Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyVin Aug 27, 2010 3:14 pm

Intrucat numarul atacurilor verbale sau fizice impotriva cainilor sau oamenilor
cu caini s-au inmultit in Cluj-Napoca, am hotarat sa scriu acest articol, dupa
studii de ani de zile in acest domeniu, observand modul de gandire si
comportamentul oamenilor care nu suporta animalele si le ataca.
Atentie! Nu ma refer la scandaluri si atacuri impotriva animalelor cand: oamenii

cu caini lasa dejectiile pe trotuar - este biodegradabil, face bine la plante
dar TREBUIE adunat de pe trotuar si acoperit in spatii verzi. Nu ma refer la
cazuri in care cainii agresivi au atacat sau deranjat in vreun fel oamenii. Nici

in aceste cazuri nu trebuie atacat animalul, ci luat la raspundere omul care l-a

invatat sa fie agresiv. Voi vorbi despre acei oameni care FARA NICI UN MOTIV
intemeiat ataca verbal si fizic chiar, animale si oamenii a caror caini sunt
educati, cuminti, curati si dejectia lor este adunata, sau agreseaza caini
comunitari fara ca acestia sa atace. Am mentionat acest lucru deoarece prostia e

mare in Romania si nu doresc ca oamenii sa creada ca eu sunt de acord sa se lase

dejectiile in mijlocul trotuarului sau sa fie cainele agresiv si sa atace.
Ce se intampla in mintea unora care de exemplu urla din geamul blocurilor dupa
oamenii cu caini, stabilesc reguli in blocuri, reguli care sunt demne de prima
pagina a cartii "istoria prostiei omenesti", reguli care discrimineaza oamenii
cu caini si ingradesc libera circulatie si drepturile acestora asigurate de
toate tarile civilizate?
Crescuti in mediul comunist sau rural, acesti oameni nu respecta de felul lor
animalele si le accepta doar ca sursa de hrana. Motivele lor ca sa atace bietul
catel al vecinului pentru ca indraznea sa treaca pe trotuar cand "domnia lor"
trecea pe acolo, dupa parerea mea, sunt:
1. frustrari sexuale printre care:impotenta sau frigiditate.
2. frustrari sociale.
3. frustrari provenite din viata de familie.
4. omul nu a primit suficienta iubire in copilarie sau ca adult,si este invidios

pe caini.
5.le este rusine ca au venit de la tara si cred ca daca urasc cainii"vor fi mai
domni/ne".
6.pare contradictoriu cu punctul 5 dar:unii nu supoarta cainii vazand ca insasi
intelectualii au caini ,si aceasta problema sociala este evidentiata mai ales la
cluj:Ceausescu ia adus de la tara pe tarani si ia unit un bloc
cu:intelectualii.In cluj exista un sovinism si o atitudine antimaghiara.Taranii
isi amintesc cum nobilii maghiari aveau caine ca membru de familie.Locuind
impreuna la bloc,nesuportand pe maghiari isi varsa mania pe bietul caine.Acest
caz este mai rar azi .Deasemenea lucrurile sut foarte relative:sunt si maghiari
care sunt la fel de violenti cu animalele si au ura pe cainii la fel ca romanii.
Din cauza lumii patriarhale, specisiste, carnivore, animalul nu este aparat de
lege ca si omul. De asemenea in unele cazuri nu se poate apara in fata tehnicii
omului, iar omul plin de lasitate si frustrari isi varsa tot amarul pe animale.
Ce poate fi mai rusinos decat atunci cand un om agreseaza o fiinta nevinovata si

lipsita de aparare? Aici isi semneaza profilul. Dintre punctele sus amintite pot

fi la o persoana agresiva toate adevarate sau o parte din ele. Daca un om este
atacat de un alt om fie barbat fie femeie, daca atacatorul este lovit, se
numeste: autoaparare. Dar cand fiinta din jurul nostru - si aici amintesc cainle

sau parintele adoptiv al cainelul - fara niciun motiv intemeiat sunt agresati
verbal sau fizic, toate frustrarile atacatorului sunt descarcate asupra
animalului. Dar acest lucru se va intoarce intreit asupra omului rau, deoarece
tot ce gandim, vorbim sau facem este energie si aceasta energie este pusa in
miscare si proverbul "ce semeni aia vei culege" isi are rostul. Multi oameni
care au agresat verbal si fizic animale, dand dovada de o rautate greu de
imaginat, s-au imbolnavit de ficat sau, in multe cazuri, au murit de diverse
boli.
Folosirea de data aceasta nu a tapului si a cainelui ispasitor este
caracteristica omului frustrat - omul polueaza, distruge planeta, creaza
razboaie, lasa mizerie NEbiodegradabila, urla, da muzica la maxim si trebuie sa
gasim un vinovat: cainele.
Ce auzim de mici copii?
1. "Cainele nu da lapte, branza ce rost are sa il tii?" Intr-adevar nu da lapte,

dar sa facem o asemanare: laptele, carnea duneaza sanatatii. Si raspund cu o
intrebare: omul ce da? Inafara de faptul ca distruge planeta DEVORAND-O
progresiv si polueaza... Fiecare fiinta isi are ROSTUL pe lumea aceasta. Cainele

ne da compasiune, iubire, mila, credinta si toate acestea FARA SA ceara altceva
decat o vorba buna si mancare ... si celelalte animale ne-ar da asa ceva, dar nu

putem tine vaca la bloc. Cainele ne face sa ne intoarcem la Natura, sa iesim des

la padure, care cu aerul ei este un medicament pentru toate fiintele lumii.
Printr-un simplu latrat sau privit spre o directie ne poate salva viata anuntand
un pericol. Taranii parveniti in imbecilitatea lor uita de utilitate cainelui:
paza. Prin viata de familie, prin interactiune invata copii sa se dezvolte mai
bine si sa se integreze social mai bine. Dezvolta endorfine, adica ideea de
agrement, destindere, fapte care previn bolile cardiovasculare, hipertensiunea.
LA FEL DE IMPORTANTA ca mancarea, emana energii pozitive distrugand pe cele
nagative, intareste sistemul imunitar. Anunta pericole si cataclisme, ne fereste

de alte impacte negative despre care nu abordez o discutie acum. Fiecare fiinta
este la fel de importanta si cainele este de cincisprezece mii de ani langa om,
fara ajutorul lui omul nu ar fi putut supravietui - lucru descoperit stiintific
recent - si este in orice familie care il iubeste un membru de familie cu
drepturi depline.
2. Un alt argument stupid lipsit de temei stiintific este faptul ca:"parul de
caine dauneaza sanatatii, face chist hidatic." Raspund: chistul hidatic este
rezultatul unui parazit care este trasmis de la cainii NEdeparazitati, fara
carnet de sanatate. Parul poate fi purtator al acestui parazit, dar la un caine
curat cu carnet de sanatate parul nu are nici o legatura cu vreo boala. Parul nu

este comestibil dar nici nu face rau. Cainele trebuie pieptanat sau tuns si din
motive de aspect asa cum curatam praful trebuie curatat si parul. Dar aici omul
iar uita de ceva raspandit de el: praful. Cainele se scutura, scapa repede de
praf, dar omul isi scutura rar hainele si aerul este plin de praf ce se pune pe
haine.
3. "Cainii put." Raspund: si omul pute si inca INFIORATOR cand nu se spala.
Duhoarea transpiratiei am simtit-o la un net cafe cand cineva a stat langa mine
... si era om. Trebuia sa imi acopar nasul ca efectiv imi venea sa vomit. Nicio
fiinta, fie caine, fie om nu miroase daca ESTE CURATATA.
4. "Cainii din apartament sunt condamnati la inchisoare." Raspund: este un caz
in care atacatorul are ceva mila fata de caine. Realitatea este urmatoarea:
psihologii germani au pus aceasta problema - care caine e mai fericit cel din
Romania pus in lant in curte sau cel de apartament? Cainele este animal de grup,

de haita, de familie ... este o trauma psihica pentru el sa fie separat in
fundul curtii in cotet. Se obisnuieste dar devine bolnav psihic si nu acesta
este scopul unui caine de paza ca sa rupa pe toti care intra. RECUNOSC ca exista

si caini extem de nefericiti in apartament, pentru ca sunt scosi 5 minute in
fata blocului ... devin obezi, nesanatosi, nervosi. Cainii de curte sunt
infometati si tinuti in lant si viata lor e un prapad. Faptul ca imi tin cainele

in apartament nu da dreptul nimanui sa ma condamne.
5."Ati vazut caine care "isi rupe" stapanul?" Raspund: am vazut, dar am vazut SI

COPIL care isi omoara parintii pentru bani de bautura si ii ingropa in gradina.
Diferenta: un caine normal ARE discernamant, un caine bolnav psihic nu are
discernamant. Un om bolnav psihic NU are discernamant si acei oameni care si-au
ucis parintii de cele mai multe or AVEAU discernamant - de aceea au primit
inchisoare pe viata si nu au fost internati in centre speciale.
6. "In caine nu poti avea incredere." Raspund: DAR IN OM? Vine cineva si te
intreaba "unde e strada cutare?" si pana ii explici te doboara sau te omoara si
te jefuieste. Comunismul a scos din om iubirea si a indepartat omul de la natura

si animal, iar omul nu cunoaste cainele.
7. "Iubitorii de animale sunt zoofili." Raspund: OGLINDA OGLINJOARA cine e cel
mai zoofil din tara ca taranul de la tara? Ei bine, taranii care hartuie sexual
femeile sau vaca ... sau oaia ... ei cum sunt?

8.agresivitatea oamenilor cu copii fata de animale,sau "mai bine tii un copil decat un caine", raspund: este foarte raspandita la noi in tara acest fel de agresiune impotriva oamenilor cu caini. Si aici lucrurile se trag de la
frustrarile sus amintite dar si aici lucrurile sunt "impodobite "cu o fundita roz al grijii fata de copil de data asta. Frustratii/tele gasesc motiv cum ca: "copii trebuie feriti de caini", si acest motiv il invoca in timpul
agresiunilor. Deasemenea din motive religioase, teocentriste, patriarhale, motive care nasc dispretul fata de animale, apare sloganul specisist rasist: "mai bine tii un copil decat un caine". Atata timp cat: sunt suflete ,fiinte vii atat
cainele cat si copilul au drepturi egale de viata si de apartinere la o familie. Un pic de istorie: albii au terorizat, inlantuit, exploatat sau chiar au ucis populatiile de culoare din Africa pentru ca: ei nu aveau palate, vapoare, deci: tehnic erau inferiori,si pielea lor nu a fost alba. La fel ca si in cazul dispretului fata de animale: pentru ca ele arata altfel, nu fac parte din rasa umana apare discriminarea si ura fata de ele. Deci, intr-un cuvant: fiecare are DREPTUL de a convietui de a adopta ce fiinta vrea, atata timp cat fiinta adoptata- caine sau copil- este fericita. A te baga in viata altora sugerinadu-le sa tina copil in loc de animal, este obicei: stalinisto-cominust de supraveghere si teroare asupra omului si familiei acestuia si a vietii private.
Inca odata: ma refer la atacuri ale oamenilor cu copii asupra cainilor si oamenilor nevinovati nu la cazuri de agresivitate din partea cainilor asupra copiilor, dar si in acest ultim caz trebuie DISCERNAMANT: nu inseamna ca daca un
om iresponsabil invata cainele sa fie agresiv si acesta ataca, toti cainii "sunt la fel".
9.Alt atac impotriva celor cu animale: "asta e civilizatie sa umble lumea cu caini pe srtrada..?", raspund: DA. Iar acum dau un citat: "Maretia si nivelul de cultura al unui popor se poate vedea dupa felul in care trateaza animalele", citat de Mahatna Ghandi.
Alt citat: "Ma dedic in egala masura Drepturilor Animalelor ca si Drepturilor Omului. Acesta ma face un om complect", citat de Abraham Lincoln.
Continui: un popor daca iubeste animalele este evoluat sufleteste, nu numai pentru ca ca nu discrimineaza ci si pentru ca iubeste si respecta TOT ce e bun pe lumea asta si apartine Naturii. Un popor care se uita doar la ce se poate baga in burta si cum sa se suprainmulteasca si sa devoreze planeta este: un popor care distruge natura si PE EL INSASI. Pentru ca Romania sa se afle langa tarile mai dezvoltate
trebuie sa aibe un popor multilateral nu un popor de mancai devoratori care traesc degeaba. Oamenii trebuie sa si dezvolte si partea sufleteasca, rationala. Deocandata in mare parte exista doar: egoismul, lacomia, toate autodistructive. Si inca ceva: intr-o tara mai civilizata unde animalele au
drepturi si exista politia animalelor, acolo si oamenii au drepturi mai multe decat in tarile inapoiate unde nu se respecta animalele, si spun asta in context total egalitarist.
Concluzie: M-AM SATURAT DE OAMENII DIN ROMANIA. M-AM SATURAT ,CA DE 20 DE ANI NU A PRINS EMANCIPAREA ACEST POPOR! De as avea posibilitatea, mi-as lua cainii si pe restul familiei si: TALPASITA!- intr o tara unde TE RESPECTA. RUSINE,
RUSINE, RUSINE SA FIE TUTURORA care isi varsa frustrarile pe niste SUFLETE nevinovate!
Si acum profilul psihologic al iubitorilor de animale si al meu in acelasi timp: "Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat iubesc mai mult animalele". Daca un animal la care faci o fapta buna te agreseaza se cheama: salbaticie si greseala
din autoaparare pentru ca nu cunoaste bine omul. Dar in majoritatea cazurilor animalele sunt recunoscatoare cu binefacatorii lor. In cazul omului: daca faci bine unui om si iti raspunde cu rau se cheama: RAUTATE. Si din din aceasta cauza multi oameni care s-au saturat de rautatea oamenilor prefera compania animalelor mai mult decat a oamenilor. Mi se pare logic si normal acest lucru. Si eu asta fac. Si din pacate oamenii buni sunt tot mai putini.
Si BINENTELES ca nu acesta este singurul motiv pentru care iubim animalele.
Sus In jos
Emigrantul Ion
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 55
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 57

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Re: Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptySam Aug 28, 2010 9:03 am

Foarte detaliata argumentatia si, parerea mea bazata pe argumente false. Cum poate fi dragostea fata de animale conditionata de discriminare? Prea complicat! Omul functioneaza mult mai simplu: eu cred pur si simplu ca cei ce "nu iubesc" animalele sunt doar comozi!
Cand spun comod ma refer la psihicul comod: nu-si pun intrebari si daca stam sa ne gandim a ura este mult mai usor decat a iubi.

Fiecare dintre noi are un motiv sau un punct in viata cand a descoperit animalele; sunt in schimb tot atat de multi care nu au norocul de a face aceasta experienta.
Acelasi lucru se poate spune despre copii: unii au o echipa de fotbal in timp ce altii nu pot sa-i suporte. Dar asa cum poporul roman isi lasa copii pe strazi si in garii, abandonati si tragand din pungi de aurolac tot asa si animalele sunt lasate in voia sortii.

Si acum ganditi-va cinstit: nu v-ati gandit niciodata vazand aurolacii din gara sau din parc ca poate ar fi mai bine sa fie eutanasiati? Eu chiar sunt convinsa ca s-a si incercat asa ceva: intr-o casa de copii din zona mea, imediat dupa revolutie, mare parte dintre copii mici ( 2 ani) s-au imbolnavit de SIDA. Nu se stie nici pana azi de ce si bineinteles ca nimeni nu a fost gasit vinovat. Totii acei copii au murit ulterior.

Nimeni nu si-a pus problema de unde vin si daca totusi copii astia n-ar avea vreo sansa sa devina oameni normali. Am trecut comozi mai departe si-am strambat din nas pentru ca pentru cateva secunde ne-au "murdarit" retina si ne-au facut sa gandim, cand noua ne era asa de bine fara.

Nu credeti ca supra populatiile astea, ca sunt oameni sau animale, au o cauza: Ceausescu dorea ca fiecare femeie sa "produca" 5 noi constructori ai comunismului pana sa aiba dreptul la o intrerupere legala de sarcina ( preventie in Romania comunista nu exista). De cand Lae a dat coltu' si avorturile s-au legalizat s-au inchis aproape 90% die casele de copii iar Romania este una din tarile cu cea mai mica crestere demografica in Europa.

Si aceasi teorie aplicata la caini cu diferenta ca o politica de sterilizare eficienta nu a fost aplicata niciodata: le dam cu bata in cap, ii ardem, ii chinuim, ii umilim si totusi ei continua sa se inmulteasca in ciuda noastra!

Si daca tot e sa facem psihologie de amatori: cu cat conditiile sunt mai grele cu atat ne inmultim mai mult; legea asta a naturii nu tine cont de specie; e valabila pentru toti si asigura astfel existenta speciei. Pe scurt: daca o catea fata 30 de pui chiar daca 20 mor restul de 10 vor popula in continuare straziile.

Si atunci Gheo si Ion care sunt muscati pe strada cum sa nu urasca animalele. Mai bine beau o drojdie la birtu' din colt, dau cu bolovanu' dupa caine si se culca amortiti fara sa-si puna intrebarea ca animalu' ala poate i-a muscat fiindca nu mancase de o saptamana!!!!!!!!!!
Sus In jos
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: raspuns   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyLun Aug 30, 2010 1:51 pm

Da:era sa uit de comozi.Dar:sustin in continuare ce cred:sunt nevoit sa ma repet,ca aici ma refer la oameni care persecuta animalele fara nici un motiv intemeiat logic si cu bun simt,fara sa fie atacati de ele .Si atunci cauza care e :frustrarea .

Caz concret:mergeam pe strada pe vremea aceea aveam doua cateluse.Amandoua mergeau frumos in lesa la picior:NU atacasera,NU faceau treaba mare pe trotuar,nu incomodau pe nimeni.Un tanar a trecut langa noi :si pe una-ATENTIE:pe cea mai mica de cea mai mare sa temut-a lovit o si a injurat "ma f** in ei caini",atunci eu i am zis "ia stai asa.."el nu a stat sa tot dus,eu dupa el si l am doborat la pamant cu un croseu.Sa ridicat ne am uitat unul la altul i am zis ceva iar dementul a disparut.
Acest om:NU ERA unul din frustratii amintiti?CE IAU FACUT cainii?

Alte cazuri concrete:o carte despre viata animalelor dintr o gradina zoologica descria acelasi comportament al vizitatorilor:unii stau in fata custilor si enerveaza,sperie,sau injura animalele-si scriitorul biolog avea aceeasi parere ca mine zicand la capatul articolului:"oare acesti oameni ce frustrari sociale sau familiare au incat isi varsa supararea pe animalele incapabile sa se apare bine:fiind inchise dupa gratii..?"

Dar cazul Lucacel Ioan care:terorizeaza doua femei in varsta si una grav bolnava sa nu bage cainii in lift ,caini care:sunt curati si educati cu acte in regula ,omul debitand niste aberatii demne de prima pagina a cartii:isoria prostiei omenesti.Nici astra nu caz de frustrare?Iata:am ajuns la politie cu el-eu scoteam un caine al d nei la miscare-plus amenintari din partea a altor doi imbecili...Tipul asta Lucacel cine e:cca 60 de ani,un fost alcoolic,se batea toata seara cu nevasta scotand urlete de nu puteau dormi vecinii,si vecinii de jos aveau un caine un setter un inger de catel cuminte ,educat si curat si lucacel mergea sa ii reclame cum ca:"cainele miroase la ..el in baie"(!!!!!!)desi:ERA SPALAT CU SAMPON,plus plus plus alte persecutii.Si CULMEA CULMILOR rautatii lui Lucacel:caND AVEA COPIL MIC D NA PE CARE O HARTUIE:ia ingrijit copilul!!!!Alcoolul duce la:impotenta si ciroza.Omul are ceva cu ficatul:bolnavii cu ficatul devin foarte rai.Am mai cunoscut doua cazuri de bolnavi de ficat care haituiau cainii FARA nici un motiv intemeiat normal,si cu timpul cei doi oameni au si murit in rautatea lor.Boala produce frustrari.Ce altceva e cauza rautatii infinte a lui Lucacel?SI ATENTIE:Lucacel e si un mare LAS:cand reclama familia cu cainele niciodata nu o facea direct lor ci prin intermediar,de mine cand sa legat nu a amenintat si nu a injurat,dar:sunt doi tineri care duc cainii d nei la miscare si:cum ii vede ii si injura ii ameninta si nu ii lasa sa intre in lift.DESI:politia a vorbit cu el ca nu are dreptul sa faca asta.

Asa ca:ce am scris aici in articol:stiu din CAZURI CONCRETE.
Fiecare e liber/ra sa creada ce vrea....
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Re: Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyLun Aug 30, 2010 3:47 pm


yep...in general, deacord cu tine, mai putin patima care iti invenineaza randurile....
si....dragul nostru, in ce tara ai vrea sa poposesti??....scuza-ma, dar documentarul "earthlings" ne prezinta scene infioratoare, care....NU erau din romania...!!!

aceleasi tendinte de a "pisca" <poporul nostru> si <religia>....nu ti-am mai spus ca TOATE poparele au bunii si nebuniii lor !?....deci...unde-ai vrea sa pleci ?...personal, singurul loc in care as vrea sa plec definitiv, este...Raiul....dar, inca nu ma grabesc... Razz in rest, n-ai unde fugi de nemernicia umana....e peste tot!

si-ar mai fi ceva...spui ca "oamenii buni sunt tot mai putini"....de unde stii tu care sunt buni si care nu !?....eu chiar cred ca sunt enorm de multi oameni buni, sau cel putin care se straduiesc..iata doar pe acest forum.... Smile imi dai voie sa scriu un remediu contra atitudinii critice?....nu se adreseaza doar tie...ce-ar fi sa vedem cum cei mai mari rai ai acestei lumi suntem noi insine?....aha...ai citit bine...NOI suntem!...mai intai ca greselile unora poate le facem si noi, si apoi, daca stim atat de multe, ce oferim noi?....asteptarile sunt pe masura, nu uita...

Sus In jos
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: raspuns   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyMar Aug 31, 2010 12:21 pm

Salut Yoana,

iar nu ai inteles mul:aici ma refer la animale gen caini care sunt respectati in tarile civilizate.SIGUR ca:si acolo este multa cruzime fata de animale .dar eu vorbeam ca:cetatean parinte adoptiv al cainelui/lor.Nu mam extins la alte cazuri.PLUS,nu uita ca:in ciuda faptului ca sunt multe cruzimi fata de animale si in alte tari exista si o actiune in forta gen Animal Liberation si alte miscari vegane.Ori la noi...no comment.In schimb la noi este clar LEGE care pedepseste cu inchisoarea cruzimea fata de animale.
M as muta in alta tara unde este munte si padure salbatica europeana ca la noi,gen:Suedia,Finlanda,Austria etc.

DA sunt veninos ,o VIPERA pentru ca nu mai suport atata nedreptate
Evil or Very Mad dar pot fi si bland si cuminte daca vreau si am cu cine flower

Cine sunt cei rai?Lucacel & gasca de mitocani.NU am zis ca noi suntem buni ci incercam sa fim mai buni.
Sus In jos
somalia
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 15
Data de inscriere : 30/07/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptySam Sept 04, 2010 7:30 am

In mesajul ,,O dragoste de neclintit" am incercat sa mai cobor cativa semeni la realitate.N-am reusit.Vineri ,27 august m-am intors cu ,,Catelusul care a orbit din cauza viermilor care l-au mancat",de la clinicaORTOVET unde a fost internat doua saptamani.S-au efectuat doua interventii chirurgicale,si tratamente.Domnul dr.GAITA i-a facut un vaccin inainte de-a pleca cu rugamintea sa fie protejat.Am ajuns in GARA-DE-NORD,am asteptat vreo 2 ore si ceva timp in care eu am mancat o salata si mai tarziu am baut o cafea iar catelusul nu s-a miscat din geanta ,doar isi intindea boticul sa manance lapte din castronel.Isi scotea din cand in cand cate un picior pentru ca amortise.M-am urcat in tren cu 3minute inainte de-a pleca.Am ajuns la locul meu,am asezat catelul cu geanta langa mine.Pentru ca incepuse sa se miste ca sa-l scot din geanta,am asezat cateva ziare pe care doar le cumparasem pe podea langa mine,apoi un prosop si l-am scos .S-a intins fericit doar pentru cateva momente.nu pornise trenul.Aud deodata tipand isteric un zero cu chip de om ,ca femeie sau mama nu pot s-o numesc sa plec cu cainele.Un torent de vorbe ravasite,rautacioase si fara pic de logica erau la gura ei.SE UITAU TOTI DIN JUR,toate locurile fiind ocupate.Am incercat sa-i explic ca doar il externasem dar n-am reusit sa spun. Ea tipa intr-una sa plec pentru ca avea cu ea un D-l .GOE. Am asezat catelusul din nou in geanta si -am stat cu el langa usa de coborare.ASA am calatorit pana la BRAILA.NImeni nu a intervenit sa-i i-a apararea.Ce-i de langa mine s-au grabit sa ma ajute sa-l asez in geanta.Acesta-i profilul psihologic al zecilor de romani care se inghesuie ,,CREDINCIOSI"la biserica sa se roage celui care i l-a lasat omului drept SINGUR PRIETEN PE <CAINE>.Cineva spunea:,,Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect,deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia priviti in ochii lui DUMNEZEU.Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale". Yoana, m-ai acuzat ca nu te-am raspuns,dar si tacerea-i un raspuns.N-am inteles de ce folosesti acelasi semn de punctuatie repetat.Am inteles eu gresit sau esti tot cadru didactic.Si eu fac destule greseli ,acum invat sa scriu.
Sus In jos
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: raspuns   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptySam Sept 04, 2010 3:14 pm

Buna Somalia,

acesta e un caz trist din mii de astfel de cazuri.Suntem nevoiti sa traim langa astfel de creaturi care mai de care mai degenerate.
Acum spun si eu un caz:deocandata nu dau nume dar cat se poate de scurt descriu lucrurile:
cunosc o tanara care are doi caini.Vecinii au dat o in judecata la tribunal cu dorinta sa renunte la unul din ei.Pur si simplu:administratorul care il aplauda pe basescu pentru crimele facute e un fost securist turnator,si:neschimbat.Hotareste el in locul altuia cati caini sa existe in bloc plus pune cainii la cheltuieli.Tanara a dat telefon la ASOCIATIA CHINOLOGICA si a raspuns,atentie:PRESEDINTELE asociatiei chinologico -naziste si a spus:"d na au dreptate vecinii,cainii trebuie sa ii duceti la tara",ea:"dar nu sunteti asociatia chinologica ?",presedintele:"ba da dar noi protejam mai intai omul dupa aia cainele"..profund socata de rasizmul fara un pic de bun simt a raspuns ceva de semn de indignare si pus receptorul jos.
Acest lucru m a infiorat si m a ingrozit teribil:CE SPRIJIN POTI ASTEPTA IN ROMANIA CAND PANA SI ASOCIATIA CHINOLOGICA E O ADUNATURA DE NAZISTI SPECISISTI...?presedintele nu putea sa spuna :"protejam si cainele si omul ca amandoi au aceleasi drepturi la viata"..?era grau sa spuna asta cu mintea lui poluata de comunism amestecat dogme religioase inventate de popii care se imbuiba cu carne si fac muschi de la kilogramele de aur de pe ei in timp ce altii mor de foame si locuiesc intr o cutie de carton.
FIINTA UMANA ,MA FACE SA AM O PARERE DIN CE IN CE MAI REA DESPRE EA PE ZI CE TRECE.
Sus In jos
somalia
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 15
Data de inscriere : 30/07/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Profilul psihologic al oamenilor.....   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyDum Sept 05, 2010 7:57 am

Pentru ca am reusit sa citesc un pic din mesajele scrise Emigrantul Ion amintea de sarmanii copii bolnavi de SIDA.In anul 2001 ,internata fiind la SPITALUL nr.1 sectia ,,boli infectioase" in fiecare zi si la usa fiecarei camere veneau vreo 5 copii de cereau dulciuri cau fructe.In prima saptamana am stat intr-o camera cu 2 locuri ,apoi,,ATENTIA,,care m-a costat destul m-a ajutat sa ocup o REZERVA.Ma imprietenisem cu cel mai mic dintre ei(afland mai tarziu ca el avea 11 ani)Pentru ca trebuia sa mananc banane,mergeam si le cumparam mai mult pentru EL ,apoi pentru Ei,deoarece MIHAITA venea cu alti patru.SEARA stateamsi ascultam povestile lor sfasietoare.Mai intai mancau, apoi povesteau.Mancarea lor aproape zilnica :cartofi prajiti:,supe fara nici un gust ca si a mea dealtfel si alte nimicuri.Intr-o noapte a decedat o fetita.A doua zi MiHAITA mi-a povestit :-Stii somalia,roxana care isi scotea mereu branula de-i curgea sange ?In noaptea asta nu a mai tipat.Noi am vazut cum a venit tanti ana, bucatareasa ,si o infirmiera, a infasat-o in patura si au dus-o acolo<la morga>,la DUMNEZEU.Noi,mai stam putin ca nu poate sa ne ia pe toti.In ziua aceea i-am promis ca dupa- amiaza ii voi cumpara dulciuri.Statusem mult pe o banca in curtea spitalului si am revenit pe la ora 18.M-am asezat pe pat rasfoind niste reviste. Pe la ora 22< S-A ISCAT FURTUNA.>Disparuse Mihaita.L-au cautat peste tot.Intr-un tarziu l-au gasit.Statea in unghiul dintre un perete si scari afara.Ma astepta pe mine sa vin de la chioscul cu dulciuri.Intrebarea mea a fost,:-Nimeni n-a observat disparitia lui atatea ore?,au deschis si inchis usa aceea...n..persoane.NIMENI nu s-a intrebat de ce-o fi stand acolo.Dupa o luna plecam din spital nestiind ce ma va astepta dupa tratamentul din spital unui dr.VLADUTIU,de-a ma interna ca <NU am decat peste 3 zile locuri libere,DA_I GREU PENTRU MATA CUCOANA>,am incheiat spusele doctorului.Chiar peste trei zile avea sa inceapa adevaratul calvar pentru mine. 8 LUNI cu pauze foarte scurte le-am trait la sp.UNIVERSITAR si sp clinic FUNDENI,fiind singurul pacient din judetul meu ramasa fara intestinul gros aproape 90%.Acum o sa-i raspund iar yoanei care mi-a reprosat ca nu-i nimeni dator mai ales ce-i bogati sa-mi dea mie bani,sa ma ajute,CREZI ca a fost normal ca cei de pe urma carora m-am nenorocit sa nu pateasca nimic doar sa-si sporeasca averea<trei magazine,o farmacie,3 case,3masini performantesi hectare de pamant?>.Ce-aveau cand eu am consumat o conserva de legume alterata de la ei? Un chiosc de aproximativ 9 metri patrati.Banii mei au mers prin spitale, lasandu-ma saraca iar a-i lor si dupa marfuri si astazi alterate si vindute alaturi de cele ,,proaspete".SI pentru ca nu vreau sa mai continui sa povestesc le-as recomanda multora sa asculte melodia cantaretei,, STELIANA SIMA", <AM crescut PE langa mine>.,recomandata dealtfel si pentru voi.
Sus In jos
bradut_econinja




Mesaje : 8
Data de inscriere : 16/08/2010

Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: raspuns pt.Somalia   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. EmptyMar Sept 07, 2010 11:45 am

Din pacate fiinta umana degenereaza pe zi ce trece.Medicii nu sunt ce e a ce ar trebui sa fie.Omul trebuie sa se intoarca la Natura si sa caute leac pentru toate bolile din Natura.Dar tragic e faptul ca:sunt oameni care zic ca trateaza cu plante si:ori nu stiu cand si cum se culege planta culegand plante la luna plina ce face sa nu aibe nici un efect,ori dau la o planta care are 3 caracteristici de vindecare :10 caracteristici,ori multe firme fac produse contrafacute ori:toate trei din lucrurile amintite sunt puse in aplicare.Nu e usor sa gesesti o metoda de vindecare naturala dar si eficace.Medicii urmaresc profitul nu sa vindece ,vindecarea e pe locul doi sau trei.Ei mai au si alte interese.Rar vezi medici adevarati care se uita la sufletul si trupul bolnavului in acelasi timp.
Ideea de baza este sa ne indepartam cat se poate de mult de societate si sistem si sa ne intoarcem cat se poate de mult la Natura.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty
MesajSubiect: Re: Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.   Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale. Empty

Sus In jos
 
Profilul psihologic al oamenilor care nu suporta cainii sau alte animale.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» aproape de prapastia disperarii: animalutele sperantei miu
» Fapte demne de ingeri
» Alte animalute din Bucuresti care au nevoie de ajutor...
» Adriana si animalutele pe care le are in grija
» Animale care au nevoie de ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: