Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Tigrutza, pisicuta salbatica

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyLun Sept 05, 2011 8:22 am


Cand spun "salbatica", nu e o figura de stil.....ci e chiar...salbatica!....de fapt a fost ! Sad

Am avut o perioada grea ...de fapt cumplita si care inca nu s-a terminat ! Imi place s-o denumesc "Saptamana patimilor"...iar acesta ar fi primul episod: "Tigrutza ".
E un fenomen care nu l-am mai citit niciunde ! Nu cred ca s-a mai confruntat careva vreodata cu un asemenea lucru...cineva, acum vreo 2 saptamani, s-a hotatrat, probabil, sa ia la misto dragostea mea pentru animale, aruncandu-mi in curte (la poarta) o pisicuta...salbatica !!!...de fapt eu m-am indragostit instantaneu de ea...la cat era de frumusica, as fi dat-o repede...EI i-a facut rau....de fapt a ucis-o cu mainile mele !

Cum s-a intamplat totul? Intr-o zi frumoasa si calda, vecinul meu umblase la stupi iar albinele imi traversau turbate gradina...catelusele mele erau nelinistite, si din cand in cand mai sareau sa prinda cate o zburatoare cu ac, asa, din zbor. La poarta, zacea tolanita de lene, Fetitza, catelusa despre care am scris (pe topicul "Pro sau contra sterilizare" ) ca era de pe strada, ca am sterilizat-o si ca obisnuieste sa se mai adaposteasca la mine in curte. La un moment dat, o vad agitata si maraind fioroasa, cu capul indreptat in spate, inspre coada....m-am gandit ca e suparata si ea pe albinele vecinului, si m-a amuzat. Am purces sa o salvez --desi nu aveam cum. Cand colo ce sa vezi?...in spatele catelei, o ciufulitura mica, mica, zburlita si arcuita, gata sa riposteze la atac!...o pisicutza !!...micutza si speriata, scuipa si tipa de mama focului cu o guritza mare cat capusorul ei ! Ce m-a facut sa observ de prima data, a fost ca era extrem de frumusica, cu capusorul rotund si dragutz, insa ochii, verzi, erau alungiti, asa, in stil chinezesc...am strigat la catelusa si m-am repezit sa pun mana pe pisicutza, pentru ca in acelasi timp, si Fetiza se aruncase s-o apuce !!...Stiam ca Fetiza sare la pisici si cred ca daca le-ar prinde, le-ar face bucati ! Insa pisicutza si-a infipt dintii in mana mea atat de puternic, incat era cat pe ce sa o scap !...am remarcat chiar de atunci muscatura extrem de "ascutita" si puternica, insa mi-am spus ca era vorba doar de o pisicutza speriata tare!

Motivele pentru care am inceput s-o "acuz" ca e ciudata, aveau sa se inmulteasca repede, insa !! Nu doar ca nu statea s-o atingi, insa avea o "scuipatura" foarte agresiva si nu mieuna deloc !!!...au trecut rand pe rand 1,2 ,3 zile, iar micutza mea continua sa scuipe nervos...n-o puteam imbuna cu nici un chip....ea continua sa-mi refuze oferta de impacare...si apoi a urmat cel mai concret exemplu: nu doar ca nu ma lasa s-o ating, insa incepea se se repeada la mine, furibund, asa, ca o adevarata felina !!...incepusem sa ma tem, la propriu, de ea...si atunci am facut greseala fatala: am inchis-o in transportorul pisicilor mele !..Of, of....ca pe o vrabiuta in colivie...mi-a sclipit dintru inceput ideea ca ar fi salbatica, dar am alungat gandul...desi, sunt inconjurata de paduri pe aici !....iar carutze cu lemne, trec mereu, de la padure...hmmm...era clar....la cererea cuiva binevoitor, un carutzas, s-a oprit pentru o clipa sa-mi lase felina peste gard.....am si o banuiala, insa n-o spun tare...
prietena mea de bio, mi-a confirmat...am sunat si vetul, care si el mi-a spus ca e posibil sa fie de prin paduri...urma ca vineri dimineata sa merg cu ea sa o vada...banuiam 90 % ca e salbatica, dar speram sa nu fie...sau macar sa o domesticesc...insa vineri dimineata mi-a murit soacra....pisicutza a ramas acolo, in transpostor...chinuita de stransoarea peretilor custii... Sad ...am amanat-o pe luni...insa... a fost prea tarziu...duminica am gasit-o moarta...ca o vrabiutza in colivie....n-a suportat captivitatea...

stiam ca daca e salbatica, trebuia dusa urgent in mediul ei, in padure...insa, decesul soacrei mele m-a facut sa aman...i-am spus tigrutei suparate sa mai astepte pana luni...dar n-a mai avut rabdare...de fapt eu am ucis-o cu cu lipsa mea de operativitate...puteam sa fiu mai decisa ...micutza de ea...a plecat suparata pe mine si pe viata asta cruda care i-a adus atata suferinta...

si iat-o pe frumusica adormita...


cand puneam mana pe ea, purtam o manusa de protectie...altfel, riscam sa-mi ramana degetele in guritza ei...


Tigrutza, pisicuta salbatica 51525081

Tigrutza, pisicuta salbatica 38723297

vedeti cat e de tigrisoară ???

Tigrutza, pisicuta salbatica 16301448

Tigrutza, pisicuta salbatica 92213395

Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyLun Sept 05, 2011 1:54 pm

Ce scumpica este pisicuta mereu am adorat pisicutele salbatice!!! Razz I love you I love you I love you I love you I love you
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyLun Sept 05, 2011 5:35 pm

si mie...am 4.Smile)...adica tre sa-i "imblanzesc".....am incercat unu.sa-l prind..si m-a zgariat cam tare:)
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMar Sept 06, 2011 5:44 am

Pisicuta asta seamana cu un ras!!! Razz I love you I love you I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMar Sept 06, 2011 2:33 pm



fetelor, dar n-ati inteles???....e o pisica salbatica !!....adica SALBATICA de tot !! am specificat deja de la inceput ca aici, cuvantul "salbatic" nu e o figura de stil ci e pur si simplu o felina din padurile noastre (de fapt a fost) !!...probabil ca cineva s-a gandit ca daca tot imi sunt dragi animalele, ce-ar fi sa vad cum ma descurc cu una din munti !?...sper sa nu ma trezesc maine -poimaine cu vreun ursulet adevarat, in curte !
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMar Sept 06, 2011 3:28 pm

ce frumoasa e...
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMar Sept 06, 2011 5:34 pm

Pai da am inteles este o pisica salbatica care a trait in padure departe de oameni singura cu familia ei ca tigrii!O sa facem cv cu ea?
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMier Sept 07, 2011 2:27 pm



?????

patricia, pai am facut deja !!...am inmormantat-o !
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMier Sept 07, 2011 6:02 pm

Pacat mare de ea era o scumpete de felina!! Crying or Very sad
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyJoi Sept 08, 2011 3:27 pm

era...dar nu mai este... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyVin Sept 16, 2011 4:41 pm

Uff!De ce ,cei fara vina trebuie sa mor asa de repede?Si cei care nu au nici un bun simt fata de Dumnezeu nu patesc nimica.Animalele nu cred ca fac mari pacate!Dar asta este viata ,saraca:( Sad
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyVin Sept 16, 2011 4:44 pm

Este foarte dureros sa inmormantezi un animalut!!!Eu cand eram mica stiu ca avea un catel ,care-l iubeam foarte mult dar numai din cauza unui doctor veterinar catelul meu a murit!....Era iarna..si cu greu ma uitam cum acel catel era inmormantat! Sad Sad Sad Sad Cred ca a fost mai dureros decat un om oarecare!pentru ca-l iubeam mult!
Sus In jos
stefanyafelea
Membru Forum Animalutze
stefanyafelea


Mesaje : 680
Data de inscriere : 21/09/2011
Varsta : 26
Localizare : Bacau Moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMar Noi 15, 2011 5:56 pm

Este foarte greu sa-ti pierzi animalutul ,si eu am patito Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Sus In jos
Lazar Catalina98
Membru Forum Animalutze
Lazar Catalina98


Mesaje : 1174
Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 25
Localizare : Moinesti , Judetul Bacau

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyMier Noi 16, 2011 5:21 pm

Si eu ... E foarte dureros
Sus In jos
claudia btzt
Membru Forum Animalutze
claudia btzt


Mesaje : 2085
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 26
Localizare : moinesti,jud bacau.

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyVin Noi 18, 2011 10:22 am

E mai dureros atunci cand aflii ca murit din cauza doctorului!
Sus In jos
Spinu Patricia
Membru Forum Animalutze
Spinu Patricia


Mesaje : 1626
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 25
Localizare : jud.bacau moinesti

Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica EmptyVin Noi 18, 2011 11:13 am

Eu i-as fi facut ceva si nu era frumos!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tigrutza, pisicuta salbatica Empty
MesajSubiect: Re: Tigrutza, pisicuta salbatica   Tigrutza, pisicuta salbatica Empty

Sus In jos
 
Tigrutza, pisicuta salbatica
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» KITI PISICA SALBATICA
» Ketty , pisicuta mea.
» Pisicuta petrolista !
» Pisicuta insarcinata
» Animale care au nevoie de ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: In amintirea lor....-
Mergi direct la: