Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Smecherasul meu Tomitza

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 08, 2012 9:03 pm

Acum 10 ani pe o iarna cumplita am gasit un ghem mic inghetat si muscat de caini pt ca nu puteam sta indiferent lam luat in casa la caldurica si acolo a ramas.A primit numele de Tomitza si a devenit prietenul meu cel mai bun.Timp de 10 ani iam oferit toata dragostea mea si a devenit un motan mare frumos alintat incapatanat uneori neascultator asta pt ca stiia ca eu nu il voi certa niciodata nu il voi bate sau nici macar nu am sa ii trag atentia ca nu e bine ca se catare pe draperie sau ca a daramat pomul de craciun sau ca fura carnaciorul de pe masa sau ca baga botul in cana mea de apa .Asa a fost invatat de mic de mine rasfatat si facea orce nazbatie posibila sau inposibila pt ca era lasat Smile.....saracutzul a trecut acum 6 ani printro mutare ( am schimbat apartamentul) a plans 2 zile chiar daca eram si eu in casa crezand cal parasesc dar dupa 2 zile si-a dat seama ca nu este asa si ca am ramas langa el acum o luna a inceput cosmarul vieti mele ,tomitza al meu numai manca panicat am mers la doctor si incopententa doctorului sa vazut la cateva zile cand a intrat in coma si a trebuit sal eutanasiez ,singurul control pe care la facut doctorul a fost luare temperaturi si o glicemie ( rezultatul 180) a spus ca are diabet si atat nu la mai controlat nimic ca sa aflu mult mai tarziua ca avea si insuficienta renala ...asta e viatza trebuie sa merg mai departe desi inca sunt terminat stiid ca afara in fatza balconului meu zace prietenul meu tomi Sad(

Poze am sa urc dupa ce se indeplinesc 7 zile decand sunt pe acest forum pana atunci nu am voie Smile

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 6:49 am




Smecherasul meu Tomitza Szyxhm37981502

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 6:58 am



aici e intr-adevar superb, micutzul....are o fatzuca !!...si pata aia de pe ochi, e aidoma Ritzei mele, saracutza....

mie , in general imi plac pisicutzele-fetitze, pentru ca sunt mai frumusele, insa si tomitza e frumos tare...

de cand m-am implicat mai atent in protectia animalelor, mi-am data seama de un lucru: atunci cand animalutzul petrece alaturi de stapan, adica in casa, legatura dintre cei doi se consolideaza, devine mult mai puternica...iar cand unul din ei pleaca....huh....despartirile astea sunt dramatice, stiu...cel care ramane in urma, e aproape de pragul disperarii...dezorientat si plin de durere...fiecare loc din casa ii amiteste de plecarea celuilalt...

daca animalutzul petrece timpul mai mult afara, atunci despartirea e mai usor de invins...

tomitza era castrat, silviu?....am inteles ca si castrarile prea timpurii pot provoca insuficiente renale !
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 7:20 am

tomi al meu nu era castrat ....el ura mediul de afara probabil trecuse printr-un soc si nu era obisnuit deloc sa iasa afara am incercat decateva ori sal scot si facea foarte urat si am decis sai fac pe plac sa nu il scot afara deloc
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 7:21 am

El acum 2 ani mai avuse prob renale facuse struviti si se blocase nu mai putea face pipi dar lam dus la vet si sa vindecat acum probabil din cauza diabetului a recidivat
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 7:56 am

ooooh, pai daca mai avusese probleme renale, sa stii ca astea nu trec usor...in primul rand trebuia schimbata alimentatia...adica s-o fi dat pe natural !!!...alimentatia face minuni mai mari decat medicamentele !

macar de acum in colo vei sti....nu stiu daca-ti place sa gatesti,dar la urmatorul pisicut vei sta la cratita !! Razz si-i vei gati papa bun si natural...te vei abona si la oua, lapte , branza de la tarani din piata ! e foarte important, ca si pentru noi !

intr-un adapost de animalutze, pisicutzele au facut in masa, boli de piele si micoze...stii ce i-a spus vetul doamnei care se ocupa de ele? ca principalul motiv al acestor boli este alimentatia hiperproteica !!! adica prea multe proteine...doamna a inteles ca le dadea, intr-adevar, doar carne si bobite !!...

pisicilor, ca si oamenilor, le place mancarea nesanatoasa, ca , deh, e buna...cand a vrut sa le mai dea branza de vaci sau altceva mai usor, dumnealor, mâtele, au refuzat...nu le-a placut !!...dar trebuie !
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 12:35 pm

daca mi se spunea ii dadeam mancare gatita Sad( tot ce mi sa spus a fost sai dau hills kd atata tot si asta iam dat
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 5:25 pm

sa nu uit am o cutiuta de ipakitine de 60 de grame (expira in 2015) pe care pot sa o donez ...din cutiuta tomitza al meu a consumat doar 2 grame Sad
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 8:05 pm

Ce sunt alea? Nu de altceva,da nu vreau sa mor inculta. Very Happy
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Ipakitine   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 8:07 pm

Indicatii:

La caini si pisici in cazul insuficientei renale cronice.
A se asigura in permanenta o sursa de apa proaspata.
Inainte de administrare, cereti sfatul medicului veterinar.

Mod de administrare:

Pe cale orala:

1 g per 5 kg greutate corp, dimineata si seara, in hrana.
1 lingurita doza contine 1 g.

Recomandari:

Ipakitine este un supliment alimentar dietetic avand ca scop de nutritie sustinerea functiei renale la caini si pisici, in cazul insuficientei renale cronice.

Compozitie calitativa si cantitativa:

Materii prime:

Lactoza,
Carbonat de calciu,
Chitosan,
Hidrolizat de soia.

Continut analitic:

Cenusa bruta 10.5%
Proteina bruta 4%
Calciu 3.7%
Umiditate 2%
Celuloza bruta <1%
Materie grasa bruta <0.5%
Potasiu 0.024%
Sodiu 0.015%
Fosfor <0.01%

Ipakitine se va pastra ferit de umiditate si caldura.

Ipakitine este indicat numai la caini si pisici.
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 8:18 pm

Ms de informatii!!! I love you
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Ipakitine   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 09, 2012 8:19 pm

nu ai pt ce
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyMar Iul 10, 2012 6:14 am



te intrebai pe un alt topic, daca ar fi bine sau nu sa adopti un alt sufletel...tu stii raspunsul nostru, deja !

iti recomand din toata inima, sa nu stai cu "casa goala" !!...sincer, n-as putea sa suport "singuratatea", dupa plecarea unui animalutz !

din experienta mea dar si a altor multe persoane, dupa ce au pierdut animalutzul preferat, desi au fost foarte sceptici initial, au adoptat altul la recomandarea prietenilor...nu-ti vine sa crezi, cat de incantati au fost pentru alegerea facuta !...niciunuia nu i-a parut rau ca a ales sa adopte iarasi !

sigur, de un singur lucru trebuie sa tii cont: niciodata, dar niciodata sa nu compari alt pisicut cu tomitza !!!...unii mai spun:"eii, dar nu e ca pisicutza cealalata..."...pai sigur ca nu e !...nici nu trebue sa fie !..fiecare fiinta (bipeda sau patrupeda) e diferita de celelalte...nimeni nu seamana cu nimeni, iar personalitatile sunt total diferite !

hai, curaj !...iti va folosi si faptul ca poate vei salva altul...in numele celui plecat !...un nou sufletel care are nevoie de un OM ca tine...doamne, cata afectiune ai de dat !...o multime de alte pisicute ar da orice sa ti se incurce prin picioare, sa sara pe draperii sau sa se ascunda sub plapuma ta ! Razz si.... o multime de pisicutze sunt poate ZILNIC aruncate la ghena sau prin santuri !! de vreo 2 zile am gasit si eu o pereche neagra-neagra, ca niste dievolutzi !...urlau aruncati la ghena...nu contenesc sa ma minunez de nemernicia unora...

si simona are niste prichindei superbi, pe topicul ei "viata la tara si..."

banuiesc faptul ca mai ai cosuletul, castronelul sau jucariile lui tomitza....nu le lasa sa rugineasca...tomitza nu s-ar supara ca altcineva sa le foloseasca ! ...pana la urma, si el a fost cules si salvat din gunoaie, nu?...ce bucuros ar fi ca sa mai salvezi un sufletel, asa cum ai facut si acum 10 ani cu el !

te asigur ca nu vei fi dezamagit...doar, repet, noul pisicut NU va fi tomita !....si, desigur, nu vei repeta greselile de alimentatie facute cu tomitza !

Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyMar Iul 10, 2012 10:19 am

toate jucariile lui si accesorile au fost donate catre o pisicutza mai nevoiasa ....nu suportam sa vad castronelul in casa si ca nimeni nu se duce la el .Incet incet moralul meu a devenit mai bun asta si datorita voua si cum spuneam deocamdata ma ghidez pe ingrijirea animalutelor din cartier pe care o sa le cunoasteti si voi cand am sa am voie sa urc poze.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyMar Iul 10, 2012 1:36 pm



foarte dragutz....se pare ca esti unul din cei carora "le pasă !!"
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptySam Iul 14, 2012 7:06 pm

[img]Smecherasul meu Tomitza C2eiey76588902q [/img]
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptySam Iul 14, 2012 7:09 pm


[img]Smecherasul meu Tomitza Tomita3crop.th[/img]

[img]Smecherasul meu Tomitza Tomita6.th[/img]

[img]Smecherasul meu Tomitza Tomita2.th[/img]


Ultima editare efectuata de catre Silvicu28 in Dum Iul 15, 2012 5:28 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 5:07 pm

Daca nu poti redimensiona pozele te ajut eu.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 5:28 pm

silviu, am rugat adminul sa stearga pozele ca sunt prea mari...redimensioneaza-le si apoi posteaza iar...sau iti explica alexa...e o priceputa la toate Razz

e superb mititelul...dar cam luase proportii, nu?
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 5:30 pm

le-am red acum eu Smile acum 6 ani cand stateam in alt apartament era grasun Smile in poze avea 4 ani Smile decand mam mutat incepuse sa slabeasca Sad
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 5:30 pm

MULTUMESC, Razz I love you MULTUMESC!!!
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 5:34 pm

heheh greu a fost pana mi sa permis sa urc poze ca in rest ma descurc eu Razz Very Happy
Sus In jos
ADMIN
htt://animalutze.catsboard.com
htt://animalutze.catsboard.com



Mesaje : 47
Data de inscriere : 05/06/2010
Localizare : Moinesti

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyDum Iul 15, 2012 7:25 pm

silviu te rugam sa redimensionezi pozele .... pentru ca sunt fff mari !!! o zi placuta in continuare...
Sus In jos
https://animalutze.catsboard.com
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 16, 2012 8:05 am

revino cu pozele blanosului, silviu !!

sunt sigura ca de acum te descurci ! Very Happy
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyLun Iul 16, 2012 11:18 am

le-am red. pe toate ..am sa mai postez poze dar mai intai trebuie sa fac curat in pozele mele ca sunt amestecate Smile
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza EmptyJoi Iul 19, 2012 7:42 pm

ok,asteptam
Sus In jos
Continut sponsorizat





Smecherasul meu Tomitza Empty
MesajSubiect: Re: Smecherasul meu Tomitza   Smecherasul meu Tomitza Empty

Sus In jos
 
Smecherasul meu Tomitza
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Au plecat, desi nu au dorit !!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: In amintirea lor....-
Mergi direct la: