Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!

In jos 
+4
claudia btzt
adriana
Oana
yoana
8 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyMier Oct 27, 2010 3:21 pm


am nevoie urgent de "sposorizare" pt salvarea unei cateluse de pe strada!!!!...

un copil, mi-a atras atentia, ca pe langa scoala nostra este o catelusa-talie medie-mare, ai carei pui ii vedeam si eu misunand prin curtea scolii...dar , intr-adevar, pe mama, n-am vazut-o niciodata...cu siguranta, avea mari probleme!!!....a aparut zilele astea, cu un lat incarnat la gat...n-am crezut, initial, ca e asa de grav...ieri i-am dat sa pape ceva...respira greu, insa a venit prietenoasa, spre mine...m-am speriat!!...i se vede carnea, pe linia latului..cu siguranta, cineva i-a dorit moartea, insa ea s-a zbatut sa vina la copiii ei!!...stiti ce a facut cu bucata de paine ce i-am dat-o??...a luat-o in gura, si a dus-o cateilor!!!...mi-au dat lacrimile!...ea e slaba tare, abia respira din cauza laţului, dar nu si-a uitat puii...in fond, pentru ei s-a zbatut sa supravietuiasca!!...

acum are nevoie de ajutorul nostru...m-am invartit, am dat niste telefoane, am facut niste drumuri...nu e asa simplu..trebuie tranchilizata, altfel, nu reuseste nimeni s-o duca la vet.!...iar tranchilizarea o face doar cel cu autorizatie de port-arma de tranchilizare!...iar acela e seful de la departamentul "hingheri"...brrr...nu ma las insa...ma tem pt orice ora ce trece din viata ei...azi respira si mai greu!!...uff, doamne, parca clipele astea se misca cu viteza melcului, pana a doua zi, cand urmeaza , sper, sa fie dusa la vet.!...



URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0018a

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0019a

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0020a

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0021a

de la departare se vede ca animaluta neagra e legata la gat...insa de aproape situatia e grava!!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyMier Oct 27, 2010 3:26 pm

contul e la BCR, moinesti-bacau!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyJoi Oct 28, 2010 1:29 pm


n-am rezolvat nimik deocamdata!! Sad nu a venit persoana cu care am vorbit de tranchilizare prin impuscare, dar poate totusi reuseste in aceasta dupa amiaza...mi-a promis ca o va tranchiliza si o va duce el la vet!..iar eu sa achit costul interventiilor!...azi am mangaiat-o iar pe catelusa..a venit bucuroasa la mine, dand din ciotul ei de coada!...i-am dat painita traditionala, pe care, desigur, a luat-o si a dus-o la puiii ei! Medicul m-a incurajat sa o bag eu in masina...insa...huh...nu am curaj...pare ca ma place, dar nu stiu cum ar reactiona daca se simte apucata pt a fi bagata intr-un spatiu inchis...e posibil sa aiba cosmare mai ales de cand cu laţul acela...si mai e si de talie medie-mare!!...nu, nu, exclud ideea....

varianta pastilelor de dormit, am avut-o de mai multe ori in cap..insa, locatia scolii si implicit a catelusei e la o aruncatura de bat de sosea!!...ar ameti cu greu, si mi-ar fi teama sa nu o ia pe sosea si doamne fereste sa fie izbita de vreo masina!...nu cred ca as putea sa-i controlez miscarile pana cade "obosita"! cel mai bun plan ramane tranchilizarea... nu stiu...as plati pe cineva dar nu stiu cine ar avea curajul s-o abordeze.. Sad

costurile ar cam fi: 35 lei tranchilizantul, 100 lei sterilizarea si crotalierea...plus..nu stiu cat "operatia de la gat....si cat ar mai fi sa platesc cuiva s-o "moleseasca " si eventual s-o transporte la vet...eu nefiind din moinesti nu ma pot ocupa direct de caz...sigur, suma asta n-ar fi fost o problema cu ceva tp in urma..acum e insa o avere!! Macar de-as vedea-o pe masa vetului odata!
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Oct 29, 2010 8:57 am

Sunt unii iubitori de animale veterinari care iti fac o reducere. Poate vb. cu ei. Daca si el/ea iubeste animalele. Puteti sa o puneti intr'o cusca daca aveti si sa o duceti la vet. Resurse financiare nu am nici eu. Si...Daca asteptam pana v'om realiza acel proiect cu scoala mea...Probabil catelusha ar murii...
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyLun Noi 01, 2010 2:43 pm

[quote="yoana"]
n-am rezolvat nimik deocamdata!! Sad nu a venit persoana cu care am vorbit de tranchilizare prin impuscare, dar poate totusi reuseste in aceasta dupa amiaza...mi-a promis ca o va tranchiliza si o va duce el la vet!..iar eu sa achit costul interventiilor!...azi am mangaiat-o iar pe catelusa..a venit bucuroasa la mine, dand din ciotul ei de coada!...i-am dat painita traditionala, pe care, desigur, a luat-o si a dus-o la puiii ei! Medicul m-a incurajat sa o bag eu in masina...insa...huh...nu am curaj...pare ca ma place, dar nu stiu cum ar reactiona daca se simte apucata pt a fi bagata intr-un spatiu inchis...e posibil sa aiba cosmare mai ales de cand cu laţul acela...si mai e si de talie medie-mare!!...nu, nu, exclud ideea....

eu am dus catele blinde la sterilizat dupa ce le-am pus botnita,pe urma a fost usor sa le pun intr-o sacosa mai mare si sa le duc in spate,sau intr-o valiza cu roti...ar fi bine daca ar fi cineva cu tine,sa te ajute,sa nu o scapi...pe ultima catea pe care am sterilizat-o imi era frica sa pun mina,iar ajutorul meu de nadejde a luat-o de ...coada,noroc ca a fost catea de treaba si nu m-a muscat...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyLun Noi 01, 2010 5:24 pm

bad news and good news!!!

cu care sa incep?...cu cele rele, sigur!:

Sad Sad Sad ..nici azi nu am reusit..partea buna ar fi ca d-l cu pusca a sosit la fata locului..am fost la vet, am incarcat cu tranchilizant si...poc! la poponetul catelusei !!!!....si catelusa....nani, nani, ioc!...ba mai mult, fuga pe maidanurile din jurul scolii, ca o caprioara!...va vine sau nu sa credeti, am alergat impreuna cu d-l Racila (d-l cu munitia) aproape 3 ore!!!...apoi, cand credeam ca renuntam, biata catelusa aparea iar..la copiii ei!...atunci noi iarasi pe capul ei, iar dumneaei, iarasi fuga, fuga, zvelta precum caprioara, pe strazi si pe campii!!... Evil or Very Mad intr-un final, o doamna a coborat dintr-un bloc apropiat, o veche cunostinta de-a catelusei, si bune amice de altfel, si-a amagit-o pe mamica in curtea scolii, unde a mai primit o seringa in poponet...insa...iarasi ioc!..cateaua nimic!!..a fugit manacand pamantul a traversat niste strazi, cale ferata...si ..dusa a fost... Sad(( am mai stat vreo ora, dar n-a mai aparut...cred ca a adormit pe undeva, cu maaare greu...deci: misiune esuata!

oricum, multumesc d-lui Racila pt interventie (ce-i drept, la solicitarea directa a d-lui primar din moinesti !! )

da, stiu ca am reusit s-o stresez teribil..si mai rau e ca s-ar putea sa-i fi pierdut increderea!.. ce sa fac..chiar n-am mai facut niciodata asa ceva, si...nici doamna care o iubeste si o hraneste de mai mult timp, nu a avut totusi curajul s-o ia pe sus!

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0022a

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0023a

vestea buna e ca doamna de care va vorbeam, e o persoana asa cum am sperat de mult sa gasesc...alergand dupa cateaua buclucasa, doamna imi marturiseste ca si ea iubeste enorm animalele, si ca, iata, langa blocul ei mai e o catea talie medie, cam ...gestanta!!!...n-o pot lua si pe ea?...oh, cum sa nu...d-l Racila--seful de la ecarisaj Mad (i-am spus seful de la hingheri si s-a suparat geek )...tocmai ce , fiind cu noi, nu a plecat cu mana goala, ci si cu ...o alta catelusa, la vet.! ...pentru aceasta, doamna a donat intreaga suma de steriliare!!...asa ca, azi nu am pierdut o zi , ci am castigat o prietena, si am mai salvat niste pui de catei nenascuti , de la o viata mizerabila pe strazile moinestiului!!

iata si vinovata pregatita de operatie!

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Resizeofimg0025a



Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Dec 17, 2010 6:45 pm

Cum au putut sa faca asta? Crying or Very sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyJoi Ian 06, 2011 12:33 pm

Mititica de ea,ma bucur sa puiutii au fost salvati. Sad Very Happy flower sunny I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Apr 15, 2011 1:31 pm



update : catelusa cu lat incarnat !!!


vier pfoten au lasat in urma numai aminitiri placute: catelusa noastra, a fost "rezolvata" !!!....ceea ce d-l racila nu a reusit cu pusca, au rezolvat baietii vier pfoten cu....sălămior !!! Very Happy catzica cea suspicioasa si fricoasa, a fost ademenita "profesionist" de baieti, iar acum , ea ne promite solemn, ca nu va mai aduce, in viata ei! catelusi nedoriti, pe lume !!!..acum are si "cercelush" albastru, semn de fetita cuminte, ce va fi ! Smile


URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Catica


[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/catica1.jpg/]URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Catica1[/U
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Apr 15, 2011 5:27 pm

frumoasa:D
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptySam Apr 16, 2011 9:02 am

Pare timida ce scumpica eeeee!!!!!!!!! Razz
Sus In jos
SocialBoy
Membru Forum Animalutze
SocialBoy


Mesaje : 30
Data de inscriere : 03/05/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Mai 06, 2011 4:40 pm

Pffff...No comment No No No No No No No
Sus In jos
http://www.murariu-denis.blogspot.com/
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Gel pentru tranchilizare   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptyVin Iun 03, 2011 3:36 pm

Cam asa am alergat si eu trei zile catelul cu ochiul scos In final I-am dat in pateu de ficat un gel care il tranchilizeaza si apoi i s-a facut injectia pentru anestezia pentru operatie. Fiecare ar trebui sa avem in geanta un astfel de tub de tranchilizat gel.
Felicitari pentru acest caz !!!!!
I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptySam Iun 04, 2011 2:46 pm

Ce bine ca s-a rezolvat!! Very Happy
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! EmptySam Iun 18, 2011 4:47 pm

asa este bine ca s-a rezolvat
Sus In jos
Continut sponsorizat





URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty
MesajSubiect: Re: URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!   URGENT !- Catelusa  cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!! Empty

Sus In jos
 
URGENT !- Catelusa cu copiii multi, si lat incarnat la gât!!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ajutor urgent pentru o catelusa cu jigodie
» Animale care au nevoie de ajutor
» Important si urgent !
» VOTATI urgent importiva eutanasierii !!
» catelusa frumoasa, de dat !!! :)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Urgenţe-
Mergi direct la: