Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Emigrantul Ion
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 55
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 57

Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty
MesajSubiect: Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?   Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? EmptyDum Iun 20, 2010 1:38 pm

De cateva luni bune ma preumblu prin site-urile de protectie a animalelor die Romania. Imi pare rau dar parerea mea este ca ce se face la ora asta in Romania nu este solutia ce va duce la rezolvarea problemei.
Faptul ca fiecare bloc are haita lui de caini si ca unii ii hranesc cu resturile de la pranz nu are nimic de-a face cu protectia
animalelor. Atata timp cat generatii intregi au crescut fara respectul fata de animale, faptul ca nea' Gheorghe arunca o bucata de paine de la geam nu rezolva problema.
Ieri am vazut intamplator in internet un filmulet: o ceata de romani cretini dau in cap unui purcelus care are ghinionul sa nu moara pe loc; unul dintre mai sus numitii idioti ia un par si, in credibil dar adevarat, omoara purcelul prin SUFOCARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Este filmat intregul chinul al acestui animal. Si atunci va intreb: daca nici macar atata respect nu exista pentru animalul care moare spre a ne hrani atunci de unde pana unde sa respectam un caine. Atata timp cat romanul dupa ce si-a muncit calul o viata il ia si-l arunca in drumul mare sau isi loveste vaca in fata pentru ca vaca e mai desteapta decat el si nu vrea sa se bage-n namol ma intreb cati zeci de ani ne va trebui sa-ntelegen ca nu suntem Dumnezeu si nu avem drept de viata si de moarte asupra altor vietati.
Ieri era un articol in Libertatea: Adapostul de caini "Das kleine Tierheim" din Germania a lut 40 de caini spre ai da la adoptie in Germania.
Comentariul ce mi-a atras atentia in mod deosebit a fost: "germanii fuduli si rasisti retardatii europei...cu angela lor cu tot,in frunte". Deci nici macar atunci cand ni se da ajutor nu ne convine: nemtii sunt rasisti ca noi parca n-om fi si retardati...ha, ha cine vorbeste!

Ieri scria tot in internet ca Fundatia Brigitte Bardot a oprit sponsorizarea pentru mai multe dintre cele in total 22 de adaposturi de caini din Romania. A fost informat vreodata unul dintre cretini ce posteaza ineptii prin internet ca femeia asta doneaza LUNAR circa 60 000 € pentru cainii romani?
NU
In schimb am inteles ca in Romania se discuta intens despre posibilitatile e a practica sexul total!!!!!!!!!!

Sorry, dar ca sa rezum frustrarea mea: nu credeti ca in loc de Mendel, inele si corpuri poate ar trebui in scoli sa se predea bunul simt?
Si in loc sa producem in fiecare an mii de absolventi nesimtiti poate ne aplecam deasupra programei si ne gandim cum sa facem mai multi oameni cu inima decat oameni ca creier.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty
MesajSubiect: Re: Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?   Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? EmptyDum Iun 20, 2010 6:50 pm

din fericire pot raspunde avizat si "profesionist"...prietenii stiu de ce.. Smile

in scoli se preda bunul simt!!!!!...idee e, ca, de bucurie, parintii moderni uita sa le aprofundeze progeniturilor lor acest mesaj de viata si pe acasa!!-scoala NU ar trebui sa se termine dupa orele de curs!!!-....si mai uita sa le si arate prin propriul exemplu cum sa fie plodutii lor cu bun simt!....pt ca asta nu e doar o prbl. de teorie, ci de practica!!!....in scoala din pacate e mai multa teorie.....si toti stim cum stau lucrurile la cap. practica...

oricum, bunul simt e rezultatul unui efort personal si INDIVIDUAL extrem de anevoios...daca noi insine nu ne straduim, NIMENI nu are interesul sa ni-l arate!....chiar cred ca nu se VREA o specie umana cu bun simt, ca astfel ar fi mai greu sau imposibil de manevrat!!!!

si...for god's sake, nu te mai uita la filmulete de alea!!!!!!....vei avea impresia ca majoritatea sunt niste nemernici....nu dispera!....suntem destui care dovedim contrariul...chiar cred asta!
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty
MesajSubiect: Re: Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?   Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? EmptyMar Aug 03, 2010 11:56 am

Doamne ! Voi credeti ca profesorii incurajeaza asta?? Sunt foarte putini ! Foarte !! Eu am dus 3 pisoi in scoala ca sa ii salvez pentru ca deja pe unul din fratii lui ii calcase masina si directorul mi-a scazut un punct la purtare in schimb diriginta a incurajat dar am facut o fapta buna pana la urma ....
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty
MesajSubiect: Re: Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?   Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? EmptyVin Aug 27, 2010 7:22 pm


cand emi a pus problema "educatiei corespunzatoare", cu siguranta s-a gandit la educatie in general...eu i-am raspuns doar de educatia din scoli...sigur, in scoala se poate realiza un prim pas, insa, daca educatia nu continua si dupa, un mare procent al educatiei din scoli (daca are loc !!) este zadarnicit! ong urile, saracele, din pacate, TREBUIE sa depuna eforturi si in aceasta directie!...

oamenii nu cunosc enorm de multe aspecte: legile de protectie animalelor, sanctiunile, ca pot si e necesar sa sesizeze politia atunci cand au fost martorii unei scene de cruzime sau multi nici nu stiu ce este o sterilizare...etc....trebuie lucrat f mult la informarea si educarea lor....metode sunt, nu stiu insa daca si bunavointa!....in aceste actiuni , in fond, se pot implica nu doar ong-urile, dar si noi, toti, iubitori de animale- desigur cu sprijin macar logistic din partea primariei...se mai pot implica profesorii, dar si preotii....mda, stiu, aici ei insisi ar trebui educati...preotii tb sa fie constienti ca in predicile lor, vorbind despre pacat si rautate, pot include si cruzimile asupra animalelor...interventia lor ar fi de un real folos, in conditiile in care credinciosii, in general, sunt ascultatori ai poruncilor biblice si bisericesti--chiar daca nu reactioneaza imediat, macar sunt pusi in tema!

sa zicem ca deja am inceput niste demersuri in aceasta directie..daca vor fi ceva rezultate, va voi comunica...oricum, spuneam pe alt topic: astazi am dat 2 cd-uri cu "earthlings"...desi cam costisitoare, si aceasta este o metoda de educare a oamenilor!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty
MesajSubiect: Re: Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?   Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare? Empty

Sus In jos
 
Protectie a Animalelor fara o Educatie Corespunzatoare?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Protectia Animalelor CU o educatie corespunzatoare...in scoala!! / school education!
» Exemple de urmat in rezolvarea problemei protectiei animalelor comunitare si nu numai
» PROCEDURA DE RECLAMARE IN CAZUL INCALCARII LEGII DE PROTECTIE A ANIMALELOR, 205/2004, MODIFICATA DE LEGEA 9/2008.
» PDL-UL VOTEAZA UCIDEREA ANIMALELOR FARA STAPAN !!!
» Catelusi arsi de vii!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Protectia Animalelor-
Mergi direct la: