Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Metode de ingrijire

In jos 
+8
stefanyafelea
Lazar Catalina98
coreeadesud
jumong 98
Violeta Frincu
claudia btzt
yoana
Spinu Patricia
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 6:04 pm

Rezumarea primului mesaj :

Am facut acest nou topic ca sa vedem cum va descurcati sa ingrijiti un animalut dupa rase,ce animal este etc.Astept sa vad cum va ingrijiti voi animalutele! I love you I love you I love you Very Happy Razz Very Happy
Sus In jos

AutorMesaj
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 12:41 pm

Va rog ajutati-ma cu problema catelului
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 1:21 pm

Sa vorbesti maine dupa ora de religie cu profesoara!
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 4:04 pm

si eu propun la fel Very Happy
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 4:12 pm

Faci cum crezi da profa te trimite la vet.
Sus In jos
TheParkour
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 18
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 6:05 pm

Spinu Patricia a scris:
Da dar aceste sfaturi le-am luat dintr-o carticica si avea numai despre caine!
OK, nu am stiut ca le-ai luat dintr-o revista. SCZ!
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 7:06 pm

cum eu am avut si 19 pisici asta vara pot sa va spun cate ceva despre ingrijirea lor Smile
1.deparazitarea interna si externa este foarte importanta atat pentru sanatatea pisicii cat si pentru stapani.eu cum aduc o pisica noua o tin izolata de celelalte 3 zile , pentru a vedea daca are simptome ca ar fi bolnava.eu fac deparazitarile externe in fiecare luna iar cele interne o data la trei luni .
2.verificarea si curatarea periodica a urechilor .eu le curat cu o solutie pentru igiena urechilor , pun solutie pe betisorul de urechi si le curat , trebuie a vut grija sa impingem prea adanc , sa nu riscam sa ranim.treaba trebuie facuta usurel , pentru a evita sa stresam pisoiul , daca il stresam a doua oara nu mai sta sa le curatam Smile.daca pisica se scarpina des la urechi si nu le puteti curata dar vede-ti ca au mizerie , exista la farmacia veterinara o solutie otica , se toarca 2 picaturi in fiecare ureche se maseaza bine , pisica isi va scutura capul pana acea mizerie va fi eliminata.
3.unghiutele Smile.mult timp am incercat sa imi fac motanul sa stea sa ii tai unghiile , i-am luat tot felul de sisaluri dar el nimic , tot la fotoliu ii placea sa isi ascuta gherutele.dar asta pana de curand Smile, am descoperit o gentua speciala pentru animalute de talie mica , bagi animalutul in gentuta , se inchide cu un fermoar , ai posibilitatea sa ii scoti labutele afara si sa ii tai gherutele Smile.eu de regula tai unghiile doar cat e partea transparenta , adica doar varful , pentru ca imi este teama sa nu tai prea adang si sa risc sa o ranesc Smile.pentru ai taia unghiile trebuie doar sa apasati pe pernuta pentru ca unghia sa iasa Smile.
4.baita ....pfffff chin pentru toti daca nu se procedeaza corect de la inceput .nu este recomandat sa se spele pisica mai mult de 3 ori pe an , baile prea dese elimina sebumul protector al firului de par si vitamina D .daca pisica sta doar in casa nici nu trebuie spalata pentru ca ea isi face toaleta zilnic .inainte de toate pregatiti locul unde se va face baita la pisica , un lighean , cada , chiuveta , etc, se pregateste apa , se fie calduta , daca pisica este nervoasa sau nu stiti cum reactioneaza la baie cel mai bine e sa mai luati pe cineva cu voi Very Happy.din momentul in care a simtit apa incepe sa se zbata , sa miaune de zici ca o torturezi , ii se maresc ochii si i se dilata pupilile .nu se spala pisica pe ochi , nas , cap si botic .samponati bine doar cu sampon pentru piscute , clatiti din abundenta si infasuratio in prospop , uscatio cat puiteti de bine pentru a evita o raceala, nu o scapati din brate pana ce nu este uscata , daca pisica sta pute-ti sa o uscati si cu feonul .
5.periatul blanitei.eu am pisici care trebuiesc periate zilnic , au parul mai lung , si pisici pe care le perii doar o data pe saptamana.daca pisica nu este obisnuita e posbil sa nu stea , mangaiat-o pe cap , pe spinare , in acelasi timp dati si cu peria de spinare , pe solduri , etc.periatul se face in sensul cresterii firelor de par , cu o perie moale sau un pieptene .eu pe langa periat mai folosesc si o pasta ce le-o pun in apa , este buna pentru eliminarea ghemotoacelor de par .

Cam asta fac eu in legatura cu igiena lor Smile.Am sa scriu si despre comportamentul lor , fiecarea pisicuta are alt comportament , iubeste altfel , mai dragastos sau mai agresiv.trebuie sa stim cand au chef de alintant si cand vor sa fie lasate in pace Smile.

Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 07, 2011 7:15 pm

Bune sfaturi despre ingrijire...
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 1:40 pm

ai dreptate , foarte bune Very Happy
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 2:37 pm

Mai asteptam sfaturi de la ceilalti utilizatori!
Sus In jos
TheParkour
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 18
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Dec 08, 2011 3:31 pm

simona a scris:
cum eu am avut si 19 pisici asta vara pot sa va spun cate ceva despre ingrijirea lor Smile
1.deparazitarea interna si externa este foarte importanta atat pentru sanatatea pisicii cat si pentru stapani.eu cum aduc o pisica noua o tin izolata de celelalte 3 zile , pentru a vedea daca are simptome ca ar fi bolnava.eu fac deparazitarile externe in fiecare luna iar cele interne o data la trei luni .
2.verificarea si curatarea periodica a urechilor .eu le curat cu o solutie pentru igiena urechilor , pun solutie pe betisorul de urechi si le curat , trebuie a vut grija sa impingem prea adanc , sa nu riscam sa ranim.treaba trebuie facuta usurel , pentru a evita sa stresam pisoiul , daca il stresam a doua oara nu mai sta sa le curatam Smile.daca pisica se scarpina des la urechi si nu le puteti curata dar vede-ti ca au mizerie , exista la farmacia veterinara o solutie otica , se toarca 2 picaturi in fiecare ureche se maseaza bine , pisica isi va scutura capul pana acea mizerie va fi eliminata.
3.unghiutele Smile.mult timp am incercat sa imi fac motanul sa stea sa ii tai unghiile , i-am luat tot felul de sisaluri dar el nimic , tot la fotoliu ii placea sa isi ascuta gherutele.dar asta pana de curand Smile, am descoperit o gentua speciala pentru animalute de talie mica , bagi animalutul in gentuta , se inchide cu un fermoar , ai posibilitatea sa ii scoti labutele afara si sa ii tai gherutele Smile.eu de regula tai unghiile doar cat e partea transparenta , adica doar varful , pentru ca imi este teama sa nu tai prea adang si sa risc sa o ranesc Smile.pentru ai taia unghiile trebuie doar sa apasati pe pernuta pentru ca unghia sa iasa Smile.
4.baita ....pfffff chin pentru toti daca nu se procedeaza corect de la inceput .nu este recomandat sa se spele pisica mai mult de 3 ori pe an , baile prea dese elimina sebumul protector al firului de par si vitamina D .daca pisica sta doar in casa nici nu trebuie spalata pentru ca ea isi face toaleta zilnic .inainte de toate pregatiti locul unde se va face baita la pisica , un lighean , cada , chiuveta , etc, se pregateste apa , se fie calduta , daca pisica este nervoasa sau nu stiti cum reactioneaza la baie cel mai bine e sa mai luati pe cineva cu voi Very Happy.din momentul in care a simtit apa incepe sa se zbata , sa miaune de zici ca o torturezi , ii se maresc ochii si i se dilata pupilile .nu se spala pisica pe ochi , nas , cap si botic .samponati bine doar cu sampon pentru piscute , clatiti din abundenta si infasuratio in prospop , uscatio cat puiteti de bine pentru a evita o raceala, nu o scapati din brate pana ce nu este uscata , daca pisica sta pute-ti sa o uscati si cu feonul .
5.periatul blanitei.eu am pisici care trebuiesc periate zilnic , au parul mai lung , si pisici pe care le perii doar o data pe saptamana.daca pisica nu este obisnuita e posbil sa nu stea , mangaiat-o pe cap , pe spinare , in acelasi timp dati si cu peria de spinare , pe solduri , etc.periatul se face in sensul cresterii firelor de par , cu o perie moale sau un pieptene .eu pe langa periat mai folosesc si o pasta ce le-o pun in apa , este buna pentru eliminarea ghemotoacelor de par .

Cam asta fac eu in legatura cu igiena lor Smile.Am sa scriu si despre comportamentul lor , fiecarea pisicuta are alt comportament , iubeste altfel , mai dragastos sau mai agresiv.trebuie sa stim cand au chef de alintant si cand vor sa fie lasate in pace Smile.

Foarte bune sfaturi... BRAVO Very Happy
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptySam Dec 10, 2011 4:54 am

Da.. Felicitari , Simona!
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptySam Dec 10, 2011 7:38 am

Very Happy
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 11, 2011 11:25 am

Cum mi-a zis si d-na profesoara,poate avea o boala de piele..tata cand a venit acasa acu 2 zile mi-a zis ca a vorbit cu cineva si are o boala de piele.acel om i-a recomandat ceva,nu stiu ce dar in curand o sa se faca bine!
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 11, 2011 2:52 pm

sper sa se faca bine Very Happy I love you
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 11, 2011 5:30 pm

Da sper....
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 12, 2011 1:09 pm


parkour, tu ce animalute ai?????....si cum le ingrijesti?...poate ni le si arăti !
Sus In jos
TheParkour
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 18
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 12, 2011 2:22 pm

Eu am 3 pisicute... frumoase foc... Razz
Pe primul (motanel), il cheama "Thomas", si are 4 luni (il iubesc enorm), este foarte jucaus, (mereu ma joc cu el prin casa).
Poza cu el: Metode de ingrijire - Pagina 2 Untitled%2525205
Pe a 2-a, o cheama Tigrut, si este mama lui Thomas, are 2 anisori, si pe ia o iubesc mult..., dar din pacate nu am poza cu ea, deoarece nu pot sa le prea fac poza ca telefonul meu nu arecamera prea buna, si nu am cablu de date la el, lui Thomas i-am facut poza cu camera web...
Si pe a 3-a, o cheama, Pufoasa, este o fetita in varsta de cred ca 3 luni, pe care impreuna cu parintii mei am decis sa o adoptam, deoarece, era mica si slaba, mi-am fost mila de ea, (venea la noi in curte si statea cu pisicile mele, dar nu era a lui nimeni), si acum o iubesc foarte mult. (nu am poza cu ea)...
Cam acestea sunt cele 3 pisicute pe care le am eu.
Ingrijire: Le perii o data la o saptamana, si cam atat, restu fac ce vrea ele, intra in casa cand vor ele, deoarece stau la curte, iese prin curte si se joaca..., le iau mancare speciala de pisici cand ma duc la scoala din banii pentru pachet, deoarece le iubesc foarte mult, si zic mai bine ele decat eu... Wink
Daca vreti sa cititi povestea mea, despre pisicile mele pe care l-am mai avut, dar care au fugit deacasa, nus din ce motiv..., puteti sa cititi aici, pe blogul meu: http://iubesc-animalele.blogspot.com/p/despre-mine.html
-------------------------------------------------------

As dori sa propun ceva daca se poate:

In acest subiect sa vorbim despre animalutele noastre, despre cate avem, cum se comporta, si cum le ingrijim...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 12, 2011 3:29 pm



nu stiu daca cineva a specificat pana acum, pe acest topic: intre metodele de ingrijire se include --cu prioritate-- sterilizarea !!!...nici un animalut nu e suficient de bine ingrijit, daca e lasat sa dea nastere (de 3 ori pe an, cat le este in fire), la cate 4-7X3 puiuti nedoriti pe aceasta planeta !...

lupta voastra, a tinerilor de pe forum, este in a va lamuri parintii ca trebuie sa va sterilizati patrupedele !...nu aveti nevoie de pui !...pe strazi gasiti oricum atatia amarati abandonati !
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 12, 2011 6:21 pm

Dar nu trebuie sterilizate numai pt a nu face puiuti dar devin mai sanatoase!
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 12, 2011 7:21 pm

Faza cu puiutii la cateii mei,nu se aplica!
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptySam Dec 17, 2011 10:50 am

Azi a venit asistentul medicului veterinar de la noi,de a facut vaccin la catei.numai ca lu leyla nu i-a facut.S-a uitat la coada ei si nu stiu ce a zis ca are,dar la trimis pe tata sa i-a un vaccin de la farmacie ca daca nu-i face repede.....nu o sa-l mai avem .S-a dus dar nu a gasit,acuma nu stiu cum a ramas
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptySam Dec 17, 2011 3:55 pm

Ce tris! Imi para rau ca sufera !
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 11:22 am

mda Mad Sad
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 2:13 pm

Sad Sad cat de trist
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 3:04 pm

Saraca de ea SadSadSad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 3:45 pm

Sad Sad Sad
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 5:12 pm

Sad Sad Sad
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 5:12 pm

Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyDum Dec 18, 2011 5:14 pm

atat de trist Sad Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Dec 22, 2011 5:58 pm

Am sa incerc sa fac poza ...nu promit
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Dec 22, 2011 7:03 pm

Bine sper sa se faca sanatoasa din nou!
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 5:20 am

Ai gasit vaccinul?
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 12:02 pm

NU!
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 12:14 pm

Vai SadSadSad
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 5:41 pm

Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 26, 2011 9:19 am

Acu nu stiu cum a ramas,dar am observat ca nu se mai musca ,dar nu pot sa-l las asa
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 26, 2011 3:17 pm

trebuie sa faci ceva....
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyLun Dec 26, 2011 9:22 pm

da... trebuie...
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMar Dec 27, 2011 7:17 am

Da nu poti lasa asa! Crying or Very sad
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMar Dec 27, 2011 8:32 am

Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMar Dec 27, 2011 10:08 am

Da sunt constienta
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMar Dec 27, 2011 4:07 pm

Sad este trist
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Dec 28, 2011 6:07 am

SadSadSad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Ian 04, 2012 4:06 pm

Dupa ce o sa vin de la Brasov,mi-a zis mama ca o sa mearga inca odata sa intrebe de acel vaccin,ca trebuie sa-i facem.Am observat ca daca este ocupat nu se musca,de exemplu acu 5 zile am iesit cu Leyla,fratele meu,si un var cu el in drum sa alergam.Am stat destul de mult si nu s-a muscat
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Ian 05, 2012 9:12 am



ai spus bine....nu de putine ori, animalele stresate isi provoaca singure leziuni !....acest comportament a fost sesizat in special la animalele de la zoo, care in captivitate fiind, sunt tinute si in conditii de mizerie...

la catelusa ta, pot fi si alte cauze: e tanara si are nevoie de activitate...si e simplu: fiind ciobanesc, e normal sa-si doreasca sa umble pe "dealuri si campii "!....sau ar mai putea fi ceva: hormonii !!!!...catelusa ta a atins varsta imperecherii !!!....am mai spus-o si voi repeta: NU e normal ca un caine sa fie izolat spre a nu se imperechea !!...orice animal trebuie sa urmeze conduita pe care natura o dirijeaza :imperecherea si nasterea de pui !... daca o fiinta e fortata sa se abata de la acest mers firesc al lucrurilor, atunci apar deviatii de comportament !!....SOLUTIA?...simplu: sterilizarea !!!!...sterilizarea si iarasi sterilizarea !...un animal poate deveni, deasemenea, agresvi, in perioada de imperechere, daca e tinut izolat !...

da, e posibil ca leyla ta sa aiba ceva dintr-un comportament de animal stresat ! si stunci, spre a evita viitoarele "atacuri", e bine sa o obosesti scotand-o la plimbare si ...sa o sterilizezi !
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Ian 05, 2012 11:32 am

Mereu ii dau drumu,iar in ultima perioada tata ii da drumul noaptea.Asistentul doctorului a zis ca e ceva in legatura cu o boala de piele...si este vaccin dar nu l-a gasit
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Ian 05, 2012 11:56 am

Metode de ingrijire - Pagina 2 Spma0927



Metode de ingrijire - Pagina 2 Spma0927

Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyJoi Ian 05, 2012 11:56 am

Am sa incerc sa-i fac poza la coada
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Ian 11, 2012 12:23 pm

Astazi am vazut medicul de pe la noi,si a vrut mama sa vorbeasca cu el,dar dupa a zis ca se va duce tata cu Leyla la el,la cabinet
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 EmptyMier Ian 11, 2012 4:43 pm

Cand o sa se duca?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metode de ingrijire   Metode de ingrijire - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Metode de ingrijire
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adriana si animalutele pe care le are in grija

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Şi copiii se implică-
Mergi direct la: