Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Mica-pisicuta din adapost

In jos 
+5
Denyssuka
adriana
Spinu Patricia
Carmen
yoana
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Aug 13, 2011 2:27 pm


am vazut-o atat de retrasa pe patutul din adapost...nu manca nu se juca ...statea izolata, facuta ghem, aparandu-se singurica de frig !...un ochi ii curgea tare iar mucozitatile nazale erau galbui...respira greu si aveam senzatia ca se inabuşă ...


Mica-pisicuta din adapost Mica1u


am luat-o cu mine...nu am putut s-o las acolo unde stiam ca s-ar fi stins chinuita ...


Mica-pisicuta din adapost Mica2



Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Aug 13, 2011 2:34 pm



am trecut, indrum, pe la vet...insa...este a treia zi de antibiotic injectabil iar Mica e mai rau...mult mai rau...se inneaca in mucozitati...nu poate respira bine iar de mancat nici atat ! Sad e atat de bolnavioara !!!...dar face atat de multi cozonacei /minut !!...si toarce de cred ca alta pisicuta in locul ei ar fi ragusit de mult !...mi-e teama ca o voi pierde !!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Mica, pisica   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Aug 13, 2011 4:02 pm

Ati facut un gest extraordinar ca ati luat aceasta pisicuta.
Dupa ce se va face bine daca nu vrei sa o pastrezi eu voi fi pregatita sa dau anunt pentru adoptia ei.
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Aug 13, 2011 7:09 pm

nu stiu cat de bine am facut...daca moare, voi fi torturata o viata !!!!

azi am fost sa-i fac injectia si am simtit ca lesin...era uda toata pe fata ...ii curgeau secretii si din ochi si din nasuc...iar la gura avea spume !!!!!....am fost urgent la vet...i-a facut atropina pentru diminuarea secretiilor si un alt antibiotic mai puternic...

doamne, e atat de scumpica si neputincioasa !!...face cozonacei cu disperare, probabil si pentru faptul ca nu poate respira....nu a mancat nimic se e uda toata pe fata...of, doamne...n-o pot ajuta cu nimik...toarce repede si ma maseaza cu labutele cerandu-mi parca ajutorul...sa-i dau aerul de care are nevoie sa respire !!
pana maine mi-e teama ca o voi gasi zbatandu-se...sau fara suflare ! Sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Aug 14, 2011 2:49 pm



Mica e tot mai rau...parca ii fac injectii cu apa !!..nu mananca nimik pentru ca este toata inflamata cu secretii...se sufoca, iar eu , alaturi de ea!

sunt pur si simplu disperata...nici nu moare nici nu traieste...nu pot sa-i fac poze...n-as suporta sa o mai vad asa...

slabeste pe zi ce trece...n-am mai avut niciodata un astfel de caz....ce vina o fi avand sarmana sa duca o asemenea cruce???
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Sfaturi   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Aug 14, 2011 3:03 pm

Este foarte bine ca i s-a administrat antibiotic. Neaparat daca nu mananca trebuie adminstrat cu injectii hrana lichida, vitamine si altele care sa inlocuiasca hrana solida.
Poti sa incerci acasa si cu ceva pateu de ficat sau branza topita sau ceva mezeluri apetisante.
Si multa dragoste.
I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Aug 14, 2011 5:29 pm

Doamne prin ce trece micuta daca o lasam acolo mai rezista vreo zi!Sper sa se faca bine sanatoasa,si foarte fericita!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 1:28 pm


ieri am fost iarasi urgent la vet...pisicuta nu poate in continuare sa respire si cu atat mai putin sa manance...era alba la ochisori , nasuc si buzitze !!!...nici nu mai putea mieuna !!...am crezut ca o voi pierde...

am inceput hidratare puternica cu ser si glucoza...azi parca e putin putin mai stabilizata, dar inca departe de reusi sa pape singura sau macar sa bea apa !! nu stiu ce voi reusi cu ea ! Sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 2:40 pm

Tot ce putem face este sa ne rugam pt ea! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Bun tratament   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 4:13 pm

Foarte bine cu administrarea glucozei si hidratarea. Ca dovada ca s-a stabilizat putin.
Exact asa au fost tratati si Tomita si Roza acum ceva timp cand au fost amandoi bolnavi.
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 7:09 pm



dar totusi nu a mancat si baut nimic pana acum (adica 6 zile la mine acasa, plus nu stiu daca o fi mancat in adapost)...tomita si roza au fost la fel??..cat mai rezista doar cu hidratare artificiala siantibiotic???
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 10:06 pm

yoana,imi pare rau ca treci cu pisicuta prin asa ceva,eu am avut pisicute cu gripa felina tot cu simptome asemanatoare dar nu au avut nevoie de perfuzie decit poate o zi,sau doua,eu incerc sa uit cit am tras cu ele,ca sa te mai linistesti poate ar fi bine sa vorbesti cu dr.care mi le-a salvat pe toate chiar luna trecuta.iti las un nr.de la urgente pe privat,sper sa te ajute iar pisica sa isi revina.Aici dr.are o perfuzie cu multe vitamine,dupha-lite...
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Aug 16, 2011 10:08 pm

yoana a scris:


dar totusi nu a mancat si baut nimic pana acum (adica 6 zile la mine acasa, plus nu stiu daca o fi mancat in adapost)...tomita si roza au fost la fel??..cat mai rezista doar cu hidratare artificiala siantibiotic???

Imi pare rau Sad
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Despre Mica   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 6:01 am

Nu a fost chiar atat de grav pentru ca erau in casa si dupa doar 2-3 zile, nu mai tin minte exact, am fost la doctor. Eu cred ca Mica era in suferinta de foarte mult timp si de aceea refacerea este mai grea. Imunitatea este scazuta fiind o pisica de afara practic, neingrijita la fel ca o pisica din casa.
Ne rugam diseara. Da ?
I love you
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 6:03 am

Sa ne rugam la Dumnezeu?
Da !!! , eu ma rog in fiecare seara Very Happy
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 6:28 am

Sper sa fie puternica si sa lupte pt viata ei! Sad Sad Sad
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 6:30 am

Hey o veste buna ...
Am loc la mine pt 3-4 pisicute si 1 catel/caine Very Happy
Hey daca aveti cazuri mai speciale ma ofer sa le ingrijesc si apoi sa le donez...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 8:35 am



pustoaico, esti grozava , tu copila mica si cu inima atat de mare !!!....si parintii tai minunati ! (vrem si noi , nu ai mai multi sa ne dai si noua??? Very Happy )

insa distanta se pare ca e un impediment pentru a ne ajuta reciproc....sunt bune insa si discutiile constructive !...


da, ne-am propus, eu si carmen, sa ne intalnim in rugaciune, pentru mica...cine vrea, sa ni se alature pentru a o salva...mi-e atat de teama cand merg la ea....eu tremur de frica iar ea de "nemancare"....sincer, nu stiu ce va fi, insa nu pot decat sa sper....
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Aug 17, 2011 8:37 am

Saracuta Sad
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:15 pm



am o surpriza placuta pentru voi, cei care ati indurat alaturi de noi...Mica e muuuult mai bine !!!...multumesc sf Modest--ocrotitorul animalelor--, caruia m-am rugat sa intermedieze la Doamne-Doamne, pentru ca simteam ca nimic nu mai functineaza, si desigur, lui carmen si tuturor celor ce au fost alaturi de Mica prin rugaciune si ganduri bune !!

oricum, inca nu e gata....maine e a 7 a zi de antibiotic , dupa inca 3 zile de alt antibiotic mai slab, pe care l-am facut la inceput, degeaba...

azi am fost cu emotie la micutza mea, cu apa proaspata si calduta si lapte...insa nimic !!!....nasucul ii este inca forte infundat si nu cred ca are miros sa adulmece...ok, mi-am zis.....hai sa venim cu fripturica, atunci....si am pus cateve bucatele taiate scurticel, calde si proaspete...nimic, insa !!!....m-am enervat...eu salivam langa ea si ea nimic...si-atunci, am facut ce mi-a soptit sf Modest: am luat-o frumos de capusor si am frecat-o bine la botic, cu fripturica....s-a zbatut, si s-a scarbit rau de tot !! lol! insa....dupa aceasta operatiune sadica, s-a lins !!!...si, am constatat ca nu s-a mai ingretosat asa tare...hehehe...ei, acuma-i acuma...am repetat operatiunea cu insistenta dusa pana la fortare, si, intr-un final, victorie !!!!...Mica mea si-a amintit cum e sa papi bun !!!....apoi a inceput, desi tot obligand-o, sa mestece cu pofta bucatele ce i le bagam eu in gurita !! cheers nu am mai insistat, ca nu cumva sa i se faca rau, stiind ca de vreo 7-8 zile n-a papat nimic...

suntem deci, pe drumul cel bun !!

adriana, n-am mai sunat la vetul tau, pentru ca, sper, nu mai e cazul.....oricum, merci mult de preocupare !

si carmen, spuneai ca ma vei ajuta cu adoptia...merci si tie, insa nu o voi da...iti dai seama ca o buna bucata de vreme va fi foarte sensibila, mai ales ca vine frigul !

insa, cine stie...Mica mea are , cum spuneam, 7+3 zile de anitibiotic...care dintre voi a facut atat de mult antibiotic vreunei pise, sau mai mult???....mi-e teama sa nu fie totusi si asta o problema !

Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:18 pm

Ma bucur pt ea si pt tine :-*
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:38 pm



si sf modest mi-a mai facut o minune mare mare de tot...insa o voi povesti pe un alt topic....de catei ! Smile
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:40 pm

Poti pune niste poze dupa ce se repara?As vrea sa vad cum a evoluat dupa ce se va reface de tot!
Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:49 pm

Si eu vreau poze ... o sa le fac si eu la animalutele mele noi poze Very Happy
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 12:54 pm


adevarul este ca am fost tentata sa-i fac poze acum 2-3 zile, dar nu am putut...daca ar fi murit n-as fi suportat sa o vad atat de decazuta !!...slaba moarta, cu fatzuca ascutita (nu mai era rotunjoara ca in primele poze), cu secretii abundente, galbui (adica purulente) la ochi si nas...iar din gurita ii curgea meru saliva...o imagine de cosmar...

acum este insa uscatica si dă sa se rotunjeasca iar....voi face poze dupa ce va fi o lady, frumusica si gratioasa....asa cum sunt pisicutele de neamm bun !! queen


Sus In jos
Denyssuka
Membru Forum Animalutze
Denyssuka


Mesaje : 185
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Aug 18, 2011 1:02 pm

Si Ketty a inceput sa slabeasca Sad
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyLun Aug 22, 2011 8:54 am

Deny a scris:
Hey o veste buna ...
Am loc la mine pt 3-4 pisicute si 1 catel/caine Very Happy
Hey daca aveti cazuri mai speciale ma ofer sa le ingrijesc si apoi sa le donez...

Buna,Deny,am si eu citeva cazuri deosebite cu citeva pisicute carora inca nu le-am gasit stapini,desi sint foarte frumusele.Doua din ele au fost salvate din Galati ,pentru ca una fusese de 3 ori in pericol de moarte,de cind e pui,si nimeni nu a vrut-o desi e o pisicuta tricolora superba,alta a fost culeasa slaba dar tantosa de linga o benzinarie,si ea are un model deosebit,iar un motanel negru cu citeva fire albe aducatoare de noroc nu a fost dorit de nimeni,iar intre timp am mai cules altul mic cu ochi albastri,care a facut reactie la purici si i-a cazut din blanita de pe cap...se urca pe umerii mei fara sa il fi invatat,e o bijuterie...cu totii se inteleg bine cu o catelusa de vreo 3 luni abandonata la mine la colt care va fi de talie mica,din ce mi-a zis vet.Am cautat ruta trenurilor si am vazut ca de la mine as putea ajunge in 8 ore,insa un drum atit de lung nu as suporta fara o pauza,de aceea ma gindeam ca de acolo sa ajung la niste rude ale mele din calafat,am gasit si o cursa din Drobeta pina acolo prin firma Ilan,insa nu stiu unde e autogara si costurile,daca crezi ca poti ajuta cu preluarea pisicutelor si daca se poate si a catelusei si sa ma indrumi la acea firma,atunci m-as incumeta sa fac un drum asa lung,vara asta am fost pina la Bacau cu o catelusa insa mi-a trebuit o zi intreaga sa imi revin,am si probleme cu inima si nu imi e usor...aici sint citeva poze cu ele si povestea lor,acum am vreo 11 pisici acasa,si 13 caini... http://sufleteledelingamine.blogspot.com/
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Sept 14, 2011 1:19 pm

mica a reusit cu mare greu sa invinga boala care o pandea s-o ucida...am tinut-o izolata aproape 2 saptamani in magazie, ca nu cumva sa dea boala si celorlalte miorlaici !

iat-o , acum ceva timp, cand inca era necajita si sub tratament puternic, injectabil:


Mica-pisicuta din adapost 41477034


Mica-pisicuta din adapost 39689495

un ochi ii curgea foarte rau, iar nasucul era mereu acoperit de secretii purulente !

Mica-pisicuta din adapost 50898594


Mica-pisicuta din adapost 71529057

si iata-i si "primii pasi" prin gradina, in convalescenta

Mica-pisicuta din adapost 25419220

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Sept 14, 2011 1:53 pm

Ce scumpicuta e in penultima poza pare ca vroia sa vada indeaproape aparatul fota cu ochisorii mari si atat de fumusei!!!! Laughing Laughing Laughing Razz Razz I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Sept 14, 2011 1:58 pm

insa nu e inca un happy end !!...cosmarul continua !...la cateva zile dupa tratamentul puternic, am observat ca blanita i se rareste...mai intai pe burtica, apoi pe cap, picioruse....era clar: o boala de piele !

vetul mi-a spus ca-i raie....apoi a plecat in concediu...i-am dat 3 saptamani tratament de raie, dar...nimik !!!

vestea si mai rea ar fi ca ritza mea, care-i buna prietena cu mica si dorm impreuna, a luat si ea boala...e un cosmar...le fac baie de raie, dar le ung si cu unguente antimicotice...nu mi se pare nici o imbunatatire...simt ca ma ia un lesin pentru ca nici timp nu mai am...vine frigul si ele nu prea au blanita...iar baita va fi , dupa ce se raceste, practic imposibila !!...nu voi putea sa la fac baie si apoi sa le dau afara....iar in casa nu am voie sa le tin...uf...sa vad ce va iesi !
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Sept 14, 2011 2:13 pm

Ce groaznic! Crying or Very sad
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Tratament de raie   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Sept 17, 2011 5:13 am

Imi pare tare rau ca animalutele tale sunt bolnave.
La catei exista niste pastile fff ieftine (o pastila costa 0,5 Ron) care se dau : o pastila la 10 zile in combinatie cu Hepatoprotect. Se dau 2 sau trei sau patru pastile. Eu am tratat caini pe strada cu asa ceva. Am sa ma interesez la farmacie daca se pot folosi si pentru pisici sau daca exista ceva asemanator.
Adevarat ca sunt mai multe tipuri de raie dar dupa cum spui simtomele sunt cam aceleasi: le cade parul. Daca ai putea sa le faci niste poze fff aproape.
I love you
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Sept 20, 2011 2:52 pm

Eu am avut pisica cu raie mai demult si vet.ii facuse injectii cu ivermectina cred,dar nu poate fi alergie de la purici?unele pisici pierd parul din cauza asta,si eu am o pisicuta care chelise pe cap de la purici...si eu abia am salvat 3 pisicuti de gripa felina,stiu prin ce treci,unul s-a imbolnavit a treia oara in citeva luni...restul stau izolate intr-o camera,le aud cum striga dupa mine,dar pe hol am ciobanescul german care vrea sa se joace cu ele...si el a avut raie,stafilococi si multe altele,nici nu avea blana pe picioare,acum a inceput sa semene a caine,dar ptr.el am pus picaturi advocate,care nu se dau la pisici...poate stronghold face bine la pisicuti,in cantitate mica...
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Sept 20, 2011 4:19 pm

vai...saracutele de ele
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyJoi Sept 22, 2011 12:21 pm


nu prea mai inteleg nimik....pe mica si pe ritza, le spal de o luna cu Neostomosa, pentru raie...pe Mica, pentru tratare, iar pe Ritza, pentru prevenire....culmea, Mica, pare vindecata...insa, Ritza....priviti pe topicul ei, "Help !"

nu, nu e vorba de purici...asta mi s-a intamplat la o catelusa:ii cadea blana de la coada spre spate...m-am speriat ca-i raie si nu l-am crezut pe vet cand mi-a spus ca-i alergie la purici...hehehhe...mi-a dat picaturi de purici si pastilutze antialergice si imediat a regenerat blanasi e ok..

eu banuiesc insa acum, ca a fost raie combinata cu o micoza...la Mica s-a tratat raia, iarRitza a ramas cu ciuperca... Twisted Evil

am un razboi de dus, pe care nu-l doresc nimanui...
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Oct 08, 2011 9:25 am

Ce mai fac pisicutele tale?
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Oct 09, 2011 1:56 pm

povestea pisicutei din adapost inca nu s-a terminat...mica si prietena ei, ritza, inca fac tratament...dupa ce 2 saptamani le-am tratat la sfatul unor amici si n-am rezolvat nimik, a venit in sfarsit vetul meu din concediu...tratamentul "fetelor" a fost schimbat de urgenta, si, dupa alte cheltuieli si sperante, parca,parca se vede o luminita la capatul tunelului...

le-am facut , dupa o luna de Neostomosan pentru raie, inca 2 saptamani de fluconazol pentru micoza....o amica mi-a recomadat, spunand ca la pisele ei, a functionat...dar uite ca la ale mele, nu !...am folosit si 2 tipuri de unguente antimicotice, insa tot nimic !

vetul le-a trecut pe Nizoral si o solutie cu care sa le spal pe"rani"...parca e ceva mai bine...petele se mai dilueaza...insa era s-o patesc iar cu Mica !!!...in miez de zi, cand era soare, le dadeam cu solutia pe capusor, insa , imediat dupa ce pleca soarele in spatele muntilor, se racea deodata..astfel, mica mea a racit iarasi, ca n-a mancat o zi si nici nu vroia sa bea nimic...m-am speriat cumplit, crezand ca iar o iau de la capat cu rino-traheita...insa, am renuntat sa le mai spal....a venit frigul, si pisele pot sa se imbolnaveasca, mai ales pentru faptul ca nu pot sa le tin in casa....

micutele mele insa, fiind asa bune prietene, dorm impreuna si se incalzesc,...astfel, hranite bine si renuntand la spalare, mica si-a revenit ...
cred ca suntem pe drumul cel bun...mai avem vreo saptamana de tratament si sper sa fie ok...

multumim de intrebare ! Smile
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Doamne ajuta!   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Oct 09, 2011 6:52 pm

Ma bucur ca pana la urma le-ai dat de capat. Mult ati patimit impreuna!
Doamne ajuta!
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Oct 23, 2011 1:23 pm



da, nu m-am inselat, Nizoralul face minuni !....Mica e din ce in ce mai pufoasa si mai grasunica...e o mancacioasa si s-a ingrasat ca o purcica ! (promit sa nu o tai de craciun !) Smile ....blanita e moale si deasa ca la iepurasi, asemeni prietenei ei, Ritza...doua abandonate , orfane, acum pe calea cea buna...ce sa mai, o poveste cu happy end !...acusic punem si poze !
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Oct 23, 2011 2:16 pm

Nu-mi dati si mie o pisica mica,ca vreau si eu una fiindca acasa nu am.
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyDum Oct 23, 2011 5:05 pm

Ce bine ca isi revin ...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMar Oct 25, 2011 7:58 pm


iata si Mica noastra...necajita din adapost, prin cate a mai trecut si nici macar nu are inca un an...pisulina e in curs de vindecare si....ingrasare, asemeni prietenei ei Ritza !....doua pufosenii grasunele si moi ! Razz


eu tot vroiam sa dorm si astia nu ma lasau...doar le-am spus ca nu-mi plac sedintele foto ! Mad

Mica-pisicuta din adapost Resizeofimg0418a

Mica-pisicuta din adapost Resizeofimg0419a

atipeam mereu iar blitul asta ma deranja la ochisori !!!


Mica-pisicuta din adapost Resizeofimg0421a

sunt cat un munte de pisica !! Laughing "invelita" frumos, asa ca sa tine decald !

Mica-pisicuta din adapost Resizeofimg0425a

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 4:00 am

Ce scumpica a ajuns!!!!!!Ce varsta are?
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 7:44 am



Mica-Randunica nu e o pisica matura ci o ...puiana !(cum imi place mie sa le spun)...desi e "un munte de pisica", are cred in jur de 8-10 luni...doar ca e o mancacioasa...si spun asta cu drag si mila...saracutele pisele astea...dupa ce au suferit o perioada abandonate pe strazi sau prin adaposturi, ele, o perioada sunt mancacioase..mai ales, cand vine frigul, organismul lor cere sa se ingrase, pentru a face fata temperaturilor scazute ..

ar mai fi insa o problema...de fapt nu stiu dace e o problema, insa nu-mi place...ii curg ochii cam tare...de fapt asa am si luat-o de la adapost, cu ochisorii curgand...insa secretiile sunt maro-rosiatice...doamnele de pe forum care au experienta sau au mai intalnit cazuri, ce parere aveti?...sa fie o infectie, ceva?...o fi nevoie de vreun unguient ?
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 11:22 am

Poate boala nu i s-a dus de tot!Sau are ceva la ochi! silent
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Tratament   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 1:52 pm

Doamne! nici nu iti inchipui cat ma bucur ca Mica este mai bine. Slava Domnului !
Pentru ochi pentru inceput cumpara Oculoforte. Este ceva similar cu Proculinul uman. La mine in bloc am dat Oculoforte la o d-na care avea o catelusa care ii curgeau foarte tare ochii de mult timp si s-a vindecat. Daca sa zicem ca dupa cateva zile nu ii trece, ii speli ochii cu ceai de musetel si ii pui Unguent oftalmic cu canamicina uman. Cumperi un flacon nou ca sa nu fie vechi sau infectat de la alte intrebuintari. Costa 6-7 Ron. Se pune in cosul de sub piele la ochi si se maseaza usor ca sa se distribuie . Eu am vindecat cu acest tratament, pisicile care le-am luat de afara tocmai pentru ca le curgeau ochii, care pisici le-am pus pe forum si le-am dat apoi in adoptie.
Ca sa fi sigura ca nu este ceva mai grav poti sa iei o mostra de la ochi pe o lama de sticla si sa mergi la un cabinet sa ii faca o analiza. Lama de sticla o cumperi de la farmacie.

Doamne ajuta!
I love you


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Mier Oct 26, 2011 5:34 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 3:20 pm



merci, mult, carmen !cum se administreaza Oculofortul???....cate zile si de cate ori pe zi??
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Tratament   Mica-pisicuta din adapost EmptyMier Oct 26, 2011 5:28 pm

Cred ca de 2 ori pe zi cate 1-2 picaturi in fiecare ochi. Trebuie sa aibe si prospect. Intrebi si la farmacia veterinara de unde vei cumpara Oculoforte. Acolo in mod normal ar trebui ca vanzatoarea sa fie de specialitate.
Ar trebui ca dupa chiar prima zi sa vezi ca scade abundenta secretiilor. Daca se intampla sa scada secretiile faci tratamentul pana scade de tot dar nu mai mult de 10 zile la rand. Daca dupa trei zile nu ai nici un rezultat atunci faci celalalt tratament: ceai de musetel cu Unguent Oftalmic cu Kanamicina de uz uman.
Doamne ajuta!
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Noi 05, 2011 9:06 am



nu stiam unde sa pun poza asta...la "mica " sau la ..."ritza" Smile sa fie aici atunci !!....sunt incantata de prietenia celor doua abandonate...se incalzesc impreuna si...din cand in cand isi mai imprumuta una alteia puricei, bacterii, virusi si...ciuperci ....asa, in semn de solidaritate pisiceasca !! Smile


Mica-pisicuta din adapost 2mate

si mica -grasunica solo !!


Mica-pisicuta din adapost Micac

Mica-pisicuta din adapost Mica1dj

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost EmptySam Noi 05, 2011 9:12 am



carmen, nu am gasit atunci ce mi-ai sugerat tu, insa mi s-a dat de la farmacie asociclin...parca nu mai lacrimeaza asa tare si secretiile nu mai sunt colorate ci transparente..oi fi pe drumul cel bun?...oricum mai am pana la vreo 7 zile de tratament...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mica-pisicuta din adapost Empty
MesajSubiect: Re: Mica-pisicuta din adapost   Mica-pisicuta din adapost Empty

Sus In jos
 
Mica-pisicuta din adapost
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» La multi ani , Stefania (mica) !
» ASOCIATIA''CAMARAD'' DARMANESTI
» Pisicutza mica,gasita pe strada! AJUTOR!
» Animale care au nevoie de ajutor
»  Frumusete mica pentru adoptie!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Pisici :: Pisici-
Mergi direct la: