Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO

In jos 
+2
alexandra nica
Silvicu31
6 participanți
AutorMesaj
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyLun Ian 07, 2013 7:44 pm






Un motan în vârstă de trei ani din nordul Italiei face acelaşi lucru în fiecare zi la mormântul stăpânului său, de când acesta a murit, în urmă cu aproximativ un an.

Toldo, un motan alb-gri, în vârstă de trei ani, din Montagnana, în nordul Italiei, merge în fiecare zi la mormântul stăpânului său, Iozzelli Renzo, care a murit în septembrie 2011, la 71 de ani.

De fiecare dată, pisoiul lasă mici daruri la locul de odihnă al bărbatului, precum frunze, beţe, pahare de plastic sau şerveţele, scrie Corriere Fiorentino, citat de Huffington Post.

"Chiar şi astăzi am mers la cimitir cu Toldo. La întoarcere, o cunoştinţă mi-a spus că pisoiul fusese deja acolo mai devreme în această dimineaţă", a povestit acum câteva zile văduva lui Renzo, Ada, pentru cotidianul italian.

Vecinii l-au văzut de asemenea pe Toldo plimbându-se pe la cimitir pe parcurul zilei.

Ritualul impresionant a început în ziua înmormântării, când pisoiul a urmărit sicriul pe drumul de acasă la cimitir. Dimineaţa următoare, Ada s-a dus din nou la mormântul soţului. "Am mers la cimitir cu fiica mea şi am găsit o crenguţă de salcâm pe mormânt. Am crezut imediat că fusese pisoiul, dar fata mea era convinsă că în acel moment treceam printr-o stare foarte emotivă", şi-a amintit Ada.

În aceeaşi noapte, fiul lui Renzo, care s-a întors la cimitir, l-a găsit pe Toldo păzind mormântul.

Potrivit văduvei bărbatului, acesta avea o legătură specială cu Toldo, pe care îl adoptase dintr-un grup de pisici maidaneze când pisoiul avea doar trei luni.

Deşi unii oameni îl alungă pe Toldo cu pietre sau alte lucruri, convinşi că prezenţa unui animal în cimitir este aproape o profanare, motanul continuă să viziteze mormântul în fiecare zi.

"Soţul meu a fost foarte ataşat de el. Renzo iubea animalele. E aproape ca şi cum Toldo şi-ar arăta recunoştinţa. Este un pisoi special, nimeni nu se poate abţine să îl placă", a spus Ada.[img]Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Toldo2 [/img]
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyMar Ian 08, 2013 7:47 am

POVESTEA ASTA SEAMANA CU POVESTEA LUI HACHIKO!
Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO 56594940

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyMar Ian 08, 2013 8:17 am

Este asa de impresionant si totusi asa de trist. Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyMar Ian 08, 2013 8:55 pm

Ai dreptate, Patricia!
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyMier Ian 09, 2013 9:39 am

da!
Sus In jos
Silvicu31
Membru Forum Animalutze
Silvicu31


Mesaje : 349
Data de inscriere : 07/07/2012
Varsta : 40
Localizare : bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Gest de OM facut de o maimuta! LECTIE data de NATURA: Ce a facut cand a gasit puiul de pisica lovit de masina! FOTO    Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyVin Ian 11, 2013 4:07 pm

Gest de OM facut de o maimuta! LECTIE data de NATURA: Ce a facut cand a gasit puiul de pisica lovit de masina! FOTO

[img]Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Gestdeomfacutdeomaimuta[/img]
[img]Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Gestdeomfacutdeomaimuta[/img]
[img]Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Gestdeomfacutdeomaimuta[/img]

Macacul se plimba prin padure ca in orice alta zi, cand a observat pe marginea drumului un pui de pisica, lovit de o masina.

Acesta a sarit sa il ridice de jos si l-a dus la el "acasa". Scena a fost surprinsa de un fotograf indonezian, ce facea poze peisajelor din padurea Ubud.

"Cautam niste peisaje mai speciale pentru o revista cand am vazut maimuta venind la marginea drumului si ridicand ceva de jos. Am crezut ca e ceva de mancare dar cand am vazut puiul de pisica, am inlemnit. L-a dus cativa zeci de metri pana langa un copac si a inceput sa il ingrijeasca. Chiar s-a aratat deranjat cand m-a vazut, a incercat sa stranga puiul de pisica in brate, sa il fereasca de mine", a povestit acesta.
Sus In jos
Nica Stefania
Membru Forum Animalutze
Nica Stefania


Mesaje : 127
Data de inscriere : 11/03/2012
Varsta : 22
Localizare : Moinesti,Bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyVin Ian 11, 2013 5:37 pm

Saracutul!
Sus In jos
Nica Stefania
Membru Forum Animalutze
Nica Stefania


Mesaje : 127
Data de inscriere : 11/03/2012
Varsta : 22
Localizare : Moinesti,Bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyVin Ian 11, 2013 5:41 pm

Sad Sad Este atat de tris cand stii ca omul nu are grija de propriul animalut!Daca stii ca il ai,macar ai grija de el! Sad
Sus In jos
Nica Stefania
Membru Forum Animalutze
Nica Stefania


Mesaje : 127
Data de inscriere : 11/03/2012
Varsta : 22
Localizare : Moinesti,Bacau

Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO EmptyVin Ian 11, 2013 5:43 pm

E foarte impresionant ca o maimuta are grija de acel motanel,ci nu stapanul sau! Sad Crying or Very sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty
MesajSubiect: Re: Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO   Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO Empty

Sus In jos
 
Devotament fără margini: Gestul impresionant pe care un pisoi îl face în fiecare zi la mormântul stăpânului său - FOTO
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Imaginea care a topit inimile: Un câine bolnav adoarme în braţele stăpânului, într-un lac
» Una dintre fiintele care ma face fericita!
» 5 fetite in cautare de casuta
» adoptati un pisoi negru
» Afectiune la coloana vertebrala pisoi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Pisici :: Pisici-
Mergi direct la: