Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 o boala cumplita mi i-a luat

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMar Sept 04, 2012 4:55 pm

Acesti pisicuti erau vioi si speram sa le gasesc stapin.Azi insa ma uit la pozele lor si ramin cu amintirea unor pisicuti fericiti,care au avut ghinionul sa faca o boala contagioasa si virulenta care mi i-a luat pe rind,cu toate tratamentele,panleucopenie.Abia 3 pisicuti am reusit sa salvez din 8 imbolnaviti...nici motaneii portocalii,care ma iubeau atit nu mai sint...RIP ingerasilor:(
https://animalutze.catsboard.com/t306-pisicuti-jucausi-pentru-adoptie
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMar Sept 04, 2012 5:13 pm

Saraci de ei Sad
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMar Sept 04, 2012 5:17 pm

Offf asa de multi sau dus. Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMar Sept 04, 2012 5:23 pm

Doua saptamini m-am luptat sa ii salvez pe masura ce se imbolnaveau,am stat zeci de ore la coada la vet.unde i-am tratat,nopti nedormite sa le ridic temperatura,sa le fac perfuzii,sa cer sfaturi pe net...nu stiam de aceasta boala,am aflat ca apare la puii nevaccinati iar mortalitatea este f.mare,din pacate.Cei albiciosi nu puteau fi vaccinati ca nu aveau 3 luni,i-am separat insa a fost prea tirziu...
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMier Sept 05, 2012 5:16 am


of, mai adriana....de unde au luat boala ??

parerea mea este ca nu trebuie sa mai ai multe animalute in curte si mai ales daca mai sunt si pui printre ele....epidemiile apar si acolo unde sunt prea multe....si mai e o problema: daca sunt prea multe, nu iti permiti nici cheltuiala de intretinere sau de tratament ... adriana, cati catei si cate pisicute ai in total??? (si pui si adulti)

incearca sa nu iei mai mult de 1-2 pui (fie de catel fie de pisica) pe care sa ii dai mai intai si apoi salvezi altii...nu mai aduna ca uite, situatia iti scapa de sub control....personal, asa procedez...(cand a murit micuta Cutica de parvo, am luat alt puiut a doua zi, iar vetul mi-a reprosat ca am facut asta...insa mi l-a vaccinat imediat, chiar daca era prea mic....si am mai vazut si alti puiuti abandonati insa m-am abtinut sa ii iau..pana la urma nu le faci nici un bine daca iei multi si nu reusesti sa-i salvezi pana la capat)...

nu avem ce face din pacate, nu ii potem salva pe toti !
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat EmptyMier Sept 05, 2012 8:33 am

nu pot sa imi dau seama de unde au luat virusul,ca ii tineam in casa,doar ca las putin geamul intredeschis din curte sa intre aer.Intii s-a imbolnavit motanelul portocaliu cu buricul iesit in afara,pe care il aveam din luna mai.In citeva zile a slabit,desi minca putin,vet.mi-a zis sa il izolez urgent insa a fost prea tirziu.La majoritatea a facut un medicament american experimental,care nu a ajuns la toti,poate asta a fost sansa celor salvati.2 din cei pe care i-am pierdut cred ca au murit din cauza perfuziei iv prea multa:(M-am gindit ca am adus virusul de la cab.vet.unde tratam un pisicut cu constipatie,insa el s-a imbolnavit ultimul.Ultimii pisicuti imbolnaviti au fost cei alibiciosi,i-am luat de la mine de pe strada ptr.ca m-a rugat un vecin ca nu au sanse,cu promisiunea ca imi da de mincare.Nu mi-a dat decit niste orez fiert si ciorba goala,asa ca le-am cumparat boabe, tot din pensia mea.Am sperat ca le voi gasi stapin,am pus anunturi pe siteuri,forumuri,insa nimic.Chiar acum o doamna ameninta ca isi va arunca 3 pisicuti daca nu ii ia nimeni,a pus anunturi peste tot dar nimeni nu a fost interesat.Orasul e plin de pisicuti abandonati,iar la mine pe strada daca nu ii iau sfirsesc loviti de masini sau omoriti de caini:(Cei portocalii mai aveau un fratior pe care l-a omorit un caine pe strada,iar asta m-a facut sa ii iau.Acum doar surioara lor mai traieste,am luptat mult pentru ea si as dori sa ii gasesc stapin,insa e greu de crezut...va trebui sa ii vaccinez ca vine frigul si pot face gripa,am acum 9 pisici,e greu in primul rind cu curatenia,ca am probleme la o mina,plus ca am mai gasit un catel care acum intra dupa mine cind le aduc mincare si le-o mai fura pina il scot afara...
Sus In jos
Continut sponsorizat





o boala cumplita mi i-a luat Empty
MesajSubiect: Re: o boala cumplita mi i-a luat   o boala cumplita mi i-a luat Empty

Sus In jos
 
o boala cumplita mi i-a luat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Boala de piele
» JIGODIA, CEA MAI REA BOALA A CAINELUI
» mi-au luat-o pe pitzi !!
» Adriana si animalutele pe care le are in grija

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: In amintirea lor....-
Mergi direct la: