Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
IOlteanu




Mesaje : 5
Data de inscriere : 16/12/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyJoi Dec 16, 2010 2:51 pm

Apelez la aceasta metoda ca fiind ultima sansa la viata pentru catelusul meu in varsta de 2 ani. Catelul a ajuns intamplator la mine,un amic oferindu-l caodu,iar acea persoana nu a avut grija de el si a decis sa-l dea. La data la care l-am luat fostul stapan mi-a spus ca are vaccinarile la zi,dar ca nu ii gaseste carnetul. Am mers pe incredere pana acum aproximativ o luna cand Toto,caci asa il cheama, s-a imbolnavit,avea scaune cu sange,diaree,voma abundent si cu striuri de sange. Dupa mai multe vizite la doctor si foarte multi bani lasati s-a ajuns la depistarea si in acelasi timp tratarea lui pentru o enterogastrita. Dormind cu mine in pat,bot in bot,am sesizat un miros ciudat din urechile lui si cam tot atunci a inceput sa aiba secretii la ochi. Am fost din nou la medic si am primit tratament pentru conjunctivita ! De ieri am decis sa fac din nou o vizita la medic,deoarece tratamentul pentru conjunctivita nu a avut nici un efect. Azi este una din cele mai negre zile ale mele,deoarece medicul vet. mi-a diagnosticat catelul cu Jigodie. Sunt terminat,de cand m-a intors stau pe forumuri si citesc si sunt ferm convins ca pot sa il ajut. O sa postez si niste poze cu el putin mai pe seara. Rugamintea mea este daca cineva il poate ajuta cu tratamentul pentru ameliorarea sau stoparea acestei boli cumplite....banii de care inca mai dispus sunt destul de putini si am citit ca este destul de costisitor. Mai am cateva promisiuni de la prieteni ca ma vor ajuta.
Daca cineva imi poate cumpara salvacan si sa-l trimita prin posta as fi mai mult decat multmumit. Tin sa precizez ca suntem dintr-un orasel mic si nu exista asa ceva si ca voi platii dozele la ridicare pachetului.
Va multumim anticipat !
Sus In jos
IOlteanu




Mesaje : 5
Data de inscriere : 16/12/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyJoi Dec 16, 2010 2:59 pm

In urma cu o luna jumatete arata cam asa : https://www.youtube.com/watch?v=sW8pj73qtqA
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyVin Dec 17, 2010 9:01 pm




am vazut cum arata toto, acum o luna... e dragut foc...insa, cum arata acum????.....fiti mai convingatior !!!...trimiteti poze actuale cu catelul pe adresa de mail n.noname21@yahoo.com pentru a fi redimensionate si atasate la postarea dv. !

de unde sunteti?...nu ati lasat nici un cont bacar...poate sunt persoane dispuse sa sprijine acest caz!...poate fi si contul cabinetului veterinar unde tratati catelul ! ( uneori, se prefera ca banutii sa fie varsati direct in contul cabinetului)
lasati un cont in lei si unul in euro....si, deasemena, pozele lui toto, astazi ! (si tot nu am inteles de unde a luat boala toto ?)

si...mult succes, de altfel !
Sus In jos
IOlteanu




Mesaje : 5
Data de inscriere : 16/12/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyVin Dec 17, 2010 11:00 pm

Pozele au fost trimise si sper sa se rezolve ceva. Imi pun mari sperante in acest tratament cu salvacan,deoarece nici nu vreau sa-mi imaginez viata fara Toto.
Va multumesc !
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptySam Dec 18, 2010 11:42 am



din mailul d-lui olteanu
(divulg continutul mailului primit)


" Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns si ca va intereseaza cazul lui Toto. Mai intai de toate tin sa va spun ca ma intereseaza foarte mult tratamentul in sine,pentru ca de bani am tot vorbit cu prietenii si sunt dispusi sa ma ajute si ei,pentru ca acest caine este indragit de foarte multa lume. O sa iau legatura maine cu un cabinet vet.,altul decat cel la care l-am tratat pana acum. Am chitante si rezultate de analize de la acel cabinet care atesta ca a fost tratat pentru cu totul alte conditii si boli,tratamente destul de costisitoare si totodata inutile. Pozele sunt facute exact la ora la care trimit si emailul deoarece am asteptat un raspuns clar. Maine o sa iau legatura cu unul din doctorii vet. la care am fost si care mi-a si diagnosticat catelul cu jigodie si am sa-i explic despre ce este vorba.
Va multumesc din suflet inca odata. Sincer nu stiu ce fel de sarbatori o sa am fara Toto."






Da, toto se vede ca e tare trist...sufera...insa jigodia, dupa cum stiu eu, este tratabila ! ideea e sa dati peste cel mai bun doctor din zona !...

n-ati lasat nici un cont bancar, poate sunt persoane care ar putea sa va ajute si financiar, daca e atat de greu...nu stiu ce sa zic, n-am mai intalnit cazuri, multumesc Domnului !...

rog tare mult, insa, daca sunt persoane care s-au luptat cu cazuri asemanatoare, sa ne povesteasca din experienta sa...insa, d-le olteanu, tot doctorul e solutia finala...aici doar ce mai impartasim din experientele vazute, insa asta nu inseamna ca poate fi aplicat si la animalutul nostru !

sa ne tineti la curent cu evolutia lui toto !


iata-l si pe micutul neajutorat Sad
(n-ar fi rau, ca seara, in rugaciunile dv sa-l amintiti si pe toto...poate functioneaza ! )


Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Totoy

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Toto1k

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Toto2

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Toto3f

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Toto4

Sus In jos
IOlteanu




Mesaje : 5
Data de inscriere : 16/12/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyJoi Dec 30, 2010 1:27 pm

Tin sa va multumesc tuturor pentru intelegere si mai ales pentru bunele intentii de care ati dat dovada. Mesajul meu era un mesaj de disperare in care cautam ajutor in a procura tratamentul necesar,de aceea nu am fost de acord in a primii ajutor material. Sunt constient ca sunt cazuri grave in care stapanii sau voluntarii nu au banii necesari pentru a ajuta animalutele in cauza.
Am urmat tratamentul cu salvacan si pot sa spun ca dupa 2 saptamani Toto se simte mult mai bine si deja a revin oarecum la "rutina cotidiana". A inceput sa faca iar mofturi la macare,alearga si cel mai important doarme si se plimba singur.
Nu am cuvinte sa va explic cum ma simt si cat de usurat sunt, timp de o luna si jumatate am dormit foarte putin,pentru ca plangea in fiecare seara si am plans destul de mult la gandul ca voi fi nevoit sa-l eutanasiez.
Pot sa mentionez ca pe langa tratamentul cu salvacan am urmat si tratament pentru vindecarea conjunctivitei si otitei,respectiv kanamicina sulfat 1% si o solutie auriculare pe baza de flocinolon si cloramfenicol.
Progresele s-au facut simtite cam dupa 1 saptamana si jumate, scurgerile oculare au incetat,au reaparut traditionalele urdori de dimineata, iar mirosul urechilor s-a ameliorat totodata echilibrul cainelui revenind. Au urmat 3 zile de antibiotic,deoarece am preferat sa previn si o viroza,fiind foarte slabit dar totusi cu un mare apetit de umblat prin zapada.
Acum singura problema existenta este nasul,care este foarte uscat si scotos si pernutele picioarelor care deasemeni sunt si ele tari si exfoliante.
Va multumesc din suflet pentru ajutorul moral pe care l-ati dat si de care aveam mare nevoie.
Un an nou fericit tuturor si mai ales fara evenimente neplacute.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyJoi Dec 30, 2010 3:30 pm



sincer, am avut emotii inainte de a deschide topicul, insa se pare ca sfintele sarbatori ale iernii ne-au adus vesti bune despre toto....ati schimbat medicul ?....ma bucur enorm pentru sanatatea lui toto, ca tare m-au intristat pozele postate mai sus !....aveti insa grija o perioada ca imunitatea protejatului dv inca va mai avea de suferit pana la revenire!...sa ne tineti la curent in continuare si...mai vrem poze !!


urarile mele sunt pe forum, topicul "craciun fericit" !
Sus In jos
IOlteanu




Mesaje : 5
Data de inscriere : 16/12/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyJoi Dec 30, 2010 3:38 pm

Da,din pacate stiu ca o sa mai avem ceva de tras pana la recuperarea totala,dar sincer nu ma intereseaza,poate sa dureze si ani,atata timp cat el nu are dureri si dificultati in a manca si a se deplasa. Starea lui este buna si are o mare pofta de viata.....da am schimbat medicul,cu unul din alt oras Smile
O sa postez poze noi de indata ce Toto mai ia ceva in greutate si ii creste parul uniform,deoarece a trebuit sa-l tund pentru injectii si mai ales ca manca si se facea tot o mancare la bot si pe labe Razz
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! EmptyDum Feb 06, 2011 2:18 pm



ce mai face toto???...sper ca e bine !...ne-ati promis poze noi !
intre timp am auzit ca jigodia este extrem de periculoasa !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !   Ajutor pentru un catelus cu Jigodie ! Empty

Sus In jos
 
Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie
» AJUTOR- catelus
» Ajutor pentru animalele d-nei Gina
» Nevoie de ajutor pentru o catelusa necajita !!
» GOZH Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Urgenţe-
Mergi direct la: