Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!

In jos 
+5
somalia
adriana
yoana
ADMIN
Violeta Frincu
9 participanți
AutorMesaj
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 55
Localizare : Italia

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptySam Iul 03, 2010 11:58 am

A trecut un an de cand m-am intors in tara. Am vazut in acest timp nu unul, nu zeci , ci sute de catei ai strazii, abandonati, flamanzi, bolnavi...In fiecare zi hranim cati putem: pe strada , in casele sau in curtile noatre. Uneori ne rupem din salariile sau pensiile mizere pentru a-i duce la veterinar. Alteori ridicam neputinciosi din umeri pentru ca situatia ne depaseste. Unii au noroc: sunt adoptati si duc o viata linistita. Altii nu...La fel ca in Brasov sau Prahova, in Braila supravietuiesc multi amarati ai strazii. Unul dintre ei are nevoie acum de ajutorul nostru ! Daca nu va urma un tratament special, va orbi! Adriana, te rog, sa scrii aici, din nou , conditiile in care traieste acest catelus acum si ce sperante de viitor poate avea daca noi, toti , ne mobilizam!
Sus In jos
ADMIN
htt://animalutze.catsboard.com
htt://animalutze.catsboard.com



Mesaje : 47
Data de inscriere : 05/06/2010
Localizare : Moinesti

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptySam Iul 03, 2010 4:48 pm

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Pictur10
Sus In jos
https://animalutze.catsboard.com
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptySam Iul 03, 2010 6:04 pm

ne-ar place sa putem spune"priviti speranta din ochii lui!", insa, acum e aproape imposibil...doar cu efortul nostru, comun, poate candva, ochisorii lui ne vor transmite "recunostinta!"

intr-o perioada grea, cand greutatile" financiare" ne asupresc tot mai mult, mai gasim noi ,oare, puterea de a fi OAMENI si cu animalutzele nimanui???
Sus In jos
adriana
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 105
Data de inscriere : 15/06/2010
Localizare : Braila

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptySam Iul 03, 2010 9:23 pm

Violeta F. a scris:
A trecut un an de cand m-am intors in tara. Am vazut in acest timp nu unul, nu zeci , ci sute de catei ai strazii, abandonati, flamanzi, bolnavi...In fiecare zi hranim cati putem: pe strada , in casele sau in curtile noatre. Uneori ne rupem din salariile sau pensiile mizere pentru a-i duce la veterinar. Alteori ridicam neputinciosi din umeri pentru ca situatia ne depaseste. Unii au noroc: sunt adoptati si duc o viata linistita. Altii nu...La fel ca in Brasov sau Prahova, in Braila supravietuiesc multi amarati ai strazii. Unul dintre ei are nevoie acum de ajutorul nostru ! Daca nu va urma un tratament special, va orbi! Adriana, te rog, sa scrii aici, din nou , conditiile in care traieste acest catelus acum si ce sperante de viitor poate avea daca noi, toti , ne mobilizam!
De citeva saptamini incerc sa atrag atentia asupra acestui catel trist,pe care l-am intilnit la cabinetul veterinar de aici,unde insa nu i s-a dat nici o sansa sa mai vada,si care este tinut ascuns in casa de doamna care l-a gasit,pentru ca are 10 caini,unii de talie mare si parinti bolnavi si batrini,si nici dinsa nu sta bine cu sanatatea,a fost operata si traieste datorita unui medic deosebit.Zilele trecute gasise pe strada alt caine abandonat si flamind,a aflat ca era al unei batrine care il aruncase ca ii mincase o gaina,si a convins-o sa il ia inapoi si sa aiba grija de gaini,cu asa oameni are de a face acolo.La singura farmacia umana de acolo din comuna nu a gasit decit unul din medicamentele prescrise de dr.Gaita,care dupa ce i-a vazut pozele pe care i le-am trimis a presupus ca are o forma de hepatita,dar cel mai bine era daca doamna il ducea la cabinet la Bucuresti,sa fie tratat acolo,si sa il preia cineva,iar alti iubitori de animale care se oferisera sa ii asigure bani ptr.tratamente si consultatii in Bucuresti nu o pot face si pentru cazarea la clinica ,ca sa nu ramina cumva acolo.Dr.Gaita ii dadea sanse ca vederea sa-si revina complet...si eu am o catelusa nascuta aproape oarba si schioapa care trebuia operata la clinica dr.Gaita,inclusiv la ochi,deocamdata nu stiu daca a fost operata,totusi sper ca o sa fie bine...
incerc sa pun o imagine cu catelusul ,sper sa reusesc...

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Pictur12
Sus In jos
Violeta Frincu
Membru Forum Animalutze
Violeta Frincu


Mesaje : 316
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 55
Localizare : Italia

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyDum Iul 04, 2010 5:40 am

Acum avem nevoie doar de o programare si o estimare a cheltuielilor pentru acest catelus la Clinica Ortovet din Bucuresti. Am rugat-o pe Adriana sa ia legatura via mail cu Carmen si bineinteles cu domnul doctor Gaita. Avem nevoie de date concrete : cand poate fi "internat" , cat va dura tratamentul si costul acestuia. Imediat ce vom avea aceste informatii va propun ca orice suma (cat de mica) care va putea ajuta acest catelus sa fie trimisa spre doamna Carmen Costea. Asteptam vesti si un cont in care sa ajunga banutii !
Sus In jos
somalia
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 15
Data de inscriere : 30/07/2010

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyMar Aug 17, 2010 8:17 pm

catelusul care a avut ochisorii plini de viermi si nu mai vedea deloc, cel descris de Adriana care a si postat fotografia cu el a ajuns la clinica ORTOVET,datorita unei Doamne care la rugamintea mea m-a imprumutat cu cateva sute de lei pentru biletele de tren si ce-ar fi urmat la clinnica. Multumesc DOMNULUI Dr.GAITA,pentru ca l-a primit si incearca sa-l ajute cat poate.Multumesc"emigrantului ION care mi-a dat telefonMultumesc lui DUMNEZEU ca inca nu m-a parasit.le-as multumi celor care arunca banii doar pe iluzii pierdute sa-i arunce pe niste saci cu hrana pentru 10 caini pe care ii ingrijesc .Am prea multe datorii din cauza unor probleme personale de sanatate dar si a.lor.doar 8000lei.Pentru unii nu inseamna nimic,pentru mine poate ani grei.
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyDum Aug 22, 2010 6:12 pm

Este intradevar extrem de trist cum arunca unii cu bani si cum dau unii din nimicul lor . Nu este nedrept ? Dar acesti oameni care nu au... Nu pot lasa pe altii ..Pentur ca poate stiu cume sa fi singur...Abandonat....Sa nu ai hrana.....A fost adoptat ?Daca nu cred ca i-as gasii eu stapan....
Sus In jos
somalia
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 15
Data de inscriere : 30/07/2010

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: catelul in peticol de a orbi ,cel care a avut ochisorii mancati de viermi   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptySam Aug 28, 2010 8:26 pm

Catelusul a fost internat la clinica ORTOVET din capitala pe 13 aug.dupa ce-am discutat cu DOMNUL DR.GAITA.A fost supus la doua interventii chirurgicale,tratament si vaccinuri. Aseara am ajuns acasa dupa o internare de 2 saptamani.Acum are ochi deschisi, zareste cu unul dar pe parcurs va vedea.Cu celalalt nu s-a putut face nimic.Cred c-ar trebui sa multumesc Adrianei care a vorbit despre el,si ia egala masura <EMIGRANTULUI ION si DR.GAITA> deoarece a acceptat sa-l retina 2 saptamani sub supraveghere permanenta.Cred ca pentru astfel de OAMENI ar fi trebuit sa eziste termen de comparatie unul superior absolutului.As multumi in numele lui<ALI>, pentru ca are de acum un numeD_nei PETRICA care mi-a imprumutat banii pentru transportul la BUCURESTI.,si repet a doua oara numele care i-a platit toata spitalizarea.<EMIGRANTUL ION>. MULTUMESC celorlalti pentru implicarea doar din mesaje.Dragii mei ,daca la fel va zbateti si la serviciu cum o faceti pe acest forum ar trebui sa va studiati indelung SUFLETUL,pentru ca FRUMUSETEA FIZICA,BANII si FAIMA sunt doar ACCESORIIale SUFLETULUI. Mi-as fi dorit sa-l dau spre adoptie unei familii dar la noi nu ai cui_Cat de curand o sa-i postez o fotografie.
Sus In jos
bybycuta
Membru Forum Animalutze
bybycuta


Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Moinesti , Bacau

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyVin Noi 19, 2010 4:43 pm

ca pacat de el este atat de scumpikkk I love you
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: vai!!!!!!!!!!!!!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyMar Dec 07, 2010 12:15 pm

Vai bietul catelus ce viata mai e daca nu poti sa o vezi? Question Crying or Very sad Si ce scumpic este asa de dulce I love you flower .Ca o raza de lumina ce te incalzeste! sunny flower
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! EmptyMar Ian 11, 2011 3:30 pm

CE dragut! nu merita sa fie trist!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty
MesajSubiect: Re: Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!   Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi! Empty

Sus In jos
 
Un catel in pericol de a orbi are nevoie de noi!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Animale care au nevoie de ajutor
» pentru toate animalutele
» Am si eu un catel
» Adoptii/Donatii animalutze
» Pui de catel

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Caini :: Caini-
Mergi direct la: