii se vor inmulti in continuare mult si repede. Cei de la cabinet s-au organizat bine. Programul este gresit : ar trebui absolut TOTUL gratuit si fara obligatia de a adopta pe catel si restul de celelalte obligatii care sunt inscrise in formularele ce trebuie semnate de cel ce duce catelul la sterilizatul ''GRATUIT''. Oricum cine iubeste un animalut de pe strada poate sa faca un bine, sa investeasca in el asa cum am facut-o eu.
Sper ca eu sa gasesc o alta solutie incat sa pot steriliza cat mai multe femele de pe strada.
Am sa o rog pe Yoana sa posteze cateva poze cu catelusa Fetita mica:heart:
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Rectificari, la postarea despre Fetita mica    Animale care au nevoie de ajutor EmptySam Aug 14, 2010 8:33 pm

Rectific: Prima incercare de a o duce la sterilizat a fost in august 2009, exact acum un an. . Era atunci singura femela din zona si cand era in calduri erau 10 catei masculi in juru ei. Acesti masculi ajungeau sa se bata, muste pentru ea. Iar ea , Fetita mica era hartuita rau.
Mai precizez inca odata ca daca cineva duce un catel la asa zisa ''sterilizare gratuita'' trebuie sa depuna copie dupa buletin si sa semneze doua formulare in care isi ia angajamentul ca il adaopta , ca isi mai ia o gramada de obligatii in legatura cu bunastarea catelului. Aceste formulare sunt chiar mai mult decat cele din Adapostul Pallady si chiar din anexa din UUG nr. 155/2001. Acesta a fost motivul pentru care am ales sa i sescoata crotalul pus deja si sa i se puna unul de la cabinet.
Deci vedeti ce inseamna ''sterilizarea gratuita''. In acest fel peste 1-2 ani vom avea cu succes cu mult mai multi caini pe strada.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 15, 2010 5:21 pm



iat-o pe "fetita"


Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv32650

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34209

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34211

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 15, 2010 5:31 pm



carmen spune ca aici avem o fatita cam adulmecata...de baieti castrati...hehehe...daca-i frumusica !! Razz


Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34621


aici ar fi o ctelusa moarta...de cald.... Smile

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34572


se spune ca aici patrupedutele papau o papa traditionala....carmen spune ca se numeste "terci" si se "confectioneaza" din arpacas cu oase...hmm se pare ca e bunut!

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34596


o noua repriza de tarcoale Smile

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34619


desi criza mondiala, se pare ca baietii n-au uitat sa faca "o curte"


Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34622






Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 15, 2010 5:33 pm


carmen, n-ar fi rau sa-ti faci un cont bancar...uite, eu ti-as trimite ceva pt transportul fetitei cu...taxi(adica la clasa I Smile ...cum fac?...poti sa-mi dai adresa, pe mail!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Cainele Lupu salvat de Pompieri   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 15, 2010 8:13 pm

Pentru ca azi a fost foarte cald la amiaza tocmai cand era cel mai cald am plecat sa le duc apa proaspata si mancare (bobite, ficat si orez fiert in apa in care a fiert ficatul), cateilor mei de pe strada. Am un carucior de cumparaturi solid si care arata chiar dragut in care am pus 15 litri de apa si mancare si cateva sticle de 5 l goale ( de plastic). Ma duc la ei cu metroul. Ei se afla in alt cartier decat acela in care locuiesc. Pufy ,Codita, Fetita mica si fiica ei Fetita, Florica, Schiopila si-au schimbat resedinta intr-o magazie goala din curtea unei fabrici pentru a se adaposti de caldura. Dandu-le eu acolo apa si mancare si vorbind cu ei aud un caine latrand. Mare mi-a fost mirarea sa vad intr-o groapa betonata adanca de cel putin 3 m un catel mare care era sanatos dar latra si incerca sa sara in sus pe peretii de beton. Am sunat imediat la 112. In 5 minute a venit o masina a pompierilor cu 5 pompieri. Mi s-a zbarlit pielea pe corp de impresionata ce am fost de sosirea lor. Nu credeam ca vor veni si chiar atat de repede. Au bagat in groapa o scara si au coborat doi pompieri la catel. Eu le-am dat o lesa care la ambele parti are cate o zgarda (este ustensila de serviciu pentru cazuri de urgenta pentru catei de pe strada). Ei au inadit cele doua zgarde si l-au legat pe catel in jurul corpului cu ele. Au aplicat cu carligul lesa (solide toate) si l-au tras pe catel in sus pe scara. Sus catelul era cam ametit si incurcat de prezenta atator oameni acolo in aceea magazie unde v-am spus ca stau acum cateii mei (o parte): pompierii (5) eu, si cei doi paznici de la intreprindere si cred ca si deshidratat. Cred ca era decateva zile in groapa. In final catelul a iesit din curte si s-a indreptat pe strada spre locul unde eu le pun mereu apa proaspata. Dintr-o data mi-am dat seama ca il cunosc pe catel, desi era rau prafuit. Era Lupul, un caine lup mare batran care este din haita cu Latosu, Roxi, Fetita grasa, Galbena si Floricica care stau cu o statie de tramvai mai sus. Am filmat totul cu un aparat. Stiam ca acest catel lipseste de cateva zile din locul lui dar nu imi faceam grija pentru ca stiam ca mai umbla dupa fete si atunci pleaca hai-hui. Deci Lupu se indrepta spre locul lui si eu am luat-o in aceeasi directie ca sa ma duc si la ceilalti catei, care i-am amintit mai inainte, sa le duc apa si mancare. Cand vad pe Lupu cu o sticla de 10 litri de plastic taiata (din cele in care le pun eu apa), pe cap venind inapoi. Imi era teama sa nu se axfisiexe. Alerga buimacit pe mijlocul strazii cu sticla de plastic pe cap. L-am tot strigat si in final el s-a intors la curtea unde era magazia unde il salvasem din groapa. A vrut sa intre cu sticla pe cap prin gard dar nu a putut. Am fost pe faza si rapida si l-am incoltit incat am putut sa ii scot sticla de plastc de pe cap. Norocul lui a fost ca eu azi am fost in curte (azi pentru prima oara), si ca imi cunostea vocea si a latrat cand mi-a auzit si recunoscut vocea si ca este obisnuit cu mine si a avut incredere sa ma lase sa ii scot sticla. Imediat i-am clatit scticla ce a avut-o pe cap cu apa proaspata si i-am pus in ea apa. A baut multa apa. S-a asezat apoi jos linistit, l-am mangaiat mult, am vorbit cu el si fortat i-am bagat in gura ficat sa manance. Nu vroia sa manance. Cred ca era inca ametit. Mai statea si iar bea apa. Dupa un timp a plecat iar spre locul lui. Imi pare tare rau ca nu am cum sa atasez filmuletele ( doua), le am dar nu le pot atasa pe mail. Am sa ma mai interesez. Draguta poveste , nu?
Rog pe Yoana sa posteze pozele mai ales pe cea cu sticla aceea mare langa el in stanga. Mai este in aceea poza si o alta sticla taiata mult mai scurt in care ii pusesem mancare dar nu a vrut, asa ca i-am bagat fortat in gura , cum am spus. DEci cred ca Lupul a venit in acel loc dupa Fetita care tocmai am castrat-o si dupa fiica ei , tot Fetita ( simplu Fetita) car ar trebui si ea imediat sterilizata. acum are un an si a facut deja 7 pui care au canm 5 luni. Deci vedeti de ce si masculi trebuie sterilizati ca sa fie mai linistiti. o fi fost vreo altercatie intre caini pentru femele si el nestiind locul a cazut in groapa. Groapa avea un capac dar nu era pus. Paznicul a pus apoi capacul dupa ce am scos pe Lupul. Sa auzim de bine!





Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Pufy are zgarda   Animale care au nevoie de ajutor EmptyDum Aug 15, 2010 8:45 pm

Azi i-am pus lui Pufy o zgarda draguta din piele mata , gri inchis, mata apropiata ca si coloare de blanita lui. Este foatre draguta. Pe zgarda am lipit o eticheta pe cate am scris nr. lui ce il avea pe crotalul ce i l-am scos. Asta pentru ca nu am de gand sa ii mai pun crotal. Se va infecta iar si va suferi si iarasi chin cu el si mine si in plus cheltuiala. I-am dat comanda si de un medalion din inox mat pe care se graveaza numele lui, nr de identificare , informatia ca este sterilizat si nr. meu de telefon. Astea toate ca in cazul in care se pierde sau cei de la hingeri il iau pentru castrare sa stie ca este sterilizat si sa ma sune sa ma duc sa il ridic. Acum am carnetel de sanatate pentru el, fisa medicala la medic veterinar si deci daca se va gasi un adoptator este cu totul la zi. El era azi atat de fericit . S-a tinut tot timpul dupa mine. Parca se mandrea cu zgarda. L-am mangaiat mult si am vorbit cu el. Este extrem de frumos si bland. Da labuta cui o cere. I-am pus si pipeta de Advantix pentru deparazitare externa si cred ca de aceea blanita este acum foarte fina. la ureche s-a vindecat miraculos de repede. S-a inchis gaura . Are acum doar o crusta care v-a cadea in curand.
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Postarea filmelor pe forum   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 7:52 am

Dragele mele,

As incerca eu sa postez si filmele. Ideea e ca ele prima oara trebuie postate pe Youtube iar de acolo preluat linkul.

Cine doreste, sa ma contacteze pe mp, va dau si o adresa email personala unde sa mi le trimiteti si ma ofer sa va ajut cu postarea filmelor. Pe alte siteuri, bloguri, etc. am reusit, nu vad de ce nu m-as descurca si aici ... nu ?

In rest, sunt cat se poate de impresionata de tot ce citesc pe acest forum ...




Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Filmuletele cu salvarea catelului Lupu   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 1:15 pm

Le-am pus pe youtoube . Eu sunt CosteaRoza. Roza este pisica mea care o am de 12 ani si ea are varsta de 14 ani.

https://www.youtube.com/watch?v=hMPSULAbQgc

https://www.youtube.com/watch?v=VQJMnL3HkKw

Vizionare placuta!


I love you I love you I love you
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 2:13 pm

Inca un gest de omenie demn de admirat.

Felicitari tuturor.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 8:43 pm


hehehe..pai, carmen, draga...dupa ce ca esti curajoasa, mai esti si un operator profesionist!!!...ne-am delectat cu filmuletele, chiar daca, eu as fi facut un topic special cu acest subiect !


din partea iubitorilor de animalutze ai acestui forum, multumim mult, baieti!


si inca ceva imagini cu catelusul salvat!

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34756

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34758

Animale care au nevoie de ajutor Resizeofsnv34759


Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Cateii de la cuptor   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 9:16 pm

Alt flmulet cu cateii de la cuptor: Pufy, Codita, Fetita mica castrata, Fetita, fiica ei care are un an si 7 pui de 5 luni, Schiopila, Florica
https://www.youtube.com/watch?v=ic7W83rRaNM

Vizionare placuta!
I love you I love you I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: CONSTRUCTIA COTETULUI PENTRU CATEII DE LANGA FUNDATIE   Animale care au nevoie de ajutor EmptyLun Aug 16, 2010 10:57 pm

Iata intai doua filmulete:

https://www.youtube.com/watch?v=sVa49AA92qE

https://www.youtube.com/watch?v=nPPsk2hM-fc

Pentru ca iarna trecuta a fost foarte frig cu multa zapada a fost foarte greu cu adaposturile improvizate si cele din carton pentru catei. Am hotarat sa construiesc niste cotete mai solide din lemn. Am cumparat de la un depozit: placi OSB din lemn presat rezistente la umezeala, speciale pentru constructii, paletti, nisip si pietris. Am facut un proiect. In saptamana in care angajatii de la mine de la fundatie au fost in concediu in tabara cu copii cotetul a fost confectionat la mine in birou. Montajul final urma sa il facem jos pentru ca nu am fi putut sa il scoatem gata montat in totalitate pe usa de la bloc.

Pe spatiul ales pentru a fi pus cotetul mai intai am taiat si sapat balariile care erau exact ca si cele din stanga si apoi am adunat un munte de gunoaie . Apoi am sapat pentru a aduce la acelasi nivel terenul. Am cumparat saci de nisip cu pietris ca sa umplu golul ( era mult mai jos nivelul decat restul din stanga). L-am nivelat cu sapa. Am pus pietris si peste el urma sa punem doua randuri de paletii care se vad in dreapta si in poza cu Mihai in birou la mine. Nisipul, pietrisul si paletii erau pentru ca atunci cand ploua si ninge apa si umezeala sa se scurga in pamantul care era mult mai jos si deci sa nu tina rece dedesupt si sa nu intre sa se imbibe in placa de baza. Cotetul a fost facut la mine in birou in perioada cand angajatii erau plecati in tabara cu copii nostri. Cotetul era de dimensiuni 2,3m lungime, 0,8m adincime si 0,8m inaltime. L-am conceput dintr-o singura bucata ca sa fie greu, sa aibe stabilitate, iarna sa tina de cald unul la celalalt, sa fie mai putin de taiat si binenteles fiind mai greu sa nu se poata fura de catre tigani pentru lemne de foc. Nu l-am asamblat la final la mine in birou pentru ca nu l-am fi putut scoate pe usa de la fundatie si de la bloc. Ce se vede este baza si stalpii de sustinere. Erau trei compartimente: unul mai mare si doua mai mici. In cel mare ar fi stat Fetita grasa cu fiicele ei Roxi si Galbena. Se ved in dreapta si restul placilor: cea din fata cu decuparile pentru intrare in compartinentele cotetului si in spate le acesteia celelalte respectiv spatele si partea de sus , capacul. Placa care se vede cu stalpii pe ea are dedesupt un cadru facut din lemn masiv. Urma sa punem apoi un gard din cele care s-au pus in tot bucurestiul , din sarma groasa pe tot spatiul ramas , sapat astfel ca sa facem un tarc de dimensiuni 8m x1,8 m in care cotetul ar fi fost doar 2,3m x 0,8m restul spatiu unde ei sa stea ca si intr-o curte eventual inchisi chiar ca sa nu mai alerge dupa oameni. Asta nu era stabilit definitiv (daca ii vom inchide incat sa nu iasa din tarc).
Era intr-o zi de sambata in iulie cu canicula. Apare o masina de politie comunitara din care coboara doi politisti tineri, un tanar si o tanara. Ne-au cerut actele de identitate , datele personale . Prin statie am fost verificati, nu cumva sa fim cine stie ce infractori sau cu antecedente. Ne-au intrebat ce facem acolo si daca avem autorizatie. Am raspuns ca facem un cotet pentru catei. Ni s-a spus ca un locatar de la blocul de vis-a vis a facut reclamatie ca noi construim pe spatiul public si ei nu sunt de acord ca este langa blocul lor. Politisti ne-au spus ca daca il punem se va face proces verbal si vom primi amenda acasa si dosar penal pentru constructie ilegala pe spatiul public. Au aparut si doi locatari din cele doua blocuri din filmulete care mai ca sa ma injure ca fac cotete si cainii si asa ii deranjeaza ca latra oamenii, latra noaptea, agreseaza, fac dejectii si asa mai departe. A trebuit sa renuntam si sa aruncam materialele peste gardul care se vede in filmulete pe un spatiu al primariei plin de balarii si gunoaie nefolosit de multi ani. Asa ca nu am putut finaliza lucrarea si cateii stau si sufera in situatia in care sut multe spatii nefolosite , pline de balarii si gunoaie si cainii oricum sunt in zona dar fara adapost, sub masini, in balarii , pe trotoare, in gunoaie s.a.m.d. In final am reusit sa suport aceasta deziluzie alinandu-ma cu credinta ca Dunmezeu va da fiecaruia dupa sufletul si faptele sale.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Cateii mei preferati Pufy, Codita, fetita mica, inainte de mutarea lor in magazia de unde a fost salvat Lupu   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Aug 17, 2010 8:54 am

Binenteles tot un filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=h6KqMvf8Wks


Se vede ca ei mananca terci de arpacas cu oase. Codita se ascunde pentru ca atunci cand a fost capturat pentru castrate a suferit foarte mult. Se sperie de aparatul de filmat si de orice persoana care mai este cu mine. Fetita mica iese dupa acel gard dintr-o curte unde in spate sunt niste lespezi imense de piatra ca un adapost sub care a nascut doua randuri de cate 3 pui. Tocmai nascuse. Acum este sterilizata si este bine: nu va mai face pui, nu va mai creea conflicte si nu va mai fi hartuita.
Sa auzim de bine!
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Completari la ultima postare   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Aug 17, 2010 9:07 am

Catelul Codita este cel care se ascunde sub masina pentru ca nu eram singura, eram cu fiica mea Andreea. Ea filmeaza. Apoi se vede ca ma urmeaza ca sa vina sa manance si se ascunde dupa frunze in tufis. La scurt timp Codita a fost foarte bolnav asa cum v-am povestit la o postare mai sus. In filmuletul dinainte , cel de imediat mai sus se vede ca este schiop Codita si fricos: fuge cand sunt cu aparatul de filmat. Celalalt catel alb cu pete este Schiopila.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Animalutele mele de acasa   Animale care au nevoie de ajutor EmptyMar Aug 17, 2010 12:20 pm

Desigur un filmulet:
https://www.youtube.com/watch?v=ItdH7twFtus

Vizionare placuta! I love you
Sus In jos
Continut sponsorizat





Animale care au nevoie de ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor Empty

Sus In jos
 
Animale care au nevoie de ajutor
Sus 
Pagina 1 din 14Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» GOZH Romania
» aproape de prapastia disperarii: animalutele sperantei miu
» Suflete care au urgenta nevoie de ajutor
» Alte animalute din Bucuresti care au nevoie de ajutor...
» Si Breaza PH are nevoie in continuare de ajutor!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Adaposturi, Asociatii, Organizatii, Persoane Fizice-
Mergi direct la: