Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Cateii din adapostul din Saucesti

In jos 
+4
Lazar Catalina98
yoana
alexandra nica
Elenaaaaaaaaaa
8 participanți
AutorMesaj
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 11:26 am

Doamna care s-a angajat sa isi construiasca un adapost nu se mai intereseaza deloc de ei (nici inainte nu venea la adapost,dar macar trimitea mancare). Practic a lasat 30 de catei intr-un adapost si atat( 2 catele au fatat 5 respectiv 7 pui, din cauza ca nu a trimis la castrat cei 6-7 masculi pe care ii avea- pana la urma am mers noi cu fiecare in parte), chirie nu, mancare nu, ingrijitor nu. Mancarea si ingrijitorul erau acoperite din banii personali ,dar ne e foarte greu, pe zi 50 de lei mancarea si 400 lei pe luna ingrijitorul, iar chiria deja e prea mult pentru noi. Ne-am gandit sa cautam un teren extravilan, agricol, mai ieftin, unde sa ducem cateii- ca sa nu mai avem grija cu chiria , vesnica grija de pana acum. (cateii astia au mai fost dati afara dintr-un loc, unde proprietarul spatiului le-a dat drumul in camp, iar noi, bineinteles, ne-am facut masinile praf ca sa mergem sa ii adunam de pe camp, altii erau speriati (abia abia i-am putut prinde), altii s-au pierdut (vreo 10)... Cateii acum se afla in Saucesti, unde e o hala ce comunica cu o curte mare. Problema a inceput cand o prietena a primit o donatie considerabila din strainatate sin nu avea unde sa o duca (nici nu avea cum sa duca toti sacii deodata la adapostul primariei) si a apelat la ea sa lase sacii intr-o camera din hala. Nicio problema cu transportul,s-a descurcat fata ,insa de a 2a zi dupa ce a fost adusa donatia acolo, doamna nu a mai trimis nimic. Probabil a zis ca oricum nu ii lasam sa moara de foame. Corina a asigurat mancarea 3 saptamani, insa nu putea sa le ia de la gura celor necajiti de la adapostul primariei ca sa le dea celor care fac parte dintr-un adapost provat, ceea ce ar insemna ca cineva raspunde pentru ei, Iata ca nu e asa. Doamna poate are impresia ca manarea aia e asa ca un sac fara fund, dar mancarea s-a terminat de mai bine de o luna ... Acum noi am ramas cu tot. Trebuie sa le cautam stapani , ca sa fie mai putini in momentul in care ar trebui sa ii ducem in alta parte... in alta parte nu stiu nici acum unde, ca noi suntem cele care avem grija ca maine nu vom mai avea ce sa le dam de mancare, ca ei ne asteapta dand din coada fara nici un motiv, ca la spate, mainile noastre nu mai ascund saci de mancare... Noi nu putem sa renuntam la ei, pentru ca de cand e adapostul mergem saptamanal cu mancare din banii nostri, pentru ca noi am facut curat jumatate de an (cat nu au avut ingrijitor si inainte erau tarcuri,iar fecalele le acopereau labutele) , noi am mers iarna prin zapada cat noi la ei (tot pentru curatenie) si am carat sacii de mancare in brate de la strada la adapost (masinile nu puteau circula). Cine rapunde acum de ei nu stiu sa iti spun, cred ca noi, fara nici macar sa ne fi luat angajamentul.. AJUTATI-NE CU ADOPTIILE , CU MANCARE, CU INFORMATII DESPRE UN TEREN IEFTIN, ORICE CONTEAZA!!! cateva poze cu cateii nostri:

Ultimele 4 poze sunt cu cele mai grele cazuri are noastre. Cea alba mai are o sora care o duce la fel de greu, sunt foarte bolnavicioase. Iar in ultimele 2 poze este o catelusa pe care am gasit-o ieri in zona podului margineni, catelusa lup, fost ajutor al politiei (daca va vine sa credeti!!!). Am fost cu ea la doctor si i-am inceput tratamentul. Speram sa dea rezultate.


Ultima editare efectuata de catre Elenaaaaaaaaaa in Lun Aug 13, 2012 11:46 am, editata de 1 ori
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 11:39 am

Elena da-mi te rog pozele postate de tine acum ca sa le pot redimensiona pentru ca nu se vede nimic!!
Uite adresa mea de email alexandra_nica64@yahoo.com!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 11:58 am

Cateii din adapostul din Saucesti 12345xe

Cateii din adapostul din Saucesti 022rk

Cateii din adapostul din Saucesti 025ls

Cateii din adapostul din Saucesti 26177221882925094063252

Cateii din adapostul din Saucesti 42302210150586797227886

Cateii din adapostul din Saucesti 43221310150586803197886

Cateii din adapostul din Saucesti 54982110150646663422886

Cateii din adapostul din Saucesti 55571340617576609730677

Cateii din adapostul din Saucesti Dsc0016xbj

Cateii din adapostul din Saucesti Dsc0025yhb

Cateii din adapostul din Saucesti Dsc0028mb

Cateii din adapostul din Saucesti Dsc0051ge

Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 11:59 am

Daca mai ai de redimensionat poze sau daca vrei sa te invat sa le redimensionez scrie-mi pe forum sau intra pe chat!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 4:50 pm


uuuf...sarmana, ce vina o fi avand !?...cum ati numit-o pe micutza ?...are o demodecie in stare foarte avansata !...ii faceti injectii? va fi grea tare, recuperarea, dar nu imposibila...

elena, animalutele voastre sunt sterilizate acum ?
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 6:20 pm

Saracii Sad
Sus In jos
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 6:55 pm

yoana a scris:

uuuf...sarmana, ce vina o fi avand !?...cum ati numit-o pe micutza ?...are o demodecie in stare foarte avansata !...ii faceti injectii? va fi grea tare, recuperarea, dar nu imposibila...

elena, animalutele voastre sunt sterilizate acum ?

Tarra o cheama pe catelusa. Are peste 10 ani,dar doctorul a zis ca are sanse sa isi revina, ca e energica si are o personalitate puternica (desi e ultima venita in adapost, e prima care mananca si mananca bine... chiar si croante, dar mai greu , ca nu prea are dinti. Doctorul i-a facut o injectie pt paraziti externi, ca in locurile in care vedeti maroniul ala inchis e din cauza puricilor (sute).Mergem cu 2 vitamine/zi, o pastiluta antibiotic si bai,1/saptamana. Stim ca va dura mult, dar speram sa avem bani sa ii facem tratamentul si sa se faca bine! problema e ca mai e o catelusa in aceeasi stare ca ea in zona in care am gasit-o pe ea si nu stiu cum o sa facem sa mergem in paralel cu ele, plus ca si cele 2 surori albe au probleme... tot cu raia, dar o raie cu rani deschise , urate:(...Doar masculii sunt castrati si cateva femele de care am aflat din timp ca sunt gestante...
Sus In jos
Elenaaaaaaaaaa




Mesaje : 8
Data de inscriere : 23/07/2011

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 6:56 pm

alexandra nica a scris:
Daca mai ai de redimensionat poze sau daca vrei sa te invat sa le redimensionez scrie-mi pe forum sau intra pe chat!
ok, multumesc ca ti-ai facut timp sa ma ajuti! Smile
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyLun Aug 13, 2012 7:11 pm

Nu ai pentru ce de asta suntem aici pe forum,sa ajutam!
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyMar Aug 14, 2012 7:28 am

Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
gozh holland
Membru Forum Animalutze
gozh holland


Mesaje : 505
Data de inscriere : 03/12/2011
Varsta : 57
Localizare : nederland

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyMar Aug 14, 2012 5:26 pm

where are this
Sus In jos
http://www.gozh.nl
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyMar Aug 14, 2012 6:29 pm

In Bacau Near Moinesti
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 1:29 pm

cateii din Saucesti au nevoie de voi! Sunt 30 de catei adulti si 14 pui [12 mai mici de o luna si 2 mai mari]. Toti au fost adusi in stari grave, cu boli, sau in situatii de abandon/ de pe strada!
Am incercat, o mana de oameni, sa facem cat am putut pentru ei! Toata iarna doar voluntarii au mers si au facut curat si au dat mancare!

Din cauza unor probleme financiare,cateii nu mai pot sta in hala si in spatiul de langa hala din Saucesti! Avem nevoie de banuti pentru a cumpara un teren al nostru, fara a mai avea probleme cu chirie, vecini, fara a mai exista stresul asta! Daca nu vom reusi sa strangem o suma cat de cat ok pentru un teren… sa cumparam un teren unde sa ii ducem, cateii vor ajunge in “adapostul” public, unde nu vor avea sanse de supravietuire.

Va rugam donati! Fiecare leut conteaza! Vom posta bonuri, chitante pentru tot!
Paypal: anathedreamer@yahoo.com [specificati “pentru teren”]
BANK ACCOUNT: Ana Mazilu
RO42INGB0000999900871700

The dogs from the Saucesti private shelter need you! There are 30 adult dogs and 14 pups [ 12 of them are almost 1 month old and 2 bigger]. They all were brought in serious conditions, with illnesses, or in abandon situation/ from the streets!
We tried, few people, to do as much as we could for them! All the winter [in weekends] we were there, the volunteers, to give them food and to clean the kennels!

Because there are finacial problems, the dogs cannot stay anymore in the place they stay now, in Saucesti! We need money to buy a land , to not have problems anymore with neighbors or with the rent! If we don`t succeed in raising the money to buy a land , they will go to the public shelter, because we don`t have where to go with them!!!!

PLEASE DONATE! EVERY LITTLE HELP IS NEEDED! WE WILL KEEP YOU POSTED WITH RECEIPTS!

PAYPAL: anathedreamer@yahoo.com [please specify “for land”]
BANK ACCOUNT: Ana Mazilu
RO42INGB0000999900871700

Ana Mazilu is one of the volunteers who helped so much these poor souls! She is a trustful person and she loves them all!

THANK YOU ALL!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 2:29 pm

Saraci de ei Sad ...Sper sa putem pune bani macar cei din proiect .
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 3:13 pm

trebuie foarte multi banuti.....
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 4:50 pm

Da dar e inportant fiecare leu...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 6:11 pm


poate ceva papa, vom incerca...insa nu e nici pe departe cam cat le-ar trebui cateilor !
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptyVin Aug 17, 2012 7:21 pm

da....este in bacau nu?...nu ne gasim intr-o zi timp sa mergem sa vedem cum stau lucrurile?
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti EmptySam Aug 18, 2012 7:33 am

Trebuie sai ajutam cumva! Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cateii din adapostul din Saucesti Empty
MesajSubiect: Re: Cateii din adapostul din Saucesti   Cateii din adapostul din Saucesti Empty

Sus In jos
 
Cateii din adapostul din Saucesti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cateii din adapostul din Saucesti
» Animale care au nevoie de ajutor
» Colecta de hrana pentru adapostul ''Laila''.
» pentru toate animalutele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Adaposturi, Asociatii, Organizatii, Persoane Fizice-
Mergi direct la: