Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Pui pisica ramane fara blana :(

In jos 
+2
alexandra nica
simona
6 participanți
AutorMesaj
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 09, 2012 4:00 pm

BUna , una dintre pisicile gasite de mine, cea alb cu negru a inceput sa ramana fara par , ieri am vazut doua puncte fara blana , deasupra picioarelor din fata , aprope de umeri, si de o parte si de alta.Am izolat*o imediat nestiind ce anume are.Azi cand am venit de la servici am sesizat ca si pe urechea dr a inceput sa ramana fara par, am tras de blanita de acolo si efectiv am ramas cu ea in mana.Prezinta urme de matreata acolo la ureche dar in zona umerilor nu prezinta matreata , piele este curata, parca ii cresc alte firicele de par noi.Eu cand am gasit-o era plina de balega de cal sau vaca, am bagat-o la dus am spalat-o de doua ori cu sampon antiparazitar, si pe urma am deparazitat-*o extern.Ma gandesc ca solutia a fost prea puternica , dar de ce nu aramas fara blana in zona unde au am dat-o cu solutia, am folosit pudra antiparazitara junior.Daca cineva sa mai intalnit cu asa ceva asi avea nevoie de ceva sfaturi , pana ce ajung la vet cu ea.Am cautat pe net si se pare ca ar fi o micoza ceva, nu raie , ca cica raia arata altfel si provoaca rani.Ea nu are rani ci doar blanita cazuta, azi am vrut sa cumpar de la o faramcie veterinara ceva pastile , unguente sau sampoane dar se pare ca nici un fel din aceastea nu avea.Maine ma opresc la alta farmacie veterinara sa imi dea ceva, saracuta sta singura in bucataria de vara , ca nu ma pot risca sa o tin aici pana nu aflu exact ce are, ca le imbolnavesc pe toate pisulinele care le am.

Astept sfaturi , sugestii , ideii , orice e bine venit pana voi ajunge cu ea la vet (momentan nu am bani de vet).

O seara faina!
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 09, 2012 4:09 pm

Da-o cu neostomosan ca o sa-i treaca.
Sus In jos
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 09, 2012 4:12 pm

Solutia care ti-o da de la farmacia veterinara adica neostomosan trebuie combinata cu ulei alimentar.A avut si vecinul meu o pisica,care ii cadea blana si a dat-o cu solutia asta si i-a trecut.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 09, 2012 4:54 pm

bine ai venit in club, sim !!! Razz

imi permit sa glumesc un pic, pentru ca mi-am dat seama ca totusi situatia nu e asa de grava...reciteste topicul meu cu "Mica, pisulina din adapost" !!....aia e micoza !!... Twisted Evil te bucuri ca nu e raie?? teapa ! e de preferat raia !!

ceea ce intr-adevar am observat si eu, si am banuit este ca Mica mea ,dupa ce a facut un tratament agresiv cu antibiotce, am dat-o si cu praf de purici ( si imi amintesc ca am dat cam mult !)...imediat, in 2-3 zile, am observat cum blanita de pe coada se rarea in ritm alert...reciteste si vezi ce disperata am fost...si TOATE pisicile au luat boala...am facut tratament, dar erau mature...nu stiu cum e cu puiutii...

am si o veste buna....de fapt, mai intai un tot rea...dupa tratamentul costisitor Mad , boala a revenit...insa, acum partea buna, blanita se reface mereu !!...mereu cade si mereu se reface...deci NU ramane cheala, nu te speria..la astia micii, cu atat mai mult blanita se va reface...importanta e ...papa !...da-o pe branzuca si lapte natural nu din magazine...ou fiert cu paine, inmuiata, si facuta ca o pasta !...incet, incet, organismul isi creaza imunitate si va lupta...insa, cred ca mereu vor mai tot apare pete de blanita, dar care, cum spuneam, se acopera iarasi !...

poate fi insa si o iritatie de la samponul deparazitar...ai spalat-o de 2 ori???...si apoi ai dat-o cu praf???....huh , cam mult...acum nu mai ai ce sa faci...papa bun, si la vet sa vezi ce-i de facut...le-am spalat si eu pe ale mele cu neostomosan, dar erau adulte !!..si nu am rezolvat nimic !!..nu era raie, ci micoza!!

nu te speria...incearca o igiena cat mai stricta, si pentru tine...ai izolat-o? e ok...nu uita ca totul e tratabil, chiar daca mai greu !

PS. mai vrei o veste rea ? Razz e posibil sa faci si tu boala !!...eu m-am tratat, dar dupa tratament, iar mi-au iesit niste pete...acum nu mai am nimic ! la tine insa e mai complicat cu bebeul...incearca sa folosesti manusi chirurgicale cand o manevrezi pe pisulica...si curatenie multa !!

am uitat sa-ti spun ca luni de zile tb sa speli rufele cu dezinfectant de rufe (sunt, cred, in farmacii, pastile care se pun in masina de spalat)

nu te speria, eu am trecut prin asta...si inca nu am iesit !! Razz

Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 10, 2012 4:46 pm

buna
dupa ce am citit ce ai postat aici mi-amadus aminte de pisulina ta , de cat te-ai chinuit cu ea si ca si luat si tu micoza de la pisica.am citit aseara despre micozele la pisici , se transmit la oameni si la alte pisici ,inclusiv la catei , asa ca de dimineata am plecat cu ea la vet.nu am mai putut sta asa deoarece nu imi permit sa ma imbolnavesc chiar cum, ca atat imi mai trebuie cu sotul meu.fusei la medic , de cum a vazut-o a si diagnosticat-o:raie in toata regula cu sitem imunitar scazut , mi-a facut o injectie cu vitamine , cred ca b-uri , cu ceva contra raiei , mi-a dat tratament in felul urmator:pastilute pentru intarirea sistemului imunitar , tinctura de iod, neostomosan pe care a zis sa il diluez in 2 l de apa si sa o stropesc cu solutia aceasta pe unde nu are par, si un unguent .tratamentul trebuie facut in felul urmator , spalat cu neostomosan, tinuta in prosop pana se usuca cat de cat, se da pe zonele unde nu are blanita cu tinctura de iod si la final se unge cu acel unguent.la vet am sesizat ca a ramas fara blanita si pe picioarele din spate dar si pe codita.acum pe ambele urechi a ramas fara par , cel putin la urechi prezita si cojita , ca o matreata.raia de asemenea se ia asa ca saraca de ea sta singura in bucataria de vara si tipa cat o tine gura.nu pot sta cu ea pentru ca se alinta de mine si chiar nu ma pot risca sa iau ceva acum de la ea.umblu cu manusi cu ea , am bluza cu maneca lunga si pantaloni lungi:)).imi vine si sa rad de mine cat sunt de blindata.a zis ca se vindeca in timp , la o luna vad primele rezultate , pana atunci spalata la 3 zile cu neostomosan si unsa cu toate cele solutii.sper ca la final sa fie bine.va tin la curent cu starea de sanatate a pisici.

multumesc de sfaturi:)
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 4:03 am

am revenit cu vesti despre starea de sanatate a picutei.dupa ce i-am facut baiata cu neostomosan, cred ca vreo trei zile , am dat-cu cu acel unguent , cu iod , papa numai gatita si numai naturala, nu am vazut nici un semn de ameliorare din partea ei.dupa o saptamana iar am fost cu ea la vet pentru ca saracuta ramanea fara blanita, era aproape cheala, dar nu prezenta simptomele ce le-am citit la pisica ta ioana.adica am vazut si pozele si nu era asta, ea avea blanita cazuta si de pe spinare , de pe codita , de pe picioare , urechi Sad.iar mi-a dat sa ii fac baita si de data asta o pipeta advocate pe care a zis sa o pun a doua zi.ieri am examinat-o mai bine si am vazut ca blanita ia crescut pe picioare complet , nu se mai vede pielea, pe codita de asemenea are puf, a ramas doar la urechi fara par.adica da sa ii creasca dar oricum la urechi are mai putin par asa ca presupun ca e normal.pisica este grasa Smile), tipa non stop sa ii dau drumul afara, nu o pot scoate in colectivitate ca rosc sa imbolnavesc pisulinele celelalte.deci cu ea sunt pe drumul cel bun.


ei acum am alta bele cu alta psica ,pe care eu o tin in foster la mine de 3 saptamani.joi sesizez ca la ochiul drept prezinta roseata , da sunb ochi , putin imflamat si parca fara blanita.o dau cu apa oxigenata acolo si cu putin iod veterinar.ieri vad ca si deasupa ochiului mai aproape de ureche , o pata rosie , parca iritata dar cu blanita pe ea.vad ca se scarpina cam mult , o iau si incep sa o controlez pe toate partile.nu are alte urme de roseata sau pierdere de blanita.in schimb pe burtica vad o picatura , nu pare de puric , ci mai degraba de albina , viespe.oare e posibil sa o fi piscat ceva si ea sa fi facut vrei alergie???am bagat-o sa ii fac baie ca ma gandeam ca poate o fi luat purici de la cei ce eu i-am adus acasa , ca saracii de ei erau plini atunci si nu le-am facut baie in prima seara.aseara am dat-o si cu albastru de metil acolo unde prezenta roseata, dar nu foarte mult .acum dimineata vad ca nu mai e rosie , vad mai bine piele , arata ca si cum s-ar fi scarpinat exagerant de mult si si-ai fi produs rani.inca are blanita la locul ei, doar exact sub ochi , sub pleoapa nu are blanita .acu nu stiu ce ar putea avea, dar pana luni cand merg la vet stau intr-un stres maxim.pffffffffff, aveti idee cam ce ar putea fi?am verificat iarasi pozele tale ioana si pisica asta parca nu ar avea simptomele cu ale tale, sau poate nu vreau eu sa concep asa ceva........
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 5:42 am

Dar ii dau lacrimile?sau nu?
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 5:43 am

poate are un corp strain intrat pe suprafata ochiului.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 5:45 am

poate are un corp strain intrat pe suprafata ochiului.
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 7:02 am

nu are alte simptome, nu lacrimeaza , nu are urechile murdare , nu are nimic:(.astazi am dat-o cu un unguent micotic, vad ca se vede pielea bine, nu e rosie , are o zgarietura, probabil cum sa scarpinat
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 4:48 pm

aaa.azi am vazut si eu la pisica mea ceva alb la ambii ochi!!!!ce poare fi?e un strat mai gros.. Sad Sad Sad Sad Sad
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 4:54 pm

nu cred ca am inteles prea bine ce ai vazut.....in jurul ochilor , jos , sus , cum adica ceva alb???ca un fel de coaja ceva ??
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 5:40 pm

jos la ochi inspre nasuc....in ambele parti la fel are ceva de genu o coarja alba ...si mi se pare grosuta!
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 7:12 pm

foloseste kanamicina, nu este scumpa, maxim 5 lei am impresia.cel mai probabil iau curs ochisorii si sa uscat acolo formand crusta aceia.kanamicina de 2 ori pe zile , ai sa vezi rezultatele chiar a doua zi daca nu e altceva grav.nu folosi apa sau ceai de musetel, tei sau mai stiu eu ce, mai rau ii faci.
pup si sa imi spui daca e mai bine pisulina Smile.

a mea e bine fizic , e vioaie, are chef de joaca , mancacioasa si miorlaita Smile).ii curat locul acela cu kanamicina partea de jos a ochiului iar pe partea de sus o dau cu unguent antimicotic.nu prezinta semne ca ar avea micoza , nu are alte locuri fara blanita, ochisorii ii sunt limpezi, fara lacrimare sau mai stiu eu ce.i-am facut baiata cu sampon antiparazitar , nu a cazut nimic de pe el, dar dimineata era plina de puricei pe cap , acolo unde nu am dat cu sampon.am nimicit tot ce am vazut, acu ma gandesc ca poate din cauza puricilor sa scarpinat pana si-a facut rana.oricum luni la vet cu ea sa fiu eu linistita ca nu e micoza , ca atat imi trebuie sa mai iau si ceva de la ele ca sotul sigur le zboara pe toate Sad.
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptySam Iul 28, 2012 8:35 pm

uf..eu am sa-i iau...dar daca nu e ceea ce crezi?....nu se intampla nimica daca-i pun?
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 5:56 am

rau nu are ce sa ii faca, poate functioneaza kanamicina, poate nu e nimic grav Smile
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 7:15 am

kanamicina normala?
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 10:01 am

nu stiu daca exista mai multe feluri de kanamicina.......habar nu am , eu cer un tub de kanamicina si atat Smile
Sus In jos
gozh holland
Membru Forum Animalutze
gozh holland


Mesaje : 505
Data de inscriere : 03/12/2011
Varsta : 57
Localizare : nederland

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 10:54 am

hello Simona ,
I understand you have a cat are ill
Can you sent me a photo.
I have many friend they are cat lovers
Maby they can help,I can ask them
Sus In jos
http://www.gozh.nl
alexandra nica
Membru Forum Animalutze
alexandra nica


Mesaje : 1310
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 11:47 am

exista numai un fel de kanamicina cea oftalmica.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 2:40 pm



sim, micoza se manifesta foarte ciudat...apare si scoarta de coaja, de zici ca e rana...dupa putin timp, scoarta cade, desigur cu tot cu blana....alteori, cade blanita fie circular(cercuri) fie asimetric....

eu mi-am pierdut increderea in taratamentul micozelor...dupa tratament, micoza revine...ce-i drept, cu intensitate mai mica....fa-i tot ce-ti spune vetul, dar tot papa bun si sanatos e baza!....sigur, rezultatul nu este imediat !!!...credeai ca blanita revine in forta?...nicidecum...cam la o luna -2, dupa ce organismul se reface, atunci revine si blanita !

retine, ca dupa tratament, vor mai apare pete de piele fara blana...nu te speria, se reface !...orgaanismul capata putere sa lupte singur, atunci cand mancarea e sanatoasa....si...ciuperca asta nu (prea) dispare...e posibil sa ia si animalutele tale, dar ele fiind mature, au alta imunitate...fac boala, se manifesta, dar se si reface...

cand pisulinele mele au avut micoza, am crezut ca le eutanasiez pe toate...stii povestea...asa eram de speriata...acum nu-mi mai pasa deloc !! Very Happy blanita le mai cade, le mai creste...e ok...totul e sub control !


iar pisulina ta s-a ingrasat si din cauza regimului sedentar...faptul ca sta toata ziua izolata...uf...mai tine-o putin si elibereaz-o....cu riscul de rigoare... Sad

ai luat pastile de dezinfectant de rufe?...pernutele pe care doarme, sa le speli in masina, cu dezinfectant....sa nu fie multe paturi sau pernute pe acolo, ca mentin microbii !!

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 2:47 pm


cat priveste a doua pisicuta, nu-mi dau seama....poate fi si o alergie la vreo intepatura...sper sa nu fie de rau...am citit candva un caz dramatic, cu final trist, pentru o pisicuta care avusese acelasi debut: caderea blanitei sub ochi, cu usoara inflamare....toata lumea credea ca e o ..alergie...in 2 saptamani, a murit....erau niste simptome extrem de ciudate care nici nu dadeau de banuit boala...parca era vorba de o hepatita cronica, sau ceva de genul asta....sper sa fie ok pisulina ta !

sa ne tii la curent...daca e vorba de o alergie ar trebui sa fie gata in 2-3 zile...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyDum Iul 29, 2012 6:15 pm

dda asa este
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 30, 2012 6:47 am

hello gerda Smile, i will send u tonight some photo , thank u Smile


prima piscuta se simte foarte bine, blanita ia cerscut frumos pe picioruse si pe spate , am vazut puf nou si pe urechiuse, acolo unde nu a mai avut blanita parul nou a crescut mai mult cu firicele albe Smile.mai trebuie sa ii cresca blanita si pe codita , a crescut si acolo dar foarte putin.

in legatura cu pisica numarul doi , care presupun ca a fost intepata de ceva sau poate fi doar o alergie la puricei , si ea este bine.initial am dat-o cu albastru de metil si cu tinctura de ios, dupa care a doua zi am inceput sa o dau cu unguent antimicotic.mi se parea ca rana este inca rosie , o vedeam cum se scarpina saracuta de ea.ei de sambata seara ao dau doar cu kanamicina, rana de deasupa ochiului , aproape de ureche arata foarte bine, nu mai este rosie acolo si inca are blanita, am vazut si zgarieturile care si le face in urma scarpinari excesive.atat doar ca nu imi place cum se vede sub ochisor, dar nu are toata partea de jos a ochiului rana ci mai mult inspre coada ochiului, inca este rosie acolo si fara blanita, un pic imflamata.in rest nu prezinta alte locuri fara blanita pe corp .ar fi trebuit sa o duc azi la medic dar pentru ca inca nu am luat banii am amanat pentru maine.

ioana, pisica aceia care are raie+micoza sta in bucataria de vara , intru la ea cat ii dau mancare si ii fac curatenie , duminica am lasat-o si afara , a fost foarte fericita sa se joace prin iarba si prin copacii din fata casei.momentan nu am luat nimic de la ea, sper sa fie in continuare asa Smile
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 30, 2012 8:02 am

si eu sper!!! cheers
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 30, 2012 11:09 am

Very Happy
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyLun Iul 30, 2012 5:34 pm

hello gozh holland, this is how the kitty look now
Pui pisica ramane fara blana :( DSCN0814

asa arata piscuta in seara asta , e mult mai bine fata de cum era, nu mai e asa de rosie , dar cu toate astea maine la vet cu ea
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 7:44 am

sim, e micoza toata ziua !!!...reia topicul meu cu "Help" de pe sectiuea "Pisici"....acolo apare poza Ritzei mele dragi...este exact ca la tine....si e aceeasi boala ca la Mica din adapost doar ca pare sa se manifeste altfel...ambele au avut si o raie suprapusa-- ca bolile astea sunt bune prietene si merg mai mereu mana in mana !!! Mad

le-am facut tratamement dar a reaparut dupa, insa cu o intensitate redusa....apoi a disparut total !...nu am mai repetat nici un tratament si a fost ok, organismul lor, (bine hranit si sanatos), a luptat singur...deci NU intra in panica !...
Sus In jos
gozh holland
Membru Forum Animalutze
gozh holland


Mesaje : 505
Data de inscriere : 03/12/2011
Varsta : 57
Localizare : nederland

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 7:51 am

I have ask to mine vet,

She say maby DEMODEX , not many cats have this

Or food allergie
She ask have the cat on more places ,or only on the head
Sus In jos
http://www.gozh.nl
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 8:36 am

clar,abia astept sa ajung diseara cu ea la vet.nu imi pot imagina cum de a patit asa ceva, ca doar nu a intrat in contact cu cealalata, plus ca ii am si pe ceilalti doi si nu au nimic.in fine , ghinionul meu , asta e.oricum merg pe tratament injectabil daca asta recomanda vetul meu , stiu ca va fi scump da nu am ce face.

he had just on the face that thing Sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 9:34 am

Uff saracuta Sad
Sus In jos
simona
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 246
Data de inscriere : 09/10/2010
Varsta : 41
Localizare : bacau

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 5:39 pm

buna fetele
am vesti bune .fusei la vet cu el astazi , nu are micoza si o dermatita , nu e contagioasa nici la animale nici la oameni, afacut datorita imunitatii scazute , avea boala dar a iesit la suprafata acum.ca si tratament trei zile antibiotic injectabil, o fiola de advocate si pe data de 14 august alta fiola de advocate plus un vaccin , da am uitat cu ia zis , ceva sa nu mai recidiveze boala.
pfffff deci am scapat si de data asta, am intrebat daca puteam eu sa o duc in casa(boala) si a zis ca nu , motanul avea boala dar acum a explodat Smile.ii va creste blanita inapoi doar ca nu atat de repede cum vreau eu Smile).
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMar Iul 31, 2012 6:14 pm

super,o sa te ajute dumnezeu!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMier Aug 01, 2012 8:05 am


sim, cum si-a dat seama ca e dermatita??....asta doar la analize se vede....ma rog, sa aiba dreptate, in fond asta ne dorim....

ceea ce am observat anul acesta, este o invazie masiva de micoze...mai ales vara aceasta....si cu siguranta unul din factori e caldura asta nesuferita, insotita de seceta !

sa ne tii la curent...oricum, tot papa bun e la baza ! Smile micozatele mele au acum si vreo 4 puisori...ma rog....colectate de pe drumuri, etc....vreau sa spun ca puiutii nu au nimik...dar le hranesc la disperare...totul a aproape ok acum cu ele...
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMier Aug 01, 2012 11:29 am

o sa fie totul bine
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( EmptyMier Aug 01, 2012 12:28 pm

Sper sa se refaca repede.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pui pisica ramane fara blana :( Empty
MesajSubiect: Re: Pui pisica ramane fara blana :(   Pui pisica ramane fara blana :( Empty

Sus In jos
 
Pui pisica ramane fara blana :(
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ...un animal fara vina...
» GOZH Romania
» pui de pisica bolnavior
» Adopt pui de pisica
» Cainele sau Pisica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Urgenţe-
Mergi direct la: