Forum Protectia Animalelor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum Protectia Animalelor

BINE ATI VENIT !!!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet."

 

 Animale care au nevoie de ajutor

In jos 
+14
stefanyafelea
alexandra nica
Lazar Catalina98
SocialBoy
adriana
claudia btzt
Spinu Patricia
bybycuta
Oana
somalia
Dorotea
Violeta Frincu
yoana
Carmen
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Iun 15, 2010 9:12 am

Rezumarea primului mesaj :

Zilnic intalnim pe strada, in jurul blocului, caselor in care locuim sau chiar in acelasi imobil animale care au nevoie de ajutor . Majoritatea oamenilor sunt insensibili la aceste situatii. Cum considerati voi ca ar putea fi rezolvata aceasta situatie?


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Dum Ian 29, 2012 5:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos

AutorMesaj
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Aug 17, 2010 2:03 pm


hehehe..m-am amuzat cu imaginile animalutelor tale..dar m-am si intristat de rautatea oamenilor...ma bucur insa ca esti puternica si curajoasa...suntem alaturi de tine!!

insist sa-mi dai adresa ta postala, sa pun si eu un banut acolo, macar o parte din transportul fetitei la sterilizare!!
Sus In jos
somalia
Membru Forum Animalutze



Mesaje : 15
Data de inscriere : 30/07/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: tratament pentru dermatite rani etc...   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Aug 17, 2010 8:42 pm

somalia:tratamente cu rezultate sunt ceaiurile si unguientele plus tincturile cu MARUL LUPULUI.Te.pot ajuta daca ai catei cu probleme.[
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Soarta cateilor de pe strada   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Aug 20, 2010 2:43 pm

Azi am vrut sa dau de mancare cateilor Pufy, Codita, Fetita mica, Fetita, Florica, Schiopila care va aratam intr-un filmulet ca stau acum intr-o magazie din spatele casei din curtea fabricii Timpuri Noi. Am anuntat paznicul ca ma duc la catei. Era a treia oara cand mergeam acolo dupa ce am cerut incuviintare. De data asta era un paznic care mi-a spus sa le dau langa gard afara din curte si sa fac bine sa nu le mai dau deloc ca ii invat sa stea acolo si ei intra in fabrica in biroul directorului fabricii. A iesit de acolo si o doamna care mi-a spus ca acolo este proprietate privata a unor straini si stricam imaginea Romaniei la acesti straini cu cainii. Strainii au afaceri si cainii ii alunga pe straini M-a amenintat ca da telefon cca sa fiu luata cu tot cu caini si sanctionata. Cam aceleasi discutii le-am avut si cu propretarul constructiei de langa Cuptorul de paine: el este din Iordania, are afacere si cainii ii alunga clientii asa ca sa ii iau acasa la mine, sa nu le mai dau de mancare ca ii invat sa stea acolo, pentru ca ei ma ateapta pe mine cu hrana apa si fac mizerie langa afacere lor. Eu ma tem mult pentru siguranta cateilor. Sufletul meu este tare trist si mahnit.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Aug 20, 2010 4:43 pm


carmen, adevarul e , si stiu ca nu ne place, oamenii au dreptate...e proprietatea lor!!...hai sa trecem rapid la solutii...ia vezi, care ar fi mai viabila :

--tratezi cu directorul, ca pt o chirie de bun simt, sa mai suporte o perioada cateii acolo, si sa le faci o ingradire!(dar totul cu acte, legal!)

--gasesti pe undeva un teren unde sa-ti duci cateii, tot in varianta chirie pt o perioada si cu ingradirea lor corespunzatoare!

--cumperi o mica suprafata de teren , undeva si acolo faci definitiv un tarculet pt ei

--taratezi cu o asociatie de prot. sa-ti ia si cateii tai in perimetrul lor, dar de ingrijit , ii ingrijesti tu!

Vezi repede ce ar fi mai usor pt tine, si incearca sa te misti repede!!!...(ai vazut ce-au patit cateii mei)...daca gasesti un mic perimetru, ceva, strigam un help sa facem rost de materiale pt un tarc.....
Sus In jos
Oana
Membru Forum Animalutze
Oana


Mesaje : 44
Data de inscriere : 03/08/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Aug 21, 2010 9:41 am

De fiecare data se aciuau animale pe langa blocul nostru si de fiecare data le aduceam de mancare . Au fost cateva situatii cand mi-a fost atat de mila incat am luat animalele in casa . Este situatia unui pis mic pe care l-am vazut intr-o zi de toamna tremurand in spatele blocului , eram clasa a-3-a . L-am luat si i-am facut o casuta la usa apartamentului si l-am primit in casa ... Intr-o zi cand mama a spus ca nu il mai putem tine am plecat in tot centrul cu el in brate in cautarea unui stapan . Am fost data jos din autobuz si am fost data afara din magazine pentru ca eram cu pisul si nu am gasit nimic Sad . Ziua urmatoare disparuse din fata usii , am aflat ca o vecina l-a luat si l-a dat unui iubitor de animale . L-am mai vazut apoi intr-o curte jucandu-se vesel cu alti pisoi . Cat de buni pot fi unii si cat de raii pot fi altii .. Sfatul meu este sa le dati niste laptic sau ceva de mancare si daca stati la casa sa ii adapostiti Smile
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Sept 01, 2010 1:53 pm


animalutele lui carmen...despre care, o sa va si povesteasca !


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Animalutecarmen1



si niste pui de catel


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34546

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34550

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34554

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34591

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34592

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34604

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Despre cateii mei   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Sept 04, 2010 5:22 pm

Multumesc Yoana pentru postarea pozelor!

In prima poza sunt cateii pentru care facusem cotetul acela cu 3 compartimente. Acesta este locul unde urma sa fie amplasat cotetul. Ei stau mai tot timpul pe acel loc. Parca stiu ca pregatisem acel loc pentru ei. Adevarat ca acolo le pun acum apa si mancare. In poza sunt: Catel bland, Fetita grasa, Latosu, Roxy, si Floricica. Mai lipsesc doi catei : Galbena si Lupu , catelul salvat de pompieri in ziua de sf. Maria mare. Acesti catei stau aproape de blocul unde este fundatia unde lucrez.

In urmatoarele poze sunt ceilalti catei ai mei (o parte din ei) care sunt cam la distanta de o statie de masina. Intre ei sunt mai multi pui ai catelusei Fetita mica si a fiicei ei de numai un an Fetita. In total au fost 10 pui. Spun au fost pentru ca 9 dintre ei au murit calcati de masini. A ramas doar unul singur, Puiu. Si acest ultim catel Puiu de doua zile nu l-am mai gasit. Aceasta este drama cateilor de pe strada. Sigur au murit astfel pentru ca acesti pui stateau in apropierea unei spalatorii de masini si cei de acolo, angajatii, mi-au spus, in timp, ca au asistat la aceste evenimente tragice. Nu am povestit pana acum de situatia acesta pentru ca este dureros pentru mine. Ma atasasem deja de ei.Toti erau foarte frumosi si reusisem sa ii hranesc pe toti cateva luni bune.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Noutati despre catelul Lupu, acum Marian   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Sept 04, 2010 6:02 pm

Iata doua mici filmulete:

https://www.youtube.com/watch?v=QbocGGhJcvk
https://www.youtube.com/watch?v=DjnWXJqFQ_o

Acum catelul este mai prietenos. Inainte de a-l salva era tare fricos. Acum ma asteapta in fiecare zi si vine la mine fara sa il chem. Ma lasa sa il mangai mult. Este mai increzator ca inainte.
Rog pe Yoana sa puna si poza cu el langa masina rosie.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 06, 2010 12:51 pm



Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv34800
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Adoptia pisicutei tricolore Piti   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Sept 07, 2010 8:53 am

Mare veste!

Pisicuta tricolora Piti a fost adaoptata ieri de catre o fetita de 10 ani din Bucuresti. Andreea o chiama pe fetita si este o mare iubitoare de animale. Ea a ales-o pe Piti de pe net. M-am intalnit ieri dupa amiaza cu mama ei Aurelia care este bucatareasa, deci Piti nu va duce lipsa de delicatese. Vreau sa va spun ca am avut mari temeri si durere in suflet cand a trebuit sa o duc. Stand de vorba cu d-na Aurelia m-am mai linistit. Cred ca va fi bine. Acum urmeaza Pufulet sa ii fac poze frumoase si sa scriu povestea lui. I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Anunturi care dau rezultate   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Sept 07, 2010 11:24 am

Am cautat anunturile date pentru Piti in urma carora a fost adoptata. Acestea sunt:

http://www.adoptiipisici.ro/piti-pisicuta-tricolora/

http://www.adoptiipisici.ro/piti-o-tricolora-superba/



I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Piti a fost adoptata. Si pentru motanelul Pufulet exista cerere de adoptie   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Sept 08, 2010 12:22 pm

Piti a fost adoptata de o fetita de 10 ani. Mama fetitei este bucatereasa asa ce Piti nu va duce lipsa de delicatese. Dupa o luna am fost invitata sa o vad la ea acasa. Sper sa se acomodeze repede.

Ieri am dat un anunt tot pe adoptiipisici.ro pentru motanelul Pufulet cel gasit la ghena. Anuntul l-am postat asearea la ora 23. Azi a aparut anuntul si deja am primit o cerere de la un tanar. Urmeaza maine dupa amiaza sa ma intalnesc cu el sa vedem daca sunt "compatibili''.
Acesta este anuntul dat:

http://www.adoptiipisici.ro/pufulet-motanel-abandonat-la-ghena-de-gunoi/

I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: PUFULET A FOST ADOPTAT   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Sept 09, 2010 2:24 pm

ADOPTATORII LUI PUFULET SUNT DOI TINERI STUDENTI. AMANDOI IUBESC PISICUTELE. IATA PE MIHAI CEL CARE A DAT TELEFON DUPA PUFULET CHIAR IN ZIUA CAND A APARUT ANUNTUL PE ADOPTIIPISICI.RO. ALEGEREA A FOST INSA A PRIETENEI LUI, DIANA,CARE ESTE DEOSEBIT DE GRIJULIE CU PISICILE, SPUNE MIHAI. IATA DOVADA:

https://www.youtube.com/watch?v=y927KXK3sDU

I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Cateii comunitari se joaca   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Sept 10, 2010 7:42 pm

Desi am avut 2 zile libere de la serviciu azi am fost cu mancare la catei. Cateii mei sunt in zona unde lucrez. Ei ma asteptau in locul unde le dau de mancare, un loc mai departe decat zonele comerciale. De obicei ei nu stau acolo. Vin cu mine doar cand ii chem eu sa le dau mancare. Dupa ce au mancat am stat mult cu ei, i-am mangaiat, m-am jucat cu ei si le-am facut filmulete si poze. Pentru ca am stat mai multi cu ei au fost foarte fericiti si de aceea au avut mult chef de joaca.
Iata filmulete:

https://www.youtube.com/watch?v=MmYdglRvpAk
https://www.youtube.com/watch?v=euhGysniTfM
https://www.youtube.com/watch?v=z0YM0CSQQI0
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Cateii mei de la metrou   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Sept 11, 2010 5:56 pm

Inafara de cateii de care v-am povestit pana acum mai am si alti catei in drumul meu catre statia de metrou din cartierul meu. In total sunt opt. Doar dimineata sunt toti atunci cand eu vin catre metrou sa ma duc la serviciu. Ei ma asteapta pentru ca stiu ca le aduc apa si mancare. Azi este sambata si am ajuns la ei mai tarziu atunci cand am iesit cu Onciu afara. Nu erau toti. Dar preferata mea era. Seamana foarte mult cu Codita dar este fetita si este o metis cu catel de rasa, are o blanita superba. Iata un filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=1Pl6pZ9NSY0
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyDum Sept 12, 2010 1:28 pm

Carmen, s-a dat liber, am inteles, la sterilizari gratuite in bucuresti!!!

si am mai auzit ceva, extrem de ciudat si inspaimantator...se spune ca niste tigani cu o dubita alba umbla prin bucuresti...si multi catei , mai ales de prin parcuri, dispar(cu sau fara crotal, batrani, tineri, etc.)...trebuie sa fie lumea pe faza , cu filmat/pozat, si identificat nr. !!!!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Sterilizari gratuite   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 13, 2010 10:08 am

1. Daca duci la sterilizatul ''Gratuit'' un catel trebuie sa te duci sa semnezi pentru el ca il adopti. Eu am facut asta de cateva ori insa formuarele erau mai simple decat cele care sunt acum. Asta era in Adapostul din Pallady anul trecut cu Codita, Pufy si Ranjila care a murit apoi ca a luat jigodie de acolo. Acestea care sunt acum, formularele, contin mai multe prevederi de obligatii asupra cainelui respectiv conditii, obligatii care cel care duce si ridica catelul si le asuma ca sa asigure bunastarea animalului. Sincer, sunt deja incarcata prea mult pentru un simplu om. De aceea am ales sa castrez la clinici cu plata: fac sterilizarea, platesc , am grija de ei postoperator dar nu le adopt cu acte. As fi vrut sa o sterilizez pe Fetita , fiica lui Fetita Mica ca sa nu mai faca si alti pui, dar nu pot sa ma incarc in gestiune cu acte cu inca un caine. daca se intampla ceva cu cainele, sau acesta ataca poti raspunde chiar si penal. In plus la sterilizatul gratuit nu se face antibiotic si vaccinuri si nici cazare , daca lucrezi cu clinicile particulare. Am aflat ieri ca cei care fac sterilizatul gratuit iau de la Primarie 300 RON adica ei primesc bani pentru tot: operatie, cazare, antibiotic, vacinuri dar nu se fac, insa cand ridici animalul trebuie semnat un formular in care scrie ca le-au facut pe toate. Altfel nu poti ridica, lua catelul de acolo. Am trecut prin astea toate cu 5 catei. Mai mult am sterilizat pe Fetita Grasa si fiica ei Roxi la clinici cu plata pentru ca ei nu au putut sa le prinda desi catelele au venit la mine (eram si eu de fata pentru ca eu iii chemasem) si apoi, la o vreme dupa operatia de sterilizare, au venit in teritoriu si le-au prins. M-am dus dupa ele si a trebuit sa semnez formularele de adoptie si formulare in care scria si eu semnam precum ca ei au facut: operatia, antibiotice, cazare, vaccinuri, crotal.

2. Referitor la situatia ciudata: In adapostul din Pallady unde se fac sterilizari, au multe masini chiar si dubite cu mai multe custi si lucratorii, cei care prin animalele, sunt ceva mai colorati la piele.

Deci situatia nu este usoara cu sterilizatul ''gratuit''.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Despre urgente   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 13, 2010 11:18 am

Am primit multe mesaje de genul celui de la Yoana legat de tiganii care strang cateii de pe strazi. Sper ca Dumnezeu sa fie in control si sa nu permita o astfel de tragedie in viata mea cu cateii mei. Si dintre ai mei lipseste unul: Schoipila. De o saptamana. A mai lipsit de cateva ori si de aceea nu ma ingrijorez. Si din cartier lipseste un catel care era bolnav dar era in tratament si tineam la el : o fetita bolnava de jigodie.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Vesti bune   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Sept 14, 2010 10:46 am

Azi am vorbit pe mes cu d-na Aurelia care a luat pe Piti pentru fiica ei Andreea. Am aflat ca Piti este bine. S-a acomodat in noua ei casa. Si miraculos: isi lasa noii stapini sa o ia in brate. La mine a durat 4-5 luni ca sa ma lase sa o iau in brate. Are deja un loc preferat: sus pe soba.
Si Pufulet este bine. Am vorbit ieri cu Mihai si mi-a spus ca inca este putin speriat pentru ca sta sub pat dar iese cand este ademenit cu jucarii. Mananca si foloseste litiera.
Pentru aceste vesti pot sa spun ca sunt un om fericit.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Am finalizat cotetul pentru catei   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Sept 14, 2010 6:56 pm

Iata cotetul finalizat:
https://www.youtube.com/watch?v=qZhuK7tY-hE

Sa speram ca animalutele vor folosi acest cotet.
Sa auzim de bine!
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Anunt pentru adoptia lui Pufy   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Sept 16, 2010 11:43 am

Am dat pe www.adoptiicaini .ro anunt pentru adoptia lui Pufy mai de mult. Acum adica pe 13 septembrie l-am actualizat si completat. Cred ca acest catel are sanse de adoptie si el merita o viata mai buna. Conditia mea pentru acest catel este sa pot sa il vizitez periodic ca sa ma pot convinge ca ii este bine. Pentru el vom face si contract de adoptie. Daca cineva ma poate ajuta la redactarea acestui contract il rog sa o faca. Multumesc anticipat. Iata anuntul:

http://www.adoptiicaini.ro/pufy-catel-cu-maniere-stie-sa-dea-labuta-cui-o-cere/snv32656-jpg/
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Cateii folosesc cotetul   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Sept 17, 2010 6:50 am

Vesti bune: azi dimineata cand am ajuns in zona la cateii pentru care am facut cotetul am vazut pe trei dintre ei ca ieseau din cotet: Fetita grasa, Galbena si Roxi. Este un semn bun. La iarna vor avea adapost. Sper sa fac si un folmulet sau poze cu ei in cotet sa le postez aici.
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pisica care a nascut 6 pui   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyDum Sept 19, 2010 7:08 pm

Azi m-am dus la o vecina din bloc , Tomina, care sta tot la parter, ca si mine, in capatul blocului sa ii as mancare de pisici pentru o alta d-na, de 75 de ani, foarte saraca tot din blocul unde locuiesc eu, care batrana ingrijeste multe pisici din cartier, pentru ca eu no o gasisem acasa si vecina Tomina sta mult pe balcon si o vede cand vine acasa. Atunci am vazut direct pe cimentul din balconul de la capatul blocului o pisica cu 6 pui pana intr-o luna. Vecina Tomina mi-a spus ca a nascut acolo pe ciment. Va dati seama ca nimeni timp de o luna nu le-a pus macat o hartie , un carton sa nu stea direct pe ciment. Am izbucnit in plans de mila lor. Repede am adus o cutie cu o patura groasa in ea, castroane pentru apa si mancare de pisici. Am lasat d-nei Tomina o punga cu 4 Kg de mancare de pisici care sa o dea pisicitei fara economie, pentru ca d-na Tomina locuieste chiar langa acel balcon si este pensionara si are mai mult timp liber. Oricum am sa verific personal in fiecare zi daca au mancare si apa. Oricum pisica coboara in gradina unde eu mereu le pun pisicilor din jurul blocului apa si mancare. Iata filmuletul cu pisicuta dupa ce le-am adus cutia, apa si mancarea.
https://www.youtube.com/watch?v=D6Yn-QrScpg


Am rugat-o pe Yoana sa puna si pozele unde se vede ca pisica mama si puii stateau direct pe ciment, si puii deja sunt de o luna deci ei stateau pe ciment de o luna.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Contract de adoptie animalute   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 20, 2010 10:23 am

Am compus un contract de adoptie pentru animale. Poate are cineva nevoie . Il poate folosi sub aceasta forma sau il poate modifica.



CONTRACT DE ADOPTIE

Prezentul contract s-a incheiat azi: …………………….

Parti:

Dl/d-na ............................................. domiciliata in Bucuresti str. ...................................... nr.... sector ...... in calitate de donator si stapan/ proprietar al animalului ................................................
si
Dl/ d-na ...........................................domiciliat/a in ....................... str. .......................... nr. posesor al actului de identitate............................................................................................ in calitate de adoptator

Obiectul contractului:
Obiectul prezentului contract il constituie donatia - adoptia catelului/ pisicii ....................................... astfel:

Dl. /d-na ............................................................ doneaza/ cedeaza cu titlu gratuit catelul/ pisica ........................................................... d-lui/d-nei ..................................................

Obligatiile partilor:

Obligatia donatorului:
Obligatii ale donatorului:
1. Sa predea animalul adoptatorului in prezenta unei alte persoane care sa certifice predarea- primirea animalului.
2. Sa participe in limita posibilitatilor la eventualele probleme legate de animal in situatia in care noul stapan nu se poate descurca.
3. Sa furnizeze informatii legate de istoricul de viata al animalului.
4. Sa cedeze carnetul de sanatate al animalului in situatia in care acest document exista.
5. In situatia in care este solicitat sa primeasca inapoi animalul.

Obligatii ale adoptatorului:
1. Să respecte normele de îngrijire şi hrănire a câinelui/pisicii. Sa se straduie pentru a asigura bunastarea si sanatatea animalului adoptat: ......................................................................
2. Să prezinte periodic câinele/pisica la medicul veterinar pentru control de rutina cat si în cazul în care se impune intervenţia acestuia cat si pentru a fi vaccinat antirabic si polivalent (vaccinuri anuale).
3. Să nu abandoneze câinele/pisica, iar în cazul în care nu îl mai doreste sa anunte donatorul de la care l-a luat pentru a fi inapoiat acestuia pe baza de proces verbal de predare primire si cerere scrisa. Sub nici o forma cainele nu va fi abandonat niciunde in locuri mai ales necunoscute. Va avea grija sa nu il piarda si in caz ca acest lucru se va intampla peste voinrta sa sa anunte donatorul si sa intreprinda masuri intense de gasire a cainelui/ pisicii( anunturi in media, pe strazi cu poze, filmulete etc.

4. Sa permit vizitele periodice ale donatorului pentru a vedea animalul a ii face de catre acesta ( donatorul) poze si filme care vor putea fi mediatizate pe net in scopul incurajarii adoptiilor.
5. In situatia in care donatorul constata ca animalul nu se afla in stare de bunastare si nu este sanatos sau ca animalula fost neglijat sa accepte ajutor sau sa il predea donatorului cu proces verbal si in prezenta unei alte persoane.
6. Sub nici o forma adoptatorul nu va aplica rele tratamente animalului care contravin prevederilor Legii nr. 2005 din 2004 privind protectiea animalelor completata de Legea nr.9 din 2008.


Prezentul contract s-a incheiat in trei exemplare , cate una pentru fiacare semnatar.

Donator, Adoptator, Martor,

........................... ................................ ...........................


............................. .................................. ..........................







I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 20, 2010 2:29 pm



alte animalute care au nevoie de ajutor !!


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35040

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35041

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35042

asa au fost gasite...pe ciment...carmen le-a incropit insa un culcus, de care mamica si copiii au profitat imediat!


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35047

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35048

Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 20, 2010 2:31 pm


dar pisicutii astia sunt o nebunie de frumusei!!!..ia priviti ce fetisoare rotunde!!...cu cine or fi semanand?? Smile
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Despre catelul Lord   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Sept 27, 2010 7:04 pm

Am primit rugamintea sa ajut cu postarea acestui anunt:


Romana
Lun Sept 27, 2010 5:02 pm Subiect: AJUTOR-catelus

--------------------------------------------------------------------------------

Nu stiu cum sa postez mesajul acesta sa il vada toata lumea. Nu ma ajuti te rog!

Buna tuturor,

Sper ca cineva dintre voi sa vada mesajul asta. Ma numesc Romana si sunt din Cluj Napoca.
Tocmai ieri am adus un catelus pe nume Lord de la tara. Are 9 luni este vaccinat si deparazitat. O fire foarte foarte prietenoasa si foarte atasat de oameni.
Mi-e si greu sa scriu deorece imi vine sa plang. Lord a trecut prin niste traume. A fost legat si batut foarte rau, are niste rani la gat, care am inceput sa le tratez de cum l-am adus la cj. Am fost ieri cu el la veterinar am sa am duc azi si de cate ori este nevoie.

Deorece eu locuiesc la bloc, l am dus deocamdata la o prietena la gradina, dar nimeni nu este acolo. Ma duc dimineata si seara la el sa ii dau de mancare si sa il duc la veterinar. Asa de rau a fost lovit intrucat pe un ochi nu mai vede, dar posibil dupa operatie sa vada din nou. Ranile de pe langa gat sunt curatate si vor fi cusute.

Am sa suport eu toate costurile pentru vindecare lui, dar daca stiti pe cineva care are curte si este iubitor maxim de animale va rog ajutati-ma sa ii gasesc o casa si stapani care sa il iubeasca.
Este un catel de marime medie si cu blana roscata semi lunga un scump!!! Cainele pana acum nu a fost tinut in casa asa ca preferabil este cineva cu casa si curte. Sunt dispusa sa vin 200 de km sa il duc pe Lord la niste oameni iubitori care sa il iubeasca din plin si sa aiba grija sa nu ii se mai intample ceea ce ii s a intamplat pana acum.
Va rog din suflet ajutati-ma sa ii gasesc o casa lui Lord.

Pana in data de 30.09. pot sa il tin acolo...sper sa avem succes impreuna. Sunati-ma va rog si va dau detalii. Am sa ii fac si astazi poze desi momentan nu este foarte sexy.

Romana: 0745 58 80 59

Va multumesc din suflet

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Solutii pentru Lord   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Sept 28, 2010 8:29 am

Solutiile pentru Lord ar fi:

Eu daca as fi in locul Romanei as fi foarte fericita ca am putut salva un suflet. Are sansa sa aiba grija de el, un suflet aflat in suferinta. Lord are unde sta si Romana ii poate purta de grija. Aceasta este situatia PERFECTA. Deocamdata Lord trebuie ingrijit pentru a se face bine. Eu cred ca Dumnezeu a ales-o pe Romana sa aibe grija de acest catel. Romana se poate gandi sa pastreze ea acest catel acolo unde este el acum si cu timpul sa ii aduca un companion, tot un catel. Poate incerca si cu adoptia dupa ce se face bine. Neaparat trebuie sa foloseasca contractul de adoptie editat si postat de mine.

Pot sa ajut sa postez anuntul de adoptie pe www.adoptiicaini.ro. Imi trebuiesc poze, multe poze pe care Romana o rog sa mi le trimita pe adresa carmen_costea33@yahoo.com, precum si filmulete mici care sa mi le trimita tot pe mail. Eu le voi selecta pe cele mai expresive si acestea le voi pune pe youtoube si apoi pe adoptiicaini.ro.

Succes!

I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Situatie disperata   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Sept 29, 2010 12:51 pm

Iata ce se poate intampla cu un adapost care nu mai are resurse, si cu animalele care sunt acolo:


http://www.adoptiicaini.ro/are-60-de-caini-si-17-pisici-pe-care-nu-mai-ai-are-bani-sa-ii-hraneasca-daca-puteti-ajuta-sunati-la-tel-0766-284-327
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Ploua   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Sept 30, 2010 2:12 am

Nici nu stiu ce sa mai spun: Afara ploua si este frig. Ma gandesc cu groaza ca va fi si mai frig. Marea majoritate a cateilor mei nu am reusit sa le fac adapost. Cotetele facute de mine ar fi adapost doar pentru maxim 8 caini, cei care sunt aproape de fundatie. Din experienta anilor trecuti atunci cand este frg ei stau ghemuiti mai multi: cate 2, 3 si chiar 4,5 in acelasi adapost, cotet. Sper sa o faca si acum. Restul de catei , cei de langa cuptorul de paine erau ieri uzi complet. Asta pentru ca ei nu au adapost si ei stau pe trotoar asteptand oamenii sa le dea de mancare. Imi fac singura curaj sperand ca sa reziste asa cum au facut-o si in alti ani. Plus ca un adapost, ca cel aratat mai sus, poate fi in pericolul de a ajunge in situatia aratata. Eu cred ca este mare pacat ca aceste animale traiesc asa fara adapost si hrana si de aceea Romania este pedepsita cu atat de multe necazuri. Am intalnit multi oameni cu situatie financiara buna si foarte buna care nu fac nimic pentru catei sau cate unii foarte putin. A avea grija de cainii si pisicile strazii eu consider ca este o datorie civica, umanitara.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pisoiul Tigrut   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyDum Oct 03, 2010 8:06 pm

Azi dupa amiaza un pisoi mieuna foarte tare in subsolul blocului. Cred ca este dintre cei 6 pisoi despre care v-am vorbit deja. L-am luat in casa. Avea la un ochi foarte mult puroi sau scurgere. L-am spalat cu musetel si i-am pus unguent oftalmic. Si la celalalt ochi avea dar mai putin. I-am facut o baita si fiica mea Andreea l-a tinut la piept Nu stiu cum o sa ma descurc iar cu inca un pisoi si mic, foatre mic. Am sa ii pun povestea pe www.adoptiipisici.ro. Iata doua filmulete.


Tigrut
https://www.youtube.com/watch?v=rI8E6WoCGUc
https://www.youtube.com/watch?v=xDA037_0cx8

Am sa o rog pe Yoana sa puna pozele cu Tigrut inainte de a-l trata.
Sa auzim de bine!
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Oct 04, 2010 11:00 am

brrrr..n-am mai putut de frig, vazandu-l pe micutu' la baita...carmen, dar l-ai uscat si cu un uscator?.....andreeea tot zicea ca e inca racit si stranuta..stau si ma gandesc daca nu e riscanta baita facuta acum....sa ne tii la curent!

cat priveste samponul de purici, imi amintesc , mai demult, am imbaiat un catelus, insa scria ca tb tinut animalutul vreo 5 min. si frecat incet cu sampon...apoi, dupa ce l-am bagat la clatit, au ramas o multime de purici morti, in cada..insa unii inca mai miscau, si multi se adunasera pe cap, in tp. ce corpul le era plin de sampon...oricum culoarea micutului e numai buna pt ascuns miscoretii !...nu cred ca se vede bine daca a curat sau nu...eu pun accent mai mare pe picaturi sau pastilute de paraziti...cu alea nu dai gres...insa , pt instalat la conditii de lux, si venind de la un subsol, oricum avea nevoie de o baita!

ce mai fac ceilalati pisoiasi si mama lor?


Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35083

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35084

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35087

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Tigrut   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyLun Oct 04, 2010 12:36 pm

Da Yoana sigur ca l-am uscat cu feun. A stat foarte cuminte. A trebuit spalat mai ales pentru protectia celorlalte animale din casa. Nu am vazut purici. Azi cand ajung acasa o sa il mai studiez. Onciu se sperie de el iar pisicule, Roza si Tomita il scuipa. Azi l-am pus intr-un transportor foarte mare pe o paturica foarte moale. Dimineata l-am pus in litiera pisicilor si imediat a sapat in nisip si a facut pisu. La ochi este deja mai bine. Eu zic ca miraculos de bine. Am repetat dimineata tratamentul. I-am dat lapte de vaca si file de porc fff bun taiat marunt. Era cel mai proaspat si natural. L-am lasat in casa in transportor de teama sa nu il agreseze. pisicile sau catelul. nu stiu nimic de ceilalti pui.
Sa auzim de bine! I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: A murit catelul Latosu   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Oct 12, 2010 12:06 pm

Sunt indurerata: a murit catelul Latosu.
El este catelul care il tunsesem asta vara si sunt cu el poze mai sus.
Nu il vazusem de joia trecuta. Azi dimineata m-am dus sa il caut in adapostul din Pallady unde am mai gasit din cateii mei de pe strada. Nu l-am gasit.
Cand m-am dus sa le dau celorlalti catei de mancare o doamna mi-a spus ca l-a vazut intans pe caldaram pe un carton exact joi dimineata. Avea adresa mea de mail si nu m-a anuntat de teama sa nu sufar prea mult. Am izbucnit in plans si am tinut-o asa ceva timp. Imi va trebui mult timp sa accept ca nu mai traieste. Cel mai dureros este ca tocmai gasisem un adoptator , un tanar care era de la tara si tatal lui avea stana cu oi la munte adica exact unde ii este locul unui astfel de caine. Urma sa il ducem acolo cu masina unui cunoscut de al meu.
Iata povestea lui
http://www.adoptiicaini.ro/vagabontul-mioritic/comment-page-1/#comment-22814
si anuntul pentru adoptie:
http://www.adoptiicaini.ro/caine-ciobanesc/comment-page-1/#comment-22813


Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Oct 12, 2010 2:01 pm

uff, mai carmen...totusi solutia disperata este gasirea unui teren pt intarcuirea lor....chiar si provizorie...cu o asociatie nu ai discutat?...pe terenul lor, sa-ti ingradesti cateii, si sa-i ingrijesti tu...fie si pt o perioada..stiu ce simti..stii cum mi-au fost omorate catelusele mele, in strada....macar al tau a murit accidentat..oricum, imbecilii circula cu viteza si nici macar nu intentioneaza sa evite accidentele...putea fi un copil in locul lui latosu, iar nesimtirea ar fi fost aceeasi...

ideea e ca fiecare esec te descurajeaza..la mine in loc., in locul celor 2 cateluse ce au fost omorate au aparut altele 2 mici, abandonate cu tot cu mamica lor...parca mi-e teama sa ma implic dinnou...le ingrijesti, cheltui, te atasezi de ele, si apoi, brusc, dispar...e trist...
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Despre moartea lui Latosu   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Oct 16, 2010 9:19 pm

Moartea lui Latosu m-a facut sa imi dau seama cat de mult l-am iubit. Eram foarte atasata de el. Trecusem mutle impreuma. Era si cel mai batran dintre cateii mei. Am suferit mult. Asta nu m-a facut sa ma tem ca se va mai intampla. Si anul trecut a murit un catel tot din haita lor , catelul Ranjila. Am suferit dar asta m-a facut sa ii ingrijesc pe ceilalti in continuare. Asta m-a facut sa le fac adaposturi si sa ma gandesc ca trebuie sa le fac si cotete. Si eu ma mir cum am putut sa fac atat efort. Moartea lui Ranjila anul trecut mi-a dat putere ca zilnic chiar si sambata si duminica , si chiar si in zilele mele libere sa le fac mancare si sa ma duc la ei cu apa si mancare. In fiecare zi imi ziceam ca o sa mai fie iarna inca o saptamana si trebuie sa pot si cateii mei vor trece cu bine iarna.

Si acum am facut la fel: le-am gatit si le-am cumparat oase care le plac lor , am pertecut mai mult timp cu ei, le-am facut curat in culcusele lor. Nu imi este teama ca sufar daca se va mai intampla pentru ca pe celalti catei nu ii pot abandona. Ei au nevoie de mine si nu pot sa nu ii ingrijesc ca inainte.
Mai mult am luat in casa inca doi pui de pisica din cei sase pui. Urmeaza sa va povestesc.
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pisicute surori salvate    Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyDum Oct 17, 2010 5:42 am

Iata povestea si anuntul de adoptie pentru cele doaua pisicute surori din seria de 6 pui nascuti pe ciment.

http://www.adoptiipisici.ro/doua-pisicute-surori-tita-si-tigrut/
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Animalele care au nevoie de ajutor pot fi de folos oamenilor care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Oct 27, 2010 7:35 am

In tarile civilizate exista multe programe in care caini comunitari sunt dresati pentru a fi de folos oamenilor cu diverse dizabilitati. Deci animale care au nevoie de ajutor pot fi de folos oamenilor care au nevoie de ajutor. Iata un exemplu.

http://www.adoptiicaini.ro/cainii-pot-ameliora-stresul-copiilor-autisti/
I love you
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Adoptia lui Tita   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Noi 05, 2010 7:15 pm

Azi am dat spre adoptie pisicuta de numai trei luni Tita. Adoptatorii ei sunt doi tineri Angelica si Bebe. Sunt fericita ca am putut salva un sufletel . A ramas Tigrut singur. Sper sa nu sufere. Rog pe Yoana sa puna pozele cu Tita si adoptatorii ei.
I love you
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Noi 06, 2010 10:33 am




multumim proaspetilor adoptori ca au salvat un sufletel mic si inocent ce era sortit unei vieti crude pe strazile patriei noastre minunate....sa le...traiasca ! Smile

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofangelicabebesit

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeoftitaangelicasib
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Anunt important   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptySam Noi 13, 2010 5:02 pm

Postez aici un anunt important care l-am primit pe mail:


Primaria Generala a Minicipiului Bucuresti doreste iubitorii de animale aproape si se doreste o colaborare.

Sedinta are ca tema de discutie STATUTUL PROTECTORULUI DE ZONA.

In viitorul apropiat speram ca o hotarare de Consiliu General sa reglementeze statutul "protectorului de zona". Primesc acest statut persoanele care hranesc, trateaza, sterilizeaza animalele fara stapan de langa casa si de langa serviciu si le cauta stapan.

Va fi nevoie de supravegherea dv. si de supervizori pentru zona respectiva pentru cainii fara stapan, dar si pentru bunastarea cainilor cu stapan, ori pentru alte animale.

In acest sens va rugam sa veniti la sedinta cu propuneri in forma scrisa.

Sedinta va avea loc marti, 16 noiembrie 2010, orele 19, (dupa cursurile universitare), la Facultatea de Medicina Veterinara, in amfiteatrul Clinicii, et. 1, Departamentul Clinici, din FMV, intrarea dinspre Splaiul Independentei nr 105, (intrarea 1) sau din str. Dr. Staicovici (intrarea 2).

Datorita spatiului limitat, sedinta se va desfasura numai impreuna cu iubitorii de animale din sectorul 5.

La sedinta vor participa membri ASPA (Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor), FMV (Facultatea de Medicina Veterinara), ONG-uri, iubitori de animale.

Sedinta va dura maxim 3 ore si va avea o ordine de zi pe care va rugam sa o respectati. Rugamintea este sa se discute strict la subiect si fiecare vorbitor sa nu depaseasca 3 minute. Restul ideilor cu privire la statutul protectorului de zona vor putea fi comunicate pe foaia primita la intrare sau pe adresa de e-mail aspabucuresti@yahoo.com .
Va rugam sa anuntati sedinta cu iubitorii de animale si altor persoane cunoscute din sectorul 5.
Urmatoarele sedinte pe sectoare cu iubitorii de animale se vor desfasura la ora 19, in amfiteatrul facultatii, astfel:
Sectorul 4: Vineri, 19 noiembrie
Sectorul 3: Marti, 23 noiembrie
Sectorul 2: Vineri, 26 noiembrie
Sectorul 1: Marti, 30 noiembrie

Pentru amanunte si pentru confirmarea finala a oricaror zile si ore de incepere a sedintelor va rugam sa sunati la numarul de telefon 0726/157.498, pres. Marcela Pisla, Asoc. “Cutu, cutu” (sunt posibile mici schimbari).

Pentru detalii privitoare la intalnirea cu iubitorii de animale din sectorul 6, va rugam sa intrati pe urmatorul link:

http://www.cutu-cutu.ro/content/aspa-si-cespa-s-au-intalnit-cu-iubitorii-de-animale-din-sectorul-6
_______________________
Marcela Pisla

pres. Asoc. "Cutu, cutu"
0726/157.498
0766/251.158
lungu_marcela@yahoo.com
www.cutu-cutu.ro
Relatii cu publicul: L-V, orele 15-17"







Sus In jos
bybycuta
Membru Forum Animalutze
bybycuta


Mesaje : 27
Data de inscriere : 16/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Moinesti , Bacau

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Noi 17, 2010 2:03 pm

poi daca nu au ce... Wink
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Nu am inteles   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Noi 17, 2010 7:12 pm

Draga Bybycuta, spune-mi te rog de fapt cine sa nu aiba si ce sa nu aiba ??!!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Catelusa Fetita a nascut 5 pui intr-o gaura sub lespeziile de la demolari   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMier Noi 17, 2010 7:21 pm

Pe de data de 06.10.2010catelusa Fetita a nascut 5 pui intr-o gaura sub lespezi ramase de la demolari. Acum puii au 1,5 luni. Daca acesti pui nu vor fi adoptati vor avea aceiasi soarta ca si ceilalti 7 pui nascuti in primavara de Fetita in acelasi loc adica vor fi calcati de masini pentru ca locul se afla in apropierea unei spalatorii auto. Asta daca nu vor muri de frig si foame pentru ca iarna vine curand, iar mama lor, Fetita, acum se duce la ei foarte rar. Am trimis deja anuntul pentru adoptie pe www.adoptiicaini.ro
Iata cateii:
https://www.youtube.com/watch?v=WH6AYgTcWIo
https://www.youtube.com/watch?v=L1HYOOn3QqI

Doamne ajuta !
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Anuntul pentru adoptia celor cinci pui ai catelusei Fetita   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Noi 18, 2010 11:54 am

Acesta este anuntul dat pe www.adoptiicaini.ro dat aseara si azi a si aparut. Sper sa putem sa le gasim adoptatori.

http://www.adoptiicaini.ro/5-pui-de-15-luni-nascuti-intr-o-groapa-sub-lespezile-de-la-demolari-au-nevoie-de-ajutor/

Doamne ajuta!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Catelusa Angelina    Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Noi 25, 2010 11:19 am

Exact acum o saptamana in zona in care lucrez si mai am catei in grija (Lupu, Fetita grasa, Roxy, Floricica, Galbena, Catel bland) au aparut doi catei noi. Unul este femela si altul mascul. Cautau mancare si adapost. Au incercat sa intre in haita celorlalti pentru ca au simtit ca este mancare si adapost. Nu au fost primiti. Le-am dat si lor mancare pe unde s-a putut in strada. Am observat ca femela este gestanta. Avea o burta mare si foarte tare. Vineri seara am fost la intrunirea din sala amfitetru de la facultatea de medicina veterinara cu protectorii de zona si reprezentanti ai ASPA. I-am spus d-lui director Robert Antonio Lorentz al ASPA de aceasta catelusa gestanta. Luni l-am sunat si marti au venit cei din Pallady sa o ia. Azi am fost la ea cu mancare. Acolo fiind i-am pus numele Angelina de la Angel (inger). M-a recunoscut. Era bucuroasa ca ma vede. Dadea din codita si a dat sa iasa repede din cusca. S-a ridicat pe gardul custii in doua labute crezand ca o iau de acolo. Cand a vazut ca inchidem cusca s-a intristat tare rau asa cum se vede in poze. Am sa o iao dupa 7 zile.
Am sa ii fac niste poze mai frumoase cand o sa o iau inapoi si am sa o pun la anunturi pentru adoptii. Poate cineva o sa o doreasca.
O rog pe Yoana sa posteze pozele cu ea.


Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Angelina dupa operatie   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Noi 26, 2010 8:08 am

Iata catelusa Angelina a doua zi dupa Operatie. Poza nu este prea reusita. Voi reveni cu alte poze.
Sus In jos
yoana
MODERATOR FORUM
yoana


Mesaje : 1427
Data de inscriere : 07/06/2010

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyVin Noi 26, 2010 3:32 pm




Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35231

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35232

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Resizeofsnv35233

Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Cotete pentru catei comunitari   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyMar Noi 30, 2010 7:11 pm

Am facut din timp cotete pentru cateii mei : Codita, Pufy, Fetita mica, Vasile-Florica si Schiopila. Si celelalte doua ierni am facut astfel de cutii pe care s-au inghesuit sa le foloseasca. Din pacate pentru cateii :Fetita cu cei 7 pui , Puiu, Singuraticul si Baiatul nu am facut cotete. Ei se mai adapostesc sub o rulota pentru muncitori ramasa de la constructia unui ansamblu comercial. Sper sa incapa toti la iarna acolo sa isi tina cald unul altuia. Sper sa trecem cu bine iarna aceasta. Iata cotetele din cutii de carton:

https://www.youtube.com/watch?v=TRs8lXteX7Y
https://www.youtube.com/watch?v=Ctc9h1NJmsU

Sa auzim de bine!
Sus In jos
Carmen
Membru Forum Animalutze
Carmen


Mesaje : 596
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Anuntul pentru adoptia catelusei Angelina   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 EmptyJoi Dec 02, 2010 8:56 am

Am trimis di data de 27.10.2010 anuntul pentru adoptia catelusei Angelina. Anuntul a aparut azi. Se vede din poze ca este deja putin mai bine. Maine am sa ma duc iar la ea. Iata anuntul:
http://www.adoptiicaini.ro/angelina-catelusa-eroina-are-mare-nevoie-de-un-camin/

Sper din toata inima sa o doreasca cineva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Animale care au nevoie de ajutor   Animale care au nevoie de ajutor - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Animale care au nevoie de ajutor
Sus 
Pagina 2 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» GOZH Romania
» Suflete care au urgenta nevoie de ajutor
» aproape de prapastia disperarii: animalutele sperantei miu
» Alte animalute din Bucuresti care au nevoie de ajutor...
» Si Breaza PH are nevoie in continuare de ajutor!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Protectia Animalelor  :: DESPRE ANIMALUTZE :: Adaposturi, Asociatii, Organizatii, Persoane Fizice-
Mergi direct la: