Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie

In jos 
+2
Oana
adriana
6 participanți
AutorMesaj
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyLun Aug 23, 2010 5:26 pm

Am primit ieri un mesaj disperat al unei prietene dintr-un orasel din jud.Vrancea,unde nu exista cabinet vet. si care se chinuia de 4 zile cu o catelusa cu jigodie.Catelusa a facut tratament cu vitamine, antiinflamator, si antibiotic, iar acum ii da inca 10 zile enrofloxacin, si primeste de la altcineva ivermectrina, o data pe saptamana.M-a intrebat ce alte medicamente o mai pot ajuta?Ce ii poate calma spasmele? Cat dureaza jigodia? Dupa cata vreme are sanse un catel sa treaca de jigodie? Ea acum are cam 4 zile minim de jigodie.Eu din cite stiu ii mai trebuie si complex B,salvacan D si canglobul,care este scump,si nu se gasesc acolo,nici bani nu mai sint...Iata apelul ei disperat:

Buna Adriana.
Iti pun pe mail situatia catelului. Este un pui alb frumos si urechiat, o fetita cu gene albe. O cheama Flufy acum ca mi s-a parut tare amuzanta.
Am gasit-o pe strada cu labuta rupta , cangrenata si atarnand . M-a impresionat, am dus-o la veterinar. Se jelea in mijlocul strazii si nu avea putere sa se ridice. Era foarte sensibila la durere. Mi-a spus ca starea ei va fi crunta si indicat ar fi fost sa o eutanasiez. Ma tem ca daca va suferi asa in continuare nu voi avea de ales, dar eu nu imi pot incarca constiinta cu asta.
Flufy atunci avea o piele jalnica, paduchi si pureci. Anestezia s-a prins foarte greu de ea. Veterinarul meu, un medic foarte bun si-a dat tot interesul. este un chirurg foarte bun si i-a facut o amputatie foarte reusita. Am plecat de la el cu tratament pentru cateva zile dupa amputare. Insa Flufy zabauca fugea prin tot orasul. O gaseam greu. Pana la urma, am adus-o la o scoala langa mine. E cumva un loc mai retras, copii sunt in vacanta, nu are cine sa o bolovaneasca. E slaba moarta, isi face nevoile greu , desi saraca intotdeauna cat e ea de suferinda se chinuie sa plece cat mai departe sa nu murdareasca locul in care sta. e foarte curata.
Problema cea mai grava e ca a facut raie si jigodie. Este focar de jigodie in oras , iar orasul nu mai are medic veterinar. In continuare sunt adusi foarte multi pui din alte partii si plasati exact in acea zona. Si ei vor face jigodie cel mai probabil. Daca cu piciorusul am reusit sa o salvez , de jigodie nici atat. Nu stiu ce tratament sa ii fac si nici nu am de unde sa il procur. Am inteles ca Canglob se gaseste f greu. Poate cineva a ramas cu acest tratament in plus. In rest nu imi trebuie nimic pentru Flufy, decat un stapan eventual care sa imi garanteze ca nu o va eutanasia. Insa la cat de multi catei sunt aici , daca Flufy ar supravietui as avea chiar eu grija de ea. Are dureri infioratoare. Urla intruna, plange si parca vorbeste. Daca un catel comunitar poate fi vorbitor atunci ea este aceea. Se vaita si se jeleste ca un adult bolnav Sad Paznicii abia o suporta din cauza galagiei care o face. Unul din ei este mai omenos si o sterge cu un buretel. Insa lor li se par demente tratamentele pentru un catel, li se pare ca asa il chinuiesti abia.
Sincer, nu stiu ce sa ii fac. Dar daca se mai chinuieste mult asa imi fac mari reprosuri ca o ajut sa traiasca...Sad
Sincera sa fiu nu ma lasa inima sa stau sa o filmez in timp ce se chinuie. Poate ii gasesc cumva medicamentele necesare. Medicul mi-a spus ca de regula doar adultii fac fata mai bine jigodiei, puii nu prea reusesc sa supravietuiasca. As vrea sa aiba totusi noroc. Am estimat ca are cam 4 luni , pentru ca, eu ii bag mancarea in gura ca sa se hraneasca si am vazut ca ii cad caninii.




Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyLun Aug 23, 2010 6:14 pm

Ar trebuii sa strangem mana de la mana..Nici nu stiu ce sa spun . Cat este tratamentul ? Saraca! Eu pot sa trimit cam 20 de lei acum......Stiu e putin Sad . Catelusa la cine este acum ? Nu am inteles prea bine...
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyLun Aug 23, 2010 6:23 pm

Oana a scris:
Ar trebuii sa strangem mana de la mana..Nici nu stiu ce sa spun . Cat este tratamentul ? Saraca! Eu pot sa trimit cam 20 de lei acum......Stiu e putin Sad . Catelusa la cine este acum ? Nu am inteles prea bine...
Catelusa este in grija doamnei din acel orasel,o tine in curtea unei scoli,pentru ca locuieste intr-un apartament si mai are caini,pentru care nu mai are bobite,de aceea orice ajutor este util pentru ea.Nu i-am lasat mailul deoarece azi nu am vazut-o pe mess,o sa las si nr.de tel.,sa fie gasita mai usor, 0720941221.
Mailul ei este catelususkiop@yahoo.com
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyLun Aug 23, 2010 6:29 pm

adriana a scris:
Oana a scris:
Ar trebuii sa strangem mana de la mana..Nici nu stiu ce sa spun . Cat este tratamentul ? Saraca! Eu pot sa trimit cam 20 de lei acum......Stiu e putin Sad . Catelusa la cine este acum ? Nu am inteles prea bine...
Catelusa este in grija doamnei din acel orasel,o tine in curtea unei scoli,pentru ca locuieste intr-un apartament si mai are caini,pentru care nu mai are bobite,de aceea orice ajutor este util pentru ea.Nu i-am lasat mailul deoarece azi nu am vazut-o pe mess,o sa las si nr.de tel.,sa fie gasita mai usor, 0720941221.
Mailul ei este catelususkiop@yahoo.com
principala problema sint acele medicamente,care nu se gasesc acolo,si eu am avut problema cind am vrut sa iau din Bucuresti canglob dar nu am avut geanta frigorifica,altfel nu se poate transporta,poate o ajuta cineva si cu aceasta problema,acele injectii sint f.scumpe,poate se gaseste in Buc.la pret de producator mai ieftin, deoarece la cabinete canglobul ajunge si la 100 ron doza,si trebuie facute vreo 5,salvacanul e si el bun,si e mai ieftin,de aceea am pus apelul in mai multe locuri,in speranta ca se vor stringe mai multi banuti/injectii.
Sus In jos
klaudika




Mesaje : 7
Data de inscriere : 18/06/2010
Varsta : 44
Localizare : Brasov

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyMar Aug 24, 2010 7:07 am

Aceasta boala, jigodia, este o boala cumplita . Daca supravietuieste catelusul, acesta poate sa ramana cu sechele , depinde de cat de rezistent este . Eu am adoptat in luna iunie o catelusa care prezinta simptomele ca ar fi avut jigodie . Are acel tremur nervos, iar o labuta ii era indoita in interior. Medicul veterinar i-a taiat-o . Poate ca este mai bine asa, ca altfel labuta aceea inerta ar fi incurcat-o cand merge . Acum catelusa este foarte bine, tremurul acela nervos a devenit aproape insesizabil ! mai tremura, dar nu atat de tare cum tremura cand era pe strada , singurica . Si faptul ca are acum 3 picioruse , nu o impiedica sa alerge ca o nebunica pe strada, dupa porumbei si pisici ! Din pacate , nu cunosc tratamentul pentru jigodie. Nu stiu catelusa aceasta de care v-am povestit cand s-a imbolnavit , cert este ca a supravietuit bolii. Nu stiu daca a ingrijit-o cineva, nu cunosc nimic despre trecutul ei . Chiar oare nu aveti un medic veterinar in acel oras care sa vindece catelusa ? daca nu aveti, atunci este foarte greu . Ii trebuie un tratament adecvat si aplicat cat mai curand, ca boala sa nu afecteze intreg sistemul nervos . Eu pot contribui cu cativa banuti , sunt foarte putini in comparatie cu cat cred ca ar costa tratamentul. Dar te rog mult, fa tot ce poti pt catelusa de care ai scris, ca daca va trece cu bine de aceasta boala, o sa te rasplateasca cu dragoste nesfarsita ! Si trebuie facut ceva cu focarul de jigodie de la voi din oras ! stiu ca este usor de spus si greu de facut, mai ales cand autoritatile nu fac nimic... sau medicii veterinari de acolo, daca sunt ... Din ce oras esti ? haideti sa strangem banuti pt tratamentul acestei cateluse !
Sus In jos
catelususkiop




Mesaje : 1
Data de inscriere : 24/08/2010

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyMar Aug 24, 2010 10:03 am

Oana a scris:
Ar trebuii sa strangem mana de la mana..Nici nu stiu ce sa spun . Cat este tratamentul ? Saraca! Eu pot sa trimit cam 20 de lei acum......Stiu e putin Sad . Catelusa la cine este acum ? Nu am inteles prea bine...
Buna si va salut pe toti.
Haideti sa va spun care este situatia catelusei.
Dupa cum i-am scris si Adinei, catelusa nu avea decat o boala de piele si piciorul cangrenat cand am operat-o. Medicul f priceput. Era plina de paduchi si pureci.
Ulterior, am cautat-o prin oras dupa tratament. Nu mi-a trecut prin cap sa o vaccinez pt jigodie, dar nici nu ar fi fsot cel mai bun moment pt vaccinare atunci, ea avand imunitate f slaba as fi infestat-o in fapt cu virusul jigodiei in stare latenta. Am spalat-o, am deparazitat-o extern . Am recuperat-o de pe strada am depozitat-o in curtea unei scoli, m-am certat cu paznicul de acolo ca nu putea dormi ca tipa cainele, si i-am spus ca atata vreme cat o sa fie baut in tmpul serviciului va avea grija de cainele ala ca de copkilul lui. Asa a si fost.
I-am continuat deci tratamentul pt picior. Operatia s-a vindecat f fru,os. Insa boala aia de piele s-a conturat a fi raie. Primeste ivermectrina pentru asta si extern ii fac pulverizari cu Butox.
Burtica i se umfla permanent, face caca greu insa ii dau sirop pt constipatie, imunostimulator, complex de B. S-a umplut cu viermi, a eliminat, i-am administrat Pratel ieri. Pe operatie am sprayat cu Teramycin . Avand si alti caini eu sunt dependenta de boabe si le dau de cea mai buna calitate: eukanuba, best choise etc.
Problema cea mai mare este JIGODIA, pe care special am lasat-o la urma. Am ramas in criza cu boabele doua zile dar asta nu e o pb , ca deja am luat iarasi un sac. Pentru boabe nu imi trebuiesc bani. Problema este medicatia pentru jigodie, pe care nu mi-o mai permit, am cheltuit mult cu operatia ei, iar in prezent cheltuiesc cu sustinerea. Nu imi trebuiesc banuti, dar daca are careva un tratament ramas pe acasa pentru jigodie, atnci mi-ar prinde f bine. Cel mai anapoda este ca ma risc f mult, maine tb sa imi duc catelusa la monta si sper ca puiutii acesteia sa nu dobandeasca jigodie. Nu ma indur sa o day pe Flufy. Am sperat sa o vindec complet undeva in exetriorul casei si apoi sa o iau la mine. Exista si o parte buna=> Vrea sa manance, iar asta imi da speranta ca vrea sa traiasca. Nu stiu de ce m-am incapatanat atat de mult cu catelul asta. Nu vreau sa fie eutanasiat. Si eu am avut un picior in aceeasi stare cu el si nu m-a eutanasiat nimeni. Poate ca asa este dat sa fie ca el sa fie catelusul meu skiop , dupa cum imi suna si id-ul de yahoo.
Va pup, daca aveti medicamentul pe acasa, ganditi-va la Flufy. Nu am timp sa fac poze dar promit ca intr-o zi doua le fac. Filmulet nu vreau sa va pun cu ea ca plangeti cot la cot cu mine.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyMar Aug 24, 2010 10:26 am


pai, draga mea, cum sa te ajute lumea daca nu se vede nici un cont bancar????...sau macar o adresa postala!!

sigur, pune si imagini....daca nu reusesti, trimit-le la mailul n.noname21@yahoo.com sau la mailul doroteei--il are adriana....deasemenea poti ruga si pe admin !

posteaza si filmulete daca ai (varianta link)...e bine ca lumea sa vada tot ce se poate vedea si doar asa, inima nu le poate ramane indiferenta si-i va mana spre banca/posta....e criza mare, dar orice maruntel conteaza...se aduna!

incepe URGENT tratamentul!...it voi pune si eu ceva, dar cred ca dupa data de 1 sept.....daca nu vrei sa lasi aici adresa postala, scrie-mi pe mail....
Sus In jos
klaudika




Mesaje : 7
Data de inscriere : 18/06/2010
Varsta : 44
Localizare : Brasov

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyMar Aug 24, 2010 12:12 pm

Lasa un cont bancar , in care cei care doresc sa ajute sa poata depuna ceva banuti, cu care sa cumperi tratamentul pt jigodie . Si vreau sa te intreb ceva : cum adica iti duci catelusa la monta ?! ce o sa faci cu puii ? spui ca acolo in oras e focar de jigodie ... eu ti-as da un sfat, si anume sa nu imperechezi acum catelusa . Si nu te descuraja , fa tot ce poti sa o salvezi pe Flufy, ai sa vezi ca si cu 3 picioruse o sa se descurce de minune ! important e sa scape de jigodie. Si ai grija sa te speli si sa te dezinfectezi dupa ce pui mana pe ea, daca mai ai grija si de alti catelusi care nu sunt vaccinati .
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyMier Aug 25, 2010 1:12 pm

Nu am nimic de jigodie.Numai cu bani as putea sa ajut Sad. Sper sa se faca bine.... Orasul vostru este extrem de izolat......apropo... Nu au nici mancare de animale? Imi pare rau Sad . Ce sa zic....
Sus In jos
claudia

claudia


Mesaje : 9
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 34

ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie EmptyLun Noi 08, 2010 7:56 am

vad ca nu se mai scrie nimic despre catelusa...ce este cu ea?
Sus In jos
Continut sponsorizat





ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty
MesajSubiect: Re: ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie   ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie Empty

Sus In jos
 
ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ajutor pentru un catelus cu Jigodie !
» Nevoie de ajutor pentru o catelusa necajita !!
» URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!
» Catelusa pentru adoptie BACAU
» Ajutor pentru animalele d-nei Gina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Urgenţe-
Mergi direct la: