Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Adriana si animalutele pe care le are in grija

In jos 
+4
adriana
Oana
yoana
Dorotea
8 participanți
AutorMesaj
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 11, 2010 6:38 pm

Pisicuţe, căţeluş şi un mic "colţ de Rai"

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture087resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture105resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture110resize

Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Alte animalute ale Adrianei cu probleme care sunt în tratament şi îngrijire   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 11, 2010 6:52 pm

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture083resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture091resizep

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture092resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture098resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture112resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture115resize

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture128resize
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyJoi Aug 12, 2010 10:14 am


multumim, doroty, ca te implici activ in ajutorul unor animalute necajite!

dar , sa nu uitam..azi , 12 august, google sarbatoreste a 71 a aniversare a ecranizarii "vrajitorul din oz"....
Razz
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyJoi Aug 12, 2010 10:17 am

Esti o draguta !!!

sunny Very Happy
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Un catzelus luat de pe starda   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 8:30 am

Inca un catelus batut si alungat de vecini l-a luat Adriana in ingrijire in casa ei.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture150wx

Atașamente
Adriana si animalutele pe care le are in grija  AttachmentPicture 150.jpg
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(43 KB) Descarcat de 0 ori
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 8:36 am

Si trei pisicute gasite abandonate si-au gasit un camin si un suflet cald.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture146oz


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture147k


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture148b
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 8:44 am

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture147k

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture148b

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture148b



Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 8:50 am

Povestea pisicutelor care au insotit fotografiile primite de la Adriana:

"Recent trecand pe linga locul unde era si Pika am auzit tipete de pisicuti in gradina unui bloc. Abia le-au dat ochii, una nu are nici dintisori, le-am dat putin lapte cu biberonul acolo, iar seara la 8 jumatate, dupa ce m-am intors, cand am ajuns la ei, tipau ca din gura de sarpe, am sperat sa fie si mama lor acolo, sau sa ii ia inapoi cine i-a adus, dar nimic ... asa ca i-am luat eu."

Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 8:53 am


Alte detalii inclusiv ajutorul de care ar avea nevoie, privind animalutzele salvate si ingrijite de Adriana, o rugam chiar pe ea sa ni le povesteasca.






Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 12:59 pm

Ce dragalasenii!!! Doamne ce scumpe sunt ! Imi aduc aminte de pisoiasii negrii are i-am avut in grija . Ce sufletele:)
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 2:11 pm

Dorotea a scris:

Alte detalii inclusiv ajutorul de care ar avea nevoie, privind animalutzele salvate si ingrijite de Adriana, o rugam chiar pe ea sa ni le povesteasca.







[/quote]
Multumesc,Dorotea,catelusul din poza e un nazdravan,i-am pus nume temporar Patrocle,se joaca,sare,dar are o problema cu ligamentul la un picior din spate,nu stiu daca de la bataia vecinilor,am niste miligamma N dar nu stiu daca e buna ptr.el.Dr.vroia sa ii faca vit.D3,nu stiu cit l-ar ajuta si ptr.ca nu am mai avut bani l-am rugat sa imi dea vitamine pet-phos. Catelusul apuca tot ce e de bun de ros,mi-a rupt cea mai buna fusta,cit e de mic,sare si mi-a darimat hainele de pe scaun iar dimineata le-am gasit insirate,asa ca nu ii mai dau voie in camera.Ar fi si mai greu acum,pentru ca de ieri tin in camera si ma chinui si cu o catea terier superba,dar muscata de bot de un pitbul,lasata fara tratament la blocurile de unde era asa de doua luni,incit ieri era pe moarte.Am mai scris despre ea pe alt topic in treacat,pentru ca nu stiam daca poate fi prinsa,si am sperat sa i se dea vreun antibiotic,insa oamenii s-au multumit doar sa ii dea mincare,un singur caine a ajutat-o,lingindu-i botul.Acum e vioaie,am fost si azi cu ea la perfuzii si tratament,dar nu stim cit ne mai cheama dr.ca nu avem bani si maine am programata la sterilizat catelusa pekineza batrina a bunicii,care i-a scapat in curte fiind in calduri iar Stelica abia a asteptat.Are nevoie de anestezie inhalatorie,care e mai scumpa,nu stiu cum sa fac sa o sterilizez si pe ea si sa imi ramina bani si ptr.Pika si ceilalti...ptr.Pika aveam nevoie de carnet de sanatate,si de masina,am gasit un carnet de la cineva al altei catele,care insa nu sta in zona mea,nu stiu daca voi reusi ceva,aici taximetristii nu vor sa ia caini in masina,iar la hingheri e deschis doar cind e lumea la servici,si nu pot veni cu masina...
Am si niste pisicuti care stranuta,nu stiu cind mai am timp si de ei,ca ii smotoceste Patrocle cind ii vede si stau mai mult pe sus.Pe pisicutii cei mici ii invat sa manince singuri,sint 4,nu 3,si f.galagiosi...le dau lapte cu 1,5 % grasime,nu mai stiu formula de lapte ptr.pisici,am lapte de catei dar nu stiu daca e bun si ptr.ei,desi o catelusa mi-a mai alaptat pisicuti cind a avut lactatie falsa Smile
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Aug 25, 2010 2:39 pm


Abia acum am sesizat ca am postat doua imagini asemanatoare; iata cea care lipsea:

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture146h


Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyJoi Aug 26, 2010 3:48 pm

de azi mai am un membru in familie,pe Pika,recuperata dupa mari rugaminti si proteste,si o suma consistenta,pe care un tehnican veterinar pe post de calau care a pus sa fie luata,desi nu muscase,mi-a promis ca daca o mai prinde pe strada o ia din nou si o omoara.Totul pentru ca locuieste el in zona si s-a saturat sa il puna primarul sa prinda iar caini...iar primaria se face ca da bani ptr.sterilizari gratis si returnari...Am platit rascumpararea ei desi ii dusesem un carnet de sanatate,nici nu a vrut sa se uite la el,ca ma stia de cind am fost ultima data acum doua luni,si anul trecut,cind le-am facut scandal ca nu imi gasisem cainii acolo.Pretindea ca ii injurasem ,desi nu cred ca expresia "nu ati reusit sa tineti nici citeva zile o catea" sau "vorbim la politie ptr.ca ati omorit o catea sanatoasa,care nici nu muscase "inseamna 'fir-ati ai d..."Sarmana Pika cred ca a fost sterilizata acolo si i s-a infectat burta,de la noroiul in care sint tinuti,nu ma lasa sa o ating,ii curge puroi...cu banii stau din nou f.prost,azi am sterilizat si pekineza batrina care ii scapase bunicii cind intrase in calduri si o prinsese Stelica,un caine care m-a mai obligat sa sterilizez catele ptr.ca sare si garduri ptr.ele cind intra in calduri,dar acum sint fericita pentru ca atunci cind vet.a deschis-o i-a descoperit o tumoare uterina imensa,care daca nu era scoasa i-ar fi provocat moartea...
Acum ar trebui sa ajung cu Pika la vet.numai ca toti banii ramasi,fara sa ma gindesc la mincarea mea pe o luna la care voi face mari economii, imi trebuie sa tratez cateaua muscata la bot,si pekineza,post operatoriu.Ideal ar fi sa se gaseasca cineva sa o vrea pe Pika,iar daca e din alt oras sa incerc sa fac apel ptr.masina,ptr.ca imi promisese cineva niste bani ptr.ea daca ii gasesc stapin.Eu o tin cit pot,cel putin pina nu mi-o descopera ai mei,care nu stiu nici de cateaua muscata la bot,nici de pisicutii cei mici,nici de cel mai mic pisicut,fara ochi,pe care l-am gasit azi,pe o straduta unde in mod normal nu aveam cum sa ajung...Sper sa traiasca toti,si sa ma ajutati sa le gasesc stapini cit mai repede celor nou veniti,daca nu si celorlalti,ptr.ca nu ma mai descurc cu mincarea si tratamentul lor...o sa incerc sa trimit poze Doroteei,deocamdata nu am reusit,mi-a dat eroare,facusem poze si cu cainii tinuti la hingheri,inghesuiti si hraniti doar cu oase putrede...nu va mai spun cum miroase Pika acum... Rolling Eyes
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyJoi Aug 26, 2010 4:34 pm


lasa-mi pe mail adresa postala, sa incerc zilele astea sa-ti pun ceva!...la bancpost tre' sa am cont, si nu am, iar la trans. nu pun euro...ok (se pot pune lei daca e cont de euro?)
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Pika salvata   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Aug 27, 2010 7:35 am


Iat-o pe Pika salvata si acasa la Adriana

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture159y

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture160


Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Aug 27, 2010 7:14 pm

Multumesc,dar nu cred ca trebuie sa ai cont la bancpost ca sa pui sau sa transferi bani,ajungeau mai repede,cu posta ar ajunge abia marti,si costa si comisionul...e o problema si cu hrana,daca ar fi doritori sa ajute din Brasov as putea sa le las un nr.de tel.al unei rude care am auzit ca trece pe acolo duminica asta,si va ajunge aici joi...azi am fost la vet.doar cu pekineza,si m-a costat vreo 23 ron numai tratamentul ei,ca nu maninca,si va trebui sa ajung si maine acolo,si probabil va costa tot atit.Ptr.cea muscata de bot am cerut doar pastile,am explicat dr.si situatia lui Pika,am reusit sa ii vad burta azi noapte,are puroi si o umflatura,nu a fost sterilizata ca nu are fire,o sa ii dau deocamdata doar cu alifie.Un lucru f.curios,a fost ca noaptea a avut tresariri si spasme f.dese si necontrolate ale picioarelor din spate,nu stiu daca e vorba de epilepsie,ca nu avea spume la gura.Dr.e de parere ca are cosmaruri...am sa incerc sa postez poza cu locul unde a stat ultima saptamina,sper sa nu fie jigodie,ziua cit stau cu ea e vioaie,prinde muste,sare pentru mincare,chiar daca ii dau paine,pe care inainte o lasa neatinsa...si bea f.multa apa,ceea ce poate fi un semn de infectie generalizata...bobitele sint pe terminate,si imi e greu sa plec la capatul orasului unde sint mai ieftine,pentru ca zi si noapte dorm citeva ore,ptr.cel mai mic pisicut.O veste trista e ca unul din ceilalti,cel albicios,a murit azi dimineata,noaptea l-am vazut mai trist,si ca nu vroia sa manince,ma gindeam ca e satul, nu mi-am facut griji...odihneasca-se in pace...daca nu aveam cainii in camera mea,ii supravegheam mai bine,dar in camera in care tin pisicutii adusesem acum doua luni o catea cu jigodie,si nu vreau sa risc sa tin caini acolo...

incerc sa postez poza cu tarcul de unde am scos-o pe Pika,care cred ca ii da cosmaruri...



Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture157e


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture153


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture154


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture158b


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture151ps





Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Terier ranit   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Aug 27, 2010 7:27 pm

Terier ranit (muscat de un alt caine), oferit spre adoptie:

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Terierranit1

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Terierranit2

Azi e ultima zi in care ma duc la veterinar cu el, acum e vioaie si se simte mai bine.


Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Aug 30, 2010 8:27 am



"......cred ca se pot transfera in contul de bancpost din banca transilvania,de ce nu intrebi?
ea o sa fie bine,sper,dar acum sint ditrusa si nu stiu ce voi face,ptr.ca matusa mi-a luat azi dimineata si a abandonat undeva catelul cel negru,Norocel,pe care il salvasem in iunie de la hingheri,si m-am chinuit citeva saptamini cu el luna asta cu o tuse,se facuse bine,acum l-a dus nu stiu unde si nu recunoaste,desi am amenintat cu politia,ca am bonuri si fisa la dr.ptr.tratamentul lui,e de o rautate nemaipomenita,iar bunicul m-a si lovit cind a vazut ca il strig cind am observat dupa citeva secunde de cind au iesit pe poarta,matusa si fii ei,ca a disparut,si mereu urla la mine.Imi reproseaza cu cit face,ca matura dupa ei,si le mai da paine,si mie,dar luna asta numai ptr.sterilizarea si tratamentul pekinezei am dat 160,si cam tot atit ptr.recuperarea lui Pika de la hingheri,saraca i-a plesnit taietura,nu ma lasa sa ii pun spray dar imi e frica sa ies cu ea pe poarta sa o duc la vet.ca ma pindesc cainii si ma latra,iar ceilalti imediat isi dau seama ca mai am un caine in casa.Nu stiu cit mai rezist,am luat hotarirea sa nu mai maninc,pentru ca oricum ma bazam pe aragazul si frigiderul lor,m-am saturat de ei...cu asemena anormali ,cum sa pun pe forum situatia mea?maica-mea are aragaz si frigider in plus dar nu vrea sa imi dea,zice ca nu are unde,sau ca miroase a caine la mine...nici butelie nu am,ca a dus-o un frate unei foste amante ,am ajuns in niste situatii de necrezut din cauza lor,de aceea prefer animalele.Ptr.mine a insemnat mult Norocel,azi am vazut unul la fel la vet lovit de masina,am plins toata ziua,si pe strada cind il cautam,e al doilea catel pe care mi-l arunca in doua saptamini si nu vreau sa ii mai las,vreau sa o reclam pe matusa la politie,chiar daca nu recunoaste si o sa ii puna pe fii ei sa minta.Nu vreau sa mai stau cu teama ca nu o sa imi mai gasesc cateii ,aruncati de aceasta nebuna.Si cind eram mai mica,imi ducea pisicutii ca asa i-a zis bunica,si nu spunea unde,degeaba plingeam,e o femeie fara suflet,desi are niste catei favoriti...de ieri si 4 pisici mi-au disparut pe rind,una implinea un an la sf.lunii,banuiesc ca au plecat ca bunica nu le mai dadea mincare,desi ei ii lasasem boabele...am prea multe lacrimi acum,si nu stiu ce ma asteapta maine... .."


desi nu i-am cerut permisiunea, acesta este un mesaj pe care mi l-a trimis adriana pe mp.....si as vrea ca toti sa-l citeasca, nu ca nu s-ar sti deja cu ce greutati se confrunta....

adriana, tu locuiesti cu bunicii de apar asemenea altercatii???....nu ai propria ta curte sau ceva???

cate animale mai ai de sterilizat???????(catei si pisici, femele in primul rand)



Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Aug 30, 2010 10:18 am

yoana a scris:



desi nu i-am cerut permisiunea, acesta este un mesaj pe care mi l-a trimis adriana pe mp.....si as vrea ca toti sa-l citeasca, nu ca nu s-ar sti deja cu ce greutati se confrunta....

adriana, tu locuiesti cu bunicii de apar asemenea altercatii???....nu ai propria ta curte sau ceva???

cate animale mai ai de sterilizat???????(catei si pisici, femele in primul rand)




yoana,as fi preferat sa nu pui acest mesaj,mai sint si altii cu probleme poate mai mari,oricum pe viitor nu vad schimbari,am fost azi la politie si am vorbit cu o sectorista amabila,dar matusa tot nu mi-a adus catelul,desi a plecat glont dupa ce a fot sunata,nici nu recunoaste,ma jigneste...mi s-a parut totusi ca o aud zicindu-i bunicii ca i-a zis cineva ca a fost luat,dar nu stiu de cine,ea oricum nu o sa recunoasca fata de mine...Ei sint proprietari pe partea lor de casa,si pe curte din ce sustin,eu stau cu chirie,si daca nu m-ar mai fi ajutat cu mincare si ptr.mine si ptr.animale nu as fi reusit atitea,majoritatea animalelor pe care le-am cules de pe strazi nu aveau sanse de supravietuire,a necesitat mari eforturi financiare tratamentul lor,numai ca asta a insemnat sa sacrific economiile mele pe care le facusem in ani de zile sa imi trag gaze,ptr.ca sa salvez caini si pisici.Iar dupa ce ii salvez,e de ajuns sa ia un caine o viroza si se molipsesc mai multi,chiar si pisici,pentru ca nu am unde sa ii separ,doar doi am reusit sa bag intr-un tarc mai mare,de unde una facuse din senin tuse de canisa,acum e bine dar se mai bat pe mincare.Pe multi pisicuti si catei i-am tratat si dat spre adoptie,sanatosi,dupa ce am cheltuit milioane fara sa cer un ban,si de multe ori fara sa spun ce probleme au avut,sa nu creada lumea ca mai sint bolnavi si sa nu-i mai vrea.Nu ii inmultesc in curte,iar aici cainii se pot steriliza de o luna si gratis cu primaria prin cabinete vet.,iar pisici nu mai am decit una batrina,sterilizata.Sper sa nu imi plece si ea din cauza cainilor,ii dau la bot cu alifie ca e si ea muscata,terierul meu a inebunit,a inceput sa imi atace pisicile cu care a crescut,e nervos probabil ca simte ca o am pe Pika in casa.Daca i-as vaccina pe Stelica si inca doi,cred ca as putea sa ii dau peste citeva saptamini,dar nu am avut cind sa ii vaccinez,ca in fiecare luna culeg cite un animalut cu probleme:( daca ati vedea acum cateaua terier muscata de bot,ati zice ca mine ca merita tot efortul...
Sus In jos
bybycuta
Membru Forum Animalutze
bybycuta


Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Moinesti , Bacau

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Noi 19, 2010 4:35 pm

nu va supareti dar nu prea inteleg ce are acest caine ??? Question Exclamation Question Exclamation Question cn poate sa-mi rasunda Sad ...
Sus In jos
bybycuta
Membru Forum Animalutze
bybycuta


Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Moinesti , Bacau

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Noi 19, 2010 4:37 pm

este vai de capul lui ai putea pune o poza cu el de acum ??adica sa vedem rezultatele daca se poate bninteles tongue
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Noi 19, 2010 5:28 pm

bybycuta a scris:
este vai de capul lui ai putea pune o poza cu el de acum ??adica sa vedem rezultatele daca se poate bninteles tongue
eu nu ma pricep sa pun poze,dar ca sa te mai linistesc pe cateaua muscata de bot am sterilizat-o si acum toata ziua se joaca si ma linge pe fata cind are ocazia dar e cam rea de gura cu bunica sau matusa,care vor sa o returnez.Am aminat pina acum pentru ca rana de la bot nu i s-a inchis,dr.mi-a zis ca trebuie cusuta dar asta inseamna operatie care cam costa,iar eu cu banii care ii mai am vroiam sa ajung zilele astea la hingheri sa incerc sa scot din cateii din cimp,daca mai traiesc saracutii...
apropo,cateaua nu e metis terier,cum am crezut,ci de ciobanesc mioritic si s-a facut o frumusete...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Dec 19, 2010 9:49 am




adriana, cine sunt mititeii???



Adriana si animalutele pe care le are in grija  Resizeofb2e4a0dc

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Resizeoffc9f870e
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Dec 19, 2010 12:29 pm

yoana a scris:



adriana, cine sunt mititeii???



Adriana si animalutele pe care le are in grija  Resizeofb2e4a0dc

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Resizeoffc9f870e


nu mai recunosti cateaua muscata de bot,a carei poza o postase Doroteea cu ceva timp?ma bucur,pentru ca acum s-a facut o mindrete,e sterilizata si ii place sa doarma in casa,mai exact pat/fotoliu,perne,tot ce e cald si moale,si viseaza la o curte numai a ei,pe care sa o pazeasca.Inca nu i s-a inchis rana de la bot,dr.spune ca trebuie cusuta,dar asta inseamna alte cheltuieli,pe care nu mi le mai pot permite.
Catelusa cea mica e una din cei culesi din gara,ieri mi-a facut o boacana,a mincat ceva de culoare roz de pe niste servetele,probabil diluant,am fugit azi cu ea la dr.si i-a dat antidot,speram sa fie bine,si sa ii gasesc un stapin.Cred ca va fi de talie mica /medie,la cabinetul vet.o fetita s-a indragostit pe loc de ea,daca mama ei va fi de acord o va adopta,daca nu ,ramine in continuare aici ptr.adoptie.As fi vrut sa trimit mai multe poze cu puii ramasi,dar e greu sa ii prind stind locului,doi i-am dat spre adoptie,dar unii din pacate mi-au murit,pentru ca aveau prea multi paraziti intestinali,cu toate deparazitarile facute.Poate daca le cumparam ceva mai scump ar fi avut sanse in plus,eu i-am deparazitat cu pratel,au eliminat viermi dar multi nu au rezistat...din 11 catei culesi din gara,mai am doar 4,unul l-am dat unor tineri din Galati ,sper sa le traiasca,a fost o tragedie pierderea fiecaruia,cu tot tratamentul la vet.,f.multi bani aruncati,nopti albe ca sa ii hidratez,fara folos...si pisica mea cea mai batrina s-a imbolnavit,cu infectie un gura si altele,azi i-am terminat tratamentul dar e predispusa infectiilor in gura ,ca nu mai are nici un dinte.Dr.de aici fac implanturi,dar costa mai mult ca la la om...cam atit deocamdata cu animalutzele mele...poate exista un mos Craciun si ptr.ele,sa le aduca cadou un camin cald si niste mincare buna...
Sus In jos
Dorotea
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 67
Data de inscriere : 11/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Un an plin   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Dec 26, 2010 9:52 pm

În acest an, Adriana a reușit să dea spre adopție vreo 14 câini, atât pui cât și adulți, dar și un motănel.

Cățeii din fotografia alăturată sunt ultimele salvate: cei micuți i-a găsiț pe un câmp iar cei de pe pat, mai mărișori au fost culeși de la tomberoane și de la piață.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Cateiadriana




Dacă cineva dorește sa le adopte, ar fi de mare ajutor pentru Adriana, astfel ar avea ocazia să mai salveze și altele ...

Au mai fost și multe alte animale găsite, tratate, dar care nu au supraviețuit. Unele din ele însă au fost adoptate definitiv de Adriana.

Una din poveștile cu final fericit este al cățelușei Pika, despre care puteți citi în topikul:

https://animalutze.catsboard.com/t31-batrana-si-neajutorataaruncata-in-strada

Un gând bun pentru tot ce ai făcut și faci, Adriana.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Ian 09, 2011 10:39 am

Bietele animalute as vrea sa le adopt dar nu ma lasa parintii. Sad Crying or Very sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Ian 11, 2011 12:30 pm

Bietul catelus tenier.A fost muscat foarte rau. Crying or Very sad Mad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Ian 11, 2011 12:38 pm

Scuze terier. Embarassed
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Ian 11, 2011 3:17 pm

ce draguti sunt I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Feb 14, 2011 3:31 pm



PRELUAT - text Adriana:



Buna, am mai luat zilele trecute de la capatul orasului un catel aproape orb,cu probleme neurologice si micoza,nu are blana pe urechi,era aruncat la o benzinarie si in pericol sa fie lovit de masini,l-am luat ptr.ca am sperat sa il ia dr.Gaita la clinica peste vreo 2 sapt.ca aici nici nu am bani de tratament iar un dr.nici nu ii dadea sanse sa isi revina complet.Nu stiu daca dr.Gaita il va accepta,si nici nu stiu cu ce sa ii dau pe urechi,poate stie cineva,pe drumul pe care l-am facut pe jos sa caut catelul am prins un vint care mi-a umflat toata fata,nu stiu cind imi voi reveni,si nu pot ajunge nici la dentist.Nimeni nu stie ca il am,il tin ascuns,dar latra dupa mine cind ies din camera...ii place muzica,acompaniaza,e un dulce...si totusi,uneori imi pare rau ca ajut animale,ca nu am nici o bucurie,imi distrug prin casa,ori sanatatea cit o mai am,desi pe urma ma ling pe fata,am parte de injuraturi si blesteme...mincare ptr.pui nu am,le dau boabe de adulti,uneori vomita,nu stiu daca asta e cauza,sau ca maninca cam mult...nu am reusit sa dau spre adoptie,au scris numai persoane neserioase...si micutii cresc...am 17 catei acum...sa imi traiasca...


Adriana si animalutele pe care le are in grija  Resizeof27ecc390






--------------------------------------------------------------------------------
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Feb 14, 2011 3:32 pm



adriana, mai afiseaza o data contul tau bancar !
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMier Feb 23, 2011 6:15 pm

Buna,am aminat sa raspund pentru ca dupa cum am scris,am sperat ca va ajunge la Bucuresti,insa la ortovet mai sint doua animalutze ale dnei Miu,si e cam aglomerat...azi ,ptr.ca tot mi-a venit pensia l-am dus la alt vet.mi-a confirmat ca vede f.slab,din cauza unor probleme neurologice.Ceea ce e trist e ca este f.tinar,are in jur de 6 luni,ce suflet a avut stapinul care l-a aruncat?fie l-a cumparat si a vazut ca e "defect",fie ca i s-a nascut in ograda si nu l-a putut vinde,nu pot intelege de ce l-a aruncat ,daca tot l-a tinut jumatate de an...saracul catel era f.slab,cred ca minca f.rar acolo.Acum am inceput tratamentul cu niste vitamine,dr.i-a facut o injectie,si cam atit,urmeaza sa ma duc si saptamina viitoare ca sa vada si dr.daca e vreo schimbare...ceea ce are pe urechi catelul e raie,nu micoza,i-am luat pastile dar stau cu teama sa nu o ia si ceilalti scratch
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyVin Sept 16, 2011 8:08 am

Situatia din vara trecuta se pare ca se repeta acum,numai ca in locul Pikai e un ciobanesc german plin de raie si alte boli de piele,cu sechele de la o jigodie vindecata...dr.mi-a zis ca ii poate molipsi pe ai mei,nu stiu ce sa mai fac ptr.el,il tratez dar va trebui sa ii dau drumul...am gasit din nou pisicuti fara ochi,care seamana cu cei de anul trecut,sint plini de viermisori,unul din pacate a murit,imi e teama sa ies sa ma duc la gunoi la colt sa nu mai gasesc alti pisicuti si catei abandonati...acum am vreo 14 pisici/pisicuti,iar caini 12,am mai dat spre adoptie,frumoasa metisa de mioritica muscata la bot a ajuns la tara,unde a fost luata de niste oameni care mai au un caine si sint incintati de ea...si catelul orb a ajuns intr-o casa cu multi caini,undeva departe,in Finlanda...din pacate calc.mi s-a stricat si nu am timp sa invat sa incarc poze,recent am gasit pe strada mea o pisicuta cu laba paralizata,pe care vet mi-a zis ca nu poate fi salvata si trebuie taiata,insa nu pot face asta...imi e greu si cu hrana lor,tocmai am salvat 3 pisicuti care facusera gripa felina,aici e sezonul virozelor...situatia mea financiara nu s-a schimbat,am aceeasi pensie si mai mult din ea tratez si asigur hrana animalelor..Sad
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Ian 29, 2012 4:06 pm

Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Ian 30, 2012 4:15 pm

Saraca pisica:(
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Ian 30, 2012 4:51 pm

doamne:(
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Ian 30, 2012 4:54 pm

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyDum Iul 22, 2012 8:21 pm

Am incercat sa pun poze,dar imi ies prea mari,poate ma ajuta cineva sa le incarc ptr.ca iar m-am umplut de animalutze ca nu le puteam lasa sa moara:(

Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Iul 23, 2012 11:12 am

uf....iti dau adresa de mail a mea?si imi trimiti pozele imi zici unde sa le postezi si ti le fac eu
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Iul 23, 2012 11:25 am

claudia btzt a scris:
uf....iti dau adresa de mail a mea?si imi trimiti pozele imi zici unde sa le postezi si ti le fac eu

ce pot sa iti spun acum?am gasit o pisicuta cu rinotraheita pe care o duc la vet.de 10 zile si tot nu isi revine,ieri eram mai optimista dar azi imi vine sa pling:( ea imi ocupa tot timpul si mi-a papat pensia pe o luna.Mai am o catelusa salvata de jigodie dar are o eruptie urita la ochi,nu reusesc sa o duc la vet.si mi-ar fi prins bine niste sfaturi .Mai am si pisicuti de adoptie si o catelusa metis de teckel insa nu stiu cit de departe i-as putea duce daca s-ar cere;unul s-a nascut cu buricul iesit in afara dar e vioi si mincacios si nu are alte probleme insa nu stiu daca l-ar dori cineva...posibilitati sa ii duc in alte orase ar fi,dar am multe animalutze in grija si nu pot sa promit nimic zilele astea.Daca vrei,imi poti trimite mailul pe privat sau unde crezi,si iti trimit poze daca nu te deranjeaza sa vezi animalutzele bolnave...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Iul 23, 2012 11:31 am

bine Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Iul 24, 2012 11:15 am

aceasta este catelusa cu bube la bot si la ochi,care i s-a intins desi i-a dat pastile de raie si stronghold acum o luna,pe urma un vet.i-a zis sa ii dea niste antibiotice...crede ca are alergie la boabe,dar nu stie ce sa ii mai dea...

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture136n



motanelul din poza a doua are buricul umflat insa e jucaus ,un vet.a spus ca poate fi operat cind creste,Adriana ar vrea sa il dea spre adoptie si ar putea sa ajunga si la Bucuresti daca e dorit,ca are toate calitatile unui pisic sanatos si mai ales jucaus...

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture134v



pisicuta din ultima poza are rinotraheita,de 12 zile se duce cu ea la vet.si nu stie cit mai rezista,ca nu isi revine...daca s-ar gasi cineva sa o ia la Bucuresti sa o duca la un cabinet mai bun poate gaseste pe cineva sa o duca acolo...
Adriana si animalutele pe care le are in grija  Picture135l

Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Iul 24, 2012 11:19 am

Multumesc,Claudia,tocmai am vazut ca pisicuta cu rinotraheita are si viermisori,ii cerusem acum citeva zile vet.sa ii dea ceva ptr.viermisori dar nu a vrut ca e prea slabita...azi sper sa ii dea si sa isi mai revina...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Iul 24, 2012 12:48 pm

ai grija!
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyMar Iul 24, 2012 2:34 pm

Crying or Very sad Sad
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Iul 30, 2012 9:08 am

Din pacate pisicuta cu rinotraheita s-a stins ieri,dupa un tratament de vreo 16 zile,ii intrerupsesem tratamentul cu injectii,ii dadeam pastile,minca putin insa simbata la prinz am vazut ca e din nou hipotermica iar acel cabinet vet.inchisese...am dus-o la altul in care mai salvasem pisicuti cu aceasta bolala,insa starea i s-a agravat ieri.Sint trista si nu prea mai am incredere in vet.de aici dupa ce am citit citeva raspunsuri asupra tratamentelor din Bucuresti,poate doar acolo ar fi avut o sansa...
catelusa cu bube la ochi se pare ca are demodicoza,la care pastilele de riie si antibioticele nu au efect...va trebui sa ii caut o alifie taktik si imunostimulatoare care nu stiu daca se gasesc aici...
ca si cum nu era de ajuns,azi dimineata am mai cules un catel abandonat la mine pe strada...pina acum
nu am reusit sa dau nimic spre adoptie:(
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  EmptyLun Iul 30, 2012 9:12 am

of,imi pare foarte rau,chiar nu stiu ce sa zic,tu ai fauct tot ce ai putut,sa nu te simti vinovata
Sus In jos
Continut sponsorizat





Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty
MesajSubiect: Re: Adriana si animalutele pe care le are in grija    Adriana si animalutele pe care le are in grija  Empty

Sus In jos
 
Adriana si animalutele pe care le are in grija
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Viata la tara si animalutele de care am grija
» Animale care au nevoie de ajutor
» Catelusi si pisicute aflate in grija Adrianei, spre adoptie
» Alte animalute din Bucuresti care au nevoie de ajutor...
» Animalutele din cartierul meu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Adaposturi, Asociatii, Organizatii, Persoane Fizice-
Mergi direct la: