Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Metode de ingrijire

In jos 
+8
stefanyafelea
Lazar Catalina98
coreeadesud
jumong 98
Violeta Frincu
claudia btzt
yoana
Spinu Patricia
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMar Mai 31, 2011 6:04 pm

Am facut acest nou topic ca sa vedem cum va descurcati sa ingrijiti un animalut dupa rase,ce animal este etc.Astept sa vad cum va ingrijiti voi animalutele! I love you I love you I love you Very Happy Razz Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 01, 2011 11:44 am

Am sa incep sa va dau niste idei sau niste smecherii ca sa va intelegeti animalutul in special cainii:

O sa incep cu mici idei de dresaj cand iti iei un sufletel:-Prima data un nume animalutului,apoi lauda-l cand raspunde si vine la tine,trebuie sa inveti cuv NU care pt el inseamna inceteaza ce faci acum.

Daca ai de gand sa-l plimbi cu masina lasa-l sa se obisnuiasca cu ea de la inceput circa 10 minute.
Catelusul tau incearca sa comunice cu tine in toate modurile posibile,iata mai jos cateva din gesturile pe care le fac:


-da din coada="vreau sa vorbim!"
-coada intre picioare,urechile date pe spate="mi-e frica!"
-intins pe spate="tu esti seful!"
-te linge="te iubesc!"
-urechile in sus="nu mi-e frica de tine!"
-labele din fata aproape de pamant.coada in sus="hai sa ne jucam!"
\


Acum ceva despre igiena:catelusii trebuie spalati numai daca sunt murdari si nu frecvent,dar ai grija cand ii faci baie sa il tii la caldura ca sa nu-l faci sa raceasca.Catelusii foarte mici necesita mai multa grija decat de obicei si sa nu folosesti niciodata detergent de rufe sau dezifectant pt ai spala,sa folosesti numai produse pt pui de caine pt ca pilea este foarte sensibila.Si nu uitati candii faci baie puiului tau e o ocazie buna sa-i cureti si sa-i aerisesti culcusul.



O PROBLEMA PT TOTI este mersul la toaleta uite ce ar trebui sa faceti:
-nu-l pedepsi daca a gresit
-du-l la locul unde trebuie sa faca oricat de des cere mai ales cand se trezeste din somn,dupa fiecare masa,si de ce nu,din ora in ora
-du-l afara si asteapta pana ce-si face nevoile,apoi lauda-l si da-i o gustare sau joacate cu el
-in toata aceasta perioada de invatare stai langa el pt al multumi la momentul potrivit.




Acestea sunt unele dintre smecheriile pt a ingriji un animalut! geek
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 01, 2011 12:54 pm

pentru ca vin caldurile, sa nu uitam de cea mai importanta latura a "ingrijirii" :deparazitarile !...acusic "saltatretii" vampiri ne vor napadi blanosii !...sa nu mai amintim de capuse care sunt EXTREM de periculoase !
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 01, 2011 1:46 pm

Da si asta este o problema.Daca observati prezenta puricilor in blanita medicul veterinar iti va da cel mai eficient tratament.Daca vei alege sa cumperi prafuri sau sprayuri verifica daca se pot folosi si pt catei sau pisici.Este de asemenea important sa-i deparazitezi in mediul ambiant.Spala-i culcusul si curata bine casa-colturile,covoarele,mobila etc.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 02, 2011 1:50 pm

Pentru capuse sa va duceti tot la medicul veterinar.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 02, 2011 2:01 pm

Am sa va mai spun ca si gurita cainelui tau trebuie controlata cu regularitate.Dintii trebuie sa fie curati si fara depuneri,iar gingiile trebuie sa fie de o culoare sanatoasa,cu tenta roz.Pe masura ce cainele tau creste se pot forma depuneri la baza dintilor,langa gingii,ceea ce conduce la respiratie urat mirositoare,dureri de dinti,imbolnavirea gingiilor,infectii.Daca asa ceva s-a intamplat sa va duceti la un medic veterinar el va rezolva totul. Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Iun 04, 2011 9:38 am

...sunt bune sfaturile...
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 09, 2011 9:23 am

Vineri copii care sunt implicati in proiectul cu animalute din Moinesti,veniti la 2:30 pt decernarea premiilor cu compuneri.poezii.poze si desene si sa va aduceti animalutele ingrijite ca medicul veterinar sa vi le evalueze.



Deabea astept sa vad ce animalute vor veni!!!! Very Happy Razz Razz Razz Razz
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 09, 2011 9:23 am

Vineri pe 10.06.2011. bounce
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 09, 2011 12:38 pm

Multumim Patriciei pentru sfaturile ei pretioase. Noi ne-am grabit sa le urmam si...am fost din nou la doctor. Pentru ca BOBO are inca amintiri neplacute, a fost nevoie de anestezie pentru ca medicul veterinar sa se poata ocupa de el. Acesta nu numai ca trateaza cainii dar ii si tunde, nu atat pentru frumusete cat pentru sanatatea pielii si regenerarea blanitei. A urmat baita, deparazitarea interna cu PLERION- tablete masticabile pentru caini si apoi cea externa cu ADVANTIX, indicat pentru:

• tratamentul si prevenirea infestatiilor cu capuse timp de de 4 saptamani (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor reticulatus, Haemaphysalis longicornis).
• tratamentul si prevenirea infestatiilor cu purici timp de 4 saptamani (Ctenocephalides canis). Reduce incidenta alergiilor produse de purici. Stadiile larvare sunt omorate pe animal si din mediul ambiant din jurul animalelor tratate.
• tratamentul si prevenirea infestatiiilor cu paduchi malofagi si anopluri (Trichodectes canis, Linognatus setosus) pentru mai mult de 6 saptamani.
• respinge si omoara tantarii (Anopheles, Culex, Aedes sp.) si musculitele hematofage (Phlebotomus, Culicoides sp.) la caini si catei.

Va vom trimite si poze si abia asteptam sa vedem si animalutele voastre!


Ultima editare efectuata de catre Violeta F. in Vin Aug 05, 2011 7:15 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 09, 2011 1:24 pm

Multumesc foarte mult fiecare ar trebui sa stie cum sa ingrijesti un animalut chiar daca nu ai unul pt ca ai sa te confrunti odata cu un animalut si trebuie sa stii cum sa ai grija de el. Very Happy Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Iun 09, 2011 3:05 pm

...sunt de acord cu tine patri
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 1:16 pm

A fost superb la premiere!! Very Happy Iar Claudia a venit cu ciobanescul ei LEYLA.Am fost la ea sa o ajut ne-a cam dat batai de cap dar a meritat pt ca Claudia a luat locul 1 Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Razz A fost foarte frumos.Acum sunt fericita si nu am cuvinte pt Violeta pt ce a facut.Stie ea de ce. Wink
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 1:25 pm

Si Catalina a luat premiul 1 la pisici,dar a fost singura cu pisica.Oricum ar fi castigat chiar daca ar fi avut competitie pt ca pisica ei era minunata Razz Au cam mai fost 4 catei fara a Claudiei si ea a castigat I love you

Mai mult de atat multumim profesorilor pt darurile primite si pt diplome,mai ales multumim Violetei!!!!! I love you I love you I love you Very Happy Very Happy cheers sunny
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 2:15 pm

Noi va multumim pentru ca sunteti minunati si, mai mult chiar, sunteti un exemplu pentru multi copii din Romania. Dar vrem sa vedem si animalutele participante la proiect! Mai ales pe LEYLA....Iar Catalinei, felicitari din tot sufletul tocmai pentru ca a fost unica, iar data viitoare speram sa aiba si concurenta! flower
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 2:51 pm

da.....eu nu am castigat numai premii ci si o experienta superba si frumoasa alaturi de niste oameni minunati
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 3:21 pm

ia uite la claudia ce modesta e !!!!!!!... dupa ce ca a plecat cu mai toate premiile acasa !!! cheers
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 10, 2011 4:46 pm

Sper ca s-a descurcar pana acasa cu cainele pt ca catelusul acela mic negru am vazut ca a cam urmarit-o. Wink Very Happy Si eu am castigat multe experiente de aici mai ales una sa nu va duceti niciodata intr-o gara pe timp de ploaie tongue tongue ca s-ar putea sa ramai acolo Very Happy Razz Razz geek
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Iun 12, 2011 2:52 pm

Felicitari Claudiei si complimente catelusei LEYLA: am vazut pozele pe forum! Acum ma grabesc la ProTV International sa te si aud!
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Iun 13, 2011 10:19 am

Nu am vazut-o pe PRO-TV INTERNATIONAL!! Sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Sad Sad Sad Sad Sad
Sus In jos
jumong 98




Mesaje : 1
Data de inscriere : 12/06/2011
Varsta : 26
Localizare : moinesti.jud. bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 15, 2011 6:26 am

Nici eu nu am vazut-o!!! Sad
Sus In jos
coreeadesud

coreeadesud


Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/06/2011
Varsta : 26
Localizare : MOINESTI JUD .BACAU

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 15, 2011 6:43 am

SUNT FOARTE BUNE METODELE DE INGRIJIRE!!!! Razz Razz Very Happy Buna sunt Stefania! I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMier Iun 15, 2011 10:51 am

Bine ai venit la noi!! Razz Very Happy Very Happy
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 24, 2011 3:00 pm

Una din metodele de ingrijire, f importanta, vara: frizeria blanosilor !


Metode de ingrijire Resizeofiunie009

Metode de ingrijire Resizeofiunie010

si ...iata rezultatul...pot sa "zambesc" ?? Laughing Laughing Laughing
e asa nostim si haios...cu ochisorii aia mari si stralucitori !!!


Metode de ingrijire Resizeofiunie013

Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 24, 2011 3:17 pm

E cel mai suparat BOBO pe care l-am vazut pana acum! Din pacate a fost din nou pacalit si...adormit. Iar cand s-a trezit...era prea tarziu sa mai muste: veterinarul il facuse "cheliuta" pentru a putea controla fiecare centimetru de catel. Aici, in afara puricilor si a capuselor traieste si "zanzara tigre" (tantarul tigru) care este foarte periculos pentru om dar si pentru animalute. Oricum, noi ii multumim Patriciei pentru sfaturile pretioase...
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Iun 24, 2011 4:33 pm

ce dragut I love you I love you I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Iun 26, 2011 8:00 am

Nu arata rau de loc si o sa-i creasca la loc sa stea linistit. Razz Razz
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMar Iun 28, 2011 7:30 am

si cu blanita si fara e foarte dragalas I love you I love you I love you
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyJoi Sept 22, 2011 4:17 pm

bune sfaturyle patrys Very Happy I love you
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyVin Sept 23, 2011 4:49 pm

foarte bune
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Sept 24, 2011 5:32 am

Multumesc puteti pune si voi niste sfaturi pe care eu nu leam pus!
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Sept 24, 2011 12:38 pm

Very Happy
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Sept 24, 2011 4:29 pm

o sa pun da tre sa mai cer niste sfaturi sa vad ce pot pune...
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Sept 25, 2011 5:55 am

si eu vr sa postez niste sfaturi Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Sept 25, 2011 6:20 am

Pai spune! Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Dec 03, 2011 3:56 pm

Habar n-am unde sa intreb..Catelusa mea Leyla(ciobanescu) ...mereu se enerveaza pe propria coada...si-o musca!si ia dat sangele:( ..se musca in continu cand,o apuca nervii.Si asa caputul de coada e rosu,sange Mad Mad Sad nu stiu ce sa-i fac?????????
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Dec 03, 2011 3:58 pm

Dar de cand a inceput asta???Da este normal sa se joace cu coada dar nu am vazut la vreun catel sai deie sangele!
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptySam Dec 03, 2011 4:15 pm

Am vazut si eu... Zici ca isi mananca coada...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Dec 04, 2011 2:15 pm

de mult.!se enerveaza foarte tare pe coada si si-o musca
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Dec 04, 2011 2:47 pm

incearca sa-i distragi atentia cu ceva,ca sa nu-si mai muste coada
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyDum Dec 04, 2011 3:20 pm

Nu cred ca ar functiona... O mananca si pe claudia daca se apropie de coada SmileSmileSmile
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 3:00 pm

atunci nu am nici o idee Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 3:27 pm

VORBITI CU PROFESOARA DE RELIGIE!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 3:48 pm

Eu as avea o idee,sa ungi coada cainelui cu cv care nu ii place sa miroase de exemplu saruri ca sa nu se mai muste.
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 4:06 pm

Buna idee Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 4:20 pm

nu cred ca am cum!!!!..pentru ca acea parte ca cozii.....nu ar suporta parerea mea..cum ar veni cand se juleste un om...cam asa e la coada ei,nu am cuvinte sa explic!ingrozitor
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyLun Dec 05, 2011 5:41 pm

imi pare rau Sad
Sus In jos
TheParkour
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 18
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMar Dec 06, 2011 1:29 pm

Spinu Patricia a scris:
Am sa incep sa va dau niste idei sau niste smecherii ca sa va intelegeti animalutul in special cainii:

O sa incep cu mici idei de dresaj cand iti iei un sufletel:-Prima data un nume animalutului,apoi lauda-l cand raspunde si vine la tine,trebuie sa inveti cuv NU care pt el inseamna inceteaza ce faci acum.

Daca ai de gand sa-l plimbi cu masina lasa-l sa se obisnuiasca cu ea de la inceput circa 10 minute.
Catelusul tau incearca sa comunice cu tine in toate modurile posibile,iata mai jos cateva din gesturile pe care le fac:


-da din coada="vreau sa vorbim!"
-coada intre picioare,urechile date pe spate="mi-e frica!"
-intins pe spate="tu esti seful!"
-te linge="te iubesc!"
-urechile in sus="nu mi-e frica de tine!"
-labele din fata aproape de pamant.coada in sus="hai sa ne jucam!"
\


Acum ceva despre igiena:catelusii trebuie spalati numai daca sunt murdari si nu frecvent,dar ai grija cand ii faci baie sa il tii la caldura ca sa nu-l faci sa raceasca.Catelusii foarte mici necesita mai multa grija decat de obicei si sa nu folosesti niciodata detergent de rufe sau dezifectant pt ai spala,sa folosesti numai produse pt pui de caine pt ca pilea este foarte sensibila.Si nu uitati candii faci baie puiului tau e o ocazie buna sa-i cureti si sa-i aerisesti culcusul.



O PROBLEMA PT TOTI este mersul la toaleta uite ce ar trebui sa faceti:
-nu-l pedepsi daca a gresit
-du-l la locul unde trebuie sa faca oricat de des cere mai ales cand se trezeste din somn,dupa fiecare masa,si de ce nu,din ora in ora
-du-l afara si asteapta pana ce-si face nevoile,apoi lauda-l si da-i o gustare sau joacate cu el
-in toata aceasta perioada de invatare stai langa el pt al multumi la momentul potrivit.




Acestea sunt unele dintre smecheriile pt a ingriji un animalut! geek
Foarte interesante sfaturile, si am sa le urmez pentru CUTULACHII MEI, dar ar fi interesant, (si pentru iubitorii de pisici) sa scri sfaturi din astea si pentru PISICUTE.
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMar Dec 06, 2011 3:42 pm

ce dragut Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire EmptyMar Dec 06, 2011 5:47 pm

Da dar aceste sfaturi le-am luat dintr-o carticica si avea numai despre caine!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metode de ingrijire Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire Empty

Sus In jos
 
Metode de ingrijire
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adriana si animalutele pe care le are in grija

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Şi copiii se implică-
Mergi direct la: