Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Pro sau contra sterilizare

In jos 
+4
Lazar Catalina98
Spinu Patricia
Carmen
simona
8 participanți
AutorMesaj
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 05, 2011 10:47 am

Pentru ca sunt pareri impartite referitor la sterilizarea animalutelor , am deschis acest topic.Sa ne povestim cum am procedat inainte si dupa sterilizare , daca animalutele au avut de suferit sau nu.Daca noi am avut de suferit ,daca sterilizarea este consideranta traumatizanta pentru noi sau pentru animalute.

Incep eu cu o scurta povestire , despre animalutele mele proprii si nu numai.


parerea mea despre sterilizare..........sunt PRO sterilizare .prima mea pisica am avut-o acum multi ani , am gasit-o pe afara, eram copil , parintii mei nu imi dadeau voie cu animale in casa , o tineam pe balcon ziua si seara o luam in pat cu mine, asta pana ma prindeau si o duceau la tara.nu vreti sa stiti ce viata aveau pisicile acelea Sad, fatau de doua ori pe an , puii erau omorati (mentalitate de peisan cum imi place mie sa zic), sau daca supravetuiau si nu erau gasiti , in momentul in care paraseau cuibul si erau prinsi erau loviti , batuti , omorati:(.Atunci nu aveam ce face , nu aveam putere , eram copil.........Ultima mea pisica avuta la casa parinteasca a fost un siamnez , Iacob il chema , a fost cea mai iubita pisica a mea , totul a fost bine , pana cad el a intrat in calduri , miauna toata noaptea , facea pisu peste tot si evident a fost dat afara din casa.Cand veneam de la scoala il gaseam in fata blocului in iarba il luam in casa , a doua zi povestea se repeta.Asta pana intr-o zi cand nu l-am mai gasit .La-m cautat peste tot dar el nu mai era.Incerc sa ma gandesc ca poate cineva la luat in casa si ca ii era mai bine , nu stiu..........A venit si ziua cand eu am plecat de acasa , dupa 2 saptamani alaturi de sotul meu , am luat prima pisica de la un pet shop , aveau acolo pisici pt adoptie , era urat , mic , slab si ciufulit.Pe ala l-am vrut , am zis ca daca eu nu il iau nimeni nu il ia la cum arat.La varsta de 10 luni , am vorbit cu o prietena sa ma ajute sa il duc la sterilizat , era primul pe care il sterilizam , nu stiam exact ce se va intampla, aveam emotii pentru el , pentru operatie.L-am fasat acolo , am plecat cu lacrimi in ochi cu gandul ca il las acolo , ca daca pateste ceva rau ........dar dupa 2 ore m-au sunat sa merg sa il iau .L-am luat adormit, era cu ochii deschisi , evident ca m-am apucat de bocit , nu stiam cum va fi dupa sterilizare.Medicul a fost foarte amabil , mi-a explicat ce se va intampla cand se va trezi , sa nu ma sperii ca este normal.S-a trezit cam l-a o ora dupa ce am ajuns acasa , mergea intr-o parte , a vomitat , a miaunat , a facut pisu peste tot Smile).A doua zi era la fel ,alerga , miuana , cersea iubire si mancare.Acum dupa aproape 7 ani este o mata rasfatata , a avut ceva probleme cu urinatul care s-au remediat , in rest e un puturos , doarme si manaca, ocazional se mai joaca cu fratiorul lui.Acum trei ani am mai luat o pisica de pe strada , tot asa a nimanui , slaba , cu guma lipita de blana , a fost si el castrat acum 2 ani , nu a avut probleme dupa sterilizare , a racit foarte tare acum 3 saptamani de analizele au iesit proaste , era suspect de leucemie , dar in urma tratamentului si perfuziilor si-a revenit.In februarie am mai adoptat o pisica , femela , am castrat-o si pe ea.Am adoptat si unul dintre cei doi catei raiosi , pe fetita , am sterilizat-o la 6 luni .O operatie care a decurs bine, dupa 2 zile era ca si noua , acum alearga si se joaca cu catelul de la ai mei de la tara.Sterilizarea este buna , si pentru mine dar si pentru animalute.Cum pot eu sa nu sterilizez cand sunt o groaza de animale ale nimanui?Cui sa dau eu puii daca si animalele mele fata ?
Am scris asa ca poate multa lume nu isi duce animalul la sterilizat de frica, ca au auzit diverse povesti , ca le mila de animalute, ca cum pot ei sa le faca asa ceva , ca daca D-zeu asa le-a dat ei de ce sa le schimbe.Daca le sterilizati face-ti un lucru extraordinar .Nu va fie frica ca animalutul nu constientizeaza de fapt ce se intampla, este apatic doua zile dupa care este la fel.Noi oamenii ne facem o groaza de scenarii , ca daca se intampla ceva rau , ca daca pateste ceva .

Din banii primiti ca donatie voi steriliza doua pisici adulte , nu le stiu varsta , una dintre ele pare mai batrana pentru ca manaca cam greu .Astept raspuns de la doi medici , care pot sa le sterilizeze in aceiasi zi pe amandoua Smile.Am sa pun poze cu cele doua pisici imediat dupa sterilizare , dar si cu cei trei puiuti care in scurt timp vor fi disponibili pentru adoptie.


Pupici
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Pro sterilizare   Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 05, 2011 11:44 am

Eu sunt Pro sterilizare. Pe Pufy l-am sterilizat acum 2 ani si chiar daca a fost pe strada 3 ani s-a dezvoltat foarte proportional. Sterillizat fiind nu a mai alergat dupa femele, nu s-a mai batut cu alti caini pentru femele si nici nu a mai fost riscul de a se imbolnavii in urma imperecherii cu diverse cateluse de pe strada posibil bolnave. Este exact ca si la oameni. La fel a fost si cu companionul lui de pe strada Codita, are o talie frumoasa si proportionala , nici pic de grasime.
Adevarat ca Fetita mica, iubita lui Pufy cu care a avut un rand de 3 pui, dupa sterilizare s-a dezvoltat neproportional desi nu este grasa.
Am sterilizat multe animalute de pe strada dar TOATE s-au dezvoltat frumos si nu s-au ingrasat.
Singurul cu care a fost o problema a fost ciobanescul mioritic Latosu. Cateaua, Fetita grasa, cu care a facut multe randuri de pui nu l-a mai primit in haita si mereu il agresa muscandu-l rau si gonindu-l din locul luialaturi de aceasta catea si ceilalti din haita. Pierduse hormonii de mascul necastrat si cateaua nu l-a mai acceptat asa, el fiind inainte chiar seful haitei. In final Latosu a cautat alt loc si traversand strada in cautarile lui a fost lovit mortal de o masina.
Pisica din casa Roza care acum 14 ani am castrat-o cand avea doi ani si s-a cam ingrasat daracum fiind batrana a slabit. In rest totul a fost bine.
Cu motanelul Tomita din casa au fost probleme pentru ca era sa faca blocaj renal dar cu tratament si bobite urinary, pe care le va manca toata viata, acum este bine si va trai bine. Acest motan s-a cam ingrasat desi iidau extrem de putin sa manance. Este mereu flamand si imi este foarte mila de el. M-am hotarat sa i sterilizez pentru ca avea un comportament urat din cauza ca nu se putea imperechea.
Catelul Onciu nu l-am sterilizat si imi este mila sa ii fac asta . Nu ii dau drumul si sunt atenta sa nu se imperecheze.
Oricum sunt pentru sterilizare
I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 05, 2011 1:34 pm

Si eu sunt pentru sterilizare!!
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 05, 2011 2:34 pm

Eu sunt pentru sterilizare!
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptySam Aug 06, 2011 5:50 am

Realizată înainte de pubertate, sterilizarea câinelui sau căţelei determină numeroase avantaje medicale şi comportamentale.

De ce este necesară sterilizarea ? Sterilizarea protejează căţeaua de maladiile datorate hormonilor sexuali. La nivelul ovarelor, ...apariţia chisturilor, determinată de secreţia abundentă şi prelungită de hormoni, oferă un climat favorabil infecţiilor uterine. Aceste infecţii sunt maladii severe care induc tulburări renale şi chiar infecţii abdominale dacă uterul se rupe. În aceste cazuri este necesară o intervenţie chirurgicală care este foarte delicată. Mamelele sunt deseori focarul tumorilor la căţelele în vârstă nesterilizate; în schimb apariţia acestora este redusă cu 99% dacă căţeaua este sterilizată înainte de primele călduri. Sarcina nervoasă este un fenomen normal la căţelele sălbatice. În sălbăticie, doar cuplul dominant are dreptul de a se reproduce, dar celelalte căţele joacă rolul de doică pentru micuţi. O reacţie hormonală le permite să aibă lapte fără să aibă pui. Această reacţie este inutilă la căţelele noastre, putând determina infecţii mamare datorate laptelui nesupt şi stătut.
În acelaşi timp, sterilizarea îndepărtează riscul unei sarcini nedorite. Ea este indispensabilă în cazul căţelelor diabetice, stabilizarea acestei boli neputând fi făcută în prezenţa hormonilor sexuali. Dacă aveţi un mascul, castrarea permite evitarea fugii sau a încăierărilor determinate de cauze sexuale. În acelaşi timp unii câini sunt dificil de stăpânit în timpul plimbării, aceştia încercând să abordeze femelele în călduri care trec pe lângă ei. Din punct de vedere medical, castrarea reduce riscul tumorilor de testicule şi al hipertrofiei benigne a prostatei. Pentru a evita aceste complicaţii, vârsta ideală pentru sterilizare este între 6 şi 7 luni pentru rasele mici şi între 10 si 12 luni pentru rasele mari. După sterilizare, animalele îşi modifică metabolismul, nevoia lor de calorii diminuându-se. O urmărire permanentă a greutăţii, o alimentare adaptată şi un efort fizic zilnic vor permite prietenului dumneavoastră să-şi menţină silueta.
Avantajele sterilizării câinilor

Pentru proprietarii care nu au mai avut câini până în prezent, operaţia de castrare, respectiv sterilizare, a animalului poate fi o decizie dificil de luat. Ca în cazul oricărei operaţii există o serie de riscuri însă există şi multe avantaje. Iată la ce te poţi aştepta în urma operaţiei.
Câinii necastraţi pot încerca adesea să fugă din curte când simt în apropiere o femelă în călduri. Un lucru similar se poate întâmpla şi în cazul unui câine de apartament care este scos la plimbare în parc. Acesta va forţa lesa pentru a scăpa şi pentru a fugi după căţea. În urma castrării, câinii nu vor mai avea aceste obiceiuri.
Câinii castraţi nu se vor mai manifesta agresiv în prezenţa altor câini. De asemenea, riscul ca aceştia să devină agresivi cu familia pentru a o domina, scade considerabil. Câinii pot adopta comportamentul de a-şi marca teritoriul, un lucru neplăcut pentru proprietar. Castrarea va duce la eliminarea acestui comportament. Odată cu îndepărtarea testiculelor câinele nu va mai suferi de cancer la nivelul testiculelor. De asemenea, aceştia vor avea mai puţine probleme cu prostata şi vor fi mai puţin susceptibili tumorilor perianale.

În urma operaţiei pot apărea o serie de complicaţii, provocate în special de anestezic. Cu toate acestea, statisticile sunt foarte încurajatoare. Un număr extrem de mic de câini prezintă alergii la anestezic. Totodată, şansele ca acesta să moară sunt mai mici de 1%.
Dureri: Ca orice operaţie, castrarea nu este lipsită de dureri. Câinele va experimenta durerile în primele zile după operaţie. În mod normal medicul ar trebuie să prescrie medicamente care să calmeze aceste dureri.
În unele cazuri, comportamentul unei căţele se poate schimba după operaţia de sterilizare. Aceasta va deveni mai calmă şi mai afectuoasă. Cazurile în care comportamentul căţelei se schimbă în rău, aceasta devenind agresivă, sunt foarte rare.
În urma operaţiei, creşterea apetitului poate fi întâlnită la aproape toate exemplarele. Din această cauză, căţeaua poate lua uşor în greutate dacă nu se respectă un program strict al mesei. Pentru a evita creşterea în greutate căţeaua trebuie să mănânce zilnic la aceleaşi ore şi să nu i se dea cantităţi mari de hrană.
Castrarea sau sterilizarea câinilor sau căţelelor nu va afecta eficienţa şedinţelor de antrenament. Din contră, animalele vor acorda mai multă atenţie şedinţelor de antrenament iar atenţia nu le va mai fi distrasă de prezenţa altor câini.

Infecţii ale operaţiei. În urma operaţiei, dacă nu sunt îngrijiţi corespunzător, câinii pot face infecţii. În cazul în care microbii ajung în zona operaţiei vor găsi un mediu propice pentru a se înmulţi, provocând câinelui infecţii. Acestea pot fi însă tratate de medicul veterinar cu antibiotice.
Riscurile cresc odată cu vârsta. Operaţia de sterilizare a căţelelor este mult mai riscantă decât cea a câinilor. Deoarece odată cu înaintarea în vârstă operaţia va deveni mai complicată, iar recuperarea mai greoaie este recomandat ca aceasta să se facă în primul an de viaţă.
Creşterea în greutate. Creşterea în greutate după operaţia de castrare sau sterilizare a câinilor, respectiv a căţelelor, este un mit. Cu toate acestea, afecţiunea poate apărea în cazul în care proprietarul nu îi asigură câinelui o dietă adecvată. Pentru a evita luarea în greutate, câinele nu trebuie să fie hrănit excesiv. De asemenea, trebuie să se respecte dieta dată de medicul veterinar şi să i se dea zilnic să mănânce la aceleaşi ore.
Totodată, în urma operaţiei, unii câini au tendinţa de a se calma şi de a nu mai face la fel de multă mişcare ca înainte. Este recomandat ca proprietarii să respecte în continuare orarul si durata plimbărilor pentru ca animalul să se menţină în formă.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyDum Aug 07, 2011 7:52 pm

dumneaei este Fetitza..o proaspat aciuata prin zona si putin cam...insarcinata !!! Twisted Evil
pentru ca eu o deparazitasem cu constiinciozitate intern si extern, o mai si hraneam, catzica evea burtica mare si pliiiina de puisori...


Pro sau contra sterilizare  Fetica

nu sunt fosrte mandra de fapta mea, insa am chemat urgent vetul !!!

fetitză anesteziata:

Pro sau contra sterilizare  Resizeoffetst

fetitz fara copilasi...for ever !!! Twisted Evil


Pro sau contra sterilizare  Fetyst

si uite asa, catzica e acum zglobie si voioasa...insa e cam prea voioasa si se da la facut ordine prin teritoriu....sper ca nu care cumva sa deranjeze vreun biped prea sensibil !!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyDum Aug 07, 2011 8:06 pm

sterilizarea este asa dar privita din mai multe puncte de vedere:

--al PROTECTIEI ANIMALELOR....nu exista protectie a animalelor fara sterilizare !!...cum am putea de fapt vorbi despre protectia animalelor in conditiile in care ele se inmultesc necontrolat, dand nastere unor amarati nevinovati, victime sigure ale strazilor si bipzilor fara suflet !

--MEDICAL...exista, desigur si ceva riscuri, insa prefer riscurile sterilizarii decat riscurile "nesterilizarii"...adica as da orice doar sa nu mai vad pui neputinciosi printre picioarele nepasatoare al trecatorilor si rotile grabite ale masinilor...puiuti flamanzi , insetati si vesnic haituiti pe care in final ii pandeste cu lacomie...nemiloasa moartea !

tot medical vorbind, pot spune din propria experienta , ca pisele mele, (batranele) incepeau de vreo 2 ani, sa raceasca urat la inceputul toamnei....cea mai batrana, kiki, am crezut intr-un an, ca o pierd, asa rinotraheita urata a facut.....am salvat-o cu injectii si repaos la pat Laughing ...deasemenea, fiica dumisale, katiusa, asisderea , luand exemplul mamei, racea puternic si nu-si revenea fara antibiotic...ei bine, de 3 ani, --de cand le-am sterilizat--desi au mai racit, nu am mai fost nevoita sa apelez la antibiotic....deci, categori, imunitatea a crescut datorita faptului ca nu si-au mai consumat energia si vitatlitatea pe cele 2-3 nasteri din timpul anului !

riscul ingrasarii este vizibil ameliorat, daca animalutzul este lasat liber afara si nu la viata sedentara intre 4 pereti !
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyDum Aug 07, 2011 8:29 pm

deci: din punct de vedere al Protectiei Animalelor, 100% pentru
din punct de vedere Medical, 90% pentru

insa, mai este un punct de vedere: --MORAL !!!...din acest punct de vedere, sunt 99% impotriva !!...din pacate, nu e normal si corect, sa intervenim in ordinea fireasca a lucrurilor lasate intr-un fel sau altul de Creator !...insa imi calc pe inima aici, stiu ca nu e bine, dar respect aceasta ordine a firii, doar in libertatea salbaticiei...da, acolo legea naturii sa-si spuna cuvantul...aici insa, nu putem lasa puii sa apara atunci cand vor "parintii" lor sau de cate ori vor domniile lor !...

nu, nu e moral deci, dar amintindu-mi iarasi tristetea de negrait a unei cateluse cu pui pe marginile drumurilor, flamanda, cu capul plecat pe jos, mereu in cautarea vreunei cojite de paine, cu puiutii alergand disperati si infometati in urma ei...sau mai rau: puiutii abandonati, fara mama !!...oh, nu....dumnezeu sa ne ierte, dar mai bine sterilizarea !!!! ...probabil ca alegem dintre 2 cai gresite, pe cea mai putin chinuitoare !
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyLun Aug 08, 2011 11:19 am

de acord cu tine yoana , mai bine sa intervenim decat sa vedem cum animalele sunt chinuite pe strazi , fara mancare , apa ,batute , alungate, stranse in adaposturi unde se intampla tot felul de atrocitati.
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyLun Aug 08, 2011 5:44 pm

Asa este!!
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyJoi Aug 18, 2011 3:11 pm

multumim doamnei Violeta F pentru donatia facuta .cu banutii de la dansa am sterilizat aceste doua pisici , culese de la mine de la bloc , adoptate de mama pentru ca nu m-a lasat sufletul sa le las in strada dupa ce am reusit sa gasesc stapani pt puisori.cea alb cu negru este mama pisoiului pastrat de sotul meu , fetta alb cu negru , cea tricolora este si ea mamica , are doi puiuti fetita si baiat , au o luna :)vor fi gata in cateva zile de adoptie
Pro sau contra sterilizare  DSC01112
Pro sau contra sterilizare  DSC01116
imi cer scuze dar nu stiu sa pun pozele mai mici
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyJoi Aug 18, 2011 7:05 pm


felicitari !...micutzele de ele...vor suferi vreo 3 zile, dar vor fi fericite dupa aceea....

redimensioneaza pozele in calculator, mai intai...am explicat pe forum cum se procedeaza !!!...sunt in format ACDSee???
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyJoi Aug 18, 2011 7:09 pm



simona a scris:

imi cer scuze dar nu stiu sa pun pozele mai mici


https://animalutze.catsboard.com/t149-postare-poze-pe-forum

sper sa reusesti, succes ! Smile
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 19, 2011 6:24 am

am vb acum cu mama , ca pisoii sunt la ea in grija , a zis ca cea cu negru deja se simte mai bine , nu are tendinta sa se linga , ii este mai greu sa ii dea antibioticul ca nu vrea sa il inghita , ea este si mai salbatica , musca si se cam chinui , am rugat-o ca acel sfert de pastila pe care trebuie sa il dea zilnic sa il rupa in bucatele mici mici si sa il puna in bucatelele de mancare umeda.Cea tricolora este inca speriata , pe ea ieri am sterilizato , nu a primit puiutii la tata , posibil sa mai dureze cateva zile pana ii accepta , cred ca o si doare ca astia mici baga gherutele.Cei mici sunt ok , le-am dus mancare umeda si crante din cele mai mici , mananca singurei si chiar se cearta de la bucatelele de carnita umeda.
Revin cu vesti despre starea lor maine.
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 56
Localizare : Italia

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 19, 2011 10:28 am

Simona este una dintre putinele persoane din Romania constiente de urmarile benefice ale sterilizarii. Copiii nostri de pe forum pot invata acum de la ea, ca si de la Carmen sau Yoana, multe lucruri bune si le pot transmite colegilor, prietenilor si parintilor lor. O alta lupta pro sterilizare duce, de multi ani si doamna Cornelia din Breaza.
http://www.gozh.nl/wb/pages/posts/opvang-breaza-blijft-zwerfdieren-vangen-en-sterliseren98.php
Datorita tenacitatii ei, este acum unul dintre rasfatatii GOZH. Ajutorarea animalutelor, in ROMANIA, incepe si se termina cu STERILIZAREA....
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMar Aug 23, 2011 6:45 am

Am reusit sa ma mut la casa , visul meu de cand ma stiu , sa am posibilitatea sa ajut mai multe animalute .Momentan stau la soacra mea pana casuta noastra va fi gata.Imi place aici pt ca pisoii mei si catelusa alearga si se joaca in voie, dar sunt si trista Sad am sa va spun si de ce.Am fost intampinata de 5 pisoi , trei fete si doi baieti , toti slabi , puricosi si bolnavi Sad.Am ramas socata sambata dimineata cand m-am trezit ,ca de obicei la mine acasa , sa le dau de papa la pisoi dar am ramas socata.Cutiile si farfuriile lor pentru papa erau sub orice critica , murdare , apa era verde si maloasa , iar in loc de mancare ghiciti ce era.........papusoi macinat de ala cum se da la gaini , urluiala parca ii zice , inmuiata cu apa , sa mor cand am vazut.Il chem si pe sot sa isi dea si el cu parerea , ca poate eu de nervi nu mai realizam ce e acolo.........dar asa era , papusoi macinat mai mare inmuiat cu apa:(.M-am apucat am spalat farfuriile si cutiile lor , le-am pus la scurs ,am schimbat apa , ce mai la fel cum procedez cu animalutele mele.Ma vede bunicul sotului si imi spune ca ce spal castroanele ca doar is pentru mate si caini , ca doar nu fac oua sau dau lapte , ce ma agit asa.Incerca-ti sa explicati unui mos cum sta treaba , m-am lasta pagubasa , nu am avut cum sa il fac sa inteleaga ca daca acel animal nu produce nimic nu inseamna ca ne batem joc de el.
Pe urma alt soc , pisicle gravide , una deja fatata si una care sta sa fete.Ii zic lui soacramea sa le duca la sterilizat , ca ce face cu puii pe urma.Ceia ce mi-a spus ma lasat fara cuvinte, citez exact :"Mama eu am o karma de dus , din cauza ca am facut ateatea avorturi , acum trebuie sa asist la cat mai multe nasteri de pisic , ca Dumnezeu sa ma mantuiasca .".O intreb dupa ce fata si cresc puii ce se intampla cu ei ?Ea imi zice si mai senina ca bunicul ii pune intr-un sac si ii duce la oamenii care au vaca , care ii cunoaste el.Incerc sa ii explic ca doamne doamne nu o sa o mantuiasca pentru ca nu face pomana complet , adica asteapta sa cresca marisori si pe urma eu consider ca ii omoara , adica cum sa ii arunci tu peste gard la om fara sa te gandesti ca poate acolo e un catel care nu suporta pisicle , sau un om care la fel nu suport pisile.A zis ca asta e ea si-a facut datoria.Luni seara dupa ce ajung de la munca , ma apuc sa dau de papa la animalute , la ale mele si la cele din curte , iar ma vede soacramea si imi zice "mama ce bine imi pare ca ai venit , de acum nu mai am nici un stres cu matele astea ,stiu ca tu te ocupi ele , le dai mancare , etc, dar acum ar trebui sa le dau ceva de viermi si de purici , zice ea , ca poate iau ceva ale tale de la astea din curte.II spun ca ale mele sunt vaciinate , deparazitate intern si extern si momentan nu o sa fie problema , dar pentru sanatatea lor ar trebui sa le faca o deparazitare.Am impresia ca toate au raie auriculara , vad ca umbla asa cu urechile plecate , sa scarpina foarte des , si desteapta de soacramea le pune ulei cald in urechii ca sa se curate.In fine , am ramas fara cuvinte si dezamagita de cum isi trateaza animalele .are ea o mata din toate astea care zice ca e a ei , Miaunica , nu va ganditi ca o trateaza altfel , ca ii da altceva de mancare , nu nu.Ii zic ca o ajut cu sterilizarea pisicilor momentan , doar ca ea trebuie sa le duca si sa le aduca de la vet , pentru ca eu nu am cum .imi zice ca e pacat mama , cum sa le scobesti Smile, pai bine femeie , dar pacat nu e sa arunci puii fara sa te gandesti cum se descurca ei ?Mai am de lucru cu ea , sa inteleaga ca trebuie sa le sterilizeze , sa lase karma ei si sa se gandesca si la pisici dar si la pui .A si nu mai zic ca tot drumul sunt numai pui de pisica si catei morti , loviti de masina sau morti de foame.E dureros ca omul de tara nu intelege ca animalul trebuie sterilizat.........Sunt socata , va rog sa ma crede-ti , toata noaptea am facut planul ca tiganul cum sa fac si cum sa dreg .Parca toata noaptea am muncit asa sunt de obosita .

Chiar daca ma lupt cu morile de vant nu ma las , ca a zis ca Simona se descurca pe urma cu pisoii , ca doar eu ma pricep si stiu ce tre sa fac sa le gasesc stapani , va da-ti seama ca , cat stau aici nu pot sa le vad lesinate de foame , de sete , sau puii pusi in sac si aruncati.

Va tin la curent si pentru cei care sunte-ti sceptici in legatura cu sterilizarea , va rog eu sterilizati , ganditiva la cate animale sunt fara stapan , chinuite de sete si foame.
Pupici.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyJoi Aug 25, 2011 7:32 am

simona, imi pare rau sa te anunt, ca esti abia la inceputul aventurilor !! Laughing

insa astea au si partea lor buna: n-ai timp sa te plictisesti si candva iti vei aminti cu amuzament de ele !

iti dai seama ca animalutele din TOATA curtea, vor fi ale tale !! Laughing norocul lor !!...a dat fericirea peste ele !...gandeste-te totusi ca e grozav faptul ca soacra te lasa sa te ocupi de ele !...mai rau era sa te eticheteze din prima ca fiind "nebuna cu matzele" !! (asa cum a definit-o un primar pe o adaevarata doamna a animalutzelor nevoiase!)

mult succes, draga !

ps. eu propun sa-ti deschizi un topic al tau pe sectiunea "asociatii, organizatii, persoane fizice....", unde sa-ti prezinti propria "gradina zoologica" Very Happy si munca de sterilizare si dare in adoptie pe care o desfasori !

ps2. iti dai seama ca vrem si poze de la noua ta casuta si noile tale patrupede !
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Motanelul Tomita este bolnav   Pro sau contra sterilizare  EmptySam Aug 27, 2011 8:04 am

Am mari probleme cu motanelul meu Tomita. A facut blocaj renal, nu poate sa urineze. Am ajuns la timp cu el la medic.
A mai facut blocaj dar l-am putut salva eu fara medic cu gel Uroslyn si bobite Royal urinary . De data asta a fost grav, avea spasme si gemea tare si indelung. A fost anesteziat si i s-a pus o sonda ca sa i se scoata urina. A iesit urina cu sange si nisip.
Dr. Liviu Gaita de la Ortovet, care l-a tratat aseara, a spus ca trebuie operat . Operatia costa 350 Ron si imi poate oferi doar o reducere de 20% adica 70 Ron. Aseara am achitat deja 93 Ron.
O doctoruta mi-a spus acest blocaj este din cauza faptului ca a fost castrat dar dr. L Gaita a spus sa asteptam luni rezultatul analizelor.
Deci sterilizarea la motani este cu aceste urmari grave si pentru animalut si pentru buzunarele noastre.
Si oricum este posibil sa nu reziste anesteziei la operatie. Aseara am semnat inainte de interventie o hartie prin care imi asum riscul anesteziei si a interventiei . Si la operatie va fi la fel.
Tomita are 2 ani s jumatate si l-am castrat cand avea aproape un a pentru ca facea tare urat.
Doamne ajuta!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMar Aug 13, 2013 7:18 pm


carmen, ce mai face tomita?? stiu ca la motanii castrarea e cu consecinte.,mai ales pentru motanii "de interior". Am si eu un motanel si chiar daca e de "exterior", nu prea imi vine sa il castrez, desi vad cum se bate la greu cu altii, petru diverse motive "baietesti"...

tu ce hrana i-ai dat lui tomita?...eu stiam ca lamotanii castrati se da tot timpul bobitze "urinary".
Sus In jos
diana05
Membru Forum Animalutze
diana05


Mesaje : 341
Data de inscriere : 23/10/2012
Varsta : 25

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyLun Aug 26, 2013 4:27 pm

eu una sunt PRO...dar stau totusi cu o frica in mine....gandindu'ma la pisicuta Claudiei...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMier Sept 04, 2013 5:47 pm

fie ca am trecut prin ce am trecut eu te sfatui sa iti duci pisica sau motanul ce ai la sterilizat dar la un medic bun .
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Raspuns   Pro sau contra sterilizare  EmptySam Sept 14, 2013 8:44 am

yoana a scris:

carmen, ce mai face tomita??  stiu ca la motanii castrarea e cu consecinte.,mai ales pentru motanii "de interior". Am si eu un motanel si chiar daca e de "exterior", nu prea imi vine sa il castrez, desi vad cum se bate la greu cu altii, petru diverse motive "baietesti"...

tu ce hrana i-ai dat lui tomita?...eu stiam ca lamotanii castrati se da tot timpul bobitze "urinary".
Dupa sterilizare Tomita a fost cativa ani bine cu bobite pentru pisici sterilizate. Apoi asa cum deja stiti Tomita a facut de cateva ori blocaj de urina. Medicii de la Ortovet mi-au spus de prima oara ca trebuie operat. Din cauza ca operatie este scumpa nu am putut sa il operez la primul blocaj. Abia dupa al treilea blocaj cand ar fi murit a fost operat in regim de urgenta. Mama si fiica mea m-au ajutat cu bani pentru operatia costisitoare. Multi spun ca motanii sterilizati sunt predispusi mai mult la aceasta problema. Dar doctorita care l-a operat pe Tomita cat si cei de la Ortovet spun ca au avut multe cazuri de motani necastrati cu aceasta problema si au trebuit operati. Dupa operatie Tomita a mancat bobite urinari de la Royal un an de zile si acum poate manca bobite pentru pisici sterilizate.

Din pacate de cateva luni de zile Tomita are o boala de piele, i-am facut mult tratament si mananca de mult timp bobite speciale pentru blana si piele de la Royal S-a mai atenuat dar nu ii trece de tot. Aceeasi problema a avut-o mai intai Roza dar ea araspuns la tratament mai repede desi este mult mai batrana. Roza este sterilizata si ea din 1998 si nu am avut probleme cu ea dact o singura data , a racit.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Sterilizari   Pro sau contra sterilizare  EmptySam Sept 14, 2013 8:59 am

Parerea mea este ca sterilizarea trebuie facuta chiar daca sunt si riscuri.
Dupa sterilizare cainii devin mai docili. Atat cainii cat si picicile nesterilizati sunt mai agresivi, se bat intre ei si se pot imbolnavi cu ocazia imperecherii cu animale bolvave .

Eu am sterilizat multe animale comunitare atat caini cat si pisici inca din anul 1998. Roza a fost prima , era pe strada pe atunci. Majoritatea cainilor cat si pisicilor post operator au fost returnati in strada la scurt timp dupa operatie. Dar de toti am avut grija sa le dau antibiotic Sinulox 5 zile si sa ii hranesc si sa le tai atele. Mai nou acum l-am sterilizart si pe Onciu, cu 10 zile in urma , in programul de sterilizari gratuite a cainilor cu stapani. Este bine si parca este si mai docil decat inainte.
Foarte important Nu am avut probleme cu nici un animal , infectii sau altceva asemanator, desi majoritatea au fost sterilizati in programele gratuite cu primaria. Cred ca Cineva acolo sus a avut grija.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyVin Aug 22, 2014 4:10 pm



Carmen, ai sterilizat vreodata pisici la 4 luni?...sau sub 6 luni?? sau ai auzit pe cineva s-o fi facut?
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMar Aug 26, 2014 7:07 am

buna
femele am auzit ca se sterilizeaza de la 4 luni , eu am avut sterilizate de la 6 luni , au fost ok , dar doar femele .am sterilizat un motan sub un an care a facut blocaj renal , intr-o saptamana a murit .stiu pe cineva din galati care sterilizeaza femele de la 4 luni , nu sunt probleme , dar ca orice operatie exista si riscuri.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMier Aug 27, 2014 6:50 am



merci mult de raspuns...am vazut ca si in lege se specifica o astfel de sterilizare-care este de fapt obligatorie !!
am niste miaunici de dat si e bine de stiut.

dar catelusele pot fi sterilizate de la 4 luni?

tu ce mai faci, sim? cum te mai descurci? mai povesteste-ne pe pagina ta si mai pune si poze cu miaunicile tale...si cu buburuza !! Very Happy
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  EmptyMier Aug 27, 2014 7:50 am

buna
la catei din cate am citit si am auzit vorbindu-se despre cica nu e prea indicat decat a varsta de 6 luni.acum nu stiu de ce ar merge la matoaice , femele , si la catei nu .

putin off topic Very Happy despre mine ce sa zic .....sunt obosita de nu mai pot, cand am decis sa ma bag in treaba asta cu adapostul am crezut ca voi avea ajutor, e greu sa cauti mereu mancare , bani de tratamente ,imi vine sa o las balta uneori ..., am nevoie de o pauza dar nu are cine veni sa aiba grija de matoaice , 25 la numar acum in adapost , plus alte 25-30 pe la diversi care asteapta sa fie adoptate .poze cu gaza voi pune azi Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pro sau contra sterilizare  Empty
MesajSubiect: Re: Pro sau contra sterilizare    Pro sau contra sterilizare  Empty

Sus In jos
 
Pro sau contra sterilizare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Animale care au nevoie de ajutor
» pisicot alb cu negru din bacau

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: