Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Animale care au nevoie de ajutor

In jos 
+14
stefanyafelea
alexandra nica
Lazar Catalina98
SocialBoy
adriana
claudia btzt
Spinu Patricia
bybycuta
Oana
somalia
Dorotea
Violeta Frincu
yoana
Carmen
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMar Iun 15, 2010 9:12 am

Rezumarea primului mesaj :

Zilnic intalnim pe strada, in jurul blocului, caselor in care locuim sau chiar in acelasi imobil animale care au nevoie de ajutor . Majoritatea oamenilor sunt insensibili la aceste situatii. Cum considerati voi ca ar putea fi rezolvata aceasta situatie?


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Dum Ian 29, 2012 5:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos

AutorMesaj
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Catelusa Angelina    Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 8:31 pm

Catelusa Angelina a fost adusa de cei de la Adapostul din Pallady in teritoriu adica pe strada unde lucrez eu adica exact acolo de unde a fost luata pentru sterilizare. Este bine. Are crotal galben nr. 8462. Asa ca daca cineva va dori sa o adopte acum ea se afla pe strada.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Catelusa Fetita si cei 7 pui fara adapost in prag de iarna geroasa   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 8:36 pm


Acesti pui au acum 2 luni. Se adapostesc pe unde pot, mai precis sub o rulota a unor muncitori abandonata. Zona este extrem de murdara. Ii hranesc cu bobite. Sper sa supravietuiasca peste iarna. Pe mama lor Fetita am facut mai multe incercari de a o prinde pentru sterilizare, fara succes insa. Acesta este al doilea rand de 7 pui. Primul rand de 7 pui au murit toti calcati de masini cand erau deja mari de 5-6 luni. Sunt deja multi catei in gestiunea mea. Mi-as dori sa am mai multa putere, timp, si bani sa ma pot ocupa de ei asa cum trebuie
https://www.youtube.com/watch?v=3WZTwvdJIts.

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Gestiune catei   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 8:45 pm

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Gestiu10
Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Gestiu11
Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Gestiu12
Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Gestiu13
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Rectificare   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 8:54 pm

Imi cer scuze de greseli . Am corectat si adaugat :
Am facut un tabel cu cateii care ii am in protectie. I-am declarat si la ASPA. Sper sa fi primit mesajul meu . Am sa il retrimit. Pentru ca sunt multi catei si imi greu din toate punctele de vedere am rugat-o pe o doamna ca 6 dintre ei sa ii ia dansa in protectie si sa ii declare la ASPA. Sper sa poata sa faca acest lucru. Oricum eu nu pot sa ii abandonez asa ca voi fi si eu in preajma lor. Sunt cei carora le-am facut cotete din lemn: Feita grasa, Roxi, Floricica, Lupu, Catel bland si Galbena. Si ultimii din tabel a zis o d-ra ca ii va declara ea la Adspa ca si catei in protectia ei. Oricum si pe acestia ii vizitez cu mancare aproape in fiecare zi.
Eu am inteles ca vom avea voie sa avem doar 5 catei in protectie. Pentru restul trebuie sa gasim alti oameni sa se ocupe de ei, sa ii declare la ASPA ca fiind in protectia lor. Altfel cateii comunitari care nu vor avea protectori vor fi dusi in adaposturile de stat.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Cotete din carton pentru catei comunitari si catelul Vasile   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 9:06 pm


Am facut pentru Codita, Pufy, Fetita mica, Vasile si Schiopila, cotete de carton invelite in plastic. Si in iernile trecute am facut astfel de cotete. Le-au folosit. Nu am facut aceste cotete din lemn pentru ca sunt pe o zona deschisa si se pot fura. Ieri, sambata, am fost la catei de doua ori pentru ca Vasile, catelul, este in tratament cu antibiotic Sinulox, care se da de doua ori pe zi. A fost muscat de cap si a avut o falca umflata rau din care curgea puroi. In ambele urechi este plin de rani . Cred ca are si otita. Dupa 6 zile de tratament si mancare mai buna este putin mai bine. Ar trebui dus la veterinar dar nu am posibilitatea financiara sa o fac. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute asa cum a facut-o si cu Codita asta -vara. Catelul Vasile si catelul Schiopila sunt in protectia mea de un an de zile. Ei provin din curtea fabricii Crinul care a fost demolata exact acum un an si s-au alaturat lui Codita, Pufy si Fetita mica pentru ca ei aveau hrana si adapost. De atunci, adica decembrie 2009, sunt impreuna in aceeasi haita.
https://www.youtube.com/watch?v=5wNdFlX_vk4

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Pisicuta Tigruta   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 12, 2010 9:34 pm

Nu am reusit sa dau pisicuta Tigruta. A crescut. Are acum 4 luni. Cu cat trece timpul ma atasez de ea si ea de de celelalte animale din casa dupa cum se vede in filmuletetele de mai jos:

https://www.youtube.com/watch?v=unLxMj0u1bo

https://www.youtube.com/watch?v=V7WAn6xCQ9Q

I love you

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre Pufy   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Dec 19, 2010 7:42 pm

Am fost contactata de o femeie care pretindea ca a fost stapana lui Pufy. Am stabilit o intalnire dar cred ca s-a si razgandit. Pufy este trist de parca stie discutia despre el.
https://www.youtube.com/watch?v=vCdjOU_0RC8
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Ajunul Craciunului   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyVin Dec 24, 2010 7:32 pm

As fi vrut sa pot sa urez tuturor Craciun fericit!
Sunt insa tare ingrijorata: Azi am fost libera dar am fost la cateii mei sa le duc de mancare. Cand am ajuns in zona Pufy era exact pe mijlucul strazii exact pe linia de tramvai asezat jos uitandu-se, cred, in zare dupa mine. Nu am fost ieri la catei si azi am ajuns mai tarziu decat ora obisnuita. L-am strigat si a venit. Pufy este cam trist in ultimul timp. Nici nu a prea mancat. L-am mangaiat indelung si m-am jucat cu el. Asta l-a facut sa fie fericit cateva clipe.
Cei 7 pui sunt extrem de flamanzi chiar daca le dau in fiecare zi sa manance. Cu puii sunt si 4 adulti: mama lor si inca doi frati ai mamei lor si inca un catel, Puiu, frate cu puii din alta serie de pui. Deci sunt in total sunt 11 catei. Va dati seama ce greu este sa hranesti 11 catei care treiesc in aer liber si se ascund si adapostesc sub o rulota.
Deci nu sunt deloc in stare de fericire sa ma bucur de aceste sarbatori.
Sunt insa multumita ca pana acum vremea a fost mai blanda si cateii mei au putut suporta venirea iernii.
Totusi doresc tuturor : Sarbatori binecuvantate!
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Cum pot?   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 10:48 am

Sa imi spuna si mie cineva cum poate sa arunce aceste animalute cineva?Sunt asa scumpitele atata tristete in sufletelele lor.




Sper ca totul sa se termine cu bine si fericire. Very Happy santa queen sunny
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru Patricia   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 12:31 pm

Buna Patricia!
N-am inteles la care animale te referi ca au fost abandonate. Cam toti cateii despre care eu scriu sunt toti nascuti pe strada. Tu ai cumva animale acasa? Vad ca vrei sa te implici , ai opinii si energia copilariei. Deci nu vrei sa iei acasa unul dintre cei 7 pui ai mei despre care am scris eu ? Ai putea sa incepi asa si sa scri despre aceasta experienta . Astfel ai da exemplu bun si ai intelege mai bine fenomenul animalelor de pe strada. Asculta-mi sfatul si fa o fapta buna si da exemplu ca daca tu, un copil, poate pot si altii. Poti sa scri indetaliu despre asta chiar si despre cheltuielile cu un catel.
Iti doresc succes!
Cu cele mai bune intentii, I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: !!   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 1:03 pm

Multumesc foarte mult dar din nefericire nu pot sa adopt niciun catel .As vrea sa adopt unul din tot sufletul insa parintii mei nu ma lasa sa iau unul.Eu stau la bloc si mama nu ma lasa sa iau nici un sufletel. Sad Crying or Very sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 1:05 pm

Stiu ca au fost nascuti pe strada.Insa unii foarte multi au fost abandonati si la rindul lor au facut copilasi.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Am un catel!!   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 1:23 pm

Eu intr-o vara miam luat un catelus de cateva luni de la o femeie care vroia sa-l abandoneze.I-am pus numele Lucky.Ma facut cea mai fericita insa pe vremea aceea stateam la casa si i-am facut o cusca pt ca mama nu-l mai lasa in casa.


De la o vreme a inceput sa fugareasca gainile si a inceput sa manance oua iar pe bunicii mei iau infuriat asta.Credeam ca o sa mi-l abandoneze.Dar am gresit nu la abandonat insa mi la legat si ma durut foarte tare.Asa ca in fiecare zi il dezlegam si ne jucam dar nul mai lasam pe langa gaini si coteturi.De atunci a invatat cuv. NU.


Dupa un an si cateva luni mama sia luat un apartament si a spus ca nu pot sa-mi iau catelul.Si ce a durut si mai tare a fost ca bunicii mei nu au vrut sal pastreze.Nu mai stiam ce sa fac.Cand ne-am mutat mama a cunoscut o batranica care vroia sa-l adopte am fost de acord dar sa ma duc sal vizitez de cate ori vreau eu.Dupa o luna femeia mi la dat inapoi pt ca nu latra si de aceeia il vroia.Nu imi venea sa cred.Am ajuns din nou in fundul prapastiei.



Nu mai stiam ce sa fac.Tata a venit cu o propunere sa-l duca unde lucreaza el.Nu vroiam dar mai bine decat sa-l abandonez.A trecut cateva luni si s-a acomodat acolo toti ii dadeau mancare si din cand in cand mi-l mai aducea la fosta mae casa sa-l vad.



Si de atunci am iubit animalele nespus de mult.E frumos sa stii ca ai catelul in siguranta.







I love you Exclamation sunny
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Poveste adevarata cu happyend   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 1:28 pm

Frumoasa poveste. Pana una alta trebuie sa inveti si sa iti faci un tel in viata legat de aceasta inclinatie spre animale. Iti doresc succes! I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Ian 09, 2011 1:30 pm

Multumesc si dumneavoastra. Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMar Ian 11, 2011 3:25 pm

Speram cu toti sa fie numai bine!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Rezumat    Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Ian 12, 2011 1:05 pm

Am decis sa va spun un rezumat al situatiei:
1. Catelul Vasile care a fost bolnal (muscat de cap, s-a vindecat. Slava Domnului! Dumnezeu a facut minune ca si in cazul catelului Codita asta -vara. Tratamentul a fost acelasi: Antibiotic Sinulox de doua ori pe zi, hrana consistenta, apa proaspata in fiecare zi si adapost. Si TOATE acestea pe strada.

2. Din data de 30.12.2010 catelul Schiopila a disparut.

3. Din data de 31.12.2010 catelul Catel Bland( Motule) a disparut.

4. Cateii sunt foarte murdari din cauza mizeriei care este acum pe strada in urma topirii zapezii.
Sa speram ca vom trece iarna cu bine!
Doamne ajuta!
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre cateii disparuti   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Ian 12, 2011 5:20 pm

Va spuneam ca 2 dintre cateii mei au disparut fara urma. O doamna din zona mi-a spus ca stie sigur ca au fost luati de cineva. Nu mi-a spus direct dar a sugerat ca au fost luati pentru a fi folositi la lupte cu caini. Tonul vocii mi-a dat de inteles ca stie sigur acest lucru. Este posibil pentru ca amandoi erau masculi, tineri, solizi si puterici. Iata inca un pericol pentru acesti catei care se afla pe strada. Mereu am gandit ca as muri de plans daca ar ajunge dupa gratiile unui adapost dar nu m-am gandit si ca pot ajunge si in aceasta situatie cumplita.
Nici nu stiu ce as putea face in aceasta situatie.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Ian 12, 2011 5:59 pm

pai nu te lasa !....incearca sa mai "storci" niste informatii de la doamna aceea, promitandu-i, desigur, ca nimeni nu va afla de implicarea ei !...apoi , daca mai aia ceva detalii, ia legatura neaparat cu un ong din bucuresti !...fetele pe acolo sunt (cel putin eu asa am vazut lucrurile) bataioase si nu se tem sa se implice !...desigur, apoi trebuie sa intervina si politia !
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Ian 19, 2011 12:44 pm

Cum adica lupte pt caini.Nu se poate asa ceva!+
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Ian 19, 2011 12:45 pm

Animalutele sunt sa ai un prieten aproape nu pt resling ca oamenii fara capatai. Evil or Very Mad
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre evenimente legate de cateii strazii   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Ian 31, 2011 7:47 am

Dupa cum probabil stiti in Bucuresti s-a declansat o furie a autoritatilor impotriva cateilor comunitari. Iata un articol unde este prezentat defapt realitatea situatiei.
http://think.adevarul.ro/2011/01/jurnalismul-de-senza%C8%9Bie-cum-sa-manipulezi-%C8%99i-sa-transformi-informa%C8%9Bii-pentru-a-avea-dintr-o-non-%C8%99tire-una-de-senza%C8%9Bie-spe%C8%9Ba-cainilor-vagabonzi/

Dupa tot efortul meu sunt extrem de atasata de cateii mei. Deja am avut in urma evenimentelor o problema asa ca daca se vor intampla lucruri groaznice cred ca nu va fi nici cu mine prea bine.
Doamne ajuta!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Feb 02, 2011 7:34 am

ce-ti fac animalutele acum la vreme de prigoana?...sper ca nu ai probleme!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre animalutele mele, evenimente si relatari   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Feb 02, 2011 9:58 am

Multumesc de intrebare Yoana! Esti draguta ca te interesezi. Asta inseamna ca iti pasa.
Deocamnada nu sunt modificari. Cateii mei sunt la locurile lor. In urma sedintei de ieri de la Primaria Capitalei cred ca se va sista o vreme ridicarea lor. Oricum nu aveau unde sa ii duca asa ca eu cred ca pe cei care ii ridicau ii omorau sau ii inghesuiau in putinele spatii care le aveau si ei, cateii, s-ar fi batut intre ei pana se exterminare.
Foarte greu este cu gerul de afara. La cei 7 pui le incropisem un adapost dintr-un tomberon de gunoi care era deteriorat in care le-am pus niste cartoane. Niste oameni au luat cartoanele de acolo asa ca ei acum se ascund sub o rulota unde le-am pus eu niste cartoane. Au crescut mult .
Cateilor carora le-am facut cutii de carton, cei de langa cuptorul de paine, puii ( pentru ca puii vin si ei aici, sunt oarecum in apropiere) au tras de cutii si majoritatea lor s-au deteriorat. Am facute cutii de rezerva si urmeaza sa le inlocuiesc.
Mi s-a stricat aparatul foto si nu pot sa mai fac poze . Trebuie sa ma interesez daca se poate repara. Este deja cam vechi. Eu l-am primit la mana a doua.
Eu nu am luat cuvantul ieri la sedinta de teama sa nu intru in vizorul lor si sa ridice cateii mei. Sper ca dumnezeu sa licreze si de data asta si sa ii apere.
Doamne ajuta!
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyJoi Feb 03, 2011 4:27 pm

nu doar imi pasa...evenimentele tendentios mediatizate m-au infuriat la culme!....de la cazul intamplat (despre care am vorbit si pe topicul "ati mintit poporul cu televizorul...") si pana a incepe un razboi impotriva comunitarilor nu este chiar nici o legatura !!..cainii care au atacat nu mai erau de mult maidanezi, ci ocrotiti si ingraditi in perimetrul unei institutii, tocmai pentru a proteja zona !....
insa , desigur, ca de obicei, mass media slujeste unor alte scopuri si face campanie de instigare !!
sunt atatia catei frumosi, blanzi si nevinovati, care deja am auzit ca s-au facut "nevazuti" in cele mai ilegale moduri !!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyVin Feb 04, 2011 10:19 am


cu cine vorbiti ??? si care poze? Rolling Eyes
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Adoptia lui Tigruta   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Feb 27, 2011 6:00 pm

Cei de la adoptiipisici.ro au actualizat anuntul cu pisicutele surori Tita si Tigrut. Pe Tita am dat-o de mult. In urma anuntului actualizat am primit pentruTigruta multe cereri. A luat-o o pereche de tineri. Au fost foarte incantati de ea. Multi doreau aceasta pisicuta desi crescuse. Aparatul meu s-a stricat asa ca nu amputut face poze. Am actualizat si anuntul pentru catelul Pufy si am primit deja un telefon. Sa speram ca vom gasi in sfarsit un adoptator pentru Pufy. I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre adoptia lui Pufy   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mar 16, 2011 11:33 am

In urma anuntului actualizat pe adoptiicaini .ro pentru Pufy am primit telefon de la o fetita de 16 ani care s-a indragostit de acest catel. Este eleva la liceul de arte din Bucuresti. A venit cu bunicul ei si l-am dus pe Pufy cu taxiul acasa la ea si i-am facut o baie. Pufy s-a asezat cuminte sub masa de la calculator unde stateam noi. Fata era superincantata de Pufy. A doua zi mama fetei m-a sunat sa ma roage sa vin sa il iau pentru ca ea considera ca este un catel de talie cam mare pentru locuinta lor si in plus fetita nu poate fi responsabila pentru acest caine. Am suferit ingrozitor pentru soarta lui Pufy. D-na mi-a spus ca Pufy nu a mancat nimic si nu a baut deloc nici macar apa. Nu a fost scos afara dar nici in casa nu a facut nimic. M-am dus sa il iau exact dupa 24 de ore . Deci in 24 de ore nu a facut nimic rau. Cand am intrat in casa era tot sub masa de la calculator. Cand m-a vazut a sarit cu labutele pe mine , a baut imedit apa si a si mancat din ce ii adusesem eu. I-am pus un ham si am coborat impreuna scarile. Am ramas uimita sa vad cat de frumos merge in ham cu lesa. Pe drum se uita in ochii mei cerand mangaieri. Comportamentul lui Pufy cu aceasta peripetie m-a facut sa ma atasez si mai mult de el. Se vede clar ca acest catel a avut mult timp stapan. Este ascultator, merge in lesa si iubeste oamenii. Pacat insa ca nimeni nu il doreste. Daca as avea mai mult spatiu acasa l-as lua si pe el alaturi de catelul casei Onciu, motanul Tomita si pisica Roza.
Daca Doamne fereste Pufy ar fi sa fie in vreun pericol iminent sigur va trebui sa gasesc o solutie pentru ca altfel as suferi cumplit.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre cateii sterilizati   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mar 23, 2011 1:47 pm

Va povesteam ca am o catelusa cu sapte pui. Puii au crescut. Au acum 5 luni si jumatate. Mama lor , Fetita a intrat iar in calduri. Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor deruleaza o campanie de sterilizare a femelelor. Pe 8 martie am fost in audienta la Directorul acestuia dl. Lorentz Robert. L-am rugat sa ma sprijine sa castrez toti cateii care ii am in protectie si care nu au fost inca sterilizati. Asa ca au fost dusi in baza Pallady 10 catei: Fetita, 6 pui si inca trei catei, frati ai lui Fetita. Doi dintre ei au ramas in continuare in baza pentru adoptie, Erau cei mai frumosi dintre pui: o fetita si un baiat. Amandoi aveau culoarea gri. Restul toti au fost returnati in teritoriu si sunt bine. Sper sa fie si in continuare bine.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Noutati despre cateii mei   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyVin Mar 25, 2011 5:16 pm

Au aparut si ceilalti doi catei gri. Probabil nu au fost cereri serioase de adoptie. Acum sunt toti cateii in teritoriu . Sunt multi si lumea se cam sperie de ei. Chiar ieri cand le dadeam de mancare un barbat s-a luat de mine si cateii au sarit la el si a iesit balamuc mare. Barbatul m-a amenintat ca a doua zi ii va otravi pe toti. M-am speriat si am zis ca macar un singur catel sa salvez. L-am ales pe Pufy pe care l-am adus la mine in garsoniera alaturi de catelul Onciu, motanul Tomita si pisica Roza. I-am facut o baie buna. Este un catel extrem de frumos si afectuos. Nu stiu cum am sa ma descurc mai ales ca veniturile mele sunt acum la o treime: la serviciu s-au redus mult banii si a trebuit sa accept sa lucrez part-time si venit la o treime. Voi avea mai mult timp liber. La 55 de ani va fi foarte greu sa gasesc altceva de munca. Vestea cea buna este ca am fost azi cu Pufy la un eveniment organizat in parcul Tineretului unde i s-au facut poze. V-a fi mediatizat pe facebook si daca va primi multe like-uri este posibil sa primeasca un premiu constand in hrana, cred. Am sa va trimit si voua linkul cu aceasta poza si poate il votati ca sa il ajutam pe Pufy. Poate ii gasim si un adoptator potrivit. Aceeasi firma a organizat targuri de adoptie si v-a mai organiza tot in parcul Tineretului cat de curand. Asa ca am sa il tin la mine pe Pufy cat am sa pot. Am fost cu el si la mama mea, care are 77 de ani ca sa o rog sa il ia dansa. Inca suntem in tratative.
Doamne ajuta!
Sa auzim de bine!
I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptySam Mar 26, 2011 2:15 pm

Si ceilalti catei au supravietuit ce s-a intamplat cu ei? confused No Crying or Very sad
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Cateii traiesc   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Mar 28, 2011 6:37 am

Am fost la catei: sunt bine toti. Sper ca acel barbat sa se fi razgandit. Am hotarat sa ma duc la ei o data sau de maxim doua ori pe saptamana siasta doar cand se lasa intunericul ca pe strada sa nu mai circule oameni cu care sa iasa conflicte. Pufy a ramas in casa. . L-am tuns eu pentru ca avea multa blana care naparlea. si pentru ca ii era cam cald in casa el fiind obisnuit sa stea in frig. A facut 3 ierni grele pe strada chiar daca a avut cotete din carton. Iarna era plin de turturi pe blana. In casa e cuminte desi se cam maraie cu Onciu cateodata. Maine ma duc la miting in parcul Izvor si am sa il iau cu mine ca mostra de catel maidanez. Si la alte mitinguri la ce am mai fost au venit oameni cu animalutele lor care au fost catei maidanezi. Sper sa facem poze si sa vi le trimit.
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Mar 28, 2011 3:41 pm

Carmen a scris:
Am fost la catei: sunt bine toti. Sper ca acel barbat sa se fi razgandit. Am hotarat sa ma duc la ei o data sau de maxim doua ori pe saptamana siasta doar cand se lasa intunericul ca pe strada sa nu mai circule oameni cu care sa iasa conflicte. Pufy a ramas in casa. . L-am tuns eu pentru ca avea multa blana care naparlea. si pentru ca ii era cam cald in casa el fiind obisnuit sa stea in frig. A facut 3 ierni grele pe strada chiar daca a avut cotete din carton. Iarna era plin de turturi pe blana. In casa e cuminte desi se cam maraie cu Onciu cateodata. Maine ma duc la miting in parcul Izvor si am sa il iau cu mine ca mostra de catel maidanez. Si la alte mitinguri la ce am mai fost au venit oameni cu animalutele lor care au fost catei maidanezi. Sper sa facem poze si sa vi le trimit.

imi pare rau ca nu pot ajunge la miting,sa ne intilnim,la cel de data trecuta am fost si eu cu catelul orb,incercind sa gasesc pe cineva sa imi explice cum ajung la ortovet cu el.In cele din urma,tot doamna care m-a ajutat si cu Pika l-a dus,iar acum il tine temporar la ea,pina i se va gasi un stapin.Din pacate,bietul de el are o boala genetica rara,care necesita un tratament scump...eu intre timp am mai cules o catea lovita de masina,cu stafilococi,si inca 3 puiuti ca niste ursuleti aruncati la mine la colt,si nu pot lipsi de linga ei.O sa fiu cu sufletul la miting,si astept poze...
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Pufy la concurs   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMar Mar 29, 2011 2:07 pm

Accesati linkul de mai jos si o sa il vedeti pe Pufy la concurs. Daca are cele mai multe like-uri date pe poza are sanse sa primeasca un premiu constand in mancarica pentru el.
Pufy va multumeste!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1943482955093&set=a.1943481835065.2114867.1483050106#!/photo.php?fbid=154862544574754&set=a.154859491241726.33765.144071312320544&theater

I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre Pufy   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Apr 17, 2011 3:28 pm

Va spuneam ca l-am luat pe Pufy sa il duc la concurs. Am fost cu el si la mitinguri. De atunci Pufy este la mine. Asa ca acum am la mine in garsoniera 2 catei de talie medie si doua pisici. Pentru ca lucrez part-time am avut mai mult timp disponibil sa ma pot ocupa mai mult de ei. Pentru Pufy mai ales a fost bine ca am putut petrece mult timp cu el avand in vedere aceasta shimbare in viata lui. Cam o saptamana a fost tare trist si temator ca il voi lasa undeva intr-un loc necunoscut lui . Spun asta pentru ca atunci cand ieseam afara cu el statea foarte aproape de mine si se suia mereu cu labutele pe mie cerandu-mi parca sa il iau in brate la fel ca un copil mic. Sper sa pot sa merg inainte asa sa pot ingriji de toti.
Am sa o rog pe Yoana sa puna cateva poze cu Pufy la miting.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Rezumat despre situatia cateilor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Apr 17, 2011 3:58 pm

Cand inca nu se incalzise vremea cotetele din carton au fost stranse de niste oameni de la un local din apropiere. Cateii nu au mai stat la un loc si s-au imprastiat in mai multe locuri. Doi dintre cateii mari lipsesc din decembrie. Din cei sapte pui lipsesc 3 dintre care doar pe unul l-am vazut mort. Acum sunt doar 4 pui din cei 7 pui, si asta dupa ce i-am adus de la sterilizat. Codita este forte murdar si a si slabit. Ma duc acum mult mai rar la ei pentru ca va spuneam ca lucrez part-time si nu sunt in zona ca inainte in fiecare zi si nici bani sa le iau de mancare nu mai sunt.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Apr 18, 2011 10:54 am



pufy s-a facut un frumos si un aristrocrat !! Smile


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Resizeoforig28


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Resizeoforig30

Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Apr 18, 2011 12:10 pm

ce frumos e;))
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyDum Mai 01, 2011 11:12 am



ce-ai mai reusit cu pufy???..la voturi a obtinut ceva????

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre Pufy   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Mai 02, 2011 5:52 pm

Pufy a obtinut doar 8 voturi. Concursul a tinut doar cateva zile.
Pufy a ramas in familia noastra. Este un catel deosebit. Daca as fi stiut de cat de deosebit este l-as fi luat acasa din prima zi cand l-am cunooscut. Am pierdut 3 ani. Iata un filmulet in parc cu Onciu si cateii din cartier.
https://www.youtube.com/watch?v=Bpia0vd4eLQ
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Pufy si Onciu   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyLun Mai 02, 2011 6:04 pm

Tot un filmulet cu Onciu si Pufy:
https://www.youtube.com/watch?v=Bpia0vd4eLQ
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Hotel pentru catei   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mai 04, 2011 2:35 pm

Aseara am vazut la Tv pe Protv la ora 20 30 filmul : ''Hotel pentru catei''. Foarte frumos si educativ.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mai 04, 2011 2:38 pm

Da si eu l-am vazut insa cand i-au arestat politia si au luat cateii am inceput sa plang dar a avut un final superb. Razz
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Link pentru vizionarea filmului ''Hotel pentru catei''   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mai 04, 2011 2:47 pm

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMier Mai 04, 2011 3:09 pm

Multumesc Razz
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre animalute fericite   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyJoi Mai 05, 2011 4:45 am

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyVin Mai 06, 2011 5:36 pm



frumosi, dulăii, carmen Smile


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Resizeofsnv30020

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Resizeofsnv30026

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Resizeofsnv30033

Sus In jos
SocialBoy
Membru Forum Animalutze
SocialBoy


Mesaje : 30
Data de inscriere : 03/05/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyVin Mai 06, 2011 5:56 pm

Draguti cainii din filmulet fetita codita si pufy..de-a dreptul adorabili!
Sus In jos
http://www.murariu-denis.blogspot.com/
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptySam Mai 07, 2011 12:05 pm

Ce frumusei sunt mai ales cel alb! Razz
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Despre Puiu   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 EmptyMar Mai 10, 2011 7:41 pm

Cotetele de carton ale cateilor au fost stranse de angajatii unei cafenele din apropiere cam acum doua luni iar cateii au fost alungati de acolo. Cat timp au fost acolo nu s-a intamplat nimc rau cu niciun catel.
De atunci catei stau pe un spatiu deafectat al unei foste fabrici. In decurs de o luna au murit 3 catei in imprejurari necunoscute fara urme. Puiu a fost lovit la cap, eu cred ca de un om, de i-a iesit ochiul din orbita. Este asa de ieri. A fost imposibil de prins pentru a putea fi dus la cabinet pentru operatie. Doua doamne doctor l-au vazut , au venit cu ajutoare si ustensile de prindere dar nu a fost posibil. Eu am putut sa ii dau doua zile la rand antibiotic si antiinflamatoare. Ar fi trebuit operat.
Aceasta este soarta cateilor de pe strada.
Doamne ajuta!
https://www.youtube.com/watch?v=eop0z37NHv8

https://www.youtube.com/watch?v=6LREOVItz4U


Sus In jos
Continut sponsorizat





Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Animale care au nevoie de ajutor
Sus 
Pagina 3 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» GOZH Romania
» Suflete care au urgenta nevoie de ajutor
» aproape de prapastia disperarii: animalutele sperantei miu
» Alte animalute din Bucuresti care au nevoie de ajutor...
» Si Breaza PH are nevoie in continuare de ajutor!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Adaposturi, Asociatii, Organizatii, Persoane Fizice-
Mergi direct la: