Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Diareea la pisici

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Iul 18, 2012 9:40 am

Am gasit astazi o pisica mica mica crek are vreo 2 luni si are diaree.Nu stiu ce sa-i dau adica medicamente.
VA ROG URGENT SA MA AJUTATI
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Iul 18, 2012 10:21 am



sigur, depinde mult si de cauzele diareei...daca e doar o diaree alimentara (adica provocata de la o mancare anume sau lapte), atunci e simplu: se regleaza tot alimentar:

1. in primul rand renuntarea la alimentul care a provocat diareea
2. NU se da lapte
3. regim alimentar cat mai strict, macar in primele 2 zile: orez fiert sau mucilagiu de orez simplu !....daca nu-i place, amestecam cu putina carnita fiarta si taiata marunt, dar putin, doar cat sa o pacalim sa pape orezul!
4. apa multa !!! diareea dezhidrateaza repede puiutii fie de catel fie de pisici !
5.merge si branza de vaca "zburata" cum se spune...NU branza de oaie la burduf, ca aceea fermenteaza...si NU cu sare !
6. merge si o supita cu orez si morcov, si poate o pulpita de pui...e foarte buna in varianta asta, macar o cantitate mai mica, intr-n vas mic, atat cat sa o scoatem din necaz: un morcov, o ceasca de orez, o pulpa de pui...


insa daca diareea e infectioasa, adica provocata de vreo bacterie, atunci e mai complicat...n-am patit niciodata, dar tratamentul inseamna, pe langa alimentatie de regim, si medicamente...nu stiu, aici vetul stie...

poate fetele de pe forum au mai patit, sa ne spuna din experienta lor...

Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Iul 18, 2012 4:32 pm

buna alexandra
am citit ca ai gasit o mogaldeara micuta cu diaree:(.ea cum e inafara faptului ca are diaree?e apatica , fara vlaga, ti se pare ca nu ar avea ochii rotunzi ci mai mult alungiti, sta chircita intr-un colt si nu are chef sa socializeze???au am avut o groaza de pisoi cu diaree, cum a spus si ioana daca e din cauza alimentatiei se trateaza, stai linistita, dar daca are altceva atunci cauta si alte indicii ca pisica nu e ok.am avut matoi cu diaree dar erau vioi , aveau chef de joaca , dar si pisoi cu diaree si deshidratati la maxim.cu unul am mers zilnic cu el la vet, pentru ca o zi era bine iar doua era apatic, pur si simplu nu vroia sa se ridice de jos, fara pofta de mancare , nu bea apa , nu miauna destul de puternic sa il aud.eu pentru ceilalti la sfatul medicului am folosit urmatorul tratament care a dat roade chiar de a doua zi , asta daca pisica nu are altceva inafara diareei:
-ceai de menta, nu o sa vrea , dar 1ml intr-o seringa si ii dai tu , de cate ori ai ocazia, de 4-5 ori, fara apa in rest, sau daca ii dai apa sa o dai fiarta si lasata la decantat
-orez cu putina carnita de pui, ca altfel nu papa deloc, carnita sa nu fie grasa , ci o alegi tu cat mai macra si o amesteci cu orezul , facut un pic mai moale, nu pui nimic in orez(sare, morcov,etc)
-curatat funduletul permanet , sa ii ramana uscat ca sa nu faca alta infectie, spalat cu ceai musetel sau doar cu apa calduta , sters bine bine (eu dadeam si cu pudra de bebelusi ca era super eficienta:) )
-daca nu isi revine a doua zi dupa ce incepi cura aceasta, cumperi de la farmacia umana , smecta de copii , pt sugari, un plic , si pui un varf de lingurita amestecat cu apa fiarta si dai la fel cu seringa , dimineata si seara
-evita lactatele , fara lapte , iaurt sau alte derivate
chiar daca vezi ca isi revine ii mai dai 2-3 zile orez ca sa fi sigura ca e ok, ca nu mai are probleme, dupa faci o deparazitare , ca poate are si viermisori , oricum acum cu diaree nu isi face efectul pastila, ca o elimina prea repede si nu isi face efectul

Eu asa am facut cu pisoii mei, la o parte a functionat de minune, dar o parte care aveau si alte probleme a necesitat tratament de la vet.Perfuzii cu dumnezeu stie ce, plus injectii , plus regim, dar si-au revenit in cateva zile Smile.Doar unul singur am pierdut eu , Foca , dar cu el e alta discutie, alte probleme mult mai grave Smile.

Te pup si sper ca micutul sa isi revina repede , asteptam si vestile bune.
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Iul 18, 2012 7:05 pm

Buna Simona pisicuta nu e apatica ci dimpotriva e foarte galagioasa si pe cine intalneste in cale la ala se duce nu sta chircita si mananca destul de bine.
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyJoi Iul 19, 2012 8:43 am

asta e bine, daca zici ca umbala dupa fiecare om inseamna ca e doar deranjata la burtica.in doua zile ar trebui sa fie ok , probabil a papat ceva ce a stat prea mult la soare.
succes cu micuta
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyJoi Iul 19, 2012 9:47 am

Multumesc Simona.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMar Iul 31, 2012 5:03 pm

Azi pisica mea....cea mare a fatat acu 1 luna aproximativ,a facut treaba mare la geam foarte foarte moale si aproape galben ...verde..ii dau orez fiert????? Sad
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMar Iul 31, 2012 6:57 pm

Da dai orez fiert amestecat cu cv bun sos de carne cv bun oricum ca sa manance nu prea mult dar incearca. Very Happy
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 7:50 am



claudia, citeste cu atentie "instructiunile" ce le-am scris mai sus...si simona a scris, insa poate nu e cazul sa te sperii asa...

daca diareea e doar alimentara, sa stii ca merge sa-i refaci "scaunelul" si cu niste bobite bune...daca poti, ia-i niste bobite de la farmacie(langa gara e mai ieftin)...si cum spuneam: fara lapte si mamaliguta ! sa aiba toate pisicile un vas CURAT de apa, mereu...e cald si ele beau multa apa, mai ales daca e stricata la burtica vreuna din ele !
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 11:17 am

cred ca culoarea scaunului pisicii tale are legatura cu ce a papat ea cu o zi inainte.daca are diaree e posibil sa fie si din cauza caldurii , a mancarii poate putin acra , chestii din astea Smile.cum spune si ioana, apa proaspata , curata , schimbata de 2 ori pe zi , mai ales daca farfuria cu apa sta afara , mai se depune praful Smile.poti sa ii dai si nitel orez , sau doar ai grija ce ii dai sa pape, mancare mai uscata pana isi revine .
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 11:18 am

da..este cea care a fatat, dar mi se pare prea bolnava...i-am dat si ciorba,si acuma cei mici adica sunt destui de mari sug lapte de la ea!si a slabit,si mananca..dar degeaba
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 11:19 am

saptamana trecuta i-am dat mai mult bobite pentru pisici,lapte....
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 12:05 pm

pisica a slabit pentru ca pisoii inca o sug , daca ea ii accepta nu e bai , lasai sa suga, doar ca pisica mama trebuie hranita mai bine .trebuie sa aiba si pentru pisoi dar si pentru ea.da-i doar hrana uscata pana isi revine, cred ca si din cauza caldurii ea pare mai bolnava, dar sigur e molesita .nu ii mai da lapte , tine-o pana la sfarsitul saptamanii doar pe crante pentru pisici.va fi bine , pisicile adulte isi revin mai repede decat puiutii, doar ca tre sa ii mai verifici si pe aici mici, daca zici ca inca mai sug e posibil sa faca si ei diaree.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  EmptyMier Aug 01, 2012 1:57 pm

am inteles multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diareea la pisici  Empty
MesajSubiect: Re: Diareea la pisici    Diareea la pisici  Empty

Sus In jos
 
Diareea la pisici
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» niste pisici
» OAMENII??...SAU ANIMALELE??(batranica si pisicile ...)
» Pisici de rasa comuna
» Camera cu pisici - București
» Animale de rasă - PISICI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Pisici :: Pisici-
Mergi direct la: